Makropulos - Přečtené 361


Spánek
15. březen 2018
Spánek 2013, H. Murakami

Ráno vstane, udělá snídani manželovi a dítěti a po jejich odjezdu do školy a do práce jede na denní nákupy. Pak připraví rychlý oběd pro sebe a pro manžela a když se manžel opět vrátí do práce, jede plavat na půlhodiny do bazénu – ne, že by ji to nějak zvlášť bavilo, ale nechce přibrat, pak chvíli bezcílně bloudí po městě nebo se doma pokouší číst, ale není schopna se na čtení soustředit. Když se dítě vrátí ze školy, dá mu svačinu a dítě jde ven. K večeru připraví večeři, při které si povídají a pak se dítě chvíli dívá na televizi nebo hraje s manželem nějakou hru a pak, když jde dítě spát, manžel si čte noviny a poslouchá hudbu, a přitom s ní nezávazně konverzuje. A tak je to každý den. Takový je tedy její život. Počáteční zamilování a radost ze sexu už jsou pryč a každodenní stereotyp je jediné, co zůstalo. Tak z toho bych asi taky měla noční můry. Takže si vlastně myslím, že celé je to ošklivá noční můra, a že se nám hrdinka probudí až po tom konci. Je to jedna z ranných Murakamiho prací a připadá mi trochu, jako by si autor zkoušel, co dokáže a co čtenáři vydrží. Takže panu Murakamimu 3 a za krásnou knihu jedna další hvězda.


Druhé město
březen 2018 (13.-14.)
Druhé město 2005, M. Ajvaz

Je to jako když mi osamělý člověk postižený životními prohrami vypráví svůj sen. Ale není to jen pouhý sen, je to hledání cesty z osamělosti, ze stereotypu každodenního života a vzorců chování, které člověku brání podívat se za okraj, které ho vlastně nutí bát se temných koutů, protože v nich se schovávají ty příšery, jež si s sebou nese. Ale je to taky hold tajuplnosti Prahy a její kráse a vlastně i obyčejným věcem, které kolem sebe máme, ale vůbec je nevnímáme. Je to dobrodružná procházka Prahou a životem. A jak už tu bylo mnohokrát řečeno, je to napsáno krásným, košatým jazykem, takže je to i hold češtině. Bylo příjemné prožívat s hrdinou tohle dobrodružství a nechat se unášet na vlnách krásných slov, vět a souvětí.


Ztracená ulička
únor - březen 2018
Ztracená ulička 1991, B. Hrabal

Vlastně jsem ani nevěděla, že Bohumil Hrabal začínal jako básník.


Ohníčky všude kolem
březen 2018 (09.-13.)
Ohníčky všude kolem 2017, C. Ng

Velmi dobře vystavěný příběh, kde sice na začátku víme, co se stalo, ale postupně odkrýváme, proč k tomu vlastně došlo. Jednotlivé postavy jsou vykresleny tak, že jim člověk věří, že chápe jejich jednání, i když s ním třeba nesouhlasí. Příběh klade mnoho otázek, ale nechává na čtenáři, aby si odpovědi našel sám. Je o dospívání, o mateřství – vytouženém i nechtěném, o vztazích mezi matkou a dítětem, o opuštění životních ideálů v zájmu klidného a spořádaného života, o umění, o rasismu v jeho různých podobách, o nedostatku komunikace, je prostě o lidech se všemi jejich klady i chybami.


Podivná knihovna
08. březen 2018
Podivná knihovna 2014, H. Murakami

Surrealistický snový příběh dospívajícího chlapce postaveného před životní ztrátu. Hledání řešení, hledání cesty ven, hledání sebe sama, strachy malé i velké, to vše a určitě i něco dalšího je ukryto v této útlé knížce, která ve mně určitě zanechá nesmazatelnou stopu. Nádherné ilustrace podtrhují atmosféru příběhu. „Na bludištích je nejhorší, že nikdy nevíte, jestli jste zvolili správnou cestu, dokud jí neprojdete až úplně na konec. A když pak na samém konci zjistíte, že jste si vybrali špatně, bývá už kolikrát pozdě.“ Doporučuji. Ale určitě není pro každého.


Rudý kapitán
březen 2018 (06.-08.)
Rudý kapitán 2016, D. Dán

Skoro nečtu detektivky, velmi nerada čtu o STB a templářů už poslední dobou bylo taky dost. Ale přesto mě moje první setkání s Dominikem Dánem mile překvapilo. Velmi dobře se to čte, má to spád, jazyk a vtípky policajtů mi nevadily, jen občas některé situace mi přišly trochu přitažené za vlasy a některá fakta trochu přizpůsobená, ale jinak mohu říct, že jsem docela s uspokojením splnila další bod Výzvy. A jsem ráda, že jsem četla slovenský originál.


