13werka 13werka komentáře u knih

Odvoz pro Sáru Odvoz pro Sáru S. C. Lalli

Kniha má dvě vypravěčské linie . V té jedné sledujeme přeživší Sáru, která se pokouší zjistit, zda obětí vraha měla být ona, a současně postupně odhaluje svou minulost i to, do čeho se zapletla s cílem zajistit si dobrou práci po skončení vysoké školy. Ve druhé linii se vracíme do minulosti zavražděné Sáry, a to prostřednictvím jejích deníkových zápisků. U obou dívek nám autorka dává i nahlédnout do jejich rodinného zázemí. I když popis knihy zní možná trochu složitě, tak myslím není problém se v knize zorientovat - obě linie jsou odlišeny nadpisy kapitol. Líbilo se mi, že postavy nejsou černobílé, každá měla nějakou světlou stránku, ale i ty horší, Kniha se četla velmi dobře - má spád, nepostrádá napětí. A závěr byl docela překvapivý - tedy aspoň já jsem ho nečekala.

12.07.2023 4 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Ta z katovny je příběh s trochou mystična a duchařiny, ve kterém se vrátíte i kousek do historie a nebude chybět ani milostná linka. Navíc příběh Lucie nese i určité poselství o tom, že je někdy je třeba nechat minulost za zády a začít žít znovu - po svém. Já jsem knížku přečetla za víkend - dávný příběh hraběnky Celestýny i současný příběh Lucie mne do sebe uměly vtáhnout. A pokud mezi vaše oblíbené autory patří třeba Barbara Erskinová, tak by se knížka mohla líbit i vám. A chválím povedenou obálku

12.07.2023 4 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Musím říci, že kniha tak úplně nenapnila mé očekávání, se kterým jsem se do ní pouštěla. Kniha sice nastoluje aktuální otázky spojené s vlivem sociálních sítí a popularity a vlivu jednotlivých influencerů i otázky vztahu toho, jak se člověk na sítích prezentuje na straně jedné a reality na straně druhé. Otvírá i téma poruch příjmu potravy, kdy jídlo slouží jako náhrada za vztahy, náplast na problémy... Ale myslím si, že vlastně pak zůstala docela na na povrchu (nebo jsem měla velká očekávání?) Ze začátku jsem se navíc do knížky nemohla vůbec začíst, což přičítám právě tomu, že příběh je rozkouskovaný pomocí sezení u terapeutky Míny a její interakce s Vittorií na mne působila trochu rušivě. Postupně jsem se začetla trochu víc, ale celkově se mi knížka nijak dobře nečetla.

04.07.2023 3 z 5

Masové kuličky se šlehačkou Masové kuličky se šlehačkou Vítězslav Jareš

Autorovi se v knížce povedlo myslím celkem realisticky zachytit atmosféru v zákulisí obchodního řetězce, včetně drobných intrik a nečekané pomocidalších vztahů mezi jednotlivými zaměstnancí. I jejich životní příběhy působí uvěřitelně. Víc mne asi zaujala druhá část věnovaná Popelce. Popis problémů, kterým někdy čelí rodiče autistických dětí, byl věrohodný a cením si to, že na ně autor upozornil. Co mi ale trochu vadilo , bylo poměrně časté opakování ranního hlášení před otevřením obchodního domu - možná tím chtěl autor upozornit na určitou monotónnost práce v obchodním řetězci, ale mne to v knížce rušilo a přišlo by to trochu jako zbytečná "vycpávka".

22.06.2023 3 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Knížka se nečte úplně lehce. Je totiž psaná z pohledu celé řady postav kromě Eleanor i z pohledu Byrona, Benny, Eleanořina otce, jejích kamarádek. Dějově se navíc často vrací zpátky do minulosti a odehrává se postupně na karibských ostrovech, ve Velké Británii a ve Spojených státech. Přiznám se, že díky tomu jsem měla zejména ze začátku problém se v ději zorientovat a do knížky se začíst, ale postupně mne vtáhl a nakonec jsem ho četla se zájmem a chutí. Je to příběh, který má hodně vrstev, příběh o rodinných vztazích, přátelství, o nepochopení i nalézání porozumění , o síle vzdorovat osudu a jít si za svým cílem. Dotkne se i problémů souvisejících s rasismem, přistěhovalectvím a ochranou životního prostředí.
Jediné, co mne na knize moc nezaujalo, je obálka - nemám tenhle typ obálek moc ráda a kombinace modré, zelené a oranžové mi nějak nesedí. Ale k přečtení bych knihu s klidným srdcem doporučila.

31.05.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Hlavní hrdinka Laurel je sympatická a spolu s Huckem vytváří fajn dvojici, mezi kterou to docela jiskří. Zajímavé je i obohacení klasického pátrání po sériovém vrahovi o romantickou linku - to nebývá úplně obvyklé. Jen ke konci možná autorka věnovala vztahům víc pozornosti než tomu, aby vysvětlila, jak k odhalení pachatele Laurel vlastně dospěla a co přesně vraha k jeho činům vedlo. Ale jinak se mi knížka četla dobře, zvládla jsem ji v podstatě během víkendu. Jako začátek série to vypadá docela slibně

10.05.2023 4 z 5

Taxikář Taxikář Petr Čepek

Musím říci, že jsem se ve všech postavách, které se v knize objevují, trochu ztrácela a ze začátku jsem u některých jsem ani moc nechápala, jak s příběhem souvisí. Snad díky tomu se mi knížka nečetla úplně splavně. Nakonec ale vlastně všechny postavy hrály v příběhu a jeho rozluštění svou, byť někdy malou, roli. Musím říci, že mně k srdci moc nepřirostl hlavní protagonista příběhu - taxikář Vojtěch Vojáček, ani způsob autorova psaní a jeho zmínky o politické situaci. Knihu bych neoznačila jako thriller, ale spíš jako klasickou krimi.

