adela.hol adela.hol komentáře u knih

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Šestnáctiletá Anna má stejné starosti jako její vrstevnice, ať už řeší svou postavu nebo že není v kolektivu příliš oblíbená pro své vzorné chování. Nikdo netuší, že má i jiné starosti. Nikdy není nemocná, slyší na velké vzdálenosti, vidí aury lidí. Teprve když na jednom koncertě potká bubeníka Kaidana, zjistí, že není jediná, kdo má takové schopnosti. Stejně jako on patří mezi nefily - potomky padlých andělů, kteří na popud svých demonických otců musí na světě šířit sedm smrtelných hříchů.
Může se slušňačka Anna naučit po tolika letech šířit zlo nebo naopak sblížení s Kaidanem způsobí, že to on se ze strany zla stáhne?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Anny. Líbila se mi myšlenka andělů a démonů, první polovina knihy mě bavila i přes pomalejší rozjezd. Nápad s barevnými aurami byl skvělý nebo i Annin výborný sluch v lecčems pomohl. V druhé polovině jsem ale měla pocit, že se některé věci opakují nebo se děj příliš táhne a v určitých momentech jsem se až nudila.

Víc jsem i čekala od romantické linky. Anna a Kaidan měli momenty, kde se chemie projevila, ale jako celku jsem té lásce nevěřila. Ze strany Anny jsme o lásce věděli, ale jak chyběl Kaidanův pohled, nebyla jsem si tím úplně jistá. Ani když se objevila postava Kopana, který je tu nejspíš pro vznik milostného trojúhelníku, mě Kaidan nepřesvědčil, že by tolik o Annu stál. Samozřejmě roli hrály vedlejší okolnosti, proč spolu nemohou být, ale i přesto mi mezi nimi něco chybělo.

Dále mi nesedlo Annino rychlé sblížení s otcem. Několikrát ji ohrozil, vyděsil a přesto mu ve všem důvěřovala. Chápu, že on o tom světě věděl víc, než ona. Ale chyběla mi z její strany nějaká nejistota, obezřetnost. Malý náznak pochybností, jestli to, co se po ní chce, je správné.

Čekají mě ještě dva díly. Uvidím, jak se můj názor na příběh bude vyvíjet.

17.02.2024 3 z 5

Elita Elita Kiera Cass

V paláci zbylo už jen šest dívek, které usilují o srdce prince Maxona a titul princezny Illey. Jenže princ má už zdá se jasno. Jeho vyvolená America ovšem nikoliv. Poté, co se v paláci objevil její bývalý přítel Aspen, zmítá se mezi nimi dvěma a nedokáže si se svými city poradit. Do toho dál musí plnit úkoly, které před veřejností ukazují, zda vůbec má na to stát se princeznou. A nechybí ani rebelové, kteří jsou čím dál agresivnější a jejich jediným cílem je svrhnout monarchii.

Kniha se mi četla mnohem lépe než první díl, měla jsem ji přečtenou na dvě otevření. Celý příběh opět vyprávěla ze svého pohledu America a zatímco v předchozím díle jsem si ji celkem oblíbila, tady mě ubíjela její nerozhodnost, zda Maxon nebo Aspen. Chápala jsem, že k Aspenovi ji táhlo vše, co spolu zažili a že Maxonovi nemohla úplně věřit po nějakých událostech, co se staly. Ale nejhorší bylo, že se jí názory na ně měnily co chvíli.

Maxon s ní byl trpělivý až až a dával jí potřebný čas, jak chtěla. Jenže i jeho trpělivost měla určité hranice, a kdyby věděl, jak ten potřebný čas využívala, myslím, že by nebyl trpělivý tak dlouho. On byl navíc v nefér pozici tím, že America o svých sokyních věděla, zato on o tom svém ne.

Scény, které na mě při čtení zapůsobily nejvíc byla ta ohledně Marlee a Cartera, kde se mi Americy reakce opravdu líbila. Jako jediná to chtěla zastavit. Na konci mě ještě překvapilo odhalení ohledně Maxona a jeho otce, takže na toto pokračování jsem do příštího dílu zvědavá.

Koho si America v závěrečném díle vybere je asi celkem jasné. Spíš čekám na to, jestli se mi potvrdí má domněnka o tom druhém.

31.12.2023 3 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Alexandrijská společnost je spolek, který sdružuje magické akademiky s různým typem moci. Každých deset let je zvoleno šest nových kandidátů z řad čarodějů a čarodějek, kteří během jednoho roku bojují o své místo ve společnosti, na kterou dohlíží tajemný Atlas Blakely. Do společnosti ale může vstoupit pouze pět z nich. Jeden vždy musí být eliminován. Problém nastává ve chvíli, kdy kandidáti postupně zjišťují skutečný způsob eliminace.

