adevis adevis komentáře u knih

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Patricia Gibney už je u mě sázka na jistotu. Po přečtení prvního dílu jsem tušila, že se do této série zamiluju, po dalších následujících jsem byla zamilovaná. Pokaždé, když Knižní klub vydá další díl vím, že se do knihy ponořím hned a budu netrpělivě vyhlížet další.

V páté knize s názvem Ani slovo se Lottie setkává s nálezem těla zavražděného teenagera, který je věkově blízko jejího syna Seana. Případ se ji tímto dost dotýká a strach o vlastní dítě Lottie pronásleduje až do poslední chvíle. Pár dní po nálezu prvního těla se objevuje další oběť. Následuje odkrývání tajemství, které má na svědomí někdo z okruhu (ne)přátel jejího syna.

Zde na DK najdete u každého dílu ze série vysoká hodnocení a já za ně dám klidně ruku do ohně. Patří jim zcela oprávněně.
A kdo miluje detektivky a tuto sérii ještě nezná, měl by to co nejdřív napravit.

31.08.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Příběh je to velmi citlivý a křehký, o hledání přátelství a především o porozumění, lásce.
Vdovec Arthur chodí poobědvat každý den na hřbitov se svou zesnulou a milovanou ženou Nolou. Jednoho dne se tam potká s mladičkou dívkou jménem Maddy, která chodí taktéž na hřbitov, protože se vyhýbá škole. V tu chvíli se zrodí neobyčejné přátelství.
Další postavou v knize je všetečná a bystrá Arthurova sousedka Lucille, která do této knihy naprosto zapadá.

Takového přítele jako je pan Truluv by si přál snad úplně každý. Jeho úvahy nad osudy u cizích hrobů byly překrásné. Jeho slova a chování k mladé dámě Maddy taktéž.
„Takové úžasné děvče to je, jen kdyby si z nosu vyndala tu věc.“

31.08.2022 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Až na kost je opět brutální a svižný thriller, který vás snadno vtáhne do děje. Především díky nálezu těla zavražděné dívky v kruhu zvířecích figurek. Šlo o rituální oběť? Bude vrah vraždit dál? Následně se ztrácí autobus plný středoškoláků. Sayer se svým týmem nastupuje do akce a musí dopadnout viníka, který má tyhle všechny události na svědomí.

Po knize Pohřbení jsem si říkala, že autorka už nepůjde výš, že tuto knihu nepřekoná. Po přečtení všech tří dílů si ale ani zdaleka netroufám říct, která z nich byla nejlepší. Všem jsem dala pět hvězd, všechny byly čtivé, napínavé a nepředvídatelné. Doporučuji celou sérii a doufám, že se se Sayer ještě někdy potkám, je to sympaťanda :)))

09.08.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Do rukou se mi tentokrát dostal zneklidňující román mladé české autorky, která použila autobiografické prvky a tím nám zároveň odhalila kus sebe.
Kus něčeho, co snadno zanechá jizvy na dětských duší. Jedenáctiletá Františka tráví v dramatickém kroužku spoustu času a vzhlíží k vedoucímu Mirkovi. Proč ale Mirek divadelníkům zakazuje přátelství s jinými dětmi? Proč nutí své svěřenkyně se svlékat? Ospalé městečko má své tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo. Co všechno se musí stát, aby někdo konečně promluvil?

I přes nelehké a nehezké téma mě kniha bavila a přečetla jsem ji za pouhé dva dny. Mirkovi bych dala nejradši pořádnou pěst. Františka mi zprvu lezla na nervy (používala až moc sprostých výrazů), ale nakonec mi byla sympatická. Při čtení a pomyšlení na to, že by se něco takového dělo mé dceři mi bylo fakt dost špatně.
Myslím ale, že toto téma je stále aktuální, mělo by se o tom psát a mluvit, především i s dětmi ve věku jako je právě hlavní hrdinka Františka.

09.08.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Tahle kniha je neskutečná emocionální jízda. Měla jsem menší tušení, co mě čeká, ale tohle jsem tedy opravdu nečekala. Hned u třetí kapitoly jsem měla slzu v oku. A ten soundtrack, boží.