Ostrov
únor - březen 2018
Ostrov 2015, R. Jacobsen

„Jestliže člověk jednou bydlí na ostrově, už se odtud nedostane, protože ostrov ho drží a nepustí.“ A o tom vypráví autor ve svém románu. Není to vlastně ani příběh, je to popsaný nelehký život jedné rodiny na jednom malém ostrůvku s dvanácti stromy, mořem, letním sluncem a zimními bouřemi. Vypráví o sounáležitosti lidí s přírodou, s ostrovem, kde každý, včetně dětí, ví, co a kdy má dělat, i o tom, že jakýkoliv cizí zásah nebo i snaha někoho z členů rodiny ostrov opustit přináší přinejmenším narušení harmonie i různá neštěstí. Ostrov je prostě podstatou jejich života a oni jsou ostrované. Celé vyprávění je tvořeno krátkými kapitolami i větami a tím je podtržena ta syrovost prostředí a života. Rodinné tragédie i další události jsou brány tak, jak přicházejí, stejně jako příliv, odliv, léto, zima, život a smrt. Snad jen to, že některé vazby a vztahy v rodině jsou jen tak nějak naznačeny, protože ani mezi členy rodiny není zvykem se moc ptát, mi trošku pokazilo celkový dojem z knihy.


Vidím zemi širou
únor 2018 (02.-27.)
Vidím zemi širou 1968, J. Seifert


Rybí krev
únor 2018 (24.-25.)
Rybí krev 2012, J. Hájíček

Já tedy neumím být z této knížky nadšená. Myslím, že je dobré mluvit o tom, co znamená vysídlování a likvidace vesnic kvůli stavbám, přehradám, těžbě atd., ale to je asi tak všechno, co bych hodnotila kladně. Možná ještě pocity starousedlíků, těch, kteří nebyli schopni se s danou situací vůbec smířit, jsou popsány věrně a s citem a určitě musím zmínit i to, že v příběhu je kladen důraz na mezigenerační konflikty a na to, jak je složité nějak opravit či slepit dávno zpřetrhané vztahy, ztracené v nedostatku komunikace. Ale celý příběh se tak nějak táhne. Hlavní hrdinka se chová naprosto nepochopitelně a naivně a vlastně se v mládí vůbec nesnaží najít odpovědi na věci, o kterých nic neví. Nekomunikuje. Nebojuje příliš za tu vesnici, ve které se narodila a žila, ale jinou, kam se přestěhovala ve chvíli, kdy už věděla, že se bude likvidovat a nějak vůbec neřeší, že by si třeba měla hledat práci. A pak se vrátí po 15 letech ze světa a snad se snaží věci vyřešit. Prostě pro mě úplně nepochopitelná postava. Je to příběh o obyčejných lidech z jihočeské vísky, o jejich životech a osobních tragédiích, ale já nemohu říci, že by mě zaujal a něco mi dal.


Růže pro Algernon
únor 2018 (19.-21.)
Růže pro Algernon 2016, D. Keyes

Co lze ještě říci k tomuto literárnímu zázraku? Že to je geniální dílo? To už tady bylo mockrát řečeno. Že to čtenáře zasáhne tak, že na Charlieho příběh asi nikdy nezapomene? I to už tu bylo. A tak bych mohla asi dlouho pokračovat. Snad dodám jen to, že 8 měsíců života tohoto chlapce je popsáno s naprostou dokonalostí a že my všichni, sice za delší dobu, prožíváme něco obdobného, a že získání a poté opět postupná ztráta těžce nabytých vědomostí je vlastně údělem každého člověka. Nevím, jestli přesně tak to autor myslel, ale je to možné. V každém případě napsal příběh o tom, co je vlastně důležité pro to, aby byl člověk šťastný. Je to vysoké IQ, nebo jsou to přátelé, láska, vzpomínky, rodina......? Ale to všechno už tu taky bylo. Stačí tedy, když řeknu, že knihu všem doporučuji.


Sněhurka jablka nebaští
? - únor 2018
Sněhurka jablka nebaští 2018, P. Stehlíková

Asi nejsem typický čtenář takovýchto knížek, ale protože paní autorku obdivuji za sérii Naslouchač, zkusila jsem to a nelituji. Skvěle jsem se bavila, užívala si ty potrhlé a ztřeštěné nápady, moc se mi líbilo to prokládání vyprávění tím, co se Charlie honí v hlavě, a dovedu si představit, že by v Americe podle této knížky natočili romantický YA film.


