Ailee Ailee komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Tuhle knihu nemůžu mít ráda. Ne že by byla špatně napsaná, vlastně si myslím, že je hodně dobrá, ale nemůžu ji mít ráda, protože z povahy hlavní postavy se mi chtělo celou dobu zvracet. Konec mě ani nepřekvapil, spíš jsem ho čekala, protože jak jinak by to mohlo dopadnout se Snowem, který je tak neuvěřitelně egocentrický, vyšinutý a s pocitem vlastní nadřazenosti? Pořád si o sobě myslel, jak strašně je dokonalý, a i v momentě, kdy věřil, že zemře, tak se vše v jeho hlavě točilo jen a jen kolem něho.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, navzdory tomu, že jí dávám jen tři hvězdičky, ale počítejte s tím, že vás na nějakou dobu zavalí jako obří kámen a stáhne vás ke dnu.

27.09.2023 3 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

Bylo to dobré, snad i lepší než první díl. Arila mi byla mnohem sympatičtější, zatímco Harari mě iritoval každým slovem. Moc dobrým oživením byl Laraem. Možná je chyba, že tuto knihu poslouchám, místo toho, abych ji četla. Většinou to nebývá problém, naopak mě kolikrát audiokniha zaujme i v případě, kdy bych tištěnou knihu odložila. Ne že by byla špatně namluvená, to ne. Ale prostě u ní nedokážu udržet pozornost.

23.09.2023 3 z 5

Vrány Vrány Kass Morgan

Příjemná i když ne moc výrazná kniha. Postavy byly sympatické a jejich chování mi přišlo přirozené. Plusový bod u mě má rozhodně za to, že jsem nepoznala, kdo je hlavní záporák, a přitom to do děje skvěle zapadlo. Dá se číst i jako jednodílovka bez nutnosti pokračovat druhým dílem.

19.09.2023 3 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Robert Anthony Salvatore

Tento díl čtenáře moc daleko neposouvá. Celkově slabší než první díl, ale to tak s druhými díly často bohužel bývá. Autor moc nevyužil potenciál závěrečné bitvy. Celkově se začíná opak jistý sled událostí. Nechám se překvapit pokračováním.

15.09.2023 3 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Přímočarý, jednoduchý příběh, který ničím nepřekvapí. Bohužel mi vztahy mezi postavami nepřišly moc uvěřitelné a Drek mi neuvěřitelně lezl na nervy. Pohodová oddechovka, ke které se však už nevrátím. Do druhého dílu se nejspíš nepustím, což je hlavně způsobeno omezenými možnostmi, jak se ke knize dostat.

10.09.2023 3 z 5

Darth Maul: Lovec ze stínů Darth Maul: Lovec ze stínů Michael Reaves

Kniha se třemi postavami (když nepočítám Maula), které krátce zažhnuly v universu SW. Padawanka Darsha Assant, zahořklý Lorn Pavan a droid I-5, jejichž osudy se nečekaně propletly a jejichž vítězství nebo prohra by ve finále nemělo na děj navazují filmové ságy velký vliv. Přestože světem SW neměli šanci příliš zahýbat, jako jednotlivci to byly zajímavé postavy a doufám, že v některých dalších knihách či komiksech se s nimi ještě potkám.
Děj byl rychlý, akční a přímočarý. Třebaže mě neuvěřitelně rozčilovalo opakování stejné situace z pohledu několika postav, většinou z Maulova pohledu a někoho z "kladného" trojlístku či Obi-wana, dostal mě konec dostatečně do kolen, abych hodnotila čtyřmi hvězdičkami z původních plánovaných tří. Ačkoli by knize oproti těm, které jsem v poslední době četla před ní, prospěla právě trocha té spletitosti, nejspíš se k ní ještě někdy vrátím.