Kniha je střídavě vyprávěna er formou z pohledu všech šesti hlavních postav. Prvních zhruba 150 stran jsem se nemohla pořádně začíst, než jsem stylu vyprávění přišla na chuť. A to je možná i důvod nižšího hodnocení knihy, protože většina do ní jde s jiným očekáváním a pak je zklamán.
Zklamán bude ten, kdo půjde do knihy s tím, že se v ní bude čarovat zhruba ve stylu Harryho Pottera a že se v ději bude střídat jedna akce za druhou. V tom případě se ani do knihy nepouštějte. Děj má spíše filosofický nádech a je zaměřen na psychologii jednotlivých postav.

Nejzajímavější akce se stane až v samém závěru knihy, ale to neznamená, že zbývající části knihy by byly zajímavé o něco méně. Nejen, že je každá z postav originální svou mocí, ale zároveň něco skrývá a vzájemnými vztahy se jejich tajemství dál proplétají.
Ani nedokážu říct, která postava mě zaujala nejvíc. Parisa a Callum jako typické záporné postavy, které v sobě vždy mají něco víc? Libby a Nico, kteří se sice nenávidí, ale jeden bez druhého jsou v podstatě bezmocní? Reina, která vypadá, že je tam jen do počtu, ale určitě to bude úplně jinak? Nebo Tristan, který tak nějak neví, co sám se sebou a kým vším se ještě nechá manipulovat?

Toto fantasy není pro každého. Pokud máte ale rádi detailní rozebírání postav a jejich skutků, trochu filosofie a přírodních věd, mohli byste být spokojeni. Já se do druhého dílu určitě pustím.

29.12.2023 3 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Čtyřiadvacetiletá Cara se ještě nestačila vzpamatovat ze smrti svého nejlepšího přítele Ryana a náhle musí vstřebat podivný vzkaz, který jí Ryan nechal ve své závěti. Má se přestěhovat z Bostonu do Texasu a celý rok strávit na ranči, jehož polovina jí teď patří. Nikomu však o Ryanově žádosti nesmí říct. Majitelem druhé poloviny ranče je Ryanův starší bratr Jeth, který Caru okamžitě považuje za zlatokopku, protože nevěří, že mezi ní a Ryanem nikdy nic nebylo. Chce závěť napadnout, ale Cara je odhodlaná Ryanovo přání splnit. Začne na ranči žít, i když opovrhující pohledy musí snášet nejen od Jetha, ale i všech zaměstnanců. Vydrží Cara na ranči celý rok a pochopí, o co Ryanovi šlo?

Kniha byla vydaná poprvé v roce 1984, ale nemělo to vliv na čtivost a na to, že mě příběhem dostala víc, než jiné knihy vydané v posledních měsících. Vyprávěna je er formou a i když hned na začátku zápletku uhodnete, nebránilo mi to v tom příběh si užít. Hate to love linka je moje nejoblíbenější a k tomu tentokrát v originálním prostředí plném kovbojů.

Cara se mi líbila v tom, jak se ničím nenechala zastavit. Jeth jí to rozhodně neulehčoval a myslel si, jak ji snadno zlomí, ale Cara vždy dosáhla pravého opaku. Nejen, že všechno zvládla, ale postupně si na svou stranu získávala i ty, kteří jí na začátku pohrdali. K tomu si musela přiznat, že ten hrubý neurvalec Jeth ji přitahuje víc, než by měl.

Ač byla zápletka prostá, tak v ní byly detaily, které já vždy oceňuji. Stačila věta, ve které byl náznak, abyste pochopili, jak se věci mají, jen to nepochopila ta postava. Většinou Cara. Jenže mně jsou tyhle postavy ala trubky blízké a právě proto je ti "hrubiáni" chtějí. Vzhledem k roku vydání čekejte spíše nevinné scény, ale i tak v nich měly postavy velkou chemii, kterou jsem jim věřila a fandila jim.

27.11.2023 5 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Konečně nastaly letní prázdniny. Nejlepší kamarádi Paulie a Floyd se těší, jak celé léto stráví na kolech, hraním videoher nebo chozením na procházky s jejich společným psem Škorpionem/Noobem. A taky si konečně plánují najít holky na ples k zahájení dalšího školního roku. Jenže během jedné letní bouřky, kterých se Floyd až panicky bojí, překročí oba hranici, po které už nic nemůže být jako předtím. A už vůbec ne když se Paulie přizná, že se zamiloval. Prvotní šok střídá nedorozumění, které na sebe nabaluje další a další. A protože jsou oba tvrdé palice, tak zastavit se, sednout si a vše si vyříkat a vysvětlit, je zatraceně velký problém.

Od autorek to byla má první kniha a už teď vím, že se co nejdřív musím pustit i do dalších dvou, které mám v knihovně. Sedl mi styl psaní, humor a taková lehkost, která se textem nesla. Paulie a Floyd byli do detailu skvěle vykreslení. Rychle jste se zorientovali, co mají rádi, co nesnáší, čeho se bojí nebo jaké jsou jejich zlozvyky. Oba byli hrozné trubky a takové postavy já nedokážu nemilovat.

