Dievča vo vlaku

kniha od:

Dievča vo vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262130/bmid_dievca-vo-vlaku-262130.jpg 3.8 9223

Psychologický thriller The Girl on the Train od britskej autorky Pauly Hawkins je označovaný za jeden z najlepších debutov roku 2015. Príbeh čerstvo rozvedenej Ráchel býva často prirovnávaný ku Stratenému dievčaťu (The Gone Girl) alebo ku románu Dřív než půjdu spát. Rachel každé ráno cestuje tým istým vlakom do Londýna. Vie, že pri jednom návestidle spoj vždy zastaví a že si chvíľu môže prezerať domy s malými záhradkami. Dokonca má pocit, akoby obyvateľov jedného z nich už poznala. Volá ich Jess a Jason a ich život sa jej zdá dokonalý. Škoda, že ona nemala toľko šťastia. Rachelino manželstvo sa rozpadlo, nedávno prišla o prácu, býva v podnájme a každý deň predstiera, že chodí do roboty. Potom však uvidí niečo šokujúce - oznam v novinách, že „Jess“, pani dokonalá, je nezvestná - a odrazu sa všetko zmení. Rachel má konečne šancu stať sa súčasťou života, ktorý pozorovala len z diaľky, a ukázať, že je oveľa viac, ako iba dievča vo vlaku.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Girl on the Train , 2015


více info...

Komentáře (2251)

Komentáře 2251 Recenze 52

PJ32
PJ32
dnes 3 z 5

Taková oddechovka. Hezky napsaná. Četla se dobře a rychle. Líbil se mi popis vnímání alkoholičky.

mila2411
mila2411
05.11.2023 4 z 5

V době vydání tak nějak povinnost to přečíst. Úplně jsem si z toho na zadek teda nesedl, ale uznávám, že zajímavé to je.


Petass
Petass
05.11.2023 1 z 5

Líbila se mi hlavní zápletka, vlak zastavující na návěstidle a cestující snící o životě lidí za oknem. To bylo ale tak vše, strašně mě to nebavilo. Kniha se táhla jak žvýkačka. Pokaždé, když se změnil vypravěč jsem si říkala: “to snad ne, proč zase někdo jiný? “ Nedokázala jsem věřit ani jedné z postav a nakonec jsem začala počítat stránky do konce. To se mi snad nikdy nestalo. Ani konec to nezachránil. Nuda od prvního do posledního písmenka.

tereza0610
tereza0610
27.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Kde začít... Tuto knihu jsem si vybrala pro čtenářskou výzvu. Stala se světovým bestsellerem a tak jsem si řekla, že to bude fajn a rychlé čtení. No. Prvních asi 50 stran bylo pro mě jakési utrpení. Rachel vypráví, jak kvůli alkoholu přišla o všechno, objevuje se i Megan a Scott. Každodenní dojíždění vlakem, vysněné postavy které jsou ve skutečnosti někdo jiný. Až po zmizení Megan to začíná být vcelku zajímavé. Pak se najde mrtvá. Všichni podezřívají jejího manžela Scotta a bývalého milence Kamala. Rachel stále řeší alkohol a svého exmanžela. Ve finále je vrahem úplně někdo jiný. Pro určité postavy končí kniha happyendem. Proč je kniha bestseller netuším. Člověk si musí dávat dobrý pozor na datum, kterého se právě dané vyprávění týká. Knihu hodnotím ani kladně, ani špatně. Ale že bych ji někdy četla znovu, to se asi nestane.

jajinka013
jajinka013
10.10.2023 5 z 5

Knihu jsem začínala číst 2x. Poprvé jsem se nemohla začíst a ztrácela jsem se ve jménech a v přeskakování děje, tak jsem ji odložila. Po nějaké době jsem ji začala číst znovu, v klidném a nerušivém prostředí a konečně jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout.

Lendie
Lendie
09.09.2023 odpad!

Je to snad jediná kniha, kterou jsem nedočetla. Vůbec mě nebavila, vůbec jsem se nedokázala začíst a to jsem se o to snažila několikrát. Do teď nechápu proč tato kniha bývala takovým hitem.

Hall3006
Hall3006
28.08.2023 3 z 5

Někdy mě zaráží jaké knihy dostanou zlatou nálepku, včetně této. Film jsem neviděl a po přečtení tohoto příběhu plného bláznivých a nevyrovnaných lidí po tom netoužím.
Příběh, ze začátku docela zajímavý jako vhled do života těžké alkoholičky Rachel se zvrtnul v "krimi", kde všichni v ulici, kde Rachel dříve bydlela, to mají v hlavě trochu šejdrem. Kniha mě nenudila, střídání postav bylo nápadité, ale rozuzlení bylo... klasické. Pro ty co si chtějí počíst o divnolidech a občas si říct "no to snad ne" se nemusí bát a přečíst si jí.

