adela.hol adela.hol komentáře u knih

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Osmnáctiletá Mikey je milovnice komiksů a grafických románů. Kromě toho, že je čte, maluje i své vlastní. Umění je pro ni vším. Její bohatí rodiče ovšem této zálibě nerozumějí a nevidí v ní budoucnost. Jen kvůli nim nastoupí na místní univerzitu studovat práva. Původně měla jít na Yale, ale Mikey odmítla opustit město, dokud nezjistí, kde je Adrian, její bratr-dvojče. Adriana totiž rodiče vyhodili z domu a Mikey si myslí, že když bude poslušnou dcerou, dokáže jejich vztahy časem urovnat.
Před nástupem na univerzitu se odstěhuje do vlastního bytu, kde se jejím sousedem stává o šest let starší Julian. Mladík, který před dvěma měsíci pracoval jako číšník na jednom z večírků jejích rodičů. A Mikey nechtěně zavinila jeho vyhazov. Mikey se snaží chybu napravit, Julianovi se omluvit, ale on ji odmítá. Postupem času Mikey zjistí, že jeho odmítání nesouvisí jen se ztracenou prací. Julian se záměrně vyhýbá všem. Tvrdí, že je pro všechny lepší, když je sám.
Podaří se Mikey zbourat Julianovu ochrannou zeď, kterou si kolem sebe postavil?

Jakou minulost Julian skrývá mi došlo až skoro těsně před odhalením, ale nevadilo mi, že jsem tak dlouho tápala. To pomalé sbližování s Mikey za to stálo. Měli mezi sebou takovou něžnou chemii a Mikey musela být velmi trpělivá, protože Julian se při každém nepatrném sblížení rychle stáhnul.

Mikey byla v určitých momentech možná až moc naivní, snažila se v ostatních vidět jen to dobro. A i když realita k ní byla drsná, ona ji ustála se vztyčenou hlavou. Reakce jejích rodičů na Adriana? Ne! Reakce Julianovy matky? Ne! Ne! Ne! A ještě jednou ne! Tohle nikdy nepochopím a bolelo mě to za ně. Naštěstí oba měli Mikey, která svoje kluky bránila jako lvice. Bravo, Mikey!

20.08.2023 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Osmnáctiletý Denis odjíždí se svou přítelkyní Vendy na léto do Španělska, kde budou oba působit jako animátoři. Byl to spíš nápad Vendy, protože Denisova ideální představa léta je být doma a číst knihy. Nakonec ho ale k tomu i s jeho nejlepším kamarádem Filipem přemluví, a tak je Denis nucen vystoupit ze své komfortní zóny. Jenže ještě během cesty zjistí, že to nebude mít snadné. O rok starší Vincent, který s nimi jede na stejné místo, si na benzínce dovolí ukrást Denisovi z talíře hranolku/hranolek. A v tu chvíli v Denisovi vybublá vůči tomu sebevědomému frajírkovi hluboká nenávist. Vincent ho vytáčí vším, co řekne nebo udělá, ale postupem času se s ním Denis překvapivě sblíží a najednou se dostane do situace, kterou zažíval jen ve svých oblíbených románech. Navíc s tím posledním člověkem, který by ho vůbec kdy napadl. Vždyť má přece holku.

"Nemusím nic, jen žít svůj život přesně tak, jak chci. Dokud tím nikomu neubližuju, nikdo nemá nejmenší právo mi do toho zasahovat."

Kniha nemá moc stránek, ale přesto autorka dokázala vystavět plynulý, pozvolně se vyvíjející příběh, který měl vše, co potřeboval. Měl humor, nadhled a především skvělé postavy. S Denisem jsem plně soucítila. Když mu byla narušována jeho komfortní zóna. Když byl připraven o hranolku/hranolek. Když byl rozhořčen zjištěním, že Vincent nikdy nečetl a neviděl Harryho Pottera. Když ho zabíjel dvoukilometrový výstup do kopce. Vincent byl k němu ten pravý kousek skládačky, tím jak ho doplňoval svým popichováním, utahováním si z něj, ale i potřebnou motivací.

Zápletka před koncem knihy byla bohužel velmi reálná. Někteří lidé budou v tomto směru celoživotně zabednění. I prvotní reakce Denise byla logická, protože on nemohl za dva týdny dohnat to, v čem měl Vincent už tříletý náskok. Stejně tak Vendy reagovala přirozeně. Vždy to chce čas. A Filip? Ten by bezpochyby vyhrál každý konkurz na novýho nejlepšího kámoše.

19.08.2023 5 z 5

Koruna osudu Koruna osudu Amo Jones

Isa se probouzí na neznámém místě, s cizím mužem po svém boku a s prázdnou pamětí. Vzpomínky se jí postupně vracejí, a tak si vybavuje svého manžela Bryanta, svou malou dceru a také osudný svatební den, po kterém skončila v ústavu pro duševně nemocné.
Postupně se také dozvídá, že jí v podstatě celý život všichni nejdůležitější muži jejího života lhali. Bryant, její otec i nejlepší přítel Devon.
Může jim znovu začít důvěřovat po tom všem? A i oni jí, když sama něco skrývá? Může ta šílená láska s Bryantem dojít happyendu?

"Milovat tě je nekonečnej boj, ale je to bitva, pro kterou jsem ochotnej padnout."

Tomuto dílu jsem už neměla absolutně co vytknout. V podstatě v každé kapitole se dozvíte nějakou novou jobovku, ale protože už jsem byla z prvního dílu poučená, nedělala jsem si žádné závěry, protože jsem tušila, že mě autorka na konci stejně převeze. A měla jsem pravdu. Na konci se všechno slepilo dohromady a začalo dávat smysl.