Setkáváme se s mladou Lilianou, která se v osmnácti letech rozhodne žít po svém a proti vůli svých rodičů uteče se snoubencem Matějem, se kterým čeká dítě. Myslí si, že bude žít pohádkový a zamilovaný život, ale opak je pravdou. Z dokonalého Matěje se stává tyran. Liliana společně se synem Oskarem od Matěje uteče a nachází útěchu u Malvíny, které chodila na černo uklízet domácnost. Stávají se z nich kamarádky a Malvína ji k narozeninám věnuje tetování, které Lilianě společně s tatérem Matem obrátí život vzhůru nohama.

Neskutečně silný emoční příběh, opravdu. Najdete zde tolik bolesti, vzteku, lítosti a zároveň i štěstí, lásky a pochopení.

„Také on trpěl a bojoval. Každý jeho den znamenal další krok na cestě utváření vize sebe sama, plnění svých snů a plánů. Chtěla jsem se to naučit. Být stejná jako on. Žít tak, jako kdyby minulost neměla žádný význam, přestože v srdci zela krvácející rána. Důležité bylo jen to, co bylo teď.“

Těším se na další díly.

29.07.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Další kniha z pera českého spisovatele a režiséra Patrika Hartla.

V tomto příběhu se setkáváme s dvaatřicetiletým Alešem, který se jednoho dubnového dne v roce 2001 zamiluje do Jeleny, která mu docela dost změní život. A jak se s tím vším vypořádá Aleš? O tom si budete muset přečíst sami, pokud budete mít ovšem náladu na téměř 500 stran lásky. Tak velké lásky, až jsem si někdy říkala, zda je to vůbec možné (kdo četl, pochopí proč).

Kniha se četla dobře, jen bych ji klidně o 100 stran zkrátila. Četla jsem ji dlouho a některé části mi už přišly zbytečné.

Doma v knihovně mám všechny knihy od Patrika Hartla a jedinou dodnes nedočtenou jsou Okamžiky štěstí, obavám se, že se k nim už ale nikdy nevrátím. Tato se mi dostala do rukou v rámci projektu #hromadnastafeta a nakonec jsem ráda, že jsem knihu nemusela kupovat.

29.07.2022 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

V pořadí již druhý díl thrillerové senzace od Ellison Cooper jsem si také nemohla nechat ujít. Po přečtení první knihy V kleci jsem okamžitě pořizovala další dvě.

Tentokrát se po boku Sayer setkáváme s novou postavou, agentem FBI Maxwellem Cho a jeho čtyřnohým křížencem Konou. Max společně s Konou na výletě v Národním parku Shenandoah ve Virginii naleznou kosterní ostatky, který jsou po bližším ohledání dvacet let staré. Starší případ náhle ožívá, jelikož se mezi kostmi naleznou i čerstvé mrtvoly.

Co se týká čtivosti, opět se mi to četlo skvěle, stejně jako první díl. Sayer je prostě výborná agentka a její, nový tým také.
Co se týká vraha, tentokrát jsem měla podezření a dá se říct, že jsem se trefila. Jsem zvědavá a těším se, co nám přinese další díl.

29.07.2022 5 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Hlavní postavě Magdaléně je deset let, miluje les, kapradí, zvířecí stopy, encyklopedie a svou rodinu. Maminka ji říká Mojenko. Naopak nemá ráda parazity, hálky, chovatelský kroužek a raky, protože její maminka je nemocná.

Olga Stehlíková napsala bolavý příběh o lásce a smíření s tím, že někdy naše nejbližší zasáhne nemoc, se kterou ani ta nejlepší encyklopedie nebo zvířecí parůžky nic nezmůžou.

Citlivě vyprávěné nejtěžší období života dítěte mě chytil za srdce. Jen těch přírodovědných odborností tam bylo moc a ze začátku jsem měla problém se začtením. Proto bych knihu dala do rukou dětem od dvanácti let.

Za zmínku stojí i nádherné ilustrace, které pochází z dílny Andrey Tachezy.

11.07.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

V pořadí jíž šestá kniha od Shari a já byla zase spokojena… I přes klasické thrillerovské klišé, ve kterém se setkáváme s vraždou ve velmi zámožné a navenek dokonalé rodině mě kniha bavila od začátku do konce.