08.09.2023 4 z 5

Háv klamu Háv klamu James Luceno

Uf, konečně dočteno. Bohužel, tohle mě nebavilo. Zaujal mne až konec, cca posledních 50 stran, které rozpletly všechnu tu nudu předtím, aby ukázaly, kvůli čemu to vlastně bylo. Ten závěr byl super, ale prokousat se až k němu... Nejde o to, že tam byla politika. Naopak Palpatinův život je zajímavý. Ale přišlo mi to takové neosobní. Příliš mnoho postav na malém prostoru.

29.08.2023 3 z 5

Pronásledování Pronásledování John Flanagan

Už jen takový čajíček. Stejný scénář, stejné fóry. Oddechovka, která neurazí ani nenadchne.

27.08.2023 3 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Už je to dlouho, co mě nějaká kniha takhle chytla! Nejdřív to musím rozdýchat.
Ze začátku mě moc nebrala, to je pravda, protože se zaměřovala na Jardira, kterého chci nenávidět, ale ten zatracený mizera si mě stejně naklonil. I když pořád neschvaluju způsob, jakým dělá to, co dělá.
Když se vrátila na scénu Leesha a Arlen bylo to hned zajímavější a jak se linky jednotlivých postav proplétají, vtahuje mě to do Jádra stále víc a víc.
těžko odolám, abych se rovnou nevrhla na další díl. Nevím, zda se na Ineveřin pohled těším nebo mě naopak vůbec neláká.

25.08.2023 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Dloooouhéééé a nudnéééé. Ne že by se tam nic nedělo, ale všechno je popisované tak neosobně a jakoby "mimo" hlavní postavy, že mě to vlastně vůbec nezajímá. Tam, kde se měl autor rozepsat a psát napínavě, děj odbil pár slovy, a tam, kde by ubrání popisu neuškodilo, jsou sáhodlouhé popisy. Další díl dám jen pokud se budu někdy hodně nudit.

24.08.2023 3 z 5

Návrat Temudžajů Návrat Temudžajů John Flanagan

Do dvou třetin se v knize moc nedělo a bylo to takové suché, ale konec to vylepšil. Hodně mě potěšilo, za což zvedám hodnocení na čtyři hvězdičky, že posádky Volavky ani loď sama nebyli tak dokonalí a nezranitelní jako vždycky. Příběh díky tomu byl uvěřitelnější a přeci jen alespoň krapet napínavější. Ale řekla bych, že tím autor sérii pomalu nenásilně uzavírá.

21.08.2023 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Uf... to bylo tak patetické. Druhý díl se drží naprosto stejné šablony jako ten první, ale na ten nemá. A může za to Anthony. Všechno ostatní fungovalo skvěle, ale je "důvod", proč nikoho nemilovat, byl tak strašně směšný, až to zkazilo celý příběh. Nebýt toho, byl by příběh dokonalý.

15.08.2023 3 z 5

Kaldera Kaldera John Flanagan

Je to dobré čtení a pohodová oddychovka. Ale starší čtenáře, kteří již nejsou cílovkou, už může rozčilovat, jak z některých situací Volavky vyklouznou "náhodou", "díky štěstí" nebo prostě jen díky hlouposti nepřátel, což je trochu smutné.

08.08.2023 4 z 5

Chrany Chrany Peter V. Brett

Tento komentář píšu trochu s předstihem, protože jsem si první dvě povídky přečetla po dočtení prvního dílu Démonské série, ale posední si chci nechat, až se k ní chronologicky pročtu.

Brayanovo Zlato - skvěle doplňuje Arlenův život mezi jeho učednickými léty a poslovstvím. Ukazuje nám Arlenovu povahu přesně takovou, jaká ho dovede až k samotnému Tetovanému. On je prostě moc umanutý na to, aby zemřel.

Velký bazar - je stejně dobré doplnění části děje před Arlenovou výpravou do Anocha Slunce. A ten konec mě upřímně rozesmál. Abbanova postava zde dostává mnohem jasnější kontury než přináší Tetovaný, ale i když jsem ten konec nečekala, vlastně mě nepřekvapuje, co se z toho mrského obchodníka vyklubalo!