U prvního dílu jsem trochu srazila hodnocení kvůli chemii hlavního páru v některých scénách. Tady už k tomu nebyl důvod. Jednak autorka přiostřila a hlavně po tom, čím jsi prošli, byla jejich vášeň, touha a šílená láska mnohem větší. A většinou k tomu dopomohla žárlivost. Ta se mi mimochodem líbila i v epilogu. I když byla úplně jiná.

Podle různých recenzí jsem zjistila, že autorku buď lidé milují nebo nesnáší. Já se po této sérii řadím do té první skupiny. I když mám ráda sladkou romantiku, ráda si občas přečtu i něco temnějšího. A tato autorka to rozhodně splňuje.

16.08.2023 5 z 5

Koruna nenávisti Koruna nenávisti Amo Jones

Isa je dcerou prezidenta USA. Na každém kroku je obklopena muži v černém, může mít veškerý přepych, na který jen pomyslí, ale ji nic z toho nezajímá. Je to rebelka a černá ovce rodiny v tom největším smyslu slova. Zatímco její sestra je ukázkovou dcerou, na kterou je otec hrdý, Isa dobrovolně hledá temnotu a užívá si tak, jako ona chce a s kým chce. Ve svých jednadvaceti letech toho zakusila opravdu hodně.
Ve chvíli, kdy se setká s Bryantem Royalem, nejmocnějším mužem v zemi, připadá jí sice povědomý, ale nedokáže ho zařadit. Pak ale stačí jedna jeho věta a Isa znovu upadne do své temné minulosti, kterou si myslela, že nechala zavřenou. Bryant ji nutí, aby si ho vzala, jinak její minulost vyjde najevo. Minulost, která oba dva spojuje. Co se mezi nimi stalo? A proč po ní chce sňatek?

Běžně stačí, že abyste našli odpovědi na otázky, stačí si knihu přečíst. V tomto případě je to velký omyl. Po dočtení nebudete vědět nic. Absolutně nic. Po posledních kapitolách jsem totálně zmatená. Nevím, kdo je klaďas a kdo záporák. Nevím, co je pravda a co lež. Nevím, co je skutečnost, halucinace nebo sen. Prostě nevím nic.

Kniha je vyprávěna především z pohledu Isy, ale pár kapitol dostal i Bryant. Začtete se ihned a tuhle jednohubku dáte na posezení. I přes to, že kniha nemá ani 200 stran, dokázala autorka popsat vývoj jejich vztahu tak, že působil přirozeně. I když upřímně po tom konci, už nevěřím ani tomu vztahu, všemu co se mezi nimi odehrálo. Už si nejsem jistá vůbec ničím.

Kniha určitě není pro každého, je to typická dark romance, takže je to temné a zvrhlé, ale zároveň tím, jak si vás autorka vodí jako loutku, nemůžete přestat číst. A já samozřejmě beru do ruky hned druhý díl. Nezačínejte číst, pokud nemáte k dispozici oba díly.

Hodnocení nepatrně snižuji za některé scény, kde jsem úplně necítila tu správnou chemii.

15.08.2023 4 z 5

Sváděj mě Sváděj mě Stacey Kennedy

Zoey byla ke konci vysoké školy ponížena a zostuzena. Její choulostivé fotky se valily skrz sociální sítě s popiskem, jak si s ní dva spolužáci užili. Zhroutila se a po roce spolu se dvěma kamarádkami naplánovala, jak se pomstít. Ne úplně správnou cestou získala vstup do exkluzivního erotického klubu Phoenix, kde se (nejen před dotyčnými spolužáky) nechala připravit o panenství. Dokázala tak, že šikana, kterou si prošla, byla jednou velkou lží. Tímto chtěla svou bolest uzavřít a odstěhovat se zpátky domů. Jenže Rhys Harrington, majitel klubu a zároveň muž, který byl tím, kdo jí nevědomky pomohl dokonat její pomstu, už ji nehodlá nechat jen tak zmizet.

No, kde začít? Samozřejmě toto nejsou knihy, které by člověku něco závratného předaly. Beru je jako oddechovky, ale zároveň i jako oddechovka to musí mít něco, co mě zaujme a baví mě to. Ale tady se to nestalo.

Zoey zvolila opravdu zvláštní formu terapie, kterou jsem upřímně nepochopila. Evidentně jí ale i tak pomohla, protože hned po první zkušenosti se z ní v podstatě stala profesionálka. Rhys se z ní rozpustil okamžitě, když ji spatřil a jakmile se dozvěděl, co se jí stalo, hned ji musel chránit a dokazovat, že ne všichni muži jsou stejní. Chápu, že má kniha pár stránek, takže nebyl čas na nějaký slow burn styl, ale já tohle rychlé propadnutí jeden druhému nemám ráda. Když to nemá vývoj, nevěřím ani té chemii mezi nimi.

Bylo tu sice prezentováno důležité téma, které by se nemělo nikdy zametat pod koberec, ale bohužel zpracování na mě nefungovalo.
Kdo mě zná, ví, že mám ráda happyendy a rozhodně je preferuju, ale tady mi to přišlo hrozně nepřirozené. Ani erotické scény nebyly nijak závratné, spíš jsem si u nich říkala: "Hm, dobrý a dál?" Čtivé to sice bylo, ale ani ostatní postavy mě nezaujaly, takže myslím, že další díly vynechám.

