1271 1271 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Povinná četba pro každého občana. Naprosto skvělá kniha. Nadčasová. Orwell dokázal přesným, až neuvěřitelným způsobem vykreslit totalitní režim. Tohle ani nejde hodnotit.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Tohle je opravdu jedna z nejpozoruhodnějších knih 20. století. Člověk nemůže celý příběh a všechny jeho vrstvy odhalit po prvním přečtení. A často možná ani nedokáže knihu dostatečně ocenit hned po dočtení. Je to dílo, které se vám musí rozležet v hlavě, protože je v něm až příliš složitých a zajímavých myšlenek. Přestože je to náročná kniha, četla se mi dobře a rozhodně jsem se během ní nenudila. Už teď vím, že se k ní budu ještě vracet a ráda.

26.01.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Poprvé jsem knihu četla někdy v prváku na střední. Od té doby jsem ji četla ještě několikrát a pokaždé mě z toho mrazilo úplně stejně. Člověku se svírá srdce lítostí nad všemi těmi chlapci, kteří museli zemřít v domnění, že to dělají pro svou "vlast". Ve skutečnosti však bojovali kvůli několika mocnářům, kteří bažili po moci a hřáli si zadky hezky v teploučku. Válka je nesmyslná a nikdy nepřinese nic dobrého. Kéž bychom si to pamatovali.

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Přečteno za jeden den. Nemohla jsem se odtrhnout. Skáču nadšením. Konečně opravdu kvalitní Young adultovka, která v sobě nese hlubokou myšlenku a poučení. Příběhy obou hlavních hrdinů jsou nesmírně silné (aspoň pro mě byly) a fandila jsem jim. A zamilovala jsem se do Declana, ačkoliv je pro mě už příliš mladej :)

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje první kniha od Mornštajnové. Líbilo se mi, jak dokáže vykreslit jednotlivé postavy, ale zároveň pro mě bylo občas těžké vžít se do příběhu. Nejspíš to bylo stylem vyprávění. Každopádně bych však knihu každému doporučila, krásně zachycuje velké události 20. století, především pak komunismus. Historie je něco, na co bychom neměli zapomínat.

02.10.2021 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýcha a předsudek je moje srdcovka už od 15ti let. Nádherná klasika, ke které se vždy ráda opakovaně vracím a pokaždé v ní dokážu objevit něco nového, co mě inspiruje. Elizabeth je klasická Austenovská hrdinka - silná, emancipovaná a inteligentní. No a pan Darcy je prostě pan Darcy, hrdina mého srdce :)

02.10.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jane Eyrová patří k mým nejspíše úplně nejoblíbenějším hrdinkám z klasické literatury. Je to statečná dívka s nesmírně silným charakterem a osobním přesvědčením. Své pevné zásady klade nade vše. No a pan Rochester bojuje o nejlepšího hrdinu s panem Darcym a celkem se mu daří. Je sice občas nesnesitelně arogantní a ukecaný, ale pod povrchem chladné skořápky se skrývá srdce, které dokáže milovat nade vše. Miluju dialogy mezi Jane a panem Rochesterem. Miluju drobné i velké náznaky, kterými se Rochester snaží Jane ukázat, jak je do ní zamilován, ačkoliv některé ty náznaky jsou dost kruté a neohleduplné. Co úplně nemiluju jsou Janiny sáhodlouhé myšlenkové pochody a také část knihy, kdy je u Jana Křtitele a jeho sester. To mě příliš nebaví a když si dávám rereading, přiznávám, že tyto části občas přeskakuju. Ale jinak je kniha prostě skvělá!

24.10.2021

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Rychlé šípy byly hrdinové mého dětství. Společně s romány od Lanczové jsem ve škole pod lavicí louskala všechny Foglarovky, které mi přišly pod ruku. A přála jsem si, abych se mohla také prohánět po Stínadlech. Nádherná kniha, která rozhodně není jen pro děti a mládež. Má pořád co dát i dospělým.

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Northangerské opatství, ne tolik populární kniha Jane Austenové, já ji však řadím mezi ty nejoblíbenější. Austenová zde naprosto nepokrytě využívá svůj osobitý sarkasmus a ironii. Celá kniha je v podstatě jakási parodie na tehdy populární gotické romány. Austenová se jim nevysmívá, sama je milovala, ale dokázala do příběhu vtisknout jejich typická klišé, což je zábavné. Oblíbila jsem si hlavní hrdinku Catherine, která je poněkud netypická. Není oslnivě krásná jako Marianna, nemá Elizabethinu emancipovanost a břitkost, není to ani žádná šedá myška jako Fanny a není výřečná jako Emma. Nedokázala bych ji přirovnat k žádné další hrdince od Austenové, ale snad i proto ji mám tak ráda. A pan Tilney? Ten se pro mě díky svému humoru stal Austenovským mužem číslo jedna! (Dobře, možná za to trošku může i film?). Pokud máte knihy Jane Austenové rádi, připravte se na něco trošičku jiného, ale zároveň klasicky Austenovského.

02.10.2021 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Pokud Remarque něco umí, tak je to bravurně vykreslit charaktery. Všechny jeho postavy na mě doslova vyskakují ze stránek knih a připadají mi živé a blízké. Jeho příběhy vždy přináší nesmlouvavé odsouzení války a v případě této knihy také totalitního režimu. U jeho knih se mi chce vždycky brečet, ale zároveň se tak trošku usmívám, protože jeho hlavní postavy neztrácí přes všechny hrůzy a bolesti své sny, naději a především přátelství a lásku. Tak je tomu i v této knize, kde sledujeme mladou zamilovanost Ludvíka s Ruth a pevnou, věrnou lásku mezi Steinerem a jeho manželkou, kteří spolu kvůli Steinerově ideologii nemohou být. A je tu mnoho dalších postav, které Ludvík na svých cestách jako emigrant potkává.