Sympatické mi byly i postavy rodičů a společných kamarádů. Líbily se mi jejich reakce na to, že spolu nemluví, protože aby jeden z nich byl někde sám bez toho druhého (včetně například zubařského křesla), to bylo něco nepředstavitelného. A poté mě zase pobavily reakce samotných paličáků, když byli v šoku z toho, že je dva vlastně nikdo neřeší, protože to tak nějak všichni tušili. To byla radost číst.

A co se týče té jedné scény z Nekonečného příběhu, tak při jejím zhlédnutí je každej popcorn pálivej.

18.11.2023 5 z 5

První díl série jsem četla na začátku roku a nebyla jsem příliš nadšená. U tohoto dílu se moje pocity při čtení trochu zlepšily, ale stále to nebylo ono.

Jako milovnice Harryho Pottera jsem musela jít i do Fantastických zvířat. Upřímně jsem se bála formy scénáře, ale krátce před prvním dílem jsem četla HP a prokleté dítě a to se mi četlo samo. U této série, jak u prvního, tak druhého dílu, mi ale chvíli trvalo, než jsem se do té formy dostala.

Nejspíš to bylo i způsobené tím, že jsem neviděla filmy, které by mi zrovna tady pomohly s představivostí. U klasické beletrie sice také nemáte obrazovou stránku, ale popisy postav a prostředí Vám pomohou. U scénáře ale logicky všechny popisy chybí.

Knihu sice máte přečtenou za chvíli, ale bohužel události v ní ve mně nedokázaly vyvolat žádné emoce. Prvnímu dílu jsem dala tři hvězdy, tady za staré známé postavy z HP (Brumbál, Grindelwald, Nagini) a přece jen už o trochu lepší orientaci v ději, hodnocení nepatrně navyšuju.

14.11.2023 3 z 5

Království obávaných Království obávaných Kerri Maniscalco

Závěrečný díl plynule navazuje na předchozí, a tak se ocitáme zpět ve chvíli, kdy se Emilia snaží vzpamatovat ze zjištění, že je Vittoria naživu a také kdo je doopravdy princ Ira. Postupně se začínají odhalovat další tajemství, po kterých se její původní život začíná rozpadat jako domeček z karet. Nic z toho, co si myslela, že má a kým je, nebylo skutečné. Kromě toho se dostává do situace, kdy chce dokázat, že Vittoria není vrah a hlavně chce získat svého krále. Se vším všudy.

I když budu hodnotit tento díl stejně jako ty předchozí, jednoznačně byl nejlepší. Za mě tato série gradovala a ukázala, že nic nebylo takové, jak se na první pohled zdálo. Proto vím, že se jednou do série pustím znovu, abych od začátku vnímala detaily, které jsem předtím nepovažovala za důležité.

Celý příběh byl postaven na originálním prostředí pekla a chemii hlavních hrdinů. V každém z předchozích dílů jsem chemii vyzdvihovala. V tomto díle vystoupala až na vrchol. Peprných scén tu bylo dost, ale já si hlavně užívala to pozadí za nimi. Žárlivost, touha a hlavně všudypřítomný strach, že by měli jeden o druhého přijít. A že těch dramatických scén, kde se to málem stalo, tu bylo také hodně. Oba by ale udělali cokoliv, aby tomu zabránili. A to tomu dodávalo to top, co na takových párech miluju. Navíc ta jejich kombinace chladu a žáru byla odzbrojující.

Mohla bych vytknout, že autorka nijak neuzavřela zápletku ohledně Orgolia, ale já to beru pozitivně v tom, že si nechala otevřená vrátka pro samostatný příběh/sérii dalšího hříšného prince. A to já rozhodně chci.

30.10.2023 5 z 5

Temné osudy Temné osudy M. V. Jírová (p)

Michelle se popasovává se svou novou rolí anděla a životem po boku Samuela. Ben její rozhodování svým odchodem částečně ulehčil, ale přesto Michelle cítí, že takto to nemá být. Navíc když se v Samuelovi pomalu probouzí jeho temná magie a začíná být nebezpečný i pro ni samotnou. Ve chvíli, kdy Michelle zjistí pravý důvod jejího zmatku a neschopnosti si vybrat mezi dvěma muži, začíná příběh nabírat na obrátkách.

Musím říct, že důvod, proč si Michelle nedokázala vybrat, se mi opravdu líbil. Bylo pak snadné ji pochopit, protože za tu svou nerozhodnost nemohla. A jakmile to zjistila, přišlo mi, že v tu chvíli přesně věděla, který z nich dvou je ten pravý.

Zatímco v prvním díle se spíš řešil milostný trojúhelník, tady už více prostoru dostala i ta fantasy stránka a různé nadpřirozené postavy. S těmito typy postav jsem se v knize setkala prvně, ale bavily mě. Ať už to byly ty kladné nebo záporné, všechny tam měly své místo.