Manželé Mertonovi někdo brutálně zavraždil pár hodin poté, co se u nich na velikonoční neděli sešli u večeře jejich dospělé děti. A vzápětí máme na světě tři hlavní postavy, které na sebe uvalí podezření. Kdo z nich je vrah? Nebo jich bylo víc?
 V pozadí nám autorka naservírovala vedlejší postavy, kteří mají také motiv k zabíjení. Kdo to tedy byl? Komu Fred a Sheila překáželi? Kdo toužil po pohádkovém dědictví?

Mám přečtené všechny autorčiny knihy a píše pořád skvěle. Čtivě, napínavě a do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je vrah. Takže já jsem opravdu spokojena a těším se na další knihu.

11.07.2022 4 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Povídky já prostě můžu. Když se mi nechce přemýšlet, jsem unavená na sáhodlouhý příběh, hromadu postav a spoustu stránek, povídky jsou taková relaxační jistota.

V této knize se mi líbily všechny povídky, ale zmínila bych se jen o některých.
- Povídka Pohádky od mé milované Aleny Mornštajnové byla silná, lámala mi srdce. Příběh Anny, malého Říši a arogantního, nafoukaného Honzy mě doslova rozebral.
- Další povídka, která se mi vryla pod kůži je od pana Jaroslava Rudiše. Ještě jsem s povídkou o “jedné” větě nesetkala.
- Petra Dvořáková opět předvedla svůj skvělý styl, ne nadarmo jsem ji zařadila mezi top české autorky.
- A nakonec bych ráda zmínila Biancu Bellovou, která do vážné konverzace otce a dcery dokázala zakomponovat psí koule. To mě rozesmálo.

Toto byla má druhá kniha z edice Česká povídka a když bude příležitost, určitě si pořídím a přečtu další.

03.07.2022 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Jestli jste měli v ruce knihu Chlapec, krtek, liška a kůň, tak vás tato kniha úplně stejně potěší. Pravdou je, že je ji hodně podobná, ale ilustrovaný panda a dráček mají úplně jiné kouzlo, než zmiňována předchozí kniha. Ilustrace jsou přenádherné a texty, plné citátů a miloučkých věcí jakbysmet.

Pokud máte doma děti, určitě knihu kupte, najděte si hodinku času a společně knihou listujte, čtěte, vysvětlujte. Myslím, že za pár let se k ní moc rádi vrátíte a vaše děti ji pochopí zase úplně jinak… stejně jako Malého prince.

Myslím, že víc psát netřeba. Je to nádhera a já se ke knize vrátím určitě dřív, než za pár let.

03.07.2022 4 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Při čtení této hostovky budete svědky znovuzrození „z popela“ tří bratrů - Nilse, Benjamina a Pierra, kteří se po dvaceti letech setkávají, aby uctili památku zesnulé matky. Co je před dvaceti lety rozdělilo? Co se tehdy stalo? Autor nám naservíroval ukázku krutého dětství bez fyzické síly. Neláska totiž někdy postačí.

Kniha je to opravdu velmi zajímavá díky stylu vyprávění. Střídají se kapitoly z minulosti a z přítomnosti a ty z přítomnosti jsou navíc vyprávěné pozpátku. Osud tří bratrů mě donutil přemýšlet. Často jsem se pozastavovala. Nad výchovou tří synů, nad lhostejností, nad chováním rodičů i synů samotných. Závěr mě dostal. Ani v nejmenším jsem toto rozuzlení nečekala. A souhlasím s dagmar7365, chuť přečíst si knihu ještě jednou, když UŽ VÍM byla veliká. Ale nemám na to kapacitu :D

Dosud neznámý švédský autor Alex Schulman si mě získal a já doufám, že budeme mít někdy čest přečíst si v českém jazyce další jeho knihy.

17.06.2022 4 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Povídková kniha Místa ve tmě jsou druhý autorčin počin a musím říct, že po přečtení všech jejích knih ji řadím mezi top české autorky.

