Aileena

Válka vlkůVálka vlkůBernard Cornwell

Tak jsem po přečtení některých komentářů měla strach z ohrané písničky, ale opak byl pravdou. Za mne rozhodně další milé překvapení. Pan Cornwell mě zkrátka s Uhtredem dostal a už nepustí.
Nevadí mi ani fakt, že nám hrdina stárne a přirozeně už není nejrychlejší a bezvýhradně nejlepší bojovník. S autorem pravděpodobně sdílím smysl pro humor, takže mě místy opravdu nehorázně pobavil. Hodně mě potěšilo zapojení berserkrů do ságy, ti zde byli určitě zajímavým přínosem (a v sáze Uhtreda novinkou).
Lehká změna způsobu psaní ke konci knihy za mě nebyla na překážku, sice jste si díky ní potvrdili, že Uhtred rozhodující bitvu přežil (komu by to nebylo jasné, když mají být vydány ještě dvě knihy), a naopak oživila styl vyprávění.
Za mne zkrátka plných pět hvězd a vadí mi jen jedno, že BB art opět posunul vydání 12. dílu na konec září... Než se dočkáme závěrečného 13. dílu, možná si střihnu Uhtreda ještě znovu od začátku. Věřím, že to bude jako s dobrým filmem, kdy i při opakovaném shlédnutí objevíte něco nového a skvělého, co jste při premiéře třeba ani nepostřehli.

18.08.2020

ZtracenéZtracenéEva Urbaníková

Jak už snad někdo níže zmiňoval, například tato kniha by se měla zařadit do seznamu povinné četby - minimálně pro dospívající dívky. Nedělám si iluze, že by od podobných vztahů odradila všechny, ale každé budoucí "uchráněné" dítě je krok k úspěchu...

27.05.2017

Zápisník jedné láskyZápisník jedné láskyNicholas Sparks

Po dlouhé době musím dát pět hvězdiček, ne za lásku, která je přímo pohádková, ale za realistické popsání marného boje s časem a nemocí. Klobouk dolů před autorem a věkem, ve kterém tuhle knížku napsal. Rozhodně nečekejte oddechovku, v podstatě jsem už dlouho nečetla nic tak depresivního, i když krásného zároveň. Nečekám, že knihu plně pochopí a ocení čtenáři mladší pětadvaceti, ale čas je zkrátka prevít a každá bitva s ním je předem prohraná... Jediné co nám zbývá je ztratit ho co nejméně a snaha využít každou chvilku tak, abychom byli spokojeni.

02.07.2017

Vor v zakone - hlava mafieVor v zakone - hlava mafieVítězslav Jareš

Poslední dobou se začínám považovat za náročného čtenáře. Ostatně vždy je co zlepšovat, ale čtyři hvězdy a možná ještě půl této knize určitě patří. Pan Jareš ušel od Intrikánů kus cesty a vypsal se na jedničku. Poctivá rešerše, kterou tématu věnoval je hodně znát a vyplatila se. Děj má spád, styl je srozumitelný, bez složitých souvětí a slovních spojení, celkově se velmi dobře čte. Gratuluji! P.S. Pravdou je, že obálku by si kniha určitě zasloužila lepší.

16.08.2017

V pasti lžíV pasti lžíB. A. Paris (pseudonym)

Přibližně v půlce knihy jsem si říkala, kdy už nastane nějaký zvrat. Trápení hlavní hrdinky mi začalo připadat dlouhé a dokola opakující. Naštěstí jsem se posléze dočkala a konec "zhltla" téměř jedním dechem.
Kritizovanou předvídatelnost nechápu. Pokud v příběhu vystupuje pět postav, není umění odhadnout, kdo v čem asi tak může mít prsty. Mě osobně stejně vždy baví, dozvědět se, jestli je to vážně tak, jak se domnívám. Nikdy mě nenapadlo ohrnovat nos s tím, že to bylo jasné apod. Kromě toho si nemyslím, že by autorka zamýšlela kdovíjak čtenáře zmást.
Za mě opět velmi čtivá a povedená kniha. Autorka nezklamala a budu se těšit na další dílo.