Nanobook
únor 2018 (15.-16.)
Nanobook 2004, M. Huňát (Mardoša)

Dala jsem si krásný večer s Tata Bojs a jejich lahůdečkou Nanobookem i Nanoalbem. Příjemně mě naladily a úsměvem obdařily již ilustrace na začátku knížky (a nejen tam). A dál je to celé tak nějak krásně vyladěné, veselé i smutné, od léčení k zabíjení, od IT k mraveništi, od přírody k vyspělým technologiím. A muzika na albu je taky skvělá a Jiří Schmitzer jako pan Tečka nemá chybu. A splnila jsem bod 4 Výzvy.


Smrtící byznys
únor 2018 (14.-15.)
Smrtící byznys 2017, H. Hindráková

Smrtící byznys je kniha o opravdu závažném tématu, o kterém, přiznám se, jsem dosud neměla ani ponětí. Je to kniha i o tom, že pro peníze jsou mnozí lidé schopni udělat cokoliv a často si vůbec neuvědomují důsledky svého konání. Je i o životě chudých lidí v Africe a o tom, že bez pomoci nemají možnost získat vzdělání, a dokonce ani zdravotní péči na té nejzákladnější úrovni. A dokonce i o terorismu. Tato velmi důležitá fakta autorka předkládá formou příběhu, který se dobře čte, ale tak rychle pádí, že postavy jsou jen tak lehce načrtnuté, jejich osudy a traumata, přestože chvilku jakoby tajemná, jsou pak shrnuta na několika stránkách a jejich chování (či rozhodnutí) je mnohdy nevěrohodné nebo možná příliš zjednodušené. Ale přesto si myslím, že by tuto knížku mělo přečíst co nejvíc lidí, takže ji budu půjčovat a doporučovat dalším čtenářům.


Kouzelníkův únik z reality
únor 2018 (11.-14.)
Kouzelníkův únik z reality 2017, L. V. Johansson

S touto knížkou se mi opravdu podařilo uniknout z reality a společně s protivným, sebestředným a vlastně hrozně nešťastným profesionálním kouzelníkem zabloudit ve švédském pralese. A bylo mi tam dobře. Pratvorové a jinotvorové – Uplakánek, Hnojana, Noční klepáč, Klubčuník, to je úžasná společnost. A k tomu potomci čarodějnic v důchodcovském věku, kteří slaví Slunovrat „válením ve Frejině vlhkosti“ nazí. Krása. Ale vlastně je to všechno o Antonovi, o jeho zatrpklosti, hořkosti, závisti, žárlivosti a z toho vyplývající osamělosti. Ale jak už to v pohádkách bývá, jsou tu tři úkoly.... Snad jen ještě musím zmínit, že obdivuji paní překladatelku, jak si poradila s těmi jmény.


O prospěšnosti alkoholismu
únor 2018 (10.-11.)
O prospěšnosti alkoholismu 2010, M. A. Bulgakov

Jsou to skvělé texty, u kterých se člověk až diví, že mohly být napsané, a dokonce vydané, v Rusku kolem roku 1925. Co je ovšem ještě významnější, že promlouvají i k dnešku a současnému čtenáři. Chtěla jsem vyjmenovávat jednotlivé části, které a proč mě zaujaly, ale snad zmíním jen Kyjev, který mě oslovil barvitým jazykem (díky skvělému překladu) i významným přesahem do současnosti. Mimo to mám z této knížky pocit, jako by mi trošku otevřela dveře k Michailu Bulgakovovi.


Varování bratří Grimmů
únor 2018 (07.-09.)
Varování bratří Grimmů 2017, C. Colfer

Koupila jsem vnučce 3. díl série – taky jsem se už nemohla dočkat. Tak jsem se nechala opět unášet na vlně úžasné autorovy fantazie. Dvojčatům už je 14 let a opět zachraňují svět. Ale už objevují i první nesmělé lásky, prožívají zrady, ztráty i zklamání. Karkulka je stále stejně sebestředná, Matka Husa stále pije, Conner cestuje po Evropě a Alex se učí kouzlit. A schyluje se k válce. Ale, co bych vám povídala, přečtěte si to.


