Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394592/bmid_velky-gatsby-aUe-394592.jpg 4 4440 594

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový. Roku 2013 vznikl nový, moderní český překlad Martina Pokorného. Ve stejné době přišla do kin hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Great Gatsby , 1925


více info...

Přidat komentář

VetDejvid
02.04.2024 2 z 5

V knihe je pár skvelých viet a hlavná myšlienka vie v človeku vyvolať otázky a prinúti ho rozjímať. Celkovo mi však štýl písania nevyhovoval, asi sa musím pri tejto knihe priradiť k tej časti čitateľov, ktorých natoľko neoslovila. Príde mi, že v monohých častiach dochádza k rýchlym presunom v deji a opisy sú síce časté, ale krátke a nedokončené, čo aspoň mne výrazne znižovalo schopnosť predstavovania si deja v hlave a bez dostatočnej potenciácií imaginárnosti ma knihy proste nebavia.
Zapísal som si však pre mňa jeden úžasný úryvok: " Byly lehkomyslní, rozbíjeli věci a živé tvory a pak se zase stáhli ke svým penězům, nebo ke své nekonečné lehkomyslnosti nebo co je vlastně drželo pohromadě, a úklid toho smetí co po nich zbylo, nechali na ostatních..."

axisno
22.03.2024 5 z 5

moje srdcovka


Frakira
26.02.2024 4 z 5

"A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášení zpátky do minulosti." Poslední věta ve mně zarezonovala asi nejvíc a tak nějak vystihuje náladu celého díla

ComposeAdela
26.02.2024 5 z 5

Přečíst si Velkého Gatsbyho jsem měla v plánu už několik let, ale dostala jsem se k němu z nějakého důvodu až teď. Nezklamal. Nedokážu úplně definovat proč, protože co se týká zápletky, můj dojem byl (jak říkám, dlouhý pořadník, nafouknutá očekávání) tak trochu "aha, a to je všechno? tak jo." Nadchnul mě ale velice elegantní styl psaní a zachycení prostředí, takže k autorovi se v budoucnu ráda vrátím.

Kristy.Seb
22.02.2024 4 z 5

Pokaždé, když se ti zachce něco kritizovat, uvědom si, že každý nemá takové výhody jako ty.

Film jsem viděla kdysi dávno a vlastně jsem ho moc nepobrala. Proto jsem si chtěla přečíst knihu. No, asi to není můj šálek kávy.

MaggieR
19.02.2024 5 z 5

Och, konečne kvalitná literatúra. Ako lahodne sa čítala každá strana, toto mi na súčasnej literatúre chýba - keď sa vám text rozplýva na jazyku ako najkvalitnejšie víno. Koľko smutnej pravdy v sebe nesie taká krátka kniha. Som rada že som film nevidela aspoň som s ničím neporovnávala a len si vychutnala. Odporúčam.

rutto45
29.01.2024 3 z 5

Nejedná sa výlučne o nezaujímavý kúsok, bestsellerom by som to ale nenazval. Kniha ťaží z úspechu filmovej podoby, sama ale neponúka nič originálne, čo by ste si z nej odniesli.

magdička14
12.01.2024 3 z 5

Tak do půlky jsem se do knížky nemohla jaksi začíst. Druhá půlka už byla lepší a více poutavá. Ale přesto se nedá říct, že by mě kniha nějak výrazně nadchla a oslovila. Taková klasika, kterou ale stojí za to si přece jenom přečíst. Autor dobře vystihl atmosféru doby i charaktery postav. Od zhýčkané Daisy, férového Nicka až po tajemného Gatsbyho. Příběh o lásce, povrchnosti, zhýralosti, nesplněných snech a tužbách, a také smrti. Ve vcelku malé knize velký děj.

Ve.Ramone
05.01.2024 4 z 5

Knížku jsem si přečetla před několika lety a nic si z ní neodnesla, jen zmatek. Cítila jsem ale, že to byla spíš má chyba a nečetla jsem jí v ten správný čas. Po té dlouhé době jsem jí dala druhou šanci a jsem za to ráda. Velký Gatsby se čte opravdu dobře, ale místy je pro mě pořád ještě trochu zmatečný. Moc mě mrzí, že nemá více stran a nedá mi tak šanci proniknout hlouběji do příběhu, do postav. Určitě by mi to pomohlo k ještě hlubšímu zážitku. Zápletka se mi moc líbila, doznívá ve mě ještě smutek a zklamání z Gatsbyho konce, ale už vím, že se ke knížce vracet nemusím, už jí můžu nechat být s čistým svědomím, že mi dala to, co měla.