21.08.2018

Žila jsem již před staletímiŽila jsem již před staletímiBarbara Erskine

Dobré, ale zbytečně rozvleklé. Zajímavé téma, kterému by odebrání plus mínus dvouset stran rozhodně prospělo. Měla jsem trochu problém i s ukončením příběhu. Očekávala jsem vystupňování napětí, které se tak nějak nekonalo. Četla jsem vydání s bonusovou závěrečnou povídkou a ani ta mne dvakrát nenadchla. Problém předchozích 500 stran, se najednou vyřešil prostým "In nomine patris... duchu odejdi" a bylo vymalováno. Nevím, ale nemohu se zbavit dojmu, že ty závěry paní Erskinové nějak nejdou.

24.10.2018

Poslední královstvíPoslední královstvíBernard Cornwell

Po Hře o trůny jsem si myslela, že již nikdy více tak početnou sérii, ale potom jsem objevila Uhtreda... (podotýkám, že nejdřív zfilmovaného). Na předlohu jsem byla zvědavá a rozhodně nezklamala. B. Cornwellovi se podařilo vytvořit opravdu skvělou postavu se spoustou kontroverzních vlastností. Místy jsem se vážně dobře bavila. Oceňuji i fakt, že se příběh drží reálných historických událostí a postav. Uznávám, že nejde o četbu pro každého, ale za mne rozhodně... jo! Sem s dalším dílem! ;-)

07.05.2019

Nesnáším těNesnáším těVi Keeland

Milá pohádka a příjemné překvapení, zejména první dvě třetiny, kdy jsem se vážně dobře bavila. Rozhodně jedna z nejrychleji přečtených knížek v životě. Ve třetí čtvrtině se příběh zvrtl do hodně vážných témat, na což jsem nebyla úplně naladěná, asi bych dala přednost pohádkové komedii až do sladkého konce, ale budiž. Šlo spíše o mé osobní rozpoložení, a z něho vycházející osobní hodnocení, pěkné čtyři. Konec (více méně) dobrý, všechno dobré.

21.08.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.

10.09.2020

TmaTmaJozef Karika

Mlácení prázdné slámy, dlouho stále totéž s téměř nulovým posunem. Neposlouchat audio, už bych to pravděpodobně navzdory nízkému počtu stran vzdala.
Co ovšem autorovi rozhodně nelze upřít, je mistrovství ve "vytváranie zimomriavok", či jak by se to řeklo v originále. A v čem je ještě lepší? Ve vymýšlení finále, ač si to v průběhu pochybného děje vůbec nedokážu představit, závěrem mne vždy mile překvapí. A vytáhne o hvězdu výš celkové hodnocení.

26.09.2020

Až léto skončíAž léto skončíPenelope Ward

S ohledem na trošku slabší hodnocení jsem nic moc nečekala, a možná právě proto jsem byla spokojená. Narozdíl od jiných jsem se dobře popasovala i s Heather. Jak se říká s postavou se čtenář nemusí ztotožnit, ale měl by ji pochopit.
Znovu se mi potvrdilo, jak moc záleží na rozpoložení a načasování, kdy knihu čtete a zda do sebe jednotlivé dílky mnoha okolností dobře zapadnou. Nemít přehnaná očekávání určitě pomůže a u mě se to tentokrát zkrátka všechno povedlo.

CizinkaCizinkaDiana Gabaldon

Viděla jsem nejdřív filmovou verzi a byla zvědavá na předlohu. Zklamaná jsem rozhodně nebyla, četla se dobře a více mi vyhovoval závěr knihy, než seriálu, kde to filmaři přepískli a neodhadli hranici vkusu.

08.01.2017

ZtracenéZtracenéEva Urbaníková

Na téma "vzala jsem si muslima" jsem četla již více knih, ale Ztracené mě dostaly. Zvláště jeden příběh, mne připravil o noc klidného spánku. Nechápu, že se stále najdou ženy, které nehledí nalevo, napravo, ani na stovky zkušeností a jdou do toho. Knížka je několik skutečných příběhů různých žen, čte se velmi dobře, ale není to nic pro slabé povahy.