Milovala jsem scény mezi Michelle a tím pravým. Nechci úplně spoilerovat, tak schválně jméno vynechám. Kdo četl, ví koho myslím. Chemie mezi nimi byla nepřehlédnutelná. Ať už byli ve fázi, kdy byli propojeni, ale nemohli spolu být nebo po té proměně, kdy jakákoliv jejich blízkost mohla skončit utrpením a zoufalstvím jich obou. První by nesnesl být bez toho druhého, druhý by zase nesnesl žít s pocitem, že tomu prvnímu ublížil.

Oproti předchozímu dílu byla psaná forma mnohem lepší a dějově propracovanější. Jen u Michelle bych byla radši, kdyby byla celkově taková průbojnější. Přišlo mi, že ve všech situacích byla tak nějak stranou a příliš nepomáhala. Chápu, že vzhledem k tomu, čím byla, to ne vždy šlo, ale více akce z její strany mi trochu chybělo.

Závěr dílu jsem odhadla ohledně té jedné postavy, ale pokračování, na které se moc těším, si netroufám tipovat.

4,5*

19.10.2023 4 z 5

Otisky Chribdy Otisky Chribdy Kristina Waagnerová

(SPOILER) U druhého dílu jsem psala, že byl od začátku nadupaný akcí. Ano, určitě byl, ale spíš to byla stále poklidná řeka ve srovnání s tímto dílem, který mě smetl jak vlna tsunami. Anotace na tento díl říká, že je to temná smršť, která vás pozře a vyvrhne až na poslední straně. Nemůže to být výstižnější. Doslova.

První dva díly, ve kterých dominovali jorrei byly ještě takovou "nevinnou pohádkou", ale tady převzali velení sarrei a stala se z toho krvežíznivá podívaná. Líbilo se mi to? Bože, ano! Nemohla jsem se odtrhnout. Svištělo to naprosto strhujícím tempem a než jsem stačila mrknout, byla jsem na konci.

Od prvního dílu obdivuji bravurně vykreslené charaktery postav. V knihách málokdy fandím hlavní hrdince, ale Isarell si mě omotala kolem prstu prakticky okamžitě a každým dílem tu smyčku utahuje víc a víc. Těch zkoušek, které už musela podstoupit. Které ji nezlomily. Po kterých vždy vstala a šla dál. A že tady toho na ni bylo připraveno tolik, že jsem nechápala, jak pořád může mít sílu bojovat. Její oddanost byla opět neuvěřitelná.

Na konci druhého dílu jsem hodně trpěla ohledně Bastiena. Naštěstí tu pořád byl, sice jinak, ale jejich silné spojení s Isarell se nezlomilo. I přesto, co se mezi nimi stalo, protože Isarell věděla, že jinak by to nikdy neudělal.
Ještě mě zaujal také náznak ohledně Andreila Smrtihlava, takže nejen kvůli tomu, budu nadšeně očekávat poslední díl.

Jsem moc ráda, že tahle série nakonec bude mít tu pravou knižní podobu, protože si to právem zaslouží. Těším se, až si ji pořídím a dám si před posledním dílem rereading, abych všechno zase viděla jinýma očima, protože tohle je jedna velká jízda, kterou musíte číst.

05.10.2023 5 z 5

Koruna nenávisti Koruna nenávisti Amo Jones

Isa je dcerou prezidenta USA. Na každém kroku je obklopena muži v černém, může mít veškerý přepych, na který jen pomyslí, ale ji nic z toho nezajímá. Je to rebelka a černá ovce rodiny v tom největším smyslu slova. Zatímco její sestra je ukázkovou dcerou, na kterou je otec hrdý, Isa dobrovolně hledá temnotu a užívá si tak, jako ona chce a s kým chce. Ve svých jednadvaceti letech toho zakusila opravdu hodně.
Ve chvíli, kdy se setká s Bryantem Royalem, nejmocnějším mužem v zemi, připadá jí sice povědomý, ale nedokáže ho zařadit. Pak ale stačí jedna jeho věta a Isa znovu upadne do své temné minulosti, kterou si myslela, že nechala zavřenou. Bryant ji nutí, aby si ho vzala, jinak její minulost vyjde najevo. Minulost, která oba dva spojuje. Co se mezi nimi stalo? A proč po ní chce sňatek?

Běžně stačí, že abyste našli odpovědi na otázky, stačí si knihu přečíst. V tomto případě je to velký omyl. Po dočtení nebudete vědět nic. Absolutně nic. Po posledních kapitolách jsem totálně zmatená. Nevím, kdo je klaďas a kdo záporák. Nevím, co je pravda a co lež. Nevím, co je skutečnost, halucinace nebo sen. Prostě nevím nic.

Kniha je vyprávěna především z pohledu Isy, ale pár kapitol dostal i Bryant. Začtete se ihned a tuhle jednohubku dáte na posezení. I přes to, že kniha nemá ani 200 stran, dokázala autorka popsat vývoj jejich vztahu tak, že působil přirozeně. I když upřímně po tom konci, už nevěřím ani tomu vztahu, všemu co se mezi nimi odehrálo. Už si nejsem jistá vůbec ničím.

