Adinlea Adinlea komentáře u knih

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Opet celkove skvela kniha, ale az moc rozvlacna Na konci serie uz jsem si ale zvykla, ze Yrsa rozda partii lehce chaoticky, pribeh ma vice vlaken, ktere se postupne pomalu smotavaji dohromady a na konci praaaask a vse do sebe zapadne jak Tetris :)
Po Freyji a Huldarovi se mi bude styskat, po Erle uz mene Ale byla to skvela serie s vynikajiciki pribehy. Nad nekterymi budu dlouho premitat Jak nekdy jedno spatne rozhodnuti, jeden cin odstratuje cely retezec udalosti, ktere tragicky ovlivni hned nekolik rodin..

03.04.2023 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Pro Yrsu mam velkou slabost a jeji knizky doslova hltam!
Tento dil byl mozna az moc prekombinovany. Dlouho dobu se vlastne nedelo nic moc a pak se to vse shrnulo na par strankach. Ale i tak byla zapletka zajimava a tak nejak absurdne i uveritelna. Ze vlastne dilem velke nahody a nestesti se ty udalosti takto naretezily
Ale jsou z toho pekne stabilní ctyri hvezdy, na tu patou by to pro me chtelo jeste neco navic :)

20.03.2023 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Zpocatku mi trvalo, nez jsem si zvykla na autoruv styl psani a vypraveni… Ale potom…
Neuveritelna kniha! Pribeh, ze ktereho opravdu mrazi… posledni tretinu knihy jsem doslova zhltla, neexistovala zizen, zachod, nic! :)
Jsem zvedava, co je vlastne Asad zac a kam se bude dej v dalsich knihach ubirat… Skoda, ze nemam po ruce hned dalsi dil, nic by me neodradilo cist dal :)

31.01.2023 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Opet pet hvezd, u Yrsy se proste neda jinak. Co kniha, to velmi vysoky standart, je jedno o jakem tematu zrovna je… Vsechny knihy protina motiv zlocinu na detech, coz je tezke tema a po ctyrech knihach, ktere jsem precetla behem meisce, je mi tezko na dusi…
Ale kazdopadne si opatrim i dalsi dva dily, ktere jsou momentalne na trhu :) Yrsa je pro me jedna z nejlepsicj soucasnych autoru krimi a moc rada ji podporim!

26.01.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Skvele napsano, ale narozdil od prvnich dvou dilu me tady par veci iritovalo. Zaprve otresne chovani Erly v prvni polovine knihy, to mi proste prislo neadekvatni. Zapletka je sama o sobe dost otresna, tema sikany je hrozne syrove a vykreslene dost barevne… Konecne vyreseni a osvetleni pripadu mi prislo prekombikovane a zaver otevreny. Vetsine postav bych s chuti jednu vrazila, naprosto otresne lidske bytosti.
A presne pro tu syrovost je Yrsa vyborna autorka. Nebahni se zbytecne v popisu vrazd, nalezu tela, ale nechava pusobit atmosferu.
Ode me jasne plny pocet hvezd.

21.01.2023 5 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Moje gusto to proste neni… precetla jsem to naraz, ale nic to ve me bohuzel nezanechalo. Sve ctenare si ta knizecka urcite najde, ale ja vracim ke svym napinavym knizkam, toto je nebetycna nuda.

15.01.2023 3 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

(SPOILER) Tri povidky a tri zazitky.
Prvni povidka „Pred potopou“ byla skvela detektivka, vtipne popisy situaci, prostredi. Pachatel byl od jiste chvile tuseny, ne-li jisty, ale presto vyborne detektivni cteni.
Druha povidka „Zivotni dili akademika Pliska“ byla kratka povidka, kde se resilo prakticky jen to, jak to ten vrah udelal, protoze jsme vedeli od zacatku, kdo vrazdil.
Treti povidka „Nejhorsi obavy“… tak tady jsem poradne skripala zubama. Zaprve jedna z nejhorsich postav vubec, krava Helena, ta ve me vzbuzovala chut ji proplesknout. Hadka ohledne voleb byla tak ziva a bohuzel i uveritelna, ze z toho ctenari nemuze byt dobre. No a ten konec. Naprosta lidska mizerie…. Hrozne jsem doufala, ze to dopdne dobre, ale kniha se tencila a najednou prisla posledni stranka….