06.01.2022 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Moje první kniha od Dickense, kterou jsem četla v deváté třídě a díky které jsem se zamilovala do klasické literatury a tuhle lásku už nikdy neztratila. Díky tomu zůstane Dickens navždy mým milovaným autorem!

24.10.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Na mystery a horory moc nejsem, takže jsem z této knihy pak pár nocí nespala a bála se kamkoliv v noci chodit. Atmosféra Tribečského pohoří mě zkrátka naprosto dostala! Plánuju se tam vydat - ačkoliv teda určitě ne v zimě :D

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Popelka v hávu regentské éry :) Moc jsem si to však užila. Benedict je můj oblíbený Bridgerton a Sophie jako hlavní hrdinka mě taky bavila. Co se týče kvality příběhu a zápletky, zasloužil by si vlastně méně, než čtyři hvězdy, ale Julia Quinn prostě takhle píše a člověk nemůže čekat zázraky. Tenhle díl mě bavil víc, než Vévoda a já.

02.07.2022 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Tohle je můj oblíbený díl. Připadá mi ze všech tří, kde jsou Pevensiovi nejvíc nabitý dobrodružstvím.
Jako malá jsem vždycky nejvíc zbožňovala Lucinku, ale čím jsem starší, tím více dokážu docenit postavu Eustace, který je opravdu skvělý! Věta, kterou celá kniha začíná: "Byl jednou jeden chlapec, a ten se jmenoval Eustace Clarence Scrubb, a skoro si to zasloužil." Už totiž na konci neplatí. Eustace projde podobnou změnou, jako dříve Edmund.

02.04.2022 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Pro většinu lidí je tahle kniha o lidech z dvou malých měst uprostřed lesa. Pro mě je to kniha o hokeji. Všechno u něj začíná a všechno u něj končí. Je to kniha o lidech, pro které hokej není (nebo nemůže být) "jenom sport". Je to kniha o vichřici, přátelství, rodičovství, snech, soudežnosti. A o mnoha, mnoha dalších věcech, pocitech a malých událostech, které vedly k větším událostem. Když jsem videla, že je kniha stejně dlouhá, jako oba předešlé díly dohromady, trochu jsem se lekla. Ale pak jsem ji přečetla za čtyři dny a vůbec se mi Medvědín nechtělo opouštět. Mám takovou svou vlastní kategorii knih: Knihy, které bych si s sebou vzala při požáru domu. Série Medvědín mezi ně patří.

02.07.2023 5 z 5

Láska v nebezpečí Láska v nebezpečí Julia Quinn

Tak tuhle knihu zatím řadím k mým úplně nejoblíbenějším od Quinn. Byla to zkrátka sranda. Několikrát jsem se během čtení smála nahlas.

02.07.2022 5 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Sir Phillip je konečně neotřelá hlavní mužská postava. Není záletník, na první pohled okouzlující, neumí ani příliš flirtovat. Je naopak poněkud neohrabaný a to jsem shledala roztomilým :) Zápletka je jasná už tak nějak předem, bylo by hezké, kdyby Quinn aspoň v jednom příběhu nenechala hlavní hrdinku kompromitovanou, aby se nemuseli brát “z povinnosti“, protože následné vzdychání miluje mě/nemiluje mě, je už docela otravné.

02.07.2022 5 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Nádherná, uklidňující romance, která zahřeje u srdíčka každého, kdo miluje romány z regency era. Oba hlavní hrdinové jsou zábavní a jejich dialogy mě nesmírně bavily. Není to žádné mistrovské dílo, knihu jsem přečetla za dva dny, ale člověku to vykouzlí úsměv na tváři a právě za ten miloučký pocit, který ve mě kniha zanechala, musím dát pět hvězdiček. Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím.

14.06.2022 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Mám Čechova velmi ráda a mrzí mě tak nízké hodnocení. Snad jeho dramata nejsou pro každého, jsou specifické a nemusí každému sednout. Ale dílo je to mistrovské. Postavy mluví často zdánlivě nesouvisle, pronášejí své repliky jen tak do vzduchu, aniž by navazovaly na předchozí. Zároveň je zde mnoho zajímavých myšlenek...

Trofimov: O čem byla řeč?
Gajev: O lidské hrdosti.
Trofimov: Mluvili jsme včera dlouho, ale k ničemu jsme nedošli. V lidské hrdosti je podle vás cosi mystického. Možná že máte svým způsobem pravdu, ale když to člověk vezme jednoduše selským rozumem, tak jakápak hrdost, copak má nějaký smysl, když je člověk už fyziologicky nevalně zařízen, když je ve zdrcující většině případů hrubý, hloupý a hluboce nešťastný. Musíme se přestat obdivovat sami sobě. Mělo by se hlavně pracovat.
Gajev: Stejně umřeš.
Trofimov: Kdoví? Co vlastně víme o smrti? Co když má člověk sta smyslů a smrt jich zničí jenom pět, které známe, ale těch pětadevadesát zbývajících třeba žije dál?

14.05.2022 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Celou sérii jsem jako malá čítávala vždycky, když jsem byla nemocná, jen k Poslední bitvě jsem se tehdy nedokázala dokopat víckrát, než dvakrát. Kouzlo a přesah tohoto dílu dokážu pochopit až teď, jako starší. A stal se mým nejoblíbenějším. Je to úplně jiný díl, než všechny předchozí. Má v sobě nesmírnou filozofickou a především náboženskou hloubku. Narnie zanikne, ale vlastně ne tak docela. Občas musíme nechat něco odejít, aby začalo cosi jiného, mnohem lepšího a krásnějšího.

02.04.2022 5 z 5