15.08.2023 2 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Allie se odstěhuje z Denveru do Woodshillu, aby unikla před svou panovačnou matkou, která v jejím životě doposud řídila vše od oblečení až po stravu, ale také především od bolesti, kvůli níž neměla daleko ke zhroucení. Chce začít znovu a splnit si svůj sen stát se učitelkou. První, co musí udělat, je najít si bydlení. Po několika neúspěších skončí u Kadena. Nabručeného potetovaného kluka, který je zatraceně přitažlivý, ale hned na začátku jí Kaden jasně stanoví tři pravidla. Nejdůležitější třetí pravidlo je to, že spolu v žádném případě neskončí v posteli. Paradoxně je to ale Kaden, který svá pravidla porušuje prakticky okamžitě.

Ti dva jsou zprvu spolubydlící, poté by se dalo říct, že něco jako přátelé, ale jejich vzájemnou přitažlivost nedokáže popřít ani jeden. Jenže Allie není jediná, která má za sebou špatnou minulost. Je to i Kaden, který každé sblížení s ní opětuje mlčením a zuřením. Jakoby se chtěl vždy potrestat za to, že si dovolil se k ní přiblížit. Právě k ní. Především poté, co se mu Allie svěří.

"Nejsi rozbitý, Kadene, jen trochu poškrábaný."

Autorka si mě získala od prvních stránek. Neměla jsem problém se začíst, soucítit s postavami, zlobit se na ně, nenávidět je. Dawn, Spencer a ostatní byli ti nejlepší přátelé, které oba mohli být. Byli pro ně oporou i ve chvílích, kdy potřebovali mlčet a prostě jen být. Pro matku Allie škoda slov, protože takhle teda ne. I když z jejího pohledu to bylo v pořádku a dělala všechno pro dobro Allie. Za to matka Kadena dokázala mít Allie ráda hned při prvním setkání. Dvě matky, dva rozdílné způsoby lásky.
Ke konci mě mrzelo, co s Kadenem udělalo setkání s Alexem. Chápu, že se mu všechno vrátilo, ale Allie by to přece pochopila. Každopádně jsem je spolu samozřejmě milovala. Líbilo se mi, jak jí říkal Brepto nebo to jeho kroužení palců po zápěstí, když ji uklidňoval.

15.08.2023 5 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Ačkoliv má kniha pohádkovou obálku, nenechte se mýlit tím, že půjde o jednoduchý a oddechový příběh. Ano, máme tu sice princeznu a "prince", ale ne takové, na jaké jste zvyklí.

Annika žije v přepychu, všichni se klaní před její krásou, obdivují ji, ale i tak není šťastná. Trápí se zmizením matky, otcovy city k ní od té doby ochladly a nutí ji do svatby s někým, koho nemiluje. Jejími jedinými a největšími oporami jsou bratr Escalus a komorná Noemi, kterým bezmezně důvěřuje.
S Lennoxem se oproti Annice zachází jak s hadrem na podlahu, i když z něj paradoxně má většina lidí hrůzu. Jenže po smrti otce převzal vůdčí roli nad jeho lidem krutý Kawan. A kvůli tomu se rozbil i jeho vztah s matkou.

Annika není porcelánová panenka, kterou musí všichni chránit. Umí obratně zacházet s mečem a je připravena kdykoliv bránit sebe, své blízké i svůj lid.
Lennox není chrabrý rytíř ucházející se o ruku princezny, ale nelítostný muž, jehož šrámy na těle i na duši způsobili všichni ti, které byl nucen zabít.
Ti dva by už snad nemohli být většími protiklady. Ale přesto je to k sobě začne přitahovat až neviditelnou silou. Jenže je vůbec možné, aby byli spolu po zjištění, jaká minulost je spojuje?

Upřímně jsem od knihy vůbec nic nečekala. Naopak jsem se na začátku bála té bichle. Ale k obávám nebyl důvod. Díky střídavým pohledům Anniky a Lennoxe, krátkým kapitolám a překvapivému ději, se to četlo úplně samo. Charaktery postav byly výborně propracované. Kromě hlavních postav jsem si oblíbila Escaluse a Noemi, kdo mi naopak pil krev byl Kawan nebo Nickolas.

Pokud máte rádi pohádkovou atmosféru, odvážné postavy a nevinnou romantickou linku, knihu vám mohu doporučit.

13.08.2023 5 z 5

Můj nejmilejší suvenýr Můj nejmilejší suvenýr Vi Keeland

(SPOILER) Hazel doufala, že změna prostředí jí pomůže zapomenout, že její snoubenec odvolal svatbu. Ale jet na místo, kde původně měla být s ním, nebyl dobrý nápad. Návrat domů jí překazí bouře. Všechny lety jsou zrušeny a hotely narvané k prasknutí. Poslední, co by ji napadlo, že udělá (jenže zoufalé situace vyžadují zoufalá řešení) je přichomýtnout se k cizímu muži, který pod falešným jménem předstírá, že má v hotelu rezervované dva pokoje. A tak se z Hazel a Mattea stávají sourozenci Maddie a Milo.

Prvotní plán, že půjde o jednu noc, kdy si vzájemně vypomůžou, se změní ve společné dobrodružství na další týdny. Dostávají se do situací, které by nikdy nepodnikli, svěřují si své bolístky a trápení a za ten krátký čas se sblíží víc, než původně chtěli. Celou dobu se sice oslovují brácho a ségro, ale jiskry a vzájemná přitažlivost se těžko ukrývá. Protože si ale Hazel není jistá, jak to má teď vlastně se svým snoubencem a i Matteo má něco složitého za sebou, domluví se, že se mezi nimi nic nestane. Pokud si jsou souzeni, sejdou se přesně za tři měsíce v tom stejném hotelu, ve kterém se nakonec rozloučili. Jenže realita je v jejich případě nekompromisní, a protože si neřekli svá pravá jména, zastihne je naprosto nepřipravené.