Myši Natálie Mooshabrové
únor 2018 (05.-07.)
Myši Natálie Mooshabrové 2004, L. Fuks

Ladislava Fukse jsem dosud znala jen jako autora Spalovače mrtvol a k tomu jsem měla již od mládí takový zvláštní respekt. Díky lidičkám tady na DK jsem objevila tuto lahůdku. Ještě jsem se s tím úplně nesrovnala. Kniha je opravdu zvláštní, groteskní, záhadná, absurdní a alegorická a paní Natálie je postava, jakou v mnoha knihách nenajdete. (Ona je znalá a je na Péči už 20 let). Autor mistrně vytváří takovou tajuplnost svého vyprávění, možná právě neustálým opakováním již tolikrát řečených vět, jako by postavy samy sebe přesvědčovaly, že to je pravda. Paní Mooshabrová a její myši – a její nehodné děti, které si přijdou, kdy chtějí, vždy jí nějak ublíží, (je znalkyně a je na Péči už 20 let), a vůbec nemá lehký život. Ale žije ho, mezi koňskými povozy a hvězdolety, s obrovskou chutí na vlašský salát a Limonádu. Kolem ní, v tom čase nečase, běží podivný totalitní systém, kde každý, kdo se nějak vymyká, neskončí dobře. A je jedno, zda je to dospělý nebo děcko. Hlavně žádnou fantazii, ideály a touhy. Jednu hvězdu odebírám za to, že už jsem asi tak od poloviny knihy věděla o čem bude konec, i když, ne jaký bude konec.


Prapověsti naše s trochou vtipné kaše
? - únor 2018
Prapověsti naše s trochou vtipné kaše 2017, Z. Železný

Koupila jsem knížku pro vnoučata, ale nedalo mi to a přečetla jsem si ji. Bylo to za chvilku, ale bylo to moc příjemné a zábavné čtení. Oživila jsem si Staré pověsti české, autorův milý humor, jakousi aplikaci pověstí do současnosti a opravdu jsem si to užila. Teď to teprve budu zkoušet na dětech. A poznámka k doslovu: Pan Jirásek by byl rád, že se děti mohou smát.


Tajný život stromů
listopad 2017 - únor 2018
Tajný život stromů 2016, P. Wohlleben

Úplně jiný pohled na stromy a rostliny vůbec. Komunikace, sociální cítění a výchova potomků je něco, co by běžný člověk u stromů asi nehledal. Je vidět, že autor rozumí svému řemeslu a že má les a stromy opravdu rád. Takže ať všechno, co napsal, je pravda nebo napůl domněnky či spekulace, můj pohled na les, který jsem i do teď milovala, to dost významně ovlivnilo. Dívám se teď v lese trochu jinak. Zajímá mě, co je pod stromy, jak vypadá kmen a jak jsou narostlé větve.... Myslím, že stojí za to, si tu knížku přečíst.


Letní světlo, a pak přijde noc
únor 2018 (03.-05.)
Letní světlo, a pak přijde noc 2009, J. K. Stefánsson

„Přijeďte do míst, kde se nic neděje, nic se nehýbá kromě moře, oblak a čtyř koček domácích.“ I tak by podle vypravěčů mohla znít reklama na vesnici, o které kniha vypráví, ale sami dodávají, že by reklama nebyla úplně pravdivá. Vesnice nemá kostel ani hřbitov ani žádného významného jedince. A tak nám autor vypráví o životě obyčejných lidí, jejich láskách, nevěrách, vášních, samotě, stínech, které je pronásledují, i o jejich smrti. „A jak veliká je vzdálenost mezi životem a smrtí, či je mezi nimi vůbec nějaká vzdálenost, a jak se potom nazývá?“ Život a smrt a věčná otázka proč člověk žije, to jsou hlavní motivy tohoto románu, který je složen z příběhů jednotlivých postav, které se různě prolínají a nabalují na sebe, protože „ten, kdo vypravuje o životě, má tendenci spříst co nejdelší vlákno – vždyť všechno, co děláme, je tak či onak boj proti smrti.“ Tato knížka je úplně jiná než trilogie Ráj a peklo, je tu jiný Island, takový klidný a přívětivý, žádný sníh, bouře, jen občas moře a luční ptáci, ovce a lidé.


Pražský hřbitov
leden - únor 2018
Pražský hřbitov 2011, U. Eco

2.polovina 19.století v podání Umberta Eca. Historická fakta, známé i méně známé historické postavy, mystifikace, falzifikace a systematicky budované lži, které se vlastně postupně stávají všeobecně uznávanou pravdou, která si žije vlastním životem a už nikdy není možné ji stoprocentně vyvrátit. Z knihy je jasně vidět, že autor je mistr svého oboru, teoretik, historik a skvělý fabulátor, který tu opět zahrnuje čtenáře obrovským množstvím citací, kulturně-historických faktů a teorií a k tomu vypráví jakýsi příběh, historický, trochu detektivní, trochu psychologický, snad i alegorický příběh o společnosti, o antisemitismu a o překrucování faktů a užívání literárních fikcí. Je to zřejmě skvělé dílo, ale já mám, bohužel, na konci této knihy pocit, že kdybych ji nečetla, tak bych o nic nepřišla.