V této knize poznáme spoustu postav, kteří mají opět nelehký život. Všechny postavy si v povídkách navzájem vstupují do života, aniž by o své existenci věděly. Kniha je hodně podobná nejnovějšímu dílu, které vyšlo minulý rok - Čekání na spoušť. Ta mě ale zasáhla mnohem více…

Pokud taktéž čtete české autory, máte rádi povídky, máte rádi osudy mnoha postav, které na sebe volně navazují, jděte do ní. A pusťte se i do těch ostatních knih.

13.06.2022 4 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Tato vztahová sonda se mi dostala do rukou v rámci projektu #hromadnastafeta, který máme s holkami z IG. A jsem za to moc ráda, protože jinak bych konkrétně po této knize nejspíš nesáhla. Bylo to mé první setkání s paní Votyovou a rozhodně ne poslední. Ve štafetě mi ještě přijde Myší díra a na tu se obzvlášť těším.

Chci tě mít ve skříni je opravdu detailně vymazlená vztahová sonda. Autorka nám naservírovala příběh o Viliamovi a Viole, kteří se milují. Jenže po několika desítkách společného soužití se věci tak docela změní. A nic není růžové tak, jako na začátku.

Já osobně jsem knihu začala číst bez čtení anotace, proto vám moc detailů do recenze nenapíšu. Chtěla bych napsat jen to, že kniha může mnohým z nás posloužit jako skvělý příklad toho, jak by neměla vypadat „komunikace“ ve vztazích. A jak nevyhořet. Po této myšlence bych si troufla knihu přirovnat ke knižnímu skvostu od Petry Soukupové - Věci, na které nastal čas.
Po dočtení jsem se opět cítila zlomená. Já nevím, proč si pořád takhle vědomě ničím srdce. Ještě víc, než je dosud zničené.

„V ten okamžik pochopím tvrzení, že štěstí jsou jenom střípky malinkých radostí.“

Každopádně se mi kniha moc líbila a hodnotím 4,5*/5*.

08.06.2022 4 z 5

Moje tlustá opilá svatba Moje tlustá opilá svatba Robert Bryndza

Do prvního dílu jsem šla bez velkých očekávání, u tohoto už jsem věděla, do čeho jdu a byla jsem mile překvapena. Bylo to o chlup lepší, než předchozí kniha.

Coco je prostě smolařka každým coulem a i když se zdá, že všechno bude jak má být, anotace nám napoví, že to rozhodně moc klidné a sluníčkové nebude. Tentokrát trable způsobí její o čtyři roky mladší přítel Adam, který se dostane do zapeklité situace. Coco naštěstí neopouští smysl pro humor a pobaví tím i své čtenáře. Je to sympaťačka a kdyby byla reálná, chtěla bych se s ní kamarádit. I s jejím synem Rosencrantzem a možná bych ráda poznala i bývalou tchyni Ethel, i přesto, že byla občas na pořádnou facku.

Kniha je opět psaná forma e-mailů a moc mi to vyhovuje, hezky to odsýpá. Těším se na další díly a na další barevné obálky. Googlila jsem se dohromady jich má pan Bryndza napsaných pět!

31.05.2022 4 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Po dočtení Malinky jsem byla zlomená a říkala jsem si, že Běsu budu číst až za hodně dlouho. Jenže já najednou potřebovala zase číst depku, dobrovolně.

Běsu jsem četla dlouho, musela jsem si ji dávkovat, protože jsem tentokrát věděla, do čeho jdu. A i přesto, že Malinka je pro mě prozatím nejsilnější knihou letošního roku, Běsa se mi opět neskutečně vryla pod kůži. Nikdy na tyto dvě knihy nezapomenu.
Příběh dvojčat Sabiny a Běly byl krutý. Dozvěděla jsem se spoustu dalších faktů a skutečností, které jsem k příběhu Malinky potřebovala. A najednou to do sebe všechno hezky zapadlo.

V této knize se setkáte s tématem drog, nechtěného těhotenství, prostituce a podobných špatností. Doporučuji číst nejdříve Malinku, na kterou najdete recenzi u mě na profilu.
Knihy jsou to přenádherné a budou u vás mít úspěch i přesto, že vám roztříští srdce na milion malých střípků.