Tohle bylo tak zatraceně boží. Zamilovala jsem si Maddie a Mila, zamilovala jsem si Hazel a Mattea. U knihy jsem se smála, culila i brečela (vždy když padnul název knihy, to byl moment, kdy jsem to neudržela). Maximálně mi sedla, líbilo se mi, jak to pozvolna plynulo a že autorky jim neházely pod nohy zápletky, u kterých se rozčilujete. Jejich vztah se vyvíjel přirozeně. Byli to dva dospělí lidé s problémy, se kterými se museli vyrovnat po svém tak, aby neublížili sobě navzájem, lidem okolo sebe a aby si bez výčitek svědomí mohli dovolit se sejít v ten osudový den.

12.08.2023 5 z 5

Holka, kterou kdysi znal Holka, kterou kdysi znal Tracey Garvis Graves

"Váš chlapec je jiný." - Má oblíbená hláška z Forresta Gumpa skoro sedí i tady. S tím rozdílem, že zde máme "jinou" dívku.

Annika ví, že je s ní něco v nepořádku, ale za celý její život to nikdo nedokázal pojmenovat. Situace, které většina lidí zvládá naprosto běžně, jsou pro Anniku stresující. Telefonování, poděkování za dárek, komunikace s cizími lidmi a spousta dalšího jí činí potíže. Těžko vyjádřuje svoje emoce. Ví, že něco udělala špatně, ale neví přesně co. Neumí číst v lidech, kteří ji tak snadno využijí a pobaví se na její účet.

Její ochrannou bublinu, do které patří knihy, šachy a péče o zvířata (jen němé tváře neubližují), naruší až Jonathan. Postupnými krůčky si získává její důvěru a ukazuje jí, že každý problém, který ona nevyřeší, on si s ním poradí tak, aby ho zvládla a cítila se v bezpečí. Po jeho boku. Jenže i jeho trpělivost má své hranice, a když Annika nechtěně způsobí bolest sobě i jemu, znovu se schová do své bubliny. A nejde pracovat na vztahu, kde se snaží jen jeden. I když Annika za léta odloučení prošla díky terapii určitým posunem, je možné navázat tam, kde se to pokazilo? A stojí o to ještě Jonathan?

Kniha je vyprávěna z pohledu Anniky a Jonathana ve dvou časových liniích. Z doby, kdy se poprvé setkali na vysoké škole a po deseti letech od jejich rozchodu. Pohledy i časové linie se průběžně střídají.
Knihu jsem přečetla na dvě otevření, nedala se odložit.

Závěr knihy mě zaskočil. Když mi asi 40 stran před koncem došlo, kam to směřuje, udělalo se mi špatně. Bála jsem se číst dál. Ale Annika to potřebovala. Potřebovala překonat samu sebe. Jonathanovi "miluji tě" nejen říct, ale hlavně mu to dokázat. Po tak dlouhé době si to zasloužil. Vždyť on byl přece její první všechno.

Kniha pro mě byla velkým překvapením a mě osobně zasáhla. Nejspíš i proto, že jsem se částečně v Annice viděla, protože i já jsem celý život tak trochu jiná.

11.08.2023 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Karen Swan

Příběh se odehrává roku 1930. Na malém souostroví St. Kilda vzdáleném sto mil od skotské pevniny žije pár desítek obyvatel. Žijí jen z toho, co si sami vypěstují, uloví nebo co jim dvakrát za rok přiveze z pevniny faktor, dovozce zásob.
Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Effie, která po smrti bratra na sebe vzala veškerou práci, protože její otec už toho není schopen. Z důvodu převážně mužské práce, ale hlavně pro své lezecké schopnosti chodí narozdíl od ostatních žen spíše v kalhotách. A nejen lezecká exhibice je další možnost přivýdělku pro místní obyvatele. Z pevniny k nim přijíždějí turisté a sledují jejich nehostinný, nemoderní život jako nějakou atrakci.
Jednoho dne v doprovodu faktora se na St. Kildě objeví i hrabě Dumfries se svým synem lordem Sholtem. Oba jsou uchváceni lezeckými schopnostmi Effie, ale především i jejími znalostmi ohledně mořského ptactva. Vyžádají si proto, aby to byla právě ona, kdo je bude na St. Kildě provázet. A i těch pár dní stačí na to, aby se pro Effie stal z lorda Sholta jenom Sholto, ale jejich vzájemná náklonnost nestačí k tomu, aby mohli být spolu. A nejde jen o společenské postavení.

Mám ráda historické romány, které čerpají ze skutečnosti, protože se díky nim něco nového naučím. Neumím si představit jaké to pro obyvatele St. Kildy bylo přesídlit se po dlouhých letech na pevninu. Do prostředí sice pohodlnějšího, ale pro ně naprosto neznámého. Museli začít úplně znovu a všemu se přizpůsobit.

Effie byla divoká, nespoutaná a přímočará hrdinka a právě pro její jinakost se do ní Sholto snadno zamiloval. Jejich nevinné lásce ale nebylo přáno a po opětovném setkání jim bránil Sholtův chlad, kterému Effie nerozuměla. Všechno mělo svůj důvod a jejich charaktery byly skvěle vystavěné.

Potěšilo mě, jak autorka zpracovala hlavní zápletku. Také jsem byla ráda na začátku knihy za mapu a slovníček pojmů. Jinak bych určitě nechápala, co znamená přeskok přes koště. Tu scénu jsem měla problém i dočíst, jak mě mrazilo.

