Adelix Adelix komentáře u knih

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Krásná kniha. Silný, romantický příběh.

14.11.2018 5 z 5

Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Daniel H. Pink

Podnětná kniha o motivaci... S tím, jak se mění trh práce (rutinní práce ustupuje ve prospěch heuristické práce vyžadující kreativitu), začíná dnešní systém postavený na vnějších odměnách (cukr a bič) zastarávat. Vidina odměny zužuje naše vidění na krátkodobý výkon a pak ztrácíme důvod se snažit. Cítíte, že máte v tom, co děláte dostatečnou autonomii, máte prostor ke zlepšování se, má vaše činnost smysl?

14.11.2018 4 z 5

Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Daniel H. Pink

Opravdu zajímavé počtení o načasování, podložené statistikami a studiemi, není to jen o rozvržení dne, ale i o začátcích a koncích, doporučuji. Každopádně už vím, proč bývám odpoledne podrážděná :D

03.10.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Napínavý příběh o přátelství mezi ženami a domácím násilí, už se těším na seriál.

02.09.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Netradiční téma a styl psaní, který mě ihned zaujal. Převzetí rodinného dědictví v podobě hradu a jeho zaměstnanců z pohledu mladé dědičky, která má zdravý nadhled a vzniklé prekérní situace bere s humorem. Navíc zasazeno do 90.let, což mě přinutilo zapřemýšlet o době i když nedávné, kdy mobily a internet nebyly samozřejmostí a vše se muselo řešit telefonicky. Bavila jsem se od začátku do konce, a budu si tedy muset přečíst další díly :-)

15.08.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Pohodové čtení na dovolenou, trochu mi to vzdáleně připomnělo Dekameron 2000 aneb Láska v Praze od Párala. Je to jako české filmy z poslední doby -
nevěra u všech postav, normálka. Nicméně není to kniha, kterou bych si zapamatovala a s chutí přečetla znovu.

15.08.2017 3 z 5

U štěstí dam U štěstí dam Émile Zola

Ze školy si pamatuju Zolu jako naturalistu, který umí barvitě popsat mrtvolu (viz Nana), což není úplně to, co bych vyhledávala. Ale tento příběh je z jiného soudku - prostředí obchodu s látkami a měnící se Paříže v 19.století, do toho romantika jak blázen... Je to kniha, ke které se ráda vracím.

27.12.2016 5 z 5

Jako dlouholetý fanoušek Harryho Pottera jsem se na nový příběh velmi těšila a - nezklamal :-) ani forma divadelní hry není špatná, až jsem při čtení dostala chuť vidět představení v reálu.

27.12.2016 5 z 5

Mít vše hotovo: jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře Mít vše hotovo: jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře David Allen

Přečetla jsem verzi 2016 v anglickém originále a musím říci, že mě to velmi zaujalo. Nějaký systém na poznámky a kalendář jsem už měla, ale po přečtení této knihy jsem je přeorganizovala podle rad a cítím se opravdu dobře - je to vážně přehlednější :-) Na to, že se celý systém GTD točí kolem jednoho jednoduchého grafu, je kniha poměrně obsáhlá - omáčky je tam místy až moc, ale na druhou stranu bavilo mě to číst, tak proč ne. Sleduju i web mitvsehotovo.cz.

27.12.2016 5 z 5

Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Jana Florentýna Zatloukalová

poučné pro nezkušené kuchaře, vtipné, hezky členěné. Jde o klasické, často náročné recepty zabírající hodně času, ale na druhou stranu patří do základního povědomí o gastronomii, něco jsem se přiučila.

16.12.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zajímavý námět, napínavý příběh, mně se to líbilo. Film mi přišel ponurý, ale kniha byla super.

22.11.2016 5 z 5

Zakázané přesvědčovací techniky Zakázané přesvědčovací techniky Rintu Basu

Kniha slibuje vzrušující výsledky s pomocí instantních metod, ale upřímně, kdyby se mnou někdo mluvil způsobem popsaným v knize, tak si asi pomyslím, že je to magor. Nicméně některé techniky (například mluvte pomaleji a hlubším hlasem, představte si, že vyjednávací protějšek je váš přítel, atd.) jsou dobré. Navíc jsem se dozvěděla něco o neuro-lingvistickém programování, i když ta agitátorská forma mi moc nesedla, připomínalo mi to trochu takové ty umělé prodejní řečičky.

