Adellll Adellll komentáře u knih

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Nebudu lhát, od knihy jsem toho čekala opravdu mnoho. Ale tohle tedy opravdu ne. Nejen že je Neviditelný život napsán opravdu moc krásně, on je navíc ještě neskutečně čtivý a nápaditý. A i když jsem poměrně brzy uhádla jednu ze zápletek, požitek z knihy mi to ani trochu nezkazilo a zvlášť konec mě fakt překvapil. No a když jsem překonala tu chvíli prázdna po dočtení knihy, zbyl mi jen pocit vděku za to, že nejsem "neviditelná" a otravné nutkání knihu doporučovat, kudy chodím:D.

27.02.2022 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

I když od Shakespeara dávám přednost jiným hrám (dokonce i tak ohranému Romeu a Julii), Hamlet se mi také líbil. Trochu mi tedy vadila zpovykaná postava Hamleta, kterému jsem opravdu většinu času chtěla dát jednu výchovnou, ale ve výsledku to hře vlastně dodávalo na zajímavosti. I děj byl zvlášť ke konci poutavý, i když někdy mi přišlo, že by kniha šla o pár stránek zkrátit (teď si přijdu nepatřičně, že kritizuji takového velikána:D).

27.02.2022 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

K třetímu dílu Naslouchače jsem přistupovala s poměrně velkou skepsí. Ale výsledek mě opravdu překvapil. Kniha je po vzoru předešlých dvou neskutečně čtivá. S postavami jsem prakticky dýchala a i přes asi dvouletou pauzu od sklenářského světa jsem se docela rychle zorientovala. Autorka nám sice odhaluje některá tajemství, ještě víc jich však přibývá a já netuším, jak vydržím čekat na další díl.

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

(SPOILER) Po knize jsem sáhla úplně náhodou v rámci Čtenářské výzvy s ne příliš vysokým očekáváním. Minimálně jsem si tedy určitě nemyslela, že ji budu mít přečtenou za ani ne čtyři dny a že naplní mou hlavu tak, že nebudu prakticky schopna myslet na cokoliv jiného. Postavy mi nebyly příliš sympatické, věděla jsem, že nejednají správně, a také jsem tušila, že to nemůže dopadnout dobře. Hlavní hrdina je unášen soucitem, který je však velmi nestálý a on mění své názory prakticky z hodiny na hodinu. Všechny činy ale myslí dobře, a já jsem jeho uvažování vlastně naprosto rozuměla. Postupně se však zaplétá do pavučiny milosrdných lží, která se prostě jednou musí protrhnout.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Jedna z nejunikátnějších knih, které jsem snad kdy četla. Autorce se podařilo perfektně zpracovat sedm rozhovorů od lidí všech generací i původů, čímž mi nabídla asi nejrealističtější pohled do duše tohoto národa, jenž mi byl kdy poskytnut. Jako asi každý jsem už před přečtením o Severní Koreji něco málo věděla. I tak pro mne však bylo spoustu informací naprosto šokujících, a místy jsem si až musela připomínat, že se jedná o realitu, jejíž součástí jsou denně miliony lidí, a ne o nějakou dystopie.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Poměrně krátká knížka, kterou jsem si přečetla hlavně protože se jednalo o jednu z dlouho odkládaných klasik. Příběh byl jistě zajímavý a zvlášť vykreslení atmosféry 20.let se mi líbilo. K postavám jsem si však nebyla absolutně schopna vybudovat jakýkoli vztah, i když jsem se o to celkem snažila, a stránky se mi trošku vlekly. Určitě však kniha stojí za přečtení, a zvlášť po zhlédnutí filmu, který mě naopak velmi zklamal, bych ji i přes výhrady vřele doporučila.

09.01.2022 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Má prvotina od autorky, která přesáhla i má dost vysoká očekávání. Příběh je inteligentně a citlivě napsaný, a po dlouhé době mě také zvláště zasáhl. Po celou dobu čtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout, netušila jsem, jak to jen může dopadnout...A právě konec mi vzal dech snad nejvíce, i když se jednalo už jen o třešničku na pomyslném dortu. Po dočtení jsem pak několik minut jen seděla, koukala na knihu v mé ruce a zpracovávala, co se tam právě sakra stalo.