09.08.2023 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Gaby se vzpamatovává z rozchodu, je bez práce a plácá se od ničeho k ničemu. Jednoho dne jí zavolá Eli, její brácha-dvojče, že jim na turné kapely odpadl prodejce merche a jestli by to nechtěla vzít. Už to kdysi dělala, navíc znamenalo by to na tři měsíce změnit prostředí. Neváhala a ještě týž den už seděla v letadle.
Kromě Eliho jsou členy kapely jejich dva nejlepší kamarádi, Mason a Gordo. Všichni čtyři si ze sebe utahují, dělají si naschvály a za ta léta, co se znají jsou spíš jako sourozenci.
Gaby ví, že tihle tři magoři ji rozptýlí přesně tak jak potřebuje a to netuší, že se jí dostane ještě jiného rozptýlení. Na turné s nimi je totiž ještě jedna kapela a jejich zpěvák Saša Malychin rozhodně neokouzluje davy jen svým hlasem.

Toto byla rozhodně originální romantika. Gaby a Saša spolu sladce nevrkali celou knihu. To nebyla láska na první pohled, to bylo spíš pevné přátelství na první kopanec. Velmi rychle si porozuměli, měli stejný smysl pro humor, záliby a chuť do života a i když oba byli do toho druhého zakoukaní, nahlas se to báli říct. Bavily mě jejich slovní přestřelky, to že Saša byl Saša jen když zrovna Gaby nebylo ok, jinak to byl její Sašenka sušenka.

Líbilo se mi taky pouto mezi Gaby a jejím Elizou, i Masonem a Gordou. Gaby od nich byla pořádně vycvičená, takže aby přežila, musela se naučit jim vracet jejich narážky a mnohdy jim zasmečovat tak, že už potom neměli slov. Byla to hrdinka s ostrými drápky, taková se často nevidí.

Od autorky to je má první kniha a už několikrát jsem narazila na to, že je to specialistka na hovínkové vtipy. Ano, už vím, co to znamená a asi jen proto nebude moje hodnocení to nejvyšší. Rozhodně se tím odlišuje od jiných autorek, ale říkám si, jestli se nešlo odlišit jinak? V hlavě mi při čtení šlo: "Že se vám do toho pletu, pane Pařízek, ale ty stěrače a ostřikovače nemusíte hlásit, to přece vidíte." Tady to jen nahradilo: "Nemusíte hlásit, že jdete na velkou (a to používám ten nejkulantnější výraz), to přece víme, že všichni dělají."

07.08.2023 4 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou hlavních hrdinek. Audrey se přestěhovala z Ameriky a nastupuje na prestižní anglickou internátní školu. Stěhováním chce zapomenout na minulost a začít úplně znovu. Se svou spolubydlící Ivy nemohou být rozdílnější a od prvního momentu si nesednou. Zatímco Audrey je taková bohatá rozmazlená princezna, Ivy si své studium musí poctivě oddřít. Zadarmo nikdy nic nedostala.
Kromě vzájemných nesympatií jim ale ke klidnějšímu životu brání i jedno neštěstí. Na oslavě konce školního roku zemřela jedna studentka. Vyšetřování se uzavřelo jako nešťastná nehoda, ale když někdo v prvních měsících nového roku začne vysílat podcast ohledně této "nehody", začnou vyplouvat na povrch tajemství, která by některým mohla uškodit.

Knihu jsem měla přečtenou na dvě otevření, bavila mě forma podcastu a postupné odhalování vodítek k Lolině smrti. Celou dobu jsem při čtení měla pocit, že jsem se ocitla v moderních Bradavicích. Ten nádech Harryho Pottera jsem tam všude viděla, takže vám, co budete číst po mně a nejste zrovna potterheadi, se omlouvám, že si budete pročítat mé fanouškovské výlevy.

Ze začátku jsem trochu zápasila s oběma hrdinkami. Zlomilo se to až v moment, kdy je spojila pomsta jednomu "nepříteli", poté si začaly rozumět a i já si k nim našla cestu.
Co se týče pátrání toho, co se stalo, jednu věc jsem správně odhalila téměř okamžitě a to hlavní ohledně Stračího společenství jsme se vlastně nedozvěděli. Na to bude potřeba další díl.

V průběhu čtení jsem také byla zvědavá, co skrývá Audrey. Před jakou minulostí vlastně utekla. Bohužel forma, jakou to bylo podané, byla pro mě zklamáním. Náznaky během knihy nebyly prakticky žádné, ke konci se tedy Ivy svěřila, ta ji na chvíli politovala a vyrazily na párty. To mě nepřišlo šťastně udělané a nemělo šanci mě to nějak zasáhnout.

05.08.2023 3 z 5

King King T. M. Frazier

King je drsný, potetovaný kriminálník, který se od raného dětství učil, že pokud chce přežít, musí se o sebe postarat sám.
Doe se probudila zraněná někde u popelnic a se ztrátou paměti. Neví, kdo je, ani co se jí stalo.
Ti dva se setkají na motorkářské párty, kterou pro Kinga uspořádal jeho nejlepší kamarád Preppy, aby společně oslavili, že ho po třech letech propustili z vězení. Jejich první setkání proběhlo vskutku originálně a v té chvíli se jejich životy propojily.

Musím se přiznat, že když jsem začala číst, tak jsem si říkala, že to bude hodně těžké čtení myšleno v tom špatném slova smyslu. Ale postupně jsem se začetla, zvykla jsem si na tu nekonečnou lavinu vulgarismů a ten příběh si nakonec užila. A díky Preppyho hláškám jsem se občas i zasmála.