07.05.2023 3 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Kniha je poměrně rozsáhlá a musím říci, že by jí možná určité zestručnění neškodilo - podle mého zbytečně rozsáhlé popisy toho, co všechno Mina dezinfikuje, i toho, co Vincent rozkládá na čísla, která pak zase sčítá, někdy děj trochu brzdí a jsou na škodu celkovému spádu příběhu. Ale jinak má kniha zajímavý námět, dobře se čte, ke konci získává větší spád a rozuzlení je docela překvapivé (v jednu chvíli mne sice napadlo, kdo by pachatelem mohl být, ale motiv ani celé řešení jsem neodhalila).

19.01.2023 4 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Problematika uměleckých děl ukradených nacisty a jejich hledání je zajímavým rámcem pro kriminální thriller, ve kterém nechybí ani špetka romantiky. Karty jsou sice rozdané - víte, kdo je padouch a kdo hrdina, ale i tak vás knížka udrží v napětí. Jen možná Margaux nemusela být až takový "záporák". Rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla

25.11.2022 4 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Napínavá detektivka s překvapivým rozuzlením. Četla se dobře.

25.03.2022 5 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Tak mne to tentokrát opravdu nenadchlo. Překombinované, divný závěr...

27.12.2021 2 z 5

Smrt ve Stuttgartu Smrt ve Stuttgartu Stanislav Češka

Detektiv Berka mne střídavě nudil a lezl na nervy (protože mi přišel jako namyšlený fouňa přesvědčený o své dokonalosti), což je nejsilnější dojem z knihy :). A zajímalo by mne, jestli autor obálky tu knihu četl - mrtvola v kaluži krve na knížce, kde se vraždí jedem mi přijde jako úlet.

12.08.2021 1 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Moje první setkání s Erikou Fosterovou a jsem spokojená. Knížka se četla velmi dobře.

08.07.2021 5 z 5

Nahá s Davidovou hvězdou Nahá s Davidovou hvězdou Petr Eidler

Velmi průměrná detektivka. Víc než samotné pátrání mne zaujal příběh rodiny Kleinů.
A hvězda dolů za obálku, která vůbec nesouvisí s dějem

04.07.2021 2 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Souhlasí s cérkou i SSTknihy - příběhy mi přijdou oproti těm starším víc odbyté a konec takový uspěchaný, rychle "ustřižený". Takový průměr
A mimochodem - četl autor anotace tu knížku celou nebo ji jen prolistoval?

28.06.2021 3 z 5

Povinnost a čest Povinnost a čest Tom Clancy

Souhlasím s předchozími komentáři. Nudná kniha, kterou jsem v podstatě měla problém dočíst, nebavila mne. S Clancyho knihami to nemá kromě jména Ryan nic moc společného - je to taková nápodoba páté katagorie :(

24.03.2021 odpad!

Komunita truchlících Komunita truchlících Jeffery Deaver

Hrdina knížky Colter Shaw je sympaťák, takže mu člověk při jeho pátrání drží palce. Zajímavé je i téma sekt a jejich manipulace s lidmi, které je v knize popsané hodně věrohodně, jen ale možná trochu zdlouhavě (popisy táborových shromáždění a proslovů vůdce sekty už pak trochu nudily a brzdily děj). Celkově ale knížka není špatná, ale asi bych ji neoznačila jako thiller, spíš jako dobrodružný román s detektivními prvky. Každopádně určitě budu chtít vědět, co bude s Colterem dál... Tak snad zase za rok

06.03.2021 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Příběh není příliš akční - spíš než jako thiller bych ho označila jako klasickou detektivku. Od jiných detektivek se odlišuje zejména prostředím, ve kterém se odehrává, a střetávání dvou kultur. Margaret o Číně a životě v ní skoro nic neví a tak její spolupráce s Lim je z počátku plná konfliktů, nepochopení a nedorozumění, ale nakonec to mezi nimi začíná jiskřit. Díky této kombinaci se mi knížka četla docela dobře, jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

06.03.2021 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Příběh není příliš akční - spíš než jako thiller bych ho označila jako klasickou detektivku popisující detektivní pátrání. Od jiných detektivek se odlišuje zejména prostředím, ve kterém se odehrává, a střetáváním dvou kultur. Margaret o Číně a životě v ní skoro nic neví a tak její spolupráce s Lim je z počátku plná konfliktů, nepochopení a nedorozumění, ale nakonec to mezi nimi začíná jiskřit. Díky této kombinaci se mi knížka četla docela dobře, jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

06.03.2021 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Knížka má, stejně jako předchozí Carterovy knížky, krátké kapitoly, které dávají dějí spád a díky kterým se dobře čte. Příběh má jen omezené množství postav, takže si v nich čtenář udrží dobrý přehled. Řekla bych, že tu tentokrát není tolik popisu brutality jako v předchozích knihách (i když některé části pro útolocitné povahy tedy nejsou). Trochu podivné mi připadalo jednání vraha v závěru příběhu, ale nakonec - kdo víc, co se honí v myslích takto vyšinutých osob... Možná právě Carter, který pracoval jako soudní psycholog, do toho trochu vhled má.

13.02.2021 5 z 5