Kniha určitě není pro každého, je to typická dark romance, takže je to temné a zvrhlé, ale zároveň tím, jak si vás autorka vodí jako loutku, nemůžete přestat číst. A já samozřejmě beru do ruky hned druhý díl. Nezačínejte číst, pokud nemáte k dispozici oba díly.

Hodnocení nepatrně snižuji za některé scény, kde jsem úplně necítila tu správnou chemii.

15.08.2023 4 z 5

King King T. M. Frazier

King je drsný, potetovaný kriminálník, který se od raného dětství učil, že pokud chce přežít, musí se o sebe postarat sám.
Doe se probudila zraněná někde u popelnic a se ztrátou paměti. Neví, kdo je, ani co se jí stalo.
Ti dva se setkají na motorkářské párty, kterou pro Kinga uspořádal jeho nejlepší kamarád Preppy, aby společně oslavili, že ho po třech letech propustili z vězení. Jejich první setkání proběhlo vskutku originálně a v té chvíli se jejich životy propojily.

Musím se přiznat, že když jsem začala číst, tak jsem si říkala, že to bude hodně těžké čtení myšleno v tom špatném slova smyslu. Ale postupně jsem se začetla, zvykla jsem si na tu nekonečnou lavinu vulgarismů a ten příběh si nakonec užila. A díky Preppyho hláškám jsem se občas i zasmála.

Tohle rozhodně není červená knihovna, ale zároveň jsem to upřímně od Kinga čekala ještě drsnější. Ano, mlátil a zabíjel, ale ve vztahu k Doe, byl v podstatě od začátku jako beránek. Nebyl tam takový ten postupný přerod, kdy se z drsňáka stane milovník. Bylo to o tom, že si spíš štěně ochočilo páníčka, než že by páníček rozkazoval štěněti. Trpělivě čekal. Ale zároveň ten jejich vztah něco do sebe měl.

I když jsem na začátku další díl neplánovala číst, v druhé polovině se to přehupovalo k tomu, že ano a konec to rozhodl. Jako co to bylo? Tohle bylo to poslední, co by mě napadlo.

Co se týče hodnocení, dala bych i čtyři hvězdy, ale musela jsem ubrat za zpracování textu v knize. Hrozně mě rušily ty rozházené odstavce, věty psané pod sebe jak kdyby to byla básnička. Vždycky jsem se u toho ztratila, že mluví ještě zrovna tato postava. Nevím, jestli to mělo vést ke zdůraznění důležitých pasáží, ale bylo to spíše na škodu.

05.08.2023 3 z 5

Vše, co k tobě cítím Vše, co k tobě cítím Nora Welling

Kniha je vyprávěna z pohledu dvou hlavních postav, kterými jsou psychiatrička Linda a zaříkávač koní Damián. Osudy těchto dvou cizích lidí se spojí ve chvíli, kdy si vezme život jeden mladý muž. Jannis byl Lindin klient a zároveň Damiánův syn. Damián se ovšem o jeho existenci dozvěděl jen pár dní před jeho smrtí. V té chvíli zrušil své turné a vrátil se na rodinnou haciendu do Andalusie. A právě tam za ním přijíždí Linda, aby mu předala Jannisův dopis, který by mohl zahojit Damiánovo bolavé srdce.

Anotace zněla zajímavě, navíc prostředí Španělska, to je u mě vždy plus. Kniha se četla dobře, ale děj a postavy mi bohužel nesedly. Chemii mezi Lindou a Damiánem jsem vůbec nevěřila. Měl to být takový ten hate to love pár, ale ten jejich charakterový vývoj byl tak extrémně rychlý, že mi nešlo jim fandit. Navíc ten časový interval, ve kterém se to odehrálo, mi na reálnosti nepřidal.
Dále tu bylo načatých několik vážných témat, ať už Jannisova sebevražda nebo postižení Lindiny sestry. Ale opět to bylo za mě příliš urychlené, vyřešené během pár stran a dalo by se z toho určitě vytěžit mnohem víc, aby to se čtenářem emočně zamávalo.

Co hodnotím kladně je určitě celková atmosféra Španělska a kdo má rád koně, tak si také určitě přijde na své. Do dalších dílů v sérii se nejspíš pouštět nebudu.

15.06.2023 2 z 5

Catwoman: Zlodějka duší Catwoman: Zlodějka duší Sarah J. Maas

Je to poprvé, co jsem nějakou sérii začala jiným dílem, než logicky tím prvním. Tuto sérii jsem ani neplánovala číst, protože jsem spíš fanynka Marvelu než DC. Když ale přišla nabídka štafety a navíc v té době jsem od autorky, která na mě vyskakovala všude, ještě nic nečetla, přihlásila jsem se.