Dopsáno 27.1.2024
Poselský odkaz - o chlapci Trnkovi s poloviční krasijskou krví. Doporučuji číst po dočtení třetího dílu série, abyste si ho nevyspoilerovali. Zajímavý, i když mě nezajímal tolik, neboť v něm známé postavy jsou pouze okrajově. Ale jsem zvědavá, zda Trnka dostane v celé sérii ještě nějaký prostor.

04.08.2023

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Podle anotace jsem nečekala, že mě kniha tak chytne. A kdybych ji nenašla jako audioknihu, možná by mi dokonce i unikla! Příběh sleduje osudy tří postav, které se v závěru propletou a skvěle doplní. Tím, že je děj rozdělen mezi tři hlavní postavy, jsou zároveň všechny tři trošku ochuzeny o prostor. Přesto byla však kniha napínavá a se všemi jsem se stihla řádně seznámit a poznat je, takže za mě velký dobrý. Už se těším na další díl.

02.08.2023 4 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Di této knihy jsem si pustila spíše náhodou, než že bych ji cíleně vyhledala, ale mile mě překvapila, zvlášť ke konci. Nemusí asi sednou každému, roky tam utíkají závratným tempem a od narození po dospělost se čtenář dostane během pár stran. Přesto mě naivita hlavního hrdiny občas nechávala v nevěřícném úžasu. Ale vzhledem k dlouhověkosti jeho rasy by se dalo říct, že po většinu knihy byl vlastně pořád ještě dítětem, a pak by takový pohled na svět byl vlastně očekávatelný. Do dalšího dílu se určitě pustím.

31.07.2023 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Tuto audioknihu jsem poslouchala již podruhé. Poprvé před několika roky, podruhé nyní. Nevím, zda bych tuto knihu zvládla v klasickém formátu. Je obsáhlá, je popisná a zdlouhavá, s příliš mnoha postavami. Na druhou stranu je to neuvěřitelné dílo a všechno v něm funguje jak má. Postavy nejsou ploché, mají svou minulost, své sny, přání, vady. Děj je propojený a nic tam není navíc, což je vzhledem k tloušťce knihy skoro neuvěřitelné. Ano, budu číst dál, i když... asi stále jako audio!

P.s.: Zvedám hodnocení z původních tří hvězd na čtyři.

26.07.2023

Umrlčí tváře Umrlčí tváře John Flanagan

Pro mě již taková oddechovka, ale pro cílovou skupinu to je jistě velmi dobrá a zábavná kniha plná dobrodružství, kterou bych jim mohla jedině doporučit.
Konec jsem bohužel věděla, i když jsem doufala, že mě autor nějak překvapí, ale s tím, jak děj rozpracoval, to ani jinak skončit nemohlo, pokud by nechtěl narušit rovnováhu postav bratrstva, na které pilně pracoval od prvního dílu série.

17.07.2023 4 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Jednoduchý příběh s posláním. Nikterak originální nebo fascinující, spíš takový lepší podprůměr. Za srdce to nechytne a po dočtení klidně sáhnete po další knize a na tuto snadno zapomenete

06.07.2023 3 z 5

Hora štírů Hora štírů John Flanagan

Trochu se stydím, že jsem tuto knihu četla rok a půl. Ale Flanaganovy stále dokola kopírované scénáře mě popravdě už začínají nudit a štvát. Nejde o děj, ale naopak o ty malé věci kolem, které opakuje POŘÁD dokola knihu za knihou. Nejlépe v každé hned několikrát. Musí na to člověk mít náladu, aby to přehlédl. Ale hádám, že si za to můžu sama. Už dáááávno nejsem cílovka. Pro mladší čtenářstvo je to skvělý příběh a dobrý autor.

30.06.2023 4 z 5