Zemlja
Zemlja
22.08.2023 4 z 5

Čtivé, spíš k oddechu, zdařilý popis alkoholičky, překvapivě drsná epizoda ze života jedné z postav.

Nifredil
Nifredil
20.08.2023 2 z 5

Já si říkala, že když to má tak bombastická hodnocení a extra pozitivní reklamní slogany, že mi to nesedne a měla jsem pravdu. Jenže, když jsem přečetla vše po ruce, co jsem chtěla, nějak nebyla inspirace a ve čtečce bylo tohleza mě je to prostě Pribiňák, literární svačinka nevalné kvality, když nic nečekáte a potřebujete absolutní oddech. Prostě žádné extra čtení a věc k oddechu, pokud si tedy dokážete oddychnout vlastně u thrilleru.

Tirisa
Tirisa
15.08.2023 5 z 5

Já jsem byla spokojená...asi za to může i zdejší hodnocení...nic moc jsem nečekala a tudíž jsem byla, víc než mile, překvapená. Po dlouhé době mě knížka chytla a já hledala každou volnou chviličku, abych mohla číst, takže za sebe doporučuji :-)

Gi-Gi
Gi-Gi
14.08.2023 3 z 5

ke knize jsem se dostala v rámci výzvy, ale musím říct, že Rachel mi byla strašně nesympatická. ani se mi to nečetlo dobře, pořád jsem čekala, co Rachel zas vyvede. uznávám, že alkoholismus vede ke lhaní, ztrátám paměti, agresivitě .... ale mně to prostě vadí.
no takže za 3

jana-cisarova
jana-cisarova
11.08.2023 5 z 5

Po této knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy, a také z důvodu, že jsem ji měla doma v knihovně už delší dobu nepřečtenou. Moc se mi do ní nechtělo, slyšela jsem od kamarádky, že to není nic moc.
Celkem dobře se četla už od začátku, akorát mi chvíli trvalo zvyknout si na přechod popisu děje pokaždé, když se měnila osoba, která za sebe svůj příběh vyprávěla.
Alkoholička, nešťastně rozvedená a na bývalého manžela fixovaná Rachel, která zaplňovala svůj čas přejížděním z místa bydliště do Londýna, kde stále ještě údajně pracovala, přestože již dávno dostala výpověď. Bavila se sledováním soukromého života lidí v rodinném domku výhledem z okna vlaku.
Megan, která byla onou sledovanou osobou, již Rachel považovala za ženu šťastně provdanou a stále zamilovanou do svého manžela, se kterým ji vídala na terase domku nebo na zahradě z okna vlaku.
Anna, napohled šťastně provdaná za jejího exmanžela Toma, do kterého byla Rachel stále zamilovaná a do jejichž rodiny se až moc pletla, což Anna velice těžko nesla.
Jak moc se Rachelina vize osudů lidí, které sledovala, a kterým jejich štěstí záviděla, odlišovala od drsné reality, to pochopila až téměř na konci. Hodně toho však poznala už během prvních dnů, kdy ji zasáhla děsivá zpráva o neštěstí, které se stalo, a které mělo souvislost s ní samotnou.
Kniha plná vzrušení a zvratů, nemám problém ji ohodnotit pěti hvězdičkami.

Lupis
Lupis
09.08.2023 3 z 5

Asi jsem od knihy cekala vic, ale fajn cteni.

Rose-Mary
Rose-Mary
01.08.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už podruhé, nyní v rámci čtenářské výzvy. Poprvé, někdy v loňském roce, jsem jí vůbec nerozuměla a nemohla pochopit, kde vzala označení světový bestseller.
Tentokrát jsem jí přišla na chuť už od samého začátku. Hlavní postavy, tři ženy, Rachel, Megan a Anna, popisovaly své běžné dny, jak šly za sebou, jedna z nich v odlišné časové rovině, s předstihem jednoho roku. Skládanka celého příběhu se pak doplňovala s další a další stránkou.
Nyní jsem pochopila všechno, co autorka v knize popisovala. V minulosti jsem se zaměřila jen na oddechovou četbu, na nenáročné romány pro ženy. Nyní, díky čtenářské výzvě, se dostávám i k jiným žánrům. Většinou se do knihy začtu a přečtu ji celou bez přerušování nebo úplného odložení.
Tentokrát mne Dívka ve vlaku zaujala naplno a zvláště ve druhé polovině jsem ji už těžko dokázala odložit. Nechci hodnotit a rozebírat povahy tří hlavních hrdinek, kterými se zabývá většina komentujících. Beru knihu vcelku jako detektivní příběh s ukrytým tajemstvím, které u sebe každá z postav skrývá, a které vyjde na povrch až před koncem. Dlouho mi trvalo, než jsem odhalila toho, kdo vraždil a proč vraždil. Tím pádem to bylo pro mne zajímavější dočíst ji rychle do konce.

margoj
margoj
31.07.2023 4 z 5

Zajímavá zápletka, krásné vykreslení povah postav, konec mi přišel trochu nedotažený. Od takto skloňovaného bestselleru jsem čekala trochu více.