Hlavní hrdinkou knihy je sedmnáctiletá Selina Kyleová, která se sama stará o vážně nemocnou mladší sestru Maggie. Aby Selina měla alespoň nějaké peníze na léky pro Maggie, musí sama v podstatě dennodenně riskovat život. Protože ale na sebe bez rodičů poutají příliš pozornosti, objeví se u nich jednoho dne policie se sociální pracovnicí. Selina a Maggie se nechtějí rozdělit, ale okolnosti tomu chtějí, že se nakonec rozdělí na dva roky.
Po dvou letech se ze Seliny stala nejen Holly Vanderheesová, ale hlavně Catwoman. A svou přítomností rozhodí nejen celý Gotham, ale i svého souseda Luka Foxe nebo superhrdinu Batwinga.

Musím říct, že větší část knihy jsem měla takové rozporuplné pocity. Přišlo mi tam hodně podobných situací, Catwoman stále vyhrávala, Batwing stále prohrával. A já pořád čekala na nějakou akci, která by mě opravdu dostala. Naštěstí jsem se v poslední čtvrtině dočkala.
Ukázalo se, že bylo zase všechno úplně jinak a že to, co Selina dělala, mělo svůj důvod. A takové zvraty já mám ráda, když mě autor navede na nějakou cestu a pak zjistím, že jsem byla úplně mimo.

Do dalších dílů série se asi úplně nepohrnu, ale jsem ráda, že jsem si zase přečetla trochu něco jiného.

27.05.2023 4 z 5

Saudade Saudade Helena Žáková

Kniha je vyprávěna z pohledu čtyř postav v různých časových rovinách. Všechny postavy mají ale dvě věci společné. První z nich je Portugalsko.
Tom odjíždí do Portugalska, aby si po dokončení vysoké školy odpočinul od stresu, změnil prostředí a zamyslel se nad svou budoucností. Má se ženit, ale jeho snoubenka ani nereaguje na jeho telefonáty nebo zprávy.
Magdaléna se v Portugalsku ocitne díky středoškolskému studijnímu pobytu. Poznává tu nejen spoustu zajímavých lidí, ale i krásy a osobitost celé země.
Inés v Portugalsku žije, ale tak nějak celý život je schovaná ve stínu své nejlepší kamarádky.
Beatriz přichází do Portugalska ve chvíli, kdy souhlasila s domluveným sňatkem a se svým manželem Luísem, strážcem majáku, žije v podstatě na samotě.

Druhou věc, kterou mají všichni čtyři společnou, je mladá Portugalka Beatriz. Ano, opět Beatriz. V příběhu jsou totiž dvě. Jedna svůj příběh vypráví a prožívá na konci 40. let minulého století, zatímco druhá žije v současnosti. A tím se dostávám ke kouzlu této knihy.
Kromě toho, že na Vás při čtení z každé stránky dýchají krásy Portugalska a Vy máte pocit, že chodíte s postavami po všech těch místech, dalším kouzlem pro mě bylo osudové propojení jednotlivých postav. Při čtení příběhu jedné postavy si utvoříte nějakou domněnku, při čtení příběhu další postavy se vrátíte o několik let zpátky a zjistíte tak detail, který Vám Vaši domněnku poupraví. A takto to jde celou knihu, až na konci zjistíte, jak to všechno bylo, kdo se s kým kde setkal a jak moc všechny Beatriz ovlivnila a především oni ji. Protože nezáleží, kde žijete nebo jak dlouho tam žijete, ale vedle koho a s kým.

Tato kniha pro mě byla velmi příjemným pohlazením po duši a děkuji autorce za ten cestovatelský a čtenářský zážitek a za objevení saudade.

15.05.2023 5 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

(SPOILER) Na knihu jsem na Instagramu narážela hodně často a většinou s pozitivními recenzemi. Kdyby mě ale neoslovila sama autorka, nejspíš bych se ke knize nedostala a to by byla škoda. Tímto děkuji @kristinawaagnerova za poskytnutí e-knihy k recenzi.
Také jsem byla zprvu upozorněna, že to není žádné lehké čtení a že v knize není romantická linka. Je pravda, že tu v knihách spíše vyhledávám, ale zde mi nechyběla. Fantasy svět, děj a postavy byly natolik propracované, že si při čtení možná ani nevšimnete, že tam něco, co běžně vyhledáváte, chybí.

V první půlce knihy se seznamujeme s úplně novým světem, ve kterém je několik ras. Jsou to například stříbrní jorrei, kteří nás provázejí větší části knihy, krvelační sarrei, divoženky, čarodějové a také grai, ke kterým patří naše hlavní hrdinka Isarell.
Tato část knihy je také hodně komplikovaná na zorientování, protože postav se objevuje hodně a do toho potřebujete vnímat, jak celý svět funguje. Tady se přidávám k názorům některých čtenářů, že by na úvod knihy byla ideální nějaká mapa nebo alespoň přehled nejdůležitějších postav a jejich schopností.
I tak ale díky autorčiným detailním popisům (které ale nijak neruší od plynulého čtení) postav nebo míst, jsem měla pocit, že se dívám na film/seriál. Dokázala mě do příběhu plně vtáhnout.