Tohle rozhodně není červená knihovna, ale zároveň jsem to upřímně od Kinga čekala ještě drsnější. Ano, mlátil a zabíjel, ale ve vztahu k Doe, byl v podstatě od začátku jako beránek. Nebyl tam takový ten postupný přerod, kdy se z drsňáka stane milovník. Bylo to o tom, že si spíš štěně ochočilo páníčka, než že by páníček rozkazoval štěněti. Trpělivě čekal. Ale zároveň ten jejich vztah něco do sebe měl.

I když jsem na začátku další díl neplánovala číst, v druhé polovině se to přehupovalo k tomu, že ano a konec to rozhodl. Jako co to bylo? Tohle bylo to poslední, co by mě napadlo.

Co se týče hodnocení, dala bych i čtyři hvězdy, ale musela jsem ubrat za zpracování textu v knize. Hrozně mě rušily ty rozházené odstavce, věty psané pod sebe jak kdyby to byla básnička. Vždycky jsem se u toho ztratila, že mluví ještě zrovna tato postava. Nevím, jestli to mělo vést ke zdůraznění důležitých pasáží, ale bylo to spíše na škodu.

05.08.2023 3 z 5

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

Míša pracuje ve firmě rodiny Šilerových. Je asistentkou Tomáše, se kterým se vzájemně respektují a váží si práce jeden druhého. Velkým šéfem je Tomášův starší bratr Adam, který pozici převzal po otci poté, co se vrátil z Ameriky. Od chvíle co do firmy vešel, jen rozkazuje, křičí a nadává. Jediným, kdo je schopný se mu postavit a od plic říct, co si myslí (když nepočítám Tomáše) je právě Míša. Místo toho aby dostala vyhazov (což by v reálu určitě dostala) je potrestána Adamovým zájmem. A za to by ona jeho v reálu spíš udala, než aby to s nadšením přijala. Jenže se nacházíme v erotickém románu, tak proč ne?

Musím se přiznat, že nejdřív mi to přišlo z obou stran moc hr. Ani se nestačili pořádně pohádat v soukromí a už to jelo, jak na běžícím páse. Stejně tak mi trochu vadily Adamovy rozhovory s kamarády, kde řešili pořád to jedno. Jenže ... v tomto typu románu budou těžko řešit, kolik platí měsíčně za hypotéku a milenci nebudou v kanceláři ztrácet čas mluvením o klientech. Když jsem se tedy od těch okolních věcí v myšlenkách odprostila, už jsem si to jenom užívala.

Kniha je vyprávěna střídavě z pohledu Míši a Adama, což mám nejradši. Začetla jsem se od první stránky a nešlo přestat. V podstatě jsem dala knihu za jeden den.
První to vypadalo, že kniha bude jen o erotických scénách a střídání míst, kde se budou odehrávat (scény byly mimochodem naprosto bravurní a plnily přesně to, co při čtení měly), ale před první půlkou se to zlomilo. Objevila se tu velmi originální zápletka upozorňující na dvě vážná témata, která bohužel mohou být i reálná. Opět jsem toto slovo musela použít, protože právě ve druhé části se objevilo drama, které jsem v erotickém románu opravdu nečekala. O to víc mě bavilo číst a zjišťovat, co bude dál.

Autorka svou prvotinou rozhodně nastavila laťku vysoko a závěrem musím poznamenat, že kdyby v knize nebyla česká jména, tak ani nepoznám, že je to od české autorky. Za mě spokojenost a těším se na další knihu.

02.08.2023 5 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Hlavní hrdinka Sera žije v jednom bytě s JJ a Brucem, starším homosexuálním párem. Oba jí svým způsobem nahrazují otce, pro kterého je škoda slov. JJ a Bruce jí kromě bydlení zařídili práci servírky v jejich restauraci a k tomu ještě má stáž v jedné reklamní agentuře. Potřebuje vydělávat peníze na studium mladší sestry a poslední, co řeší je její milostný život. Aby se alespoň občas rozptýlila, chodí se bavit se svými "otci" do gay klubů. Tam jí přece nic nehrozí a může se uvolněně pobavit.
Jednou ale v takovém klubu potká muže, který rozhodně gay není, a i když to nikdy předtím neudělala, ještě ten večer s ním skončí na zadním sedadle jeho auta. A aby toho nebylo málo, druhý den ráno zjistí, že je to její nový šéf.

Tím začíná příběh, který je vlastně jedno velké klišé, ale tak strašně dobře to fungovalo. Seřin osudový muž, šéf a nakonec i soused v jedné osobě, se jmenuje Ben a od prvních momentů s ní neodbytně flirtuje. Od začátku jí říká, jak je do ní zamilovaný, neustále ji zve na rande a ať už spolu komunikují osobně nebo přes zprávy, vy nemůžete při čtení dělat nic jiného, než se smát a skvěle se bavit.
Následuje jedna vtipná scéna za druhou, ať už to jsou dohady jich dvou (nejlepší scéna byla rozhodně domovní schůze) nebo rozhovory Sery s JJ a Brucem, kteří nahrazují roli nejlepší kamarádky a je to o to vtipnější.

Zatímco o minulosti Sery víme od začátku všechno, nějakou minulost má za sebou i Ben. Ta byla v podstatě jasná od chvíle, kdy se tam objevil první náznak, ale vůbec mi nevadilo, že jsem neprožila šok z odhalení. Spíš jsem se naopak zase pobavila u reakce JJ.

Kniha je psaná takovým lehce plynoucím stylem, že vůbec nemáte pocit, že byste měli přestat číst nebo si dát chvíli pauzu. Čtete dál a jen se bavíte.
Pokud hledáte opravdu typickou romantickou komedii, je to tato kniha. A já už mám samozřejmě na seznamu další knihy od autorky.