16.11.2016 2 z 5

Pravda a láska Pravda a láska Claire Legendre

Tuto knihu jsem přečetla na jeden zátah a musím říct, že velmi dobře vystihuje pocity marnosti a nešťastné lásky, a přitom není nijak patetická nebo přitažená za vlasy. Asi mi sedla do noty. K tomu pro mě osobně velmi zajímavý náhled na to, jak někteří Francouzi vnímají Českou republiku a prostředí diplomacie.

16.11.2016 5 z 5

Jediná věc - Překvapivě prosté tajemství výjimečných výkonů Jediná věc - Překvapivě prosté tajemství výjimečných výkonů Gary Keller

Kniha je pěkně členěná, hezká grafika, sem tam zajímavý nebo užitečný poznatek (např. že návyk se utváří 66. den, nebo že své prioritě bychom měli věnovat 4 hodiny denně). Ale celkově mi to přijde jako hromada žvástů. ,,Jediná věc´´ se zde omílá pořád dokola, ale pak zjistíte, že ta se dělí na týdenní, měsíční, atd., dále do kategorií a oblastí a nakonec že pokud chcete mít úspěch, musíte mít kouče. Všichni klienti autorů se totiž samozřejmě stali vysoce úspěšnými. Základní myšlenka je dobrá, ale celý text by stačil na jednu A4.

19.09.2016 2 z 5

Hry pro maminky s dětmi Hry pro maminky s dětmi Jana Hanšpachová

Výborná kniha české autorky, stručné, ale výstižné, přehledně roztřízené. Krásně napsané úvodníky :-)

14.09.2016 5 z 5

Jídelníček kojenců a malých dětí Jídelníček kojenců a malých dětí Martin Gregora

Mám první dítě a potřebovala jsem nějaký ucelený přehled, co by mělo jíst, a tento požadavek kniha splnila.

11.09.2016 4 z 5

Kniha je nabušená různými studiemi a statistikami, což bylo celkem zajímavé počtení. Nicméně chyběly mi nějaké praktické konkrétní rady pro introverty do společnosti, pokud tedy zrovna nejsou dobří v technice nebo umění...

11.09.2016 3 z 5

A dost! – Francouzské děti nedělají scény A dost! – Francouzské děti nedělají scény Pamela Druckerman

Zajímavé srovnání americké versus francouzské výchovy. Autorka vychází nejen z vlastní zkušenosti, ale i z různých studií a statistik, takže něco na tom opravdu bude. Pro mě k inspiraci - svoboda uvnitř cadre,goûter v 16h, petits plaisirs...

11.09.2016 4 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Jednoduše napsané, s mnohým se dá souhlasit. Kniha ale nenadchne, chybí jí trochu nějaká posloupnost, jak psal Neby níže, autor plácá páté přes deváté. Za přečtení ale stojí, i když už se k ní nevrátím. Zjednodušujte, nechoďte zbytečně do detailu, sestavte si hodnoty, řešte pouze to, co můžete ovlivnit, pozitivní samomluva a postoj.

30.06.2016 3 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Kniha o empatii ve výchově, líbí se mi, že informací není příliš, vše by se dalo shrnout na jeden list, ale je tam hodně příkladů z praxe. Empatie ano, ale trochu mi chybělo, jak nastavit hranice - podle knihy bychom neměli děti do ničeho nutit (např. domácí práce). V tomto ohledu doporučuji knihu českých autorů Respektovat a být respektován, která je sice obsáhlejší a působí místy trochu akademicky, ale vedle empatie nabízí i možnosti, jak to udělat, aby děti plnily i úkoly (a to na základě vnitřní motivace, ne proto, že to mocensky rozhodne dospělý).

24.05.2016 4 z 5