Hlavní hrdinku Isarell a jejího nevlastního bratra Bastiena, jsem si zamilovala. Oba dva si museli projít těžkými zkouškami, Daimón a Ymira jim výcvik ztěžovali, co nejvíc to šlo, aby z nich vykřesali to nejlepší.
Navíc Daimón, tím co Isarell udělal, tak jí paradoxně pomohl, aby byla ještě silnější. A vzhledem k nečekanému závěru počítám, že se jejich cesty ještě zkříží, aby oba dokončili, co začali.
Bastien byl takový ten velký ochranářský bratr, který by pro Isarell udělal cokoliv, a zároveň byl neskonale hrdý, když viděl její sílu a co všechno dokáže úplně sama. Doufám, že ve druhém díle dostane trochu více prostoru.

Líbily se mi také fantasy prvky, které si autorka vymyslela (ornamenty, získávání perel, bojový tanec, ...). Opravdu smekám klobouk za propracovanost celého příběhu a těším se na druhý díl.

23.04.2023 4 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

(SPOILER) Devatenáctiletá Francesca Rossiová má život odmalička nalinkovaný. Jako dcera mafiánského bosse poslušně plní všechno, co se po ní chce. Ať už se jedná o chování ve společnosti nebo styl oblékání. Nevadí jí to, nic jiného nepoznala. Navíc jediné, po čem hlavně touží je Angelo Bandini. Její o čtyři roky starší kamarád z dětství, kterému je zaslíbena. Jenže tu osudovou noc, kdy si Francesca plánuje, že ho konečně políbí, jí polibek ukradne třicetiletý senátor Wolfe Keaton. Následuje okamžité zasnoubení a Francesca je Wolfovi v podstatě prodána jako kus nějaké věci. Miluje Angela, ale musí si vzít Wolfa. Proč? Protože Wolfe má s jejím otcem nevyřízené účty a právě Francesca je tím ideálním nástrojem pomsty.

Anotace zněla lákavě. Těšila jsem se na typickou linku hate to love, která sice byla, ale začala být zajímavá až tak od půlky knihy. V první půlce knihy jsem nějak postrádala chemii mezi hlavním párem. Vůbec jsem jim to nevěřila a hlavně tomu nepomohlo to, že Wolfe nepůsobil jako mafián, ze kterého by měl jít strach, jakmile vejde do místnosti. Až teprve v té zásadní dramatické scéně mezi nimi se ukázal jako bad boy, ale nebyla to jen jeho vina. Kdyby mu Francesca nelhala a kdyby on jí víc důvěřoval, když jednou říkala pravdu, mohlo to skončit jinak.

Zároveň se to ale po té dramatické scéně zlomilo a odsýpalo to trochu lépe. Jenže i tak tam byly za mě zbytečné, znovu se opakující, zápletky s Angelem. Navíc když s ním Francesca už neměla chemii absolutně žádnou. A vůbec mi nesedělo to, jak ji oslovoval.

Z celé knihy mě asi nejvíc dostalo odhalení totožnosti paní Sterlingové a zároveň mě mrzelo, že to nebylo dále využito. Myslím, že nějaký rozhovor mezi ní a Wolfem by se hodil. Stejně tak jsem čekala, že Wolfova pomsta vůči Arthurovi bude větší. Takto vlastně neproběhlo nic a ještě naopak před ním Wolfe udělal to, co se zapřísahal, že nikdy neudělá.

Mé první setkání s autorkou tak hodnotím jako lepší průměr. Nesmím se příště moc těšit. Každopádně kniha se určitě četla dobře a věřím, že někomu ten příběh sedl lépe, což je v pořádku.

09.04.2023 3 z 5

Královsky v háji Královsky v háji Emma Chase

(SPOILER) Nicholas Pembrook, budoucí následník trůnu, si má na příkaz své babičky do pěti měsíců najít manželku. Jenže Nicholas není zrovna poslušný princ a poslední měsíce svobody si hodlá užít naplno.

Proto když je poslán do New Yorku, aby našel svého mladšího bratra Henryho, v první možný moment velmi neurvale a v opilosti flirtuje se servírkou, která se mu postaví do cesty. Tou servírkou je Olivia Hammondová, která vůbec neví, s kým má tu čest, a proto mu jeho chování vydatně oplatí.

Jenže samozřejmě tady nastává ten osudový moment pro ně pro oba. Může se stát zázrak a může si princ vzít obyčejnou Popelku stejně jako v pohádce?

Kniha mě neskutečně překvapila. Byla to zase jedna z oddechovek, ale tak čtivá, že jsem ji zhltla, ani jsem nemrkla. Vyprávění se střídá z pohledu obou hlavních postav, které byly za mě dobře napsané a hlavně mi sednul jejich humor. Nad jejich hláškami a myšlenkami jsem se opravdu bavila.

Ani vedlejší postavy nezůstávaly pozadu a skvěle hlavní duo doplňovaly. Ať už to byl Henry, Marty, Ellie nebo Franny se Simonem.