31.07.2023 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Viděli jste Dokonalou partii s Debrou Messing a Dermotem Mulroneym? Zápletka je v podstatě stejná, ovšem rozdíl mezi touto knihou a filmem (na který je v knize i přímo narážka) je ten, že ačkoliv film je dobrý, kniha je vynikající.

Catalina "Lina" Martínová již několik let žije v New Yorku. Ze svého rodného Španělska v podstatě utekla po rozchodu s bývalým přítelem Danielem a po všech útrapách, které jí jejich vztah přinesl.
Příběh začíná ve chvíli, kdy je pozvaná na svatbu své sestry. Je to sice radostná událost, jenže ženichův bratr a svědek v jednom je právě Daniel, navíc zasnoubený. Lina tedy prohlásí, že si na svatbu přiveze svého amerického přítele. Ovšem má to háček. Žádný neexistuje. Přece tam ale jako zoufalka nepřijede sama.
Na scéně se objevuje Aaron Blackford. Její otravný kolega, se kterým se nesnáší od chvíle, co se poznali. Jenže je to právě on, kdo jí nabídne, že s ní na svatbu pojede. Lina to okamžitě odmítne, ale postupně dochází k tomu, že na hledání vhodnějšího adepta nemá tolik času a že možná Aaron není nakonec tak špatný, jak si o něm myslí.

Tady bylo vše, co má správná romantika mít. Culíte se a užíváte si každou scénu. Několikrát jsem četla srovnání s Hypotézou lásky a musím souhlasit. Pokud se Vám líbila ta, nesáhnete vedle ani tady.

Lina byla zase taková ta trubka, která hodně dlouho neviděla, že je do ní Aaron už dávno zamilovaný, a tak byla poměrně rozhozená z toho, jak mu předstírání lásky k ní před její rodinou, nečinilo problémy. Vzniklo tak spoustu vtipných situací, ať už problém s malými tričky nebo následné hraní kopané s lidským závažím navíc. Nebo stačilo, aby se objevila sestřenka Charo a o humor bylo postaráno.
Rodina Liny si Aarona zamilovala prakticky okamžitě. V podstatě stačilo, že promluvil španělsky a ženské pokolení rodu Martínových šlo do kolen. Bez ohledu na věk.

A že nakonec podlehla i Lina není žádný spoiler. U těchto příběhů stejně víte konec od začátku. A je vám to jedno, protože to i tak chcete číst. Chcete se rozplývat nad Aaronem, nad každým gestem, které udělá, nad každým slovem, které řekne.

28.07.2023 5 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

Příběh se odehrává ve středověku za dob rytířských klání. Hlavní hrdinkou je Kayla. Mladá dívka, která si nevzpomíná na svou minulost. Má sice občas pocit, že jí nějaké místo připadá známé, ale nic víc neví. Žije na hradě Karmalech, kde je vychovatelkou čtyř dětí Liama, svého pána.
Na Karmalechu se každoročně odehrává kapp, turnaj, kde mezi sebou soutěží místní rytíři a ti z okolních panství. Manny, Cadell nebo Nevin se vždy do posledních sil připravují pod přísným vedením velitele Lindena a Kayla je velmi často chodí obdivovat. Muži ji respektují a sami jí dovolují si některé soutěžní disciplíny vyzkoušet.
V knize nechybí ani záporná postava jménem Aran, který svými úskoky a zákeřnostmi způsobí, že i Kayla v jeden moment musí ze sebe dostat tu odvážnou a silnou část, aby zachránila svůj lid.

Kniha byla neuvěřitelně čtivá a do příběhu jsem se ponořila prakticky hned.
Kayla mi jako hlavní hrdinka byla sympatická, ať už svou láskou k dětem nebo vytrvalostí, kdy kolikrát náročný výcvik chtěla vzdát, ale nakonec vždy odněkud nabrala síly a vše překonala.
Manny byl ten statečný hrdina, který vždy dával do všech úkolů víc jak sto procent, ale přesto tvrdil, že neudělal dost. A jeho chování a oddanost Kayle bylo tak zlaté.
Z Lindenových tréninků se sice všichni vraceli vyčerpaní, nevěřili, že se znovu postaví na nohy, ale nakonec pochopili, že jeho tvrdý přístup přináší ovoce a že hlavně dokáže své muže povzbudit a motivovat.

Jednu hvězdu ubírám za to, že ač je to v žánru fantasy, tak jsem tam příliš prvků neviděla (možná až na postavu Poutníka) a hlavně od prologu jsme se z minulosti Kayly nedozvěděli nic. Vím, že je ještě jeden díl, ale i tak tu nějaký náznak být mohl.

Každopádně knihu jsem si užila a do druhého dílu se rozhodně pustím.

25.07.2023 4 z 5

Tvoje vina Tvoje vina Mercedes Ron

(SPOILER) Od událostí prvního dílu uběhlo pár měsíců, Nick a Noah spolu chodí, jsou šťastní, bláznivě zamilovaní a doslova jeden na druhém závislí. Potřebují toho druhého stejně jako vzduch k dýchání. Jenže ani to všechno ke štěstí nestačí.

Věkový rozdíl pět let? To přece nic není. Když je ale Noah čerstvých osmnáct, právě odmaturovala a má jít na vysokou, zatímco Nick už pracuje v tátově firmě, je ten věk znát. Oba jsou v jiných životních fázích, ale zároveň to je to nejmenší, co by dokázali překonat, kdyby nebylo dalších problémů.