11.01.2017

O psaní - Memoáry o řemesleO psaní - Memoáry o řemesleStephen King

Některé životopisné pasáže bych mohla s čistým svědomím vynechat, něco z teorie bylo ale naopak velkým přínosem. Každopádně každému kdo chce sám psát mohu jen doporučit.

11.01.2017

Dívka v sedleDívka v sedleSieglinde Dick

Tak tahle knížka je moje nejvíckrát čtená kniha - kolikrát, to už bych vážně nespočítala, ale jelikož už je přes patnáct let, co jsem ji četla naposledy - klidně si ji dám znovu. Chtělo by se mi říci - povinná četba pro mladé milovnice koní.

27.02.2017

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světěLykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světěMeik Wiking

Hygge jsem nečetla, takže nesrovnávám, ale Lykke je jednoduše skvělé. Zdaleka ne všichni se ztotožníme se všemi poznatky a radami, ale každý se může zamyslet. A o tom tahle kniha je.

Jak si můžu zlepšit život? Asi málokdo si dovolí skončit s prací, více z nás už může navrhnout něco, co nám v práci zpříjemní či usnadní život a úplně všichni můžeme alespoň rozdat trochu té dobré nálady. Podělte se s kolegy o úsměv a vrátí se vám dvakrát. Optimismus sice množství práce nezmenší, ale dělá ji snesitelnější... (vyzkoušeno osobně ;-) )
Netroufnu si nechat jízdní kolo nebo nedej bože kočárek před obchodem, ale udělá mi radost, když dám v domě do stojánku na letáky přečtený časopis a za týden se tam objeví jiný.

Spokojenější jednotlivci tvoří spokojenou společnost, protože štěstí je zaplať pánbůh poměrně nakažlivá záležitost. Začněme u sebe s maličkostí a třeba se za čas budeme divit, kam až jsme došli s kolegy či sousedy.

Udivila mne pouze jedna věc, se kterou bych si dovolila nesouhlasit. Týká se stěžování si a je téměř v úplném závěru knihy. Prý si lidé stěžují, aby vypadali zajímavější. Nějaký průzkum ukázal, že ti, kdo kritizují jsou obvykle považováni za inteligentnější, oproti těm, kteří chválí. Mám to naopak, ale třeba jsem jiná...

Každopádně přečtěte si Lykke a zkuste žít spokojenější život! ;-)

05.06.2018

Papírová princeznaPapírová princeznaErin Watt

Četlo se to snadno, stejně snadno, jako jsem byla ve 3/4 rozhodnutá, že další díl už nemusím, možná někdy jako oddechovku. Pokud máte stejný plán, vynechte poslední kapitolu, protože je psána cíleně, aby tento váš záměr překazila :-D. Nejsem cílová skupina, ale jako harlequin pro čtrnáctileté a výš bych asi doporučila.

22.11.2018

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Tak různě jsem knihu "potkávala" a měla ji v sáhodlouhém seznamu - chci přečíst. Teď jsem na ni náhodou narazila jako na audio doma při nemoci, kdy jsem nemohla sama číst, ani koukat na televizi. Člověk si má doplňovat vzdělání, ale klasika staršího data ražení asi vážně nebude nic pro mne. Dnes už se píše zkrátka jinak a konec konců i o jiných věcech. Určitě nepopírám význam díla ve své době a literatuře obecně, ale v současnosti mne to zkrátka nebaví.

26.08.2019

Pohanský pánPohanský pánBernard Cornwell

Za mě snad nejlepší knížka z dosavadních dílů. Objektivně nedokážu říct, jestli to způsobila delší pauza, co jsem od Uhtreda měla, nebo jestli se opravdu výjimečně povedla. Skvělý konec, ještě že vím, že mám všechny díly, tudíž se nemusím obávat o ... to už bych prozrazovala moc. Každopádně Uhtrede, chyběls mi kámo a jdu hned na osmý díl. ;-)