Pohřbený obr
leden 2018 (22.-26.)
Pohřbený obr 2017, K. Ishiguro

Ishigurův výjimečný román je směsí historie, fantasy, mýtů a lidských témat a skrývá v sobě mnoho otázek a tajemství. Autor ovšem nic nepředkládá, ale nechává na čtenáři, aby si z jeho knihy sám vzal to, co ho osloví. Je to vyprávění o nelehké cestě za poznáním pravdy, za odkrytím zakrytého, za nejistým cílem plným tajemství. Není to lehké čtení a ani to poselství nevyznívá nijak optimisticky. A možná právě kvůli té skryté pravdě dávám jen čtyři hvězdy.


Američtí bohové
? - leden 2018
Američtí bohové 2007, N. Gaiman

Gaimanův neobyčejný a nazařaditelný román (fantasy, detektivka, horor, mytologie, parodie ..... ) nás provádí cestou necestou po Americe, skoro současné, mluví o víře, lásce a zradě, loajalitě, o změnách lidských hodnot, o pohodlnosti a zavírání očí, jen aby byl klid a o boji mezi starým a novým. Staří Bohové – tedy ne vždy nějak zvlášť dokonalí, kteří byli do Ameriky přivedeni v myslích lidí takřka z celého světa, upadají v zapomnění, slábnou a snaží se proti tomu něco udělat. Nebo nesnaží? Většina z nich se živí jako různí podvodníci, prostitutky, no prostě samá lepší společnost. A ti noví? Peníze, hráčská vášeň, televize, internet atd. nejsou o nic lepší. Jenže lidé asi bez nějaké víry či posedlosti asi žít neumí. Takže pro nové opouštějí to staré. Už neobětují svým starým Bohům, ale jsou schopni zabít pro peníze, už neuctívají své staré Bohy, ale uctívají televizní či filmové hvězdy, už netráví čas posvátnými tanci a modlitbami, už neprožívají souznění s bohy v přírodě, ale utratí spoustu času na internetu, u hracích automatů či v obchodním centru, ale i to je všechno velmi dočasné. A mezi tím vším se potácí mně velmi sympatický hlavní hrdina Stín, který vlastně hledá svojí novou cestu životem. Kniha se vážně dobře čte, Gaimanovi popisy prostředí u mě povzbuzují fantazii tak, že mám pocit, že tam jsem, postavy jsou naprosto skvělé, prolínání reality se sny a mýty probíhá s lehkostí, a mám pocit, že se autor při psaní musel minimálně tak dobře bavit, jako já.


Noc s Věstonickou Venuší
leden 2018 (09.-18.)
Noc s Věstonickou Venuší 2011, J. Skácel

K bodu 17 letošní Výzvy jsem se rozhodla, že se pokusím po velmi dlouhých létech vrátit k poezii. Občas jsem tu nahlížela pod květy skořicovníku a nějak mě lákaly Skácelovy verše. Zvolila jsem tento výběr a našla jsem krásu. Netvrdím, že jsem rozuměla všem básním, některé šly úplně mimo mě, ale myslím, že svoji cestu jsem našla.


Jatka č.5
17. leden 2018
Jatka č.5 2002, K. Vonnegut Jr.

„V tomto příběhu se nevyskytují takřka žádné charaktery a takřka žádné dramatické konfrontace, neboť většina jeho postav je příliš zesláblými a příliš lhostejnými hračkami v rukách obrovských sil. Koneckonců, jedním z hlavních účinků války je, že lidé se už neodvažují být charaktery.“ Co tedy udělají s člověkem traumatické zážitky z války, jak s nimi bude nadále žít. Dokáže to vůbec? Aby „nezmagořil“, aby to s ním neustále nebylo, aby ho to nenutilo zdánlivě bezdůvodně plakat a aby mu např. čtveřice zpěváků na svatbě nepřipomněla čtyři strážné po bombardování, kteří se „instinktivně shlukli k sobě, kouleli očima. Zkoušeli nasadit jeden výraz a hned zase jiný, nemluvili, přestože se jim často rozevírala ústa. Vypadali jako pánské pěvecké kvarteto z němého filmu. “Tož navždy sbohem“, mohli klidně zpívat, „kámoši a kamarádky; tož navždy sbohem, bráškové a staré lásky – žehnej vám Bůh.““ A jak tomu tedy unikl Kurt Vonnegut, nebo Billy Pilgrim – poutník? Poutník putoval časem a spisovatel napsal skvělou knihu. Díky za ni. Doporučuji.


Použité duše
leden 2018 (09.-14.)
Použité duše 2017, C. Moore

Opět jsem se dobře bavila. Jen snad mám pocit, že první díl se mi líbil o trochu víc.