10.01.2023 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Skvele napsana kniha s hnusnym tematem. Velmi mi sedi styl psani a vypraveni, kniha je presne tak dlouha, jak mi na cteni vyhovuje a ma prijemnou sazbu.
Od autorky si poridim rozhodne dalsi knihy a drzim Huldarovi palce, aby se mu vztah s Frejyou posunul dal :)
Spoiler - Nejak nechapu, proc byl Huldar kvuli predchozimu pripadu potrestan, nemohl za mrtvici u vyslychaneho a jako prvni a jediny odhalil pachatele…. Z meho pohledu je Erla daleko horsi hlavni vysetrovatelka….

25.12.2022 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Pro me je tato autorka osobnim objevem roku. Narazila jsem na ni nahodou a popisky knih me oslovily, tak jsem si koupila hned prvni dva dily serie.
Knihu DNA jsem doslova zhltla. Ke konci jsem uplne trnula, jestli stihnout chytit praveho vraha, jak se tencily zbyvajici stranky :)
Tesim se na dalsi vyvoj vztahu dvou hlavnich postav, oba jsou mi zvlastnim zpusobem sympaticti a uveritelni.

22.12.2022 5 z 5

Vyděšená k smrti Vyděšená k smrti Rachel Amphlett

Prvni setkani s autorkou a rozhodne ne posledni. Vzdy si musim na konkretni styl psani zvyknout a i zde jsem se musela prvních par kapitol do cteni lehce nutit… ale od tretiny knihy jsem uz byla plne ponorena do pribehu.
Predesle problemy vysetrovatelky jsou jen mlhave nastinene a budou se tedy nejspis vysvetlovat v dalsi knize/knihach. Ale diky tomu mlhavemu zminovani ma clovek pocit, ze hlavni akterka ma za sebou skutecny zivot a my jsme se proste pripojili v prubehu, coz se mi libi, je to takove uveritelne :)

20.12.2022 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Knihy od Lisy Regan mam moc rada, tempo dvou vydanych knih v cestine za rok mi i vyhovuje. Ale prepada me pocit, ze se tema zacina vycerpavat. Vzdy je v epicentru deni nejaka zenska postava a dentonska policejni stanice.
Kniha je takova standartni, urovne Matcina hrobu, coz byl za me dosud nejlepsi dil serie, nedosahuje. Cte se svizne, plynule. Ale nepocitovala jsem nejaky pocit prekvapeni nebo dejoveho zlomu.

04.12.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Uf......... MISTROVSKÉ DÍLO o 976 stranách :D Vyšetřila jsem si na to víkend a přečetla jsem to na jeden zátah :)
A jsem nadšená...... Aby autor/ka udržel pozornost čtenáře téměř 1000 stran, tak to tu opravdu nemáme každý den... Rowling prostě umí, to bezesporu! Až do posledních 40 stran (cca) jsem netušila, kdo je vrah a jak to tedy bylo. Tentokrát jsem byla se svými podezřeními absolutně mimo a žasla jsem! Dokonce jsem neměla ani problém s orientací mezi postavami, jelikož Cormoran a Robin je vždy v dialozích skvěle opisují a připomínají si navzájem jejich role v případu.
Opravdu se nenechte odradit rozsáhlostí knížky, tam, kde se stránkově jiné knížky už uzavírají, přestoupí Rowling na další rychlostní stupeň a prostě udržuje dokonalé napětí a pozornost.
Ale rozhodně je nutné celou sérii číst postupně, kvůli vývoji ústřední dvojice :)
Omluvte to bezbřehé nadšení, ale po dlouhé době jsem prostě obětovala dobrý spánek pro skvělou knížku! :D :D
Jen doufám, že překlad šesté knihy, The Ink Black Heart, nebude trvat tak proklatě dlouho!

06.11.2022 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Bryndza proste umi psat! Jeho Erika Foster je trosku zvlastni, zivotem dosti profackovana zena, ale sympaticka :) Na kazdou novou knihu se tesim jako na Vanoce :) Skoda, ze to mam vzdy za dva dny prectene…
Serie s Erikou mi sedi vice nez jeho serie s Kate.. Nejspis za tim bude ten presah do nam znamych slovenskych vod :) Vykresleni Ericina charakteru a zivota je pro me uveritelnejsi, ma vice poloh a knihy s ni se mi ctou lepe…

01.11.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Netypicka kniha od Michaely Klevisove. Zvlastni oddechovka, ktera mi sedla do nalady. Klevisova umi krasne vystihnout atmosferu pohranici, zvlastni rodinne vztahy, bezutesnost zivota v odlehlych koncinach, ale zaroven i ukazat tu poetickou krasu klidu a zivota starousedliku….
Neocekavejte od knihy honicky, vrazdy, prehnanou akci. Je to spis sonda do zivota a rodinne historie, ktera neni nijak prevratna nebo sokujici, ale o to vice uveritelna.