luutha
04.01.2024 4 z 5

Jedna z mála knih, kde mi přišlo lepší zpracování filmu než knihy. Nemohla jsem si pomoct, ale v některých pasážích, kde náš hlavní protagonista Nick vyprávěl kdo všechno byl na party, se mi tak trochu mhouřila víčka.
Příběh jako takový je velmi obyčejný, přesto hezky vyprávěný a smutný. Fitzgerald dle mého skvěle trefil historické období a ukázal nám rozdíly ve společnosti a že peníze hýbou světem - to platí dodnes.

georginaa
22.12.2023 3 z 5

Kdo by neznal tento příběh, je to čtivé, vzrušující největší událost té doby. Jenže mě to nijak moc nezasáhlo. Gatz byl tak odlišný, jinak smýšlel, jinak jednal, byl to snílek, který se rád uváděl ve vyšší společnosti. Já tu dobu Jazzu nijak zvlášť nemusím. Film se mi zdál poutavější, člověk na to nezapomene, ale po druhé to číst nebo vidět už nemusím.

classicalenjoye
17.12.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co byla kdy napsána. Čtivý příběh, který má i nějakou hloubku - přemýšlíte o něm ještě dlouho po tom, co knihu dočtete. Krom toho perfektně vystihuje svoje historické období. Doporučuji.

mgeisselreiter
16.12.2023 4 z 5

Dlouho jsem chtěl zkusit nějakou knihu Fitzgeralda a nakonec sáhl po Gatsbym (snad že jsem již viděl zfilmované). Obával jsem se, že to bude buď moc umělecké a těžko čitelné, nebo prostě nějaké neobvyklé. A on je to celkem normální příběh, navíc dost krátký. Je to poměrně čtivé, ale nijak mě to neoslnilo. Ono ani to prostředí není zrovna to, co vyhledávám. Čekal jsem možná větší propracovanost (a větší délku). 70% a 4*, 16. 12. 2023.

KnihomolkaOli
26.11.2023 2 z 5

Divné postavy, divné dialogy, divná kniha.

mila2411
05.11.2023 3 z 5

Přečteno coby synova povinná četba na gymnáziu. No, je to asi KLASIKA, určitě to není špatné čtení, ale upřímně: kdybych nemusel, asi bych to NIKDY nečetl.

zanekzoltecu
28.10.2023 5 z 5

Bichla po našich, vydání, které tady není v nabídce - Odeon 1979, malé písmo, od půlky dočteno na čtečce. Skvělý příběh, čte se fajn i když pro pochopení jsem se musel občas vrátit, ale to je možná daný tím, že už su staré trilobit a sklerotik.

MaroCZ
16.10.2023 3 z 5

Skvěle napsaný příběh, který mě vůbec nezaujal. Pozdější "Něžná je noc" mi přijde mnohem poutavější

bosorka@
15.10.2023 4 z 5

Autor má ve svém způsobu psaní něco neodolatelného. Přestože pohrdam americkými hodnotami i způsobem života (nechci to apriori jen odsuzovat, ale jsem na ně i jejich řeč jednoduše nějak alergická) a nezajímá mě ani jejich kritika, prostě mě nebaví se touto "kulturou" vůbec zabývat a autor i vypravěč se staví trochu do podobné pozice (tedy v tom odsuzování bohatých amiku). Současně ale odkrývá v díle vždy hlubší motivace, které máme všichni společné a úspěšně je tím zařazuje mezi ostatní lidi. To co jeho ústřední postavy nakonec zničí, je v jeho podání tak zásadní, společné, univerzální a politováníhodné, že jeho knihy činí psychologickými romány první kategorie. Při čtení vždy cítím silný osobní rozpor, kdy už už knihu odkládám ( viz. výše a navíc s pocitem, že je mi místy podsouván bulvár maskovaný za světovou literaturu) a přece nakonec nedokážu necist dál. Tady je osoba vypravěče zcela v podobném duchu nebo v tomto smyslu až ikonická. Obrovské morální odsouzení lidí s kterými se přátelí, inteligentní povznesenost a pohrdání jejich životním stylem a povrchními hodnotami, s tím souběžně, je také omlouvá, obhajuje, lituje, odpouští jim. Trochu tedy schizofrenicka situace, ale autentická a částečně omluvitelna (je to američan), a rozhodně čtivá.

martina5237
12.10.2023 5 z 5

Autorovi se podařilo skvěle vystihnout atmosféru doby a povrchnost "lepší společnosti".

Marrco
08.10.2023 4 z 5

I přes zřetelně popsané trpké aspekty budování amerického snu a života uvnitř jakési společenské smetánky, je síla odkazu hlavního protagonisty výjimečná. Má-li muž pocit, že již má všechno, zjistí, že bez lásky od milované ženy je od této skutečnosti stále daleko. Knihu jsem četl jako součást povinné četby a stala se mou oblíbenou.