23.01.2020

KingKingT. M. Frazier

Za ten konec by si autorka zasloužila pár facek. Tohle se prostě nedělá! Protože pak se nedejbože stane, že se knížky ujme nakladatelství, které nezvládne, ať už z jakéhokoliv důvodu, vydat pokračování a jsme přesně tam, kde jsme. S odpuštěním v pr..li.
Když se zapřu a potlačím všechen ten vztek, musím uznat, že to mělo něco do sebe. Pokud tedy nejste pokojová květinka, kterou odradí nějaká ku..a nebo zasr..né cokoliv. Začala jsem číst ten děsivě příšernej překlad na internetu a říkala si, že to nedám. Každou třetí větu čtete dvakrát, abyste zjistili, že ne, fakt nedává smysl. Přesto jsem z nějakého důvodu nemohla přestat.
Pak mi přišla knížka a čtení šlo jak po másle, jediný problém byl přestat. No a pak přišel konec a s ním ten nehoráznej vztek, že se zase vrátím k tomu příšerně děsnýmu překladu druhýho dílu, protože prostě musím. Jinak jsem to totiž četla úplně zbytečně. Přeberte si to sami, a pokud nemáte rádi odfláknutou práci, radši tuhle knížku ani nezačínejte číst...
Příklad překladu 2. dílu na netu, abyste věděli, do čeho jdete, než začnete se čtením (1. díl je na tom stejně):
Tanner se na mě podíval s jeho kaštanově hnědýma očima, které jsem si pamatovala ze svého snu. Věděla jsem, proč byly jedinou věcí, které se mnou zůstaly. Byly tak expresivní, že za něj smlouvaly Tannerův případ a prosily mě, abych mu dala
přestávku a políbila ho.
„Jeden rychlý polibek,″ souhlasila jsem, jak jsem to už chtěla mít za sebou. Mohla jsem vidět, jak se jeho srdce lámalo a být divákem toho, dodávalo jen další vrstvu vinu na to, jak už jsem se cítila.
Takže tak nějak. Pokud vás text neodrazuje, tak s chutí do čtení, jen upozorňuji, že první díl bez druhého je asi tak uspokojivý, jako dort bez cukru či jiného sladidla.

25.01.2020

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Spousta popisů a květnatých přídavných jmen, nehorázně dlouhé věty. Navíc (v dnešní době zvláště) dost nepochopitelné odevzdání hlavní hrdinky a podřízení celé osobnosti manželovi. Nebýt čtenářské výzvy, tuto knihu bych v necelé třetině odložila stejně jako před patnácti lety. Dvě a půl bych dala za pár vtipných míst...

30.05.2017

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Místy opravdu vtipné, ale jak zde bylo již vícekrát psáno - v podstatě bez nějakého velkého děje a humor se po několika stranách stává snadno předvídatelný a víceméně se opakuje. Dvacetkrát opakovaný vtip přestává být vtipem a zatím se mi ani nechce do pokračování, které odsouvám na neurčito... Buď silnější tři, či slabší čtyři... Napadne tu už někoho, aby se daly hvězdičky i rozpůlit? :-D Vzhledem k tomu, že mi humor sedl lépe, než u opěvovaného Vejce a já, přikláním se k slabší čtyřce...

25.09.2017

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

Jediné, co mi uniká, proč si nikdo nedal trochu té práce a nepředělal tu šílenou scénářovou formu na normální čtení?! Já jsem to dělala tak nějak on-line při četbě dceři, aby pochopila a fakt to nebyla taková dřina. Dějově se mi knížka docela líbila, nápad dobrý, ten scénář mě ale po celou dobu rušil. Taky mi bylo dost fuk, co se děje v hledišti a na jevišti... A závěrem se podle mě poněkud netrefili s výběrem povolání u dospělých postav.

25.03.2018

Za zavřenými dveřmiZa zavřenými dveřmiB. A. Paris (pseudonym)

Co se týče řemesla, velmi pěkně napsaná kniha. Střídání hlubší minulosti s přítomností až do konečného prolnutí času mě vážně bavilo. Čtivé, napínavé, zkrátka hodně dobré čtení. Slabší povahy bych možná upozornila na místy vyšší psychickou náročnost tématu.