Frišta
leden 2018 (08.-09.)
Frišta 2004, P. Procházková

Frišta je příběh o životě afghánských žen, je to příběh o životě ruské míšenky provdané do Afghánistánu, o kulturním šoku, a hlubokých kulturních rozdílech, které vůbec není jednoduché překonat ani jednoduše vyřešit různými humanitárními organizacemi a zahraniční pomocí. Co na knize nejvíce oceňuji je ten lehký až dokumentaristický autorčin styl, který nijak netlačí na city, a přitom čtenáře do hloubky seznamuje s charaktery a myšlenkami jednotlivých postav, se způsobem rodinného života i s tím, že přes veškerá příkoří i násilí může stále trvat láska k partnerovi. Zaujalo mě mnoho názorů afghánských žen a vlastně i mužů např. na mnohoženství, burky, vzdělání, otevřenost celého vyprávění a samozřejmě obdivuji znalost prostředí a myšlení prostých Afghánců. Doporučuji.


Dům za zdí
leden 2018 (05.-07.)
Dům za zdí 2016, D. Mitchell

Pět návštěv v podivném domě za malými železnými dvířky v průběhu několika desetiletí. Tentokrát David Mitchell propojuje sny a vize se skutečností a znovu tu probíhá ta jeho úžasná provázanost jednotlivých příběhů i charakterů jednotlivých hrdinů. Příběh je ovšem daleko komornější než díla, která už jsem od něho přečetla, ale přesto i zde dokazuje, že si dokáže pohrát s vykreslením postav i prostředí, a hlavně se čtenářovou fantazií. Ale ta záhada, jako taková, se mi zdála již trochu otřelá nebo známá, a mnohé věci, tedy hlavně poslední část, dost nedotažené či nevysvětlené. Přestože mě to bavilo, mohu dát jen 3 hvězdy, protože 3,5 nemohu.


Tři vánoční povídky
? - leden 2018
Tři vánoční povídky 2007, P. Šabach

Milé a přitom zvláštní.


Prsatý muž a zloděj příběhů
leden 2018 (01.-04.)
Prsatý muž a zloděj příběhů 2008, J. Formánek

Josef Formánek je skvělý vypravěč. Jeho částečně autobiografický příběh o hledání cest a hledání smyslu lidské existence mě opravdu zaujal. Dobro a zlo, Bůh či Ďábel, žebříček hodnot, strach ze smrti a život, který může být promarněn úpornou snahou, co nejvíce toho zažít a prožít, to vše v porovnání s přírodním životem primitivního kmene Mentavajců na ostrově Siberut tvoří tento román. Je v něm láska, přátelství, příroda v Indonésii i život v Ústí nad Labem, prales i České středohoří, řeky, moře, bahno, pijavice, šamani a jejich obřady, úspěchy i dluhy, touha napsat knihu, osobní ztráty, osobní dno, víra, či její hledání a mnoho otázek i nalezených odpovědí. „Život je jako oceán. Cokoli špatného nebo dobrého do něj vhodíme, se nám vrátí.“


Pravěk a jiné časy
? - prosinec 2017
Pravěk a jiné časy 1999, O. Tokarczuk

„Představy jsou v podstatě mostem porozumění mezi hmotou a duchem. Zvláště pokud jsou časté a intenzivní. To se obraz mění na kapku hmoty a připojuje se k řece života. Někdy se v něm po cestě něco změní. Všechny lidské sny se proto, pokud jsou dostatečně silné, splní. Ne vždy však úplně přesně.“ A propojení snů a reálného času jednotlivých postav, zvířat, věcí, Boha, života i smrti, tvoří tohle úžasné dílo, které je pro mě opravdovým zjevením. Je poetické, drsné, určitě je to magický realismus, vlastně je to lyricko-epická próza, která nás provádí velkou částí 20. století, ale spíše z pohledu do nitra hrdinů a jejich okolí. Krásný čistý jazyk, určitě patří dík i překladateli Petru Vidlákovi, ulehčuje pohled na kruté a drsné okamžiky a nabízí úžasné pohledy na les, stromy, podhoubí i na duše lidí, žijících v Pravěku, místě, které je středem vesmíru. Doporučuji.


Ostroočko
prosinec 2017 (14.-26.)
Ostroočko 1996, K. Vonnegut Jr.

Černý až cynický román o tom, jak tragédie z mládí prostoupila celým životem jednoho člověka a jeho rodiny a vlastně i malého amerického městečka. Hlavní hrdina žije tak, jako by sám sebe trestal za to, co v deseti letech způsobil. Celá ta bezútěšnost jeho života je ještě více zvýrazněna pozadím války, drog i dalších neúspěchů, které ho potkávají. Vyznívá to jako kritika nebo satira o nicotnosti a marnosti lidského života vůbec. Přestože kniha obsahuje mnoho skvělých myšlenek a úvah, musím říci, že mě nijak zvlášť nezasáhla.