27.10.2022 4 z 5

Sára Sára Dominik Dán

(SPOILER) Vyborna kniha. Na Dana trosku nezvykly uvod, kdy pres 100 stran sledujeme uvodni pasaz protkanou mezinarodnima intrikama a rodinnou historii slovenskych Rockefelleru. Ale ma to spad, a kdyz prijde na scenu kriminalisticka banda, pribeh dostane dalsi grady.
Celkove se mi ten pribeh hodne libil, zase uplne jine tema, skvele zpracovane, u Dana ma clovek opravdu pocit, ze je uvnitr kriminalky. Autor ma proste vsechny postupy a system v malicku, coz se mi libi a dava pocit uveritelnosti.
I presto, ze zase nedojde k zatceni pachatele, vsichni vi, kdo to cele provedl, i jak, nemela jsem z toho pocit zmaru a zoufalstvi jako z konce jinych Danovych knizek.

31.05.2022 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

(SPOILER) Do knihy mi trvalo dele se zacist… nejspis uvodum v Mnichove a v Holandsku, k postavam jsem nemela vztah a cekala jsem na sve oblibene Slovaky… :)
Pribeh je odporny… Vrah je strasny sadista a nebylo mi z toho vubec dobre, ikdyz jsem uz docela otrla.
Vlastne jsem si tu knihu precetla jsem kvuli posloupnosti v serii a protoze se na ni v dalsich knihach (v mem pripade naposlouchanych audioknihach) casto odkazuje.

22.05.2022 4 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

(SPOILER) Ctu knihy od Dana chronologicky, tak jak je napsal. Takze tato je pro me ted teprve druha :)
Cte se to svizneji nez Popel vsechny zarovna, je zde i velmi zajimava zapletka i rozuzleni… jen bych si konecne prala, aby to nejen vyresili, ale i dostali pachatele. Z konce knihy zase couha takova beznadej vuci systemu…

17.05.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tuto knihu jsem ze serie cetla jako posledni a dost me mrzi, ze jsem necetla chronologicky, ale jak mi co prislo pod ruku….
Styl Michaely Klevisove mi sedi, je to ciste napsane, zadne zbytecne kudrlinky a vycpavky, ale pekne vypointovamy pribeh..
Jen jedina vec me na cele serii zarazila - pet knih se odehrava v Cesku a dve v zahranici. Pri vsi ucte k postave detektiva Bergmanna, ale... Jeste beru, ze by mluvil plynule jednim světovým jazykem… Ale mluvit plynule dvema - anglictinou a nemcinou a tak bravurne, ze zvladne jemne jazykove nuance a vyresi vrazdy? To neni zadna lambada…. Ano, je to fikce, je to roman, ale pri cteni druhe knihy odehravajici se v cizojazycnem prostredi, to nade mnou celou dobu povlavalo a vrhalo mi to stin na zazitek z knihy… presto je ale kniha skvela a doporucuju k precteni!

14.05.2022 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Moje prvni setkani s knizni podobou detektivek Dominika Dana. Mam za sebou par audioknih ve slovenstine a Krauze jsem si prakticky zamilovala :) Proto jsem se rozhodla postupne si precist Danovu serii o Nasem Meste, chronologicky, jak ji napsal.
Popel vsechny zarovna je velmi hutna knizka. Obsahove i jazykove :)) vulgarismy mi ale vubec nevadi, sedi to k charakteru postav, prostredi a je to vtipne.
Jen jsem tu knizku precetla az prekvapive pomalu, prave diky velkemu mnozstvi faktu a prirovnani. Trosku jsem se chvilemi ztracela v tom preskakovani dejove linky z podzimu na jaro a naopak. Hlavne na zacatku to bylo trosku na muj vkus zmatene, ale asi autoruv zamer..
jinak skvela knizka, z politickych pletich az mrazi….

14.05.2022 5 z 5