09.05.2018

Stmívání / Život a smrt: druhý pohledStmívání / Život a smrt: druhý pohledStephenie Meyer

Zcela zbytečný autorský počin. Přemýšlela jsem nad důvodem, proč tohle paní Meyer vůbec napsala a napadl mě jeden jediný. Pomsta nenechavým fanouškům, kteří ukradli a dále šířili Půlnoční slunce. Něco jako: "Kradli jste a koupí této knihy za to zaplatíte..." Já naštěstí nekupovala. Díky za městskou knihovnu.
Ve vedlejších postavách jsem měla neustále zmatek, hádala jsem, kdo je původně kdo. Beau byl pouze nepovedenou zženštilou karikaturou Belly. Buď se autorka neumí vžít do mužské postavy (což si nemyslím), nebo to byl záměr k dokonání pomsty. Nevím. Pořádně jsem se začetla až v posledních dvou kapitolách, které se od původní předlohy lišily. Za lepší nápad bych považovala, kdyby autorka těmito kapitolami začala a napsala alternativní pokračování. Co by se stalo, kdyby se z Belly stala upírka, hned po napadení ve Phoenixu...? To by mne bavilo mnohem víc. Takže jakkoliv hodně mám S. Meyer jako autorku ráda, tuhle pomstu za mne rozhodně NE.

11.07.2018

Hořící zeměHořící zeměBernard Cornwell

Tak už se nám to s tou filmovou podobou pěkně rozjelo. Na škodu to ale není. Naopak. Baví mě sledovat, jaká je knižní předloha a jak se s tím páni filmaři popasovali. Vzali si toho hodně, jen to poskládali trochu jinak a obojí stojí za to. Uhtred mě stále baví, i jako "křivopřísežník". Holt i v roce 123 (či spíše 898, nebo tak nějak) museli lidé dělat nelehká rozhodnutí a věci, které jim nebyly zrovna po chuti. Když se nad tím člověk zamyslí, v principech chtěl bych..., ale musím... se za těch tisíc a něco let zase tak moc nezměnilo.

04.07.2019

Léto, jako když vyšijeLéto, jako když vyšijeEliška Horelová

Tři a půl hvězdy to jistí... Samozřejmě dávno nejsem cílová skupina a v dětství, při prvním čtení, jsem byla nadšená. Z knížky už jsou znát i léta, která přece jen pamatuje. Přesto je příběh pěkný a při nějakém tom přehlédnutí soudruhů a pionýrů stojí za přečtení. Desetileté dceři se moc líbil. Z podobného soudku s poněkud "bohatší" akcí mohu zájemkyním doporučit Dívku v sedle od S. Dickové.

16.08.2019

Vikingova čarodějkaVikingova čarodějkaKelli A. Wilkins

Ve svém žánru rozhodně jedna z lepších. Četla se pěkně, na odreagování mohu doporučit.

16.12.2019

Rudá volavkaRudá volavkaJason Matthews

Na knihu jsem byla dlouho zvědavá a dala mi zabrat, ne, že ne. Nečetla se snadno, na mě opět moc rozvláčné, popisové. Ubrat 150 stran, stalo by se houby.
Chvilkami se to rozjelo, potom zase zdlouhavý útlum. V druhé polovině mi s každým novým jménem docházela trpělivost, protože nevyhnutelně následovaly další popisy života a vlastností další postavy. Recepty mi přišly zcela zbytečné a mimo.
Do dalšího dílu se pravděpodobně pouštět nebudu. Od oceněného titulu bych asi čekala více a špionážní romány nebudou nic pro mne.

13.02.2020

RuleRuleJay Crownover

Tak nějak o ničem, chyběl mi příběh, nějaký děj, který by vyplnil tu vztahovou vatu. Obě postavy se neustále zabývaly uměle vytvořenými konflikty z ničeho, v podstatě vymýšlely problémy tam, kde žádné nebyly. Ruleho bych snad ještě dokázala pochopit, s ohledem na jeho minulost, ale když zkraje sympatická Shaw začala dělat stejné hovadiny a problémy, bylo toho zkrátka už moc. Za mě dvě a půl, dávám tři, protože nechci být nespravedlivá s ohledem na výše posazenou laťku mé předchozí četby Kinga a Tyrana.

01.03.2020