Faja
prosinec 2017 (11.-14.)
Faja 2017, P. Stehlíková

Opět skvělé čtení. Ilan vyrostla do puberty a podle toho se občas chová, seznámila jsem se se s úplně jiným životem v nížinách a návrat do Duvalského pohoří byl opravdu napínavý a plný zvratů. A jako celek je to úžasný promyšlený silný příběh o pravdě a lži, o síle přátelství a o hledání odpovědí. Doporučuji.


Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
prosinec 2017 (08.-11.)
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů 2010, M. A. Shaffer

Myslím, že je velká škoda, že nám Paní Autorka zanechala jen tuto jednu knihu. Prostřednictvím korespondence lidí, kteří se většinou na začátku ani neznali, nám s lehkostí, laskavostí i humorem vypráví o věcech smutných až hrůzných, o válce, okupaci a osobních tragédiích ostrovanů z Guernsey a nejen jejich. Věděla jsem něco málo o Normanských ostrovech, ale o ostrově Guernsey a o tom, jak tam probíhala 2.světová válka, jsem tady slyšela vůbec poprvé. A velmi mě to zasáhlo. Obdivuji, jak autorka dokázala v dopisech vykreslit jednotlivé úžasné postavy lidiček, až jsem měla dojem, že je osobně znám a že jsem tam s nimi. A přestože jejich osudy vůbec nejsou lehké, a jejich příběhy jsou vlastně ponejvíce smutné, bylo mi s nimi dobře. Ještě bych chtěla zmínit, že práce překladatelky určitě nebyla jednoduchá a myslím, že se jí zhostila velmi dobře. Knihu doporučuji.


Polární záře
prosinec 2017 (06.-07.)
Polární záře 2017, J. Mazurek

Začnu tím, že nejsem typický čtenář sci-fi, i když jsem v životě (spíše v mládí) dost takových knih přečetla. Takže moje hodnocení není podloženo znalostí této literatury. Beru to jako knihu, ve které mě zajímá prostředí a jeho popis, jaké jsou postavy, zda je možno je chápat a samozřejmě příběh a případně souvislosti příběhu a postav s dobou. A také jazyk, jakým je mi příběh vyprávěn. Prostředí je zvoleno naprosto dokonale, panenská oblast Nové Země, daleko na severu. Tam se může odehrát opravdu cokoliv. A my tu máme tajnou oblast ovládanou Rusy a tady už mám první problém. Český fotograf a cestovatel se tam naprosto v pohodě dostane a asi 14 dní to nikomu nevadí. Je to umělecký fotograf, fotí přírodní krásy a při pohledu na oblaky či mraky je nazývá cirry nebo kumuly nebo .... a o kráse té panenské přírody, je tam toho opravdu málo, přestože se dozvíme, co přesně leželo v laboratoři na stole, jaké přesně vybavení si přinesli studenti na pole atd. Postavy jsou vystiženy velice dobře, jsou srozumitelné a některé i sympatické. A příběh? Je to podle mého názoru spíše soubor záhadných událostí, které spolu asi nějak souvisejí. Ale autor tu souvislost ani nijak nenaznačuje, jen to čtenáři předkládá a vyvolává spoustu otázek. Asi to tak má být, nevím. Ve svých poznámkách a zajímavostech říká autor, že chce sdělit něco víc k tématům jen letmo v knize představeným. Mně jako velmi letmý přišel závěr knihy. K tomu v poznámkách nic není. Co se týče jazyka a stylu, tak na rychlé střídání míst a postav jsem si brzo zvykla, ale vadilo mi přeskakování ze 3. do 1. osoby, i když si myslím, že to byl někdy autorův záměr, a pak chyby, které se ani zakoupené e-knize nevyhnuly. A autorova hádanka? Já tipuji rok 2016.


