Adellll Adellll komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Kniha Mistr a Markétka se řadila dlouhou dobu mezi mé odkládané knížky. Už jenom proto jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Musím přiznat, že mi dala tedy opravdu zabrat. Možná jsem na ni neměla tu správnou náladu nebo jsem prostě jen nedokázala sdílet nadšení z nepochybné geniality autora. První polovina byla řekněme velmi náročná, během té druhé se mi konečně podařilo trochu se začíst a také (alespoň částečně) pochopit text, jenž čtu. Snad se ještě někdy, až se mé čtenářské choutky zase trochu změní, k Mistrovi a jeho Markétce vrátím a konečně ocením tuto bezpochyby jedinečnou knihu.

20.11.2022 3 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Kratičká, ale poměrně zajímavá esej. Asi mi nenabídla nějaký převratně nový pohled na feminismus, ale i přesto bych řekla, že stojí za přečtení.

20.11.2022 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Opravdu silná kniha, jež mne překvapila nejen svou čtivostí, ale především lehkostí, s kterou je celý příběh podáván. Další skvost našeho českého rybníčku:).

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Moje první kniha od autorky. Hned na začátku mě překvapil styl, kterým je kniha psaná (poměrně neformálně a nespisovně), ale možná také proto mě ve výsledku příběh tolik bavil:). Moc doporučuji.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha pro mne byla tak silná asi právě kvůli vlastně naprosto jednoduchému ději. Smekám před autorovým talentem proměnit něco takového v tak nevídané drama.

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Má první (ale rozhodně ne poslední!) kniha od této autorky. Příběh si mě získat už od první kapitoly a já se se zatajeným dechem nechala vtáhnout do do té doby mně skoro neznámého světa Francovi diktatury. Skvěle napsané, neskutečně čtivé, ale i obzory rozšiřující! Moc doporučuji...

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Moc jsem nevěděla, co od knihy očekávat, a možná také proto se mi minimalismus a lehkost příběhu tolik líbily:).

20.09.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha rozhodně stojí za přečtení už jenom kvůli tomu, jak moc významná je. Mně sice dala místy docela zabrat, ale ve výsledku mě vlastně naprosto fascinovala nejen samotným příběhem, ale hlavně emocemi, které byla schopna v člověku vyvolat.

09.08.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Má první kniha od Zuzany Dostálové. Očekávání byla veliká, ale i tak je autorka na necelých tři sta stránkách dokázala mnohonásobně překonat. Poutavé, čtivé, ale především lidské a naprosto uvěřitelné. Smekám.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Má (teprve) druhá kniha od Agathy. No, co říct, zkrátka opět něco skvělého. Také bych si už měla přiznat, že narozdíl od jiných detektivek asi vraha neodhalím na prvních pár stránkách:).

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Kdybych řekla, že mě kniha zasáhla, bylo by to slabé slovo. Sice jsem o problematice fast fashion už předtím docela dost věcí věděla, tato kniha mi však přinesla úplně nový rozměr. Rabij prolíná drsné příběhy s lidskostí a láskou, jež je přítomna i v tak neútěšných podmínkách, a v člověku se mezitím rozrůstá pocit zmaru a otázky typu proč zrovna on měl takové štěstí a narodil se do země, kde si oproti lidem v Bangladéši žijeme doslova jak prasata v žitě.

09.08.2022 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Příběh dospívajícího Holdena, který si snaží vydobýt své místo ve světě a uniknout průměrnosti. Od knihy jsem měla veliká očekávání, a možná i proto jsem byla nakonec lehce zklamaná. Chápu, že kniha neměla vyprávět nějaký velký příběh, jako spíš jen vylíčit pocity sedmnáctiletého chlapce, ale i tak jsem měla velké problémy se do knihy začíst a vždy jsem se do ní spíš nutila. Kniha však celkově určitě stojí za přečtení, už jen proto, že se jedná o tak významné dílo, ale já se do ní už asi znovu nepustím.

09.08.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Má druhá kniha od Delphine. I přes to, že se No a já počítá mezi mé nejoblíbenější knihy, Děti nade vše se mi líbily snad ještě o trošku víc. Výborně napsané, čtivé, ale zároveň alarmující a napínavé. Mě osobně kniha donutila konečně se pořádně zamyslet nad touto problematikou, kterou jsem doposud poměrně přehlížela.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Další Čapkům geniální počin...

Matka Matka Karel Čapek

Naprosto geniální příběh nejen o utrpení matky, ale také o povinnosti k vlasti a hrůzách války.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Naprosto nepopsatelná kniha. Silná, děsivá a hlavně neuvěřitelně nadčasová.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Možná jsem od knihy čekala trošku víc. Mnoho myšlenek bylo opravdu zajímavých a Kunderovi patří můj obrovský obdiv. Můj hlavní problém byly ale postavy. Autorovi se zkrátka nepodařilo mě přesvědčit, že jsou alespoň trochu reálné. Třeba jsou. Třeba je tato skepse způsobená jen mými malými životními zkušenostmi. Asi bych tedy pouze zmínila, že tato kniha je tak unikátní, že rozhodně stojí za to si na ni udělat vlastní názor...

30.04.2022 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Nejdříve jsem ke knize byla tak trochu skeptická a moc jsem nevěděla, co od ní čekat. Především Owen mě prvních několik set stran poměrně mátl. Postupně si na něj ale člověk zvykne a pak mu, podobně jako většina postav knihy, naprosto podlehne. Druhá časová linka, kde můžeme vidět, jaký ohromný vliv měl Owen na Johnnyho, je též bravůrně napsaná a navíc se v knize objevují i velmi zajímavé historické souvislosti 60.let 20.století (až jsem se trochu zastyděla, kolik věcí o např. Válce ve Vietnamu nevím:D).

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nemám slov. Asi jen to, že si tuto knihu budu ještě hodně dlouho pamatovat.

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Patřím k hrstce lidí, která nedokoukala ten tolik vychvalovaný seriál. Mám totiž nutkavou potřebu při sledování seriálů dělat cokoliv jiného než jim opravdu věnovat pozornost. Což je špatné. Vím to. A proto jsem se po nějakých třech dílech rozhodla raději pro knihu, která mě třeba namotivuje se na seriál soustředit. A světe div se, stalo se. A nejen to. Na těch necelých tří seti stránkách, které jsem mimochodem přečetla asi za čtyři dny, totiž autor nabízí neskutečně poutavý a zajímavý příběh, který i šachem nepolíbené donutí alespoň na chvilku zauvažovat o kariéře šachového velmistra:D.

27.02.2022 5 z 5