11191 11191 komentáře u knih

Vyhnanie Gerty Schnirch Vyhnanie Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obvykle čtu spíše odpočinkovou literaturu, tohle pro mne byl výstup z komfortní zóny. Je to tak silný a smutný příběh, několikrát mi během čtení tekly slzy. Nejen že hrdinka zažila válku a odsun a celoživotní ostrakizaci, ale ještě k tomu všemu to co jí prováděl otec. Tak strašně to všechno ovlivnilo její osobnost, a vztah k lidem a ke světu. Mrzí mě, že Barbora hodnotila vztah své matky k sobě jako chladný, myslím, že kdyby jí Gerta prozradila, kdo je její otec, mohlo to mezi nimi pročistit vzduch. Zároveň respektuji, že to neudělala. Obdivuji Gertu, že vše přežila a že nakonec v životě fungovala. Připadám si bezmocná, štve mě, co všechno se v minulosti (i nyní!) dělo a jak absolutně nemám možnost nic ovlivnit.

06.01.2024 5 z 5

Memento Memento Radek John

Knihu jsem četla podruhé kvůli letošní čtenářské výzvě. Pamatuju si, že když jsem ji četla před lety jako dospívající, byla jsem z ní nadšená a zároveň lehce znechucená. Teď při druhém přečtení převažuje znechucení a naštvanost. Rozčiluje mě, že takového člověka tolikrát sundali hrobníkovi z lopaty, aby nakonec začal drogy sám produkovat a pomáhal pak ničit životy jiných lidí kolem sebe. To se však nevztahuje az tak ke knížce, jako k nespravedlnosti společnosti a světa. Co se týče knížky.. nevim, asi ji nedokážu úplně objektivně zhodnotit. Čím jsem se blížila je konci, tím mi kniha přišla ukňouranejší, místy se autor snažil hrát čtenáři na city a to mě štvalo. Nicméně pro mladé čtenáře jako negativní příklad toho, kam může braní drog zajít je skvělá.

03.01.2024 2 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Má první ochutnávka tohoto žánru. Miluju nápadité příběhy a to tady byly úplně všechny. Nejvíce mě zaujala poslední bonusová povídka, nicméně muž v bedně nebo rozložená přítelkyně kterou si musíte složit zpět podle návodu byly taky super. Myslím, že mi některé příběhy budou ještě nějakou dobu vrtat hlavou, rozhodně to není má poslední bizarro fiction kniha.

03.01.2024 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Tak milou knížku jsem už hodně dlouho nečetla, byla jsem s ní i se zbytkem série velmi spokojená. Jediné, čeho trochu lituji je, že jsem ji četla jako dospělá, kdybych ji četla mladší, dám jí plný počet bodů.

28.12.2023 4 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Knížku jsem přečetla kvůli tomu, že se o ní jednu dobu hodně mluvilo a všude se propagovala. Zajímavý je vhled do prožívání alkoholičky, i přesto, že je žena celkem schopná se jí vše rozpadá pod rukama. Tak nechcete dopadnout.

Bohužel celkově ve mně kniha nezanechala žádný wau pocit. Moc nechápu, proč je zrovna tahle knížka takový bestseler.

25.12.2023 2 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Tahle knížka se mi špatně četla, těsně po přečtení bych ji nehodnotila nijak extra pozitivně. Jak plyne čas, stále se k ní myšlenkami vracím a uvažuji nad různými věcmi, některé části si znovu pročítám.

Tím že nejsem cílovka mi některé momenty připadají fantaskní, jakože by se tak nemohly ve skutečnosti odehrát. Moc se mi však líbil filosofický přesah knížky a hlavní motiv Margo - odpoutat se od konvencí obvyklého života. Myslím že je to kvůli tomu, že sama mám už nějakou dobu nutkání něco ve svém životě změnit, trochu Margo závidím její odvahu, taky bych ji potřebovala.

25.12.2023 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Kniha pojednává o těžkém tématu, hluboce jsem soucítila s oběma hlavními postavami a ještě teď po cca roce od přečtení se k ní myšlenkami občas vracím. I přesto, že nejsem přímo cílovka se tato knížka dotkla mého srdce a něco ve mně zanechala.

25.12.2023 3 z 5

Sny andělů a chimér Sny andělů a chimér Laini Taylor

S přibývajícími díly se stále více odpoutáváme od našeho světa a jsme vtahováni do světa fantastického. Konec mi připadal jakoby trochu ztratil šťávu, nicméně i přesto sérii hodnotím hodně vysoko. Jsem spokojená, i tuto knihu můžu doporučit.