„Copak je možné být doopravdy šťastný, když není nikdo, kdo by poznal, že se něco děje, ještě dřív, než ty vůbec otevřeš pusu, kdo by v desítkách zvuků bot došlapávajících na schody rozeznal ty tvoje, kdo by při představě, že se ti něco zlého stane, zezelenal strachy a padl v bázni před Bohem na kolena? K čemu je život o samotě?“

Doporučuji s dalšími jednoznačnými pěti hvězdičkami.

31.05.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Podezřelí byli všichni a měla jsem pár tipů, ale nakonec jsem byla velmi překvapená, nečekala jsem takový konec. Díky tomu se těším na další díly, na které se brzy chystám.

Takže tento první díl thrillerové trilogie doporučuji společně s pěti hvězdičkami.

31.05.2022 5 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Co Vám budu povídat. Tohle je prostě oddechová literatura, kterou já můžu. Po všech těch depkách a thrillerech je taková změna dost příjemná, navíc ji přečtete hravě za pár dní.

V této knize se setkáváme s mladičkou Jessicou, která se rozhodne po smrti svého otce splatit jeho dluh. Upíše se u šéfa mafiánského podsvětí v Los Angeles, Liama. Náročného a rozkazovačného. Co bude předmětem jejich dohody? :))
V pozadí se zároveň setkáváme s dalšími postavami a například Valerie mi byla velice sympatická.

Další erotický román z pera polské autorky, první díl série. A to je jediné mínus, protože těch sérií už mám slušně řečeno po krk. Ale co už, takovou sexuálně nabitou oddechovku si nechám líbit a další díl si ráda přečtu.

19.05.2022 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Tato kniha plná ovoce, přírody, emocí a mezilidských vztahů mi přišla do ruky v ten nejlepší čas. Německý autor Ewald Arenz dokázal vykouzlit na tak malém rozsahu příběh, na který jen tak nezapomenete.

Staré odrůdy nás seznamují s Liss, která žije sama na statku a Sally, která utíká před vším a všemi. Osud nebo spíš náhoda je dají dohromady a začíná vzájemné poznávání a přátelství. Postupně nám autor odhaluje důvod, proč Liss žije sama a proč Sally utíká.

Troufám si říct, že kdybych neměla povinnosti a nechala všechno okolo mě plynout, přečetla bych Staré odrůdy na jeden zátah. V knize totiž kromě nádherných popisů přírody a mezilidských vztahů najdete také skrytá moudra - a to je moje.

„Teprve se rozednívalo, ale nerozsvítila si. Barvy tak zůstaly stejně tiché jako samotné ráno.“

„Vůně se náhle změnila; ztěžkla, výrazně zesládla a byla olejnatější.“

Úžasný - tiché barvy, vůně ztěžkla. Prostě nádhera.

Na tuto knihu budu moc ráda vzpomínat a doufám, že v budoucnu najdu čas si ji přečíst znovu. Doporučuji, doporučuji, doporučuji!

19.05.2022 5 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

U knihy Rodinné povídky jsem se bavila, ale jen do půlky. První čtyři povídky od známých českých autorek se mi moc líbily. Zbylé čtyři mě nebavily a nic ve mě nezanechaly.

Alena Morštajnová prostě umí, to už všichni víme. K této povídce nemám slov, líbila se mi od prvního do posledního slova.
Setkání s Richardem a Alicí v povídce od Petry Soukupové mě více než mile překvapilo. Bylo to takový hezký, i když smutný navázání na knihu Věci, na které nastal čas.
Povídka od Petry Dvořákové v sobě na „pár stránkách“ skrývá spoustu, spoustu bolesti…
A od Anni Geislerové bych si moc ráda přečetla víc. Mohla by napsat klidně celou knihu.

Zbylé povídky si musíte přečíst sami, bohužel mě nebavily natolik, že ani o jedné z nich nemám nic v paměti.

Určitě to nebyla má poslední kniha z edice Česká povídka, ještě mám v knihovně Soukromá tajemství. Navíc povídky jsou moje, i když si dost často v duchu nadávám, proč je čtu, když toužím některé postavy poznat víc.

11.05.2022 3 z 5