Antigona Antigona Sofoklés

Skvěle napsaná tragédie plná zajímavých myšlenek. I přes její stáří si z ní i dnes může člověk odnést spoustu poučení, a navíc se mi i docela dobře četla, což se mi u antické literatury mockrát nestalo:).

09.01.2022 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Do knihy jsem se pustila s né moc vysokým očekáváním. A o to víc mě proto překvapilo, že jsem hltala doslova každé slovo a prožívala každý zvrat. Kniha je navíc neskutečně nadčasová a postavy krásně vykreslené. Určitě jsem proto Thornfield nenavštívila naposledy.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha, na kterou asi jen tak nezapomenu. Schopnost autora na tak málo stránkách přesně vykreslit tolik je až neuvěřitelná.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Upřímně je pro mě opravdu náročné tuto knihu hodnotit. Už dlouho u mě totiž žádné dílo nevyvolalo tolik emocí...Najednou pro mne Gabčík, Kubiš nebo Čurda nebyli jen další jména v české historii, ale stali se z nich opravdoví lidé, kteří mají svou minulost, jež mi pomohla mnohem lépe pochopit samotné činy. A i když všichni víme, jak to nakonec dopadne, celou dobu jsem tak nějak doufala, že mi třeba celé dění v kryptě kostela sv.Cyrila a Metoděje bylo vykládáno chybně.

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

V mnoha věcech mi tento díl přišel možná až příliš podobný tomu prvnímu. To ale nic nemění na tom, že to bylo opět skvělé. Občas mi sice trošku vadila Emma, ale Rev to naštěstí skvěle vyvažoval. Jinak se knize nedá prakticky nic vytknout. Úžasné.

26.10.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Asi poprvé nevím, co ke knize napsat. Snad jen to, že Zuzanin dech byl naprosto dechberoucí, mrazivý a zkrátka nezapomenutelný.

26.10.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Ohníčky všude kolem bych se vůbec nebála označit za jednu z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Ze začátku mi sice chvíli trvalo se začíst a zorientovat, poté ale stránky doslova začaly ubíhat pod prsty. A nejen to. Uchvátilo mě především samotné téma a autorčino zpracování, které bylo opravdu brilantní.

26.10.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Skvělá česká kniha. A to i přes hlavní postavu, jež u mě rozhodně nebudila velké sympatie a které jsem mnohokrát chtěla uštědřit pár výchovných. Což ale do příběhu perfektně zapadá. Petra Dvořáková navíc píše brilantně, takže nemůžu jinak než doporučit.

25.10.2021 4 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Skvělá klasika, která mě i po tolikáté dokáže perfektně uvolnit a vtáhnout do tak známého příběhu:).

25.10.2021

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopádu jsem se po vydaní maličko bála. Přece jenom, na rozdíl od ostatních autorčiných knih popisuje alternativní historii, a navíc počáteční ohlasy nebyly zas až tak oslavné. Ale hned po přečtení prvních stránek jsem věděla, že tohle bude opět skvělé. Tedy jestli se dá kniha na toto téma vůbec tak označit. Navíc měl Listopád spád i brilantně vystavěné postavy, takže nemůžu jinak než dát pět hvězdiček.

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

I když young adult normálně příliš nečtu, tahle série mě naprosto ohromila. Nejenže strany doslova plynuly před očima, ale autorka tam navíc dokázala zakomponovat i mnoho složitých témat, které se v literatuře celkově příliš neobjevují.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět úžasná kniha-čtivá, plná emocí a také neskutečně propracovaná. Myslím, že bez této série by mnohým z nás (včetně mě) unikalo opravdu mnoho z naší historie, a za to autorce patří jedno velké Díky!

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Moc milý a nenáročný příběh, který mě i přes své stáří zasáhl. Malé ženy byly čtivé, zábavné i poučné, i když s některými myšlenkami úplně nesouhlasím (což je ale zcela očekávatelné, když byla tato kniha napsána v polovině devatenáctého století:D). Líbil se mi také vývoj každé z postav a plynulost, s jakou se děj ubíral. Trochu mě sice na začátku překvapila zmínka o tom, že autorka knihu psala převážně z finančních důvodů, ale naštěstí mi to nezabránilo užít si ji naplno, protože byla vážně skvělá.

16.07.2021 5 z 5