Medvědín
prosinec 2017 (01.-05.)
Medvědín 2017, F. Backman

„V tomhle městě se nedá žít, tohle město se musí přežít.“ A i to přežití může být problém na malém městě uprostřed lesů, v malé komunitě, kde každý každého zná, kde i udržet si práci je problém a kde jedinou pýchou a jedinou nadějí všech je juniorské hokejové mužstvo. Příběh vypráví hlavně o teenagerech, ale velkou měrou i o jejich ambiciózních rodičích, kteří celý svůj život obětovali se svými syny právě a jedině hokeji. Je to román o přátelství, o sounáležitosti, o pýše, žárlivosti, závisti, namyšlenosti, šikaně, o rodinných vztazích, osobních tragédiích, o odvaze, osobních tajemstvích a o síle sportu. Je to prostě román o malých lidech v malém zapadlém městě a jejich touze něčím vyniknout. Hlavně je to úplně jiný Backman, není to laskavé a konejšivé, je to velmi silné, působivé i dojemné. Vlastně ani nevím, jak tuto skvělou knihu komentovat. Po celou dobu čtení jsem byla v jakémsi napětí, prožívala jsem příběhy jednotlivých postav, nahlížela spolu s vypravěčem do jejich myslí a bála se, kam až to zajde a co se ještě stane. Bylo mi chvílemi úzko, chvílemi smutno a občas jsem měla radost. Knížku opravdu doporučuji, kdybych mohla poděkovat autorovi, tak mu poděkuji, a ještě bych chtěla podotknout, že ačkoliv se příběh tváří, že je o hokeji, tak o něm vlastně není.


Špinavá práce
listopad - prosinec 2017
Špinavá práce 2007, C. Moore

Černý až morbidní humor, napětí, dobré nápady a také citlivě napsáno tam, kde je to třeba. Co víc si přát. Skvěle jsem se bavila a odreagovala se.


Foucaultovo kyvadlo
listopad 2017 (22.-29.)
Foucaultovo kyvadlo 1991, U. Eco

Dlouho jsem obcházela Umberta Eca po špičkách a říkala si, že to asi nemohu číst, že na to nemám. Nakonec jsem si jako první vybrala Foucaultovo kyvadlo. Nevím, jestli to byla správná volba, ale vlastně jsme se s Umbertem pak nějak dohodli. Při čtení první části knihy jsem pořád visela na Googlu a hledala významy všech mně neznámých slov a myslela jsem, že to vzdám. Ale pak jsem najednou měla pocit, že si ze mě autor vlastně dělá legraci (přece by nepsal tak rozsáhlé dílo jen pro pár vyvolených) a že pokud nebudu přesně znát význam jednotlivých odborných výrazů, tak se vlastně nic nestane. Zjistila jsem, že to, co je opravdu důležité mi autor v textu vysvětlí anebo je to obsaženo v přiloženém slovníku. A tak jsem se nechala vést. Od teorie k teorii, od analogie k analogii a od brambory k bramboře. A docela dobře jsem se bavila. Samozřejmě jsem si přečetla něco o kabale, o templářích a rosekruciánech a zjistila jsem například, že rosekruciáni stále existují, a dokonce i u nás. Myslím si, že je velmi málo čtenářů, kteří jsou schopni pojmout toto dílo v celém jeho rozsahu a stylu, ale důležité je, že je tak vrstevnaté, že si v něm každý najde to své. Pro mě je asi nejdůležitější moc slova. Slovo může být krásné, slovo přináší vědění, ale slovo může být zneužito a může ublížit i zabít.


Na plechárně
? - listopad 2017
Na plechárně 1992, J. Steinbeck

„Ulička Na plechárně v kalifornském městě Monterey je báseň a smrad, randál a skřípění, záchvěv světla a útržek hudby a síla zvyku a stesk a sen.“ A žijí v ní obyčejní neobyčejní lidé, se svými roztodivnými povahami, radostmi i trápením. A o nich píše autor úžasným jazykem, plným nádherných slovních obratů a popisů postav a míst. Protože, jak sám říká: „Slovo je symbol a rozkoš. Pojme do sebe lidi i místa rozličných dějů, stromy, továrny i čínské pinčly. Věc se stává slovem, slovo se zas stává věcí, její tvar je však vychýlen a vetkán do neskutečných vzorců. Slovo pojme i uličku Na plechárně, stráví ji, pak ji vyvrhne a ulička se třpytivě zachvěje zelení širého světa a odleskem moří, v nichž se zrcadlí nebe.“ (čteno v překladu Martina Hilského).


Volání netvora
listopad 2017 (19.-20.)
Volání netvora 2017, P. Ness

Knížku mi dala přečíst moje třináctiletá vnučka, která si ji sama vybrala v knihkupectví, když jsme vybíraly knížky k jejím narozeninám. Je to velmi dojemný příběh o nutnosti vyrovnat se s krutou pravdou a o skrytých myšlenkách, za které se člověk až stydí, či se jich dokonce bojí. Je to příběh o tom, že ne vždy je všechno takové, jak se zdá, že lidé jsou komplikované bytosti, jejichž mysl velice často odporuje sama sobě, ráda naslouchá konejšivým lžím, i když zná tu strašnou pravdu. „Svůj život nepíšeš slovy. Píšeš jej skutky. Není důležité, co si myslíš. Význam má jen to, co děláš.“ A nemohu nezmínit nádherné ilustrace, které podtrhují tu tajemnou atmosféru.


1 2 3 4 5 6 >