Co také musím ocenit na příběhu bylo to, že i když autorka použila klišoidní zápletku, tak byla hned vzápětí vyřešena. Nijak se to nevleklo, naopak to krásně odsýpalo a nešlo přestat číst.

Moje nejoblíbenější scéna je určitě tisková konference. Za ni získal Nicholas plný počet bodů a za to mrknutí do kamery i pár bonusových.

Styl autorky mi sednul, takže druhý díl, který se bude věnovat Henrymu, rozhodně plánuji.

29.03.2023 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

(SPOILER) Kdybych ji četla ve svých nácti, tak bych byla z knihy určitě nadšená. Tím nechci říct, že je kniha špatná, to rozhodně ne. Četla se dobře a další díly si dám zase někdy jako oddechovku, ale protože už mám něco načteno, tak byl tento příběh prostě jen milý.

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá America, jejíž život je řízen kastovním systémem. To znamená, že je jí předurčeno kým bude nebo s kým bude podle toho, do jaké kasty se narodila. Musí proto skrývat svůj vztah s Aspenem, který je o kastu níž. Do toho ji její matka nutí, aby se zúčastnila Selekce. Selekce je řekněme reality show, do které je vybráno 35 dívek a z nich si budoucí následník trůnu má vybrat svou nevěstu. America se ničeho takového účastnit nechce, ale je asi jasné, jak to dopadne.

America nastupuje do soutěže s despektem a hlavně zlomeným srdcem, ale je to samozřejmě ona, kdo prince Maxona zaujme na první pohled. A proč? Protože je jiná, dokáže napřímo říct, co si myslí a to i jemu samotnému do očí. Postupně sledujeme jejich sbližování a zároveň pokusy ostatních soutěžících, aby ho také zaujaly. Jenže America si dokáže získat přízeň nejen prince, ale vlastně i většiny jejích konkurentek. Je to totiž taková bojovnice, která chce chránit například i své komorné, když je potřeba.

A aby toho na ni nebylo málo, v paláci se po čase objeví Aspen, který najednou lituje toho, že se jí tak snadno vzdal. America tak zjišťuje, že to pro ni není tak úplně uzavřená věc, jak si myslela. Co dál když už k Maxonovi také začala něco cítit?

Na konci tohoto dílu zůstalo v paláci posledních 6 dívek. Ve druhém díle očekávám hlavní zápletku v tom, že Maxon nezkousne až zjistí, kdo ve skutečnosti Aspen je. Tak jsem zvědavá, jak se s tím autorka popasovala.

24.03.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

(SPOILER) Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala a o to víc jsem byla překvapená. Rozhodně mile.

Kniha je vyprávěna z pohledů Jamieho a Victorie. Manželů, kterým se po několika neúspěšných pokusech konečně podařilo počít. Před porodem se ještě rozhodnou odjet na poslední krátkou dovolenou a skončí v jednom malém penzionu. Fiona a Barry, majitelé penzionu a další dvě důležité postavy příběhu, jsou také manželé a na první pohled by asi měli působit jako ti, kteří se snaží, aby se jejich hosté cítili jako doma. Jenže druhý den začne Victoria rodit a začnou se dít divné věci.

Kromě toho, že příběh střídavě vypráví Victoria a Jamie, tak se střídají i dvě linie. V první linii sledujeme dění v penzionu a ve druhé začínáme měsíc po porodu, kdy jsou hlavní postavy zpátky doma, ale žijí momentálně odděleně a navíc bez dítěte. Co se tedy v penzionu přesně stalo?

Kniha je čtivá a celou dobu přemýšlíte, jak to bude dál. To, že Danny bude žít, i když to tak na začátku nevypadalo, jsem tušila. Ale to všechno ostatní. Příbuzenské propojení Victorie a Fiony? A že Victoria bude chtít odčinit Harrisonovu smrt Dannym? A na konci dopisy jich obou, které mě emocionálně odrovnaly?

Za mě slušná jízda a co ještě musím poznamenat, tak to bylo Jamieho postižení. Myslím, že i tím byl charakter jeho postavy umocněn, protože to měl všechno o to těžší a určitě je správné na toto poukazovat.

12.03.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Tato kniha mě neskutečně sedla do noty. Pohltila mě od první strany, četla se úplně sama a už teď se těším na druhý díl.

Emilia, která narozdíl od svého dvojčete, moc nevěřila všem těm čarodějným pověstem, které jim vyprávěla jejich babička, musela svůj názor přehodnotit bohužel poté, co našla Vittorii zavražděnou. V té chvíli začala pátrat po jejím vrahovi a síly spojila se samotným pekelným princem Irou, jedním ze sedmi bratrů pojmenovaných po sedmi smrtelných hříších. Vittoriina vraha jsem nakonec neodhalila, ale zpětně vidím, že se to vlastně nabízelo.

Mezi Emilií a Irou probíhala ta správná chemie, kterou mám ráda, a tak nějak podle konce tuším, že druhý díl se mi bude líbit ještě víc. Už jenom poslední věta knihy mě hodně navnadila.

27.01.2023 5 z 5