25.12.2023 4 z 5

Dny krve a hvězdného třpytu Dny krve a hvězdného třpytu Laini Taylor

Kouzelná knížka. Nějak na tuto sérii nedokážu pohlížet kriticky, jsem docela nadšená a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

25.12.2023 5 z 5

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Dost originální knížka, mám ráda příběhy s překvapením. Prostředí Prahy pro mě byla třešnička na dortu. Tahle kniha prostě byla podle mého gusta :)

24.12.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Jsem fanoušek Kinga, nejsem fanoušek Bachmana. Na Kingovi obdivuju mimo jiné vyváženost mezi dobrem a zlem, situace nebývají jednoznačné, i v nejhorší situaci u něj existuje naděje. To mi u dlouhého pochodu chybí, je to bezútěšné od začátku do konce, připadá mi stejně jako všechny knihy psané pod pseudonymem příliš krutá. A konec byl stejný jako celá kniha, beznadějný. Rozhodně ji nemůžu označit za špatnou, jen mi prostě nesedla.

16.12.2023 3 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Tahle knížka má vše, co může člověk od dobreho příběhu očekávat. Napětí, akci, pratelstvi, sympatické postavy, sympatického záporáka, super zápletku a špetku romantiky. Téměř se nedala odložit, prostě pecka, s nadšením doporučuji.

10.12.2023 4 z 5

Smrtící žár Smrtící žár Patricia Briggs

Super díl, přesouváme se do úplně jiného prostředí a já pomalu zjišťuji, že mě knihy s Annou baví mnohem více než knihy s Mercy. Postavy jsou zajímavé, vícevrstevné, tím, že se nedozvídáme vše hned se přirozeně udržuje napětí. Jsem s vývojem série spokojená.

16.11.2023 4 z 5

Dvojí spravedlnost Dvojí spravedlnost Patricia Briggs

Kniha má světlé momenty, které mě bavily hodně a taky části zmatené a nudné. Veliké plus je čtivost celé série, ačkoliv mě některé části fakt neoslovily, vzápětí se objevil velice zajímavý a originální element, u kterého jsem si řekla wau. Ve srovnání s jinými knihami autorky však tuto považuji za podprůměr.

16.11.2023 2 z 5

Loviště Loviště Patricia Briggs

Jako všechny knihy od Patricie i tato se velice dobře četla, dej rychle utíkal bez prostojů. Nicméně to podle mě je trochu na úkor srozumitelnosti, několikrát jsem se v ději musela vrátit a fakt přemýšlet co se asi stalo a kdo to řekl, některé věci na první přečtení nedávaly smysl.

16.11.2023 2 z 5

Štvanice Štvanice Patricia Briggs

Svět Mercy Thompson vyprávěný z jiného pohledu. Sympatické hlavní postavy, bavilo mě to. Uvidíme co ukáží další díly.

16.11.2023 3 z 5

Dlouhé ticho Dlouhé ticho Patricia Briggs

U zahraničních knih vždy oceňuji, když se děj dotkne Česka. Tady se v Česku odehrává podstatná část příběhu a díky tomu ji hodnotím pozitivněji, než by mé hodnocení bylo v případě děje v jiné části světa. Co se týče příběhu - posloupnost trochu pokulhává, občas jsem se v postavách ztratila. Stále jsou knihy originální a kvůli tomu budu v této sérii pokračovat.

20.10.2023 2 z 5

Nocí zlomená Nocí zlomená Patricia Briggs

Tohle bylo super, zápletka s Christy dodala knížce šťávu a zase do příběhu přinesla něco nového. Těmito novotami je série stále příjemně čtivá a čtenáře nenudí. Nicméně trochu mi začíná vadit, jak si o sobě Mercy pořád myslí že je slabá a nezajímavá, a přitom vždycky všechno vyřeší a zvládne.

20.10.2023 3 z 5

Říční znamení Říční znamení Patricia Briggs

Oceňuji, že každá postava v sérii prochází komplexním vývojem. Čtenář se důležité věci dozvídá postupně a tím je série zajímavější a čtivější. Tato kniha byla nabitá informacemi o kožoměncích a Mercyine minulosti. Dozvíme se o kojotech a tom, jakým symbolem jsou v indiánské mytologii, což se pěkně propojí s informacemi které už o Mercy známe z dřívějška, její povaha začne dávat hlubší smysl. Zápletka příběhu za mě byla slabší.

13.10.2023 3 z 5

Zkřížené hnáty Zkřížené hnáty Patricia Briggs

Zpočátku jsem byla ohledně této série trochu skeptická, nedovedla jsem si představit, že by mě mohlo bavit tolik knih s detektivní zápletkou. Ale musím uznat, že s každým novým dílem se úroveň zlepšuje. Tahle kniha se mi zatím líbila nejvíce z celé série. Není zde ryze detektivní zápletka, je mnohem více mystická a tím vybočuje. Jako nenáročnou četbu můžu knihu doporučit.

13.10.2023 4 z 5