Hra o trůny ekniha

Pod každým prstem měl čepel, hroty pokroucených mečů vyčnívajících jako tesáky z opěrek trůnu. Dokonce i po třech staletích byly některé ostré tak, že dokázaly říznout. Železný trůn byl pro neopatrného plný pastí. V písních se pravilo, že bylo třeba tisíce mečů, aby ho vyrobili, rozžhavených doběla ve výhni plamenů dštících ze chřtánu Baleriona Černého děsu. Kovali jej padesát devět dní. Konec jejich snažení korunovalo toto pokroucené černé monstrum vyrobené z jako břitva ostrých hran, hrotů a pásů kovu; trůn, který mohl zabít člověka, a také zabil, pokud lze věřit příběhům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/176291/pisen-ledu-a-ohne-hra-o-truny-qhG-176291.jpg 4.74606

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno (ekniha) · Talpress

The Game of Thrones · 1996

Kniha Hra o trůny

Guarnere

Patřím mezi ty, co nejdříve viděli seriál, až poté čtou knihy. Děj jako takový mě sice nedokáže překvapit, ale oproti seriálu se zde dostáváme i k vnitřnímu světu postav, což přináší mnoho zajímavých informací. Například Sansa jako naivní holčička toužící stát se královnou je popsána dokonale.
Možná, že znalost děje je nakonec na škodu. Už dopředu se děsím situací, co přijdou. A přitom je to škoda, ta knížka je tak dobrá, že jsem se zbytečně ochudila o možnost být napnutá jako kšandy...

Jury

Vrchol fantasy!

Kačkaknihomol

O Hře o trůny se mluvilo a mluví pořád, zvlášť tedy o seriálu. Kniha je ale taky skvělá, ne-li lepší! Sice jsem tedy knihu velmi dlouho odkládala, ale poté, když jsem se do ni pustila, nelitovala jsem. Martin totiž píše bravurně, umí hezky vylíčit krajinu, ale na druhou stranu i bitvu.

Mám jedinou výtku, v menších rodech a jménech jsem se občas dost ztrácela, například, když se pořádal ten turnaj. A co se týče Martinovy záliby zabíjet oblíbené postavy, už chápu, co tím všichni mysleli. Jinak, je to plný počet, tohle bylo vynikající!

Šíša

Ještě před půl rokem jsem patřila k tomu procentu lidí, kteří Hru o trůny neviděli ani nečetli, a ani to neměli v plánu. Ale mí kamarádi o tom pořád mluvili a básnili, já nevěděla o čem je řeč (teď už to mimochodem chápu úplně, neb jsem tomu propadla taky) a ještě vrcholilo šílenství před osmou řadou. Tak jsem se do víru GoT dala taky.
Na začátku jsem měla problém s množstvím postav, musela se vracet zpátky a připomínat si, kdo je kdo. Zároveň s knihou jsem sledovala i seriál, dost mi to pomohlo orientovat se v ději i v postavách. Zhruba v polovině jsem se zasekla, blok byl asi 3 měsíce, ale díky zařazení knihy do maturitní četby jsem tu zbylou polovinu zhltla jako nic. Pak se mi líbilo, že děj je popisován z pohledu sedmi lidí - nejhůř se mi to četlo z Cathelyniny perspektivy, nejlépe z Tyrionovy a Daenerysiny.
Jako celek je knížka hodně dobrá, propracovanost a celistvost je až skoro k neuvěření. Přečtení bych doporučovala až od patnácti let a výš - erotika, zabíjení, intriky...
Knihu rozhodně doporučuji, sice je obsáhlá, ale je to opravdu mistrovské dílo.

"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

MirekMM

Fantasy inspirované Válkou růží - s důrazem na logické chování postav a do detailu promyšlený svět - skvělé! Systém vyprávění teoreticky bez hlavních postav, kdy se každou kapitolu může role vypraveče chopit jiná postava, je perfektní, a přiznám se, že je to poprvé, co jsem se s podobným přístupem setkal.
Výhodou stylu vyprávění je více: nejen ten, že udržuje čtenáře v nejistotě ohledně osudu postav, ale i pro odlišnost vyprávění: zatímco mladá princezna si nejvíce všímá při popisu postav jejich šatů a šperků, starý pašerák více sleduje jejich výraz nebo řeč těla. Osobně mi však největší silou tohoto vyprávění přišla relativizace kladných a záporných postav. Co když v jedné kapitole držíte palce skrývajícím se utečencům, jen abyste v té další museli z pohledu jejich pronásledovatelů uznat, že by si možná zasloužili být chyceni?
Nic ale nemá jen klady - rozdílný přístup k vyprávění je skvělý, ale zároveň vede k tomu, že některé kapitoly se prostě čtou mnohem hůř. Pro mě to byla Catelyn Stark, pro ostatní čtenáře možná někdo jiný. To už je daň za rozmanitost.

Pauvka

Jednim slovem nadhera. Ctu prvni dil ponekolikate a zas se k nemu casem vratim. Serial se mi libi take, ale kniha je kniha!

janavan

Fenomenální sága o soupeření o železný trůn plná intrik, incestů, rytířů i magie. Hru o trůny netřeba představovat, byť od vydání první knihy uběhlo přes 20 let, než se z ní stala kultovní záležitost podobně oslavovaná jako Pán prstenů nebo Harry Potter.

Vyhýbala jsem se jí dlouho, vyhýbala jsem se jí, když o ní spolužáci na gymplu básnili, i když se celý svět mohl zbláznit z poslední epizody zfilmované verze. Podlehla jsem zvědavosti. Touha přiučit se spisovatelskému řemeslu mě přinutila otevřít první stranu a vězte, že jsem knihu hned tak nezavřela.

Světu ohně a ledu jsem propadla. A to jsem vždy říkala, že středověké fantasy není nic pro mě. Každý si v tom najde svoje. Komplexní postavy, mrazivě vykreslené kulisy i krásný jazyk. Každou postavu si zamilujete, na každé najdete ale i to zlé, stejně jako v životě. Najdete tam epické vyprávění o hře o trůny, inspirované Válkou růží, a kus srdce tam necháte – ať už na Zimohradu nebo v Králově přístavišti.

Valar morghulis.

konformita

Nádhera, lahůdka, pohádka. Těším se na další díl a až skončím, pustím se do filmu. Duše plesá, srdce bije, taková krása :-)