Neluš
Neluš
22.07.2023 4 z 5

Kniha mě oslovila a mile překvapila. Teď zkusím film.

Srytr_Eli
Srytr_Eli
15.07.2023 5 z 5

Knížku jsem četla na dvakrát,ale ne proto,že by nebavila,ale z nedostatku času.
Nicméně, když jsem ji otevřela ,, podruhé,, tak přečteno během týdne (ano,i na mě je to dlouho). Líbilo se mi to, chtěla jsem pak na film do kina.

macrelka
macrelka
07.07.2023 3 z 5

Asi jsem podle ohlasu čekala víc, ale nečetla jsem to jedním dechem - ne, že by to nebylo napínavé, ale trvalo mi to s pauzami 14 dní a vůbec mě nedrásalo, že nemůžu pokračovat (až na konci).. každopádně rozuzlení jsem nečekala, v tomto je pointa dobrá.. v některých bodech jsem s postavami soucítila a v jiných mi byly odstrašujícím příkladem.. Celkově asi můžu doporučit, ale není to TOPka..

katerina3368
katerina3368
04.07.2023 3 z 5

Kniha se četla sama, byl to velmi zajímavý a neotřelý příběh. Přesto mi po dočtení zůstala jakási pachuť, přemýšlela sem čím to je, když knihu sem nebyla skoro schopná odložit. Vadil mi ten konec byl rychlý a v podstatě bez hlubšího vysvětlení. Postava Rachel byl velmi dobře a věrohodně popsána. Kdežto postava vraha neměla dle mého názoru až tak dobře propracovaný charakter a pár věcí ohledně chování postavy mi nesedělo.

Radimka
Radimka
03.07.2023 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film a nic jsem si z něj nepamatovala. Teď jsem poslouchala audioknihu a super.

peeetta
peeetta
25.05.2023 4 z 5

Kniha napsaná z pohledu tří žen, Rachel, Megan a Anny, vzájemně se jejich výpovědi doplňují. Postupně se dozvídáme střípky informací. Všechny nakonec sáhly po láhvi. Každá skončila jinak.

lenka9250
lenka9250
24.05.2023 4 z 5

A mě se líbilo. Poslouchala jsem jako audioknížku. Zajímavá zápletka s překvapivým vyvrcholením.

Komaeda
Komaeda
24.05.2023 1 z 5

Blbost

TaňulKA1997
TaňulKA1997
17.05.2023 4 z 5

Připomělo mi to Zmizelou, ale není to stejný. čekala jsem kdy se to rozjede. Nevim jestli šáhnu po další knize autorky. ASi ne.

evice9290
evice9290
15.05.2023 2 z 5

Kniha mě moc neoslovila.

LenkaDv
LenkaDv
10.05.2023 5 z 5

Velmi milé překvapení a velmi zajímavý konec. Rozhodně mě to bavilo.

Olga980
Olga980
22.04.2023 4 z 5

Začátek zdlouhavý a nezáživný, ale pak super a musela jsem dočíst téměř bez přestávky.

miša63
miša63
22.04.2023 5 z 5

Napínavé čtení, zajímavě vyprávěné

boxas
boxas
07.04.2023 5 z 5

Mnohem lepší než film.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
27.03.2023 3 z 5

Moc nechápu, proč se po vydání knihy kolem ní strhl takový humbuk (i když jak je patrné ze zdejšího hodnocení, v mezidobí se všeobecné nadšení z knihy značně zmírnilo). Já osobně jsem byl docela zklamaný. Že je hlavní hrdinka alkoholička (a podstatně jí to ubírá na čtenářské přitažlivosti), na tom je kniha postavena a musí se s tím počítat. Co jsem ale obtížně překousával, byla její hloupost. Především je to ale kniha překombinovaná a psychologicky nevěrohodná (hlavně pokud jde o osobu pachatele). Takže pozitivně hodnotím, že jsem si mohl odškrtnout další položku ve čtenářské výzvě a možná i to přiblížení myšlení a jednání na alkoholu závislé osoby (snad si k tomu autorka předtím nastudovala dost informací, protože na autobiografii to nevypadá).