Jejich rodiče (kteří by si vzhledem k závěru knihy měli nejdřív zamést před vlastním prahem) se s jejich vztahem jakžtakž smířili, ale i tak jim dávají najevo, že by na sobě neměli tak lpět, ale spíš myslet na svou budoucnost. Rodina Leisterových je navíc veřejně známá a zatím se nehodí, aby se nevlastní sourozenci prezentovali jako pár. I když pokrevně spolu nemají nic společného.

A pak tu jsou ještě psychické bolístky obou dvou. Noah trpí nočními můrami kvůli smrti otce, Nick se nepřenesl přes nenávist k matce. Noah v sobě stále živí pochyby, že si nezaslouží lásku, i když Nick dělá všechno, aby ji přesvědčil, že pro něj existuje jen ona. Že do svého zlomeného srdce po ztrátě matky znovu pustil jen ji a svou malou sestru.
Zároveň si ale oba zatajili důležité věci, které vedly k dalším lžím, nedorozuměním a obrovské osudové chybě.

Po prvním díle jsem si myslela, že mě autorka už nemůže překvapit. To jsem se hodně spletla a ukázala mi, jakou škálu emocí je schopná přenést na papír. Láska, nenávist, vášeň, hněv, touha, radost, bolest - to všechno a mnohem víc jsem zažila během čtení. Jste si jistí, že ty postavy žijí a prožíváte všechno s nimi. Bezmezně věříte každému jejich slovu nebo gestu, až vám jde mráz po zádech z toho, že to snad ani není možné takhle napsat. Ale je. Všechno to tam je.

Pokud se vám první díl líbil, určitě nevynechejte ani tento. Ale zároveň vám doporučuju se čtením počkat až vyjde závěrečný díl nebo budete trpět stejně jako já.

24.07.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nejspíš se dotknu milovníků klasiky, ale budu upřímná jako vždy. Knihu jsem četla jen kvůli výzvě na DK, jinak bych si ji nevybrala. Ani jsem neviděla žádnou filmovou verzi a nebyla tak ovlivněná. Věděla jsem ale, že je tu pár, který je pro mnohé čtenáře ten osudový.

Počítala jsem s tím, že je to starší kousek a že nepůjde čtení tak lehce jako nové knihy, ale v tom problém nakonec nebyl. Byl to samozřejmě trochu jiný jazyk, protože se příběh odehrává na přelomu 18. a 19. století, ale to mi nepřekáželo. Pro mě nebyl děj takový, aby mě nutil číst dál. Že bych potřebovala vědět, co bude v další kapitole. I proto jsem tuto knihu četla za celý červenec nejdéle ze všech.

V první polovině knihy jsem tápala v postavách, protože kromě Bennetových sester byly všechny postavy oslovovány příjmením a já si je nedokázala přiřadit k nějakému obličeji ve své hlavě a vyznat se v jejich vzájemných vztazích mi také dalo chvíli zabrat. Druhá polovina mi už odsýpala trochu rychleji, ale přesto jsem postrádala to, co jsem především čekala - romantickou linku.

Kdo jste knihu četl, tak mě kdyžtak opravte, protože jak už jsem psala, děj mě netáhl, tudíž večer jsem při čtení občas i klimbala. Ale ta osudová láska mezi Elizabeth a panem Darcym vznikla tak, že on na první pohled působil pyšně a nepřístupně a jí stačilo, aby ho někdo pomluvil a ona na základě toho a jeho chování, si vytvořila předsudek. Poté jí po nějaké době vyznal své city, nedorozumění jí vysvětlil v dopise a ona si najednou uvědomila, že by ho přece jen mohla chtít. A když nakonec zachránil čest její mladší sestry, už nic nebránilo zasnoubení a svatbě.

To bylo vážně všechno? Omlouvám se, ale mě jejich vztah nechal absolutně chladnou. Myslela jsem si, že se budu aspoň usmívat nad nevinnými scénami, které do těchto knih patří, ale nedočkala jsem se.
Konec mi také nesedl, když jsem četla, otočila na další stránku a zjistila, že už tam nic dalšího není. Bylo to takové useknuté.

Nelituji, že jsem si knihu přečetla, jen jsem čekala trochu víc.

24.07.2023 2 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Kniha je určena spíše pro mladší, ale protože ve svém povolání jsem stejnou věkovou kategorií stále obklopena, mám k nim tak nějak pořád blízko a nedělá mi problém si přečíst i knihu z jejich ranku. Právě naopak to beru jako příjemné zpestření. A tady mi to maximálně sedlo.

Hlavní hrdinkou je středoškolačka Mei, která je obrovskou fanynkou Harryho Pottera, je zamilovaná do svého nejlepšího kamaráda Travise a nejen skrz okno svého domu si vyměňuje nenávistné vzkazy se svým sousedem Liamem. Jenže víte jak to je, co se škádlívá ...

Víc asi k ději netřeba říkat, protože je to oddechovka, u které vypnete, nepřemýšlíte a jen si ji užijete. Aspoň já jsem to tak měla. Miluju Harryho Pottera. Miluju Ledové království. Kniha byla plná narážek nejen na tyto dva filmy a to mě prostě bavilo. Chatové konverzace, které příběh doplňovaly, byly výborným doplňkem.

Autorčin humor a ironie mi sedly jak (znáte to přirovnání s hrncem a zadní částí těla) a já si tak knihu opravdu užila. Ano, mohla bych poznamenat, že Mei byla v poslední části na facku, když se zamotávala do svých lží, ale kdo z nás v tomhle věku nedělal chyby? Všichni jsme hned věděli, jak dospěle se máme chovat?

Hodnotím v rámci daného žánru a za sebe nemám co vytknout. Se stejným nadšením, jako když Dobby dostal od pána ponožku, se postupně pustím do dalších dílů.

21.07.2023 5 z 5