Makropulos

Příběh ztracené holčičkyPříběh ztracené holčičkyElena Ferrante

Musím říct, že tahle série mě opravdu zasáhla. Přitom je zvláštní, že hlavní hrdinky mi vlastně vůbec nebyly sympatické, na konci třetího dílu jsem dokonce prohlásila „Nesnáším Elenu Grecovou“, ale od prvního dílu, který jsem poslouchala jako audio, jsem prostě pořád musela vědět, jak to bude dál.
Hodně mi to dalo a určitě stojí za přečtení.

Nekonečné dnyNekonečné dnyClaire Fuller

Přes drobné výhrady spíše technického charakteru - způsob přežívání, trvanlivost věcí atd. - mohu říci, že mě příběh oslovil.

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Zkusila jsem to. Ale pro mě Nesbo prostě není.

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Tak tohle spojení se opravdu vydařilo. Skvělé.

22.10.2020

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJohn Kennedy Toole

Tato kniha si opravdu zaslouží ocenění a stojí za přečtení.

22.10.2020

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněElena Ferrante

Dlouho jsem přečtení této chválené knihy odkládala. Ale nakonec nejsem zklamaná. Poslechnuto jako audio.

15.09.2020

Slavnost bezvýznamnostiSlavnost bezvýznamnostiMilan Kundera

Možná jsem čekala víc od knihy autora, jehož francouzské romány jsem neměla možnost číst, ale musím říct, že ta kniha ve mně stále doznívá a možná nakonec zaujme své místo mezi mými oblíbenými. Je to velmi krátké, je to zábavné, a přitom to na mě působí tak nějak melancholicky až smutně. Ale neznamená to ztrátu „dobré nálady“.
„Jedině z výšin nekonečné dobré nálady můžeš pod sebou pozorovat věčnou lidskou hloupost a smát se jí“. „Ale jak ji najít, dobrou náladu?“,

08.09.2020

Ve stínu HvozduVe stínu HvozduNaomi Novik

Napínavé, čtivé, temná atmosféra vlastně už od začátku knihy a úžasné popisy toho zlého Hvozdu.
Polské nebo slovanské pohádky jako základ, je tu vidět trochu i ovlivnění Sapkowskim. Pro mě jen příliš akčních scén, plno usekaných hlav a trochu rychlý rozvoj Agnieszčiných dovedností.

10.07.2020

Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Nebudu opakovat, co už zde bylo řečeno. Prostě jsem to přečetla.

Dobrý ročníkDobrý ročníkPeter Mayle

Nenáročné, příjemné čtení.

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

Možná bych měla ke knížce nějaké malé výhrady, ale musím říci, že mě naprosto pohltila, nemohla jsem přestat číst. Takže musím dát plný počet hvězd.

Záhadný pan QuinZáhadný pan QuinAgatha Christie

Moc dobrá Agatha.

28.06.2020

Vařit medvědaVařit medvědaMikael Niemi

Zvláštní temná a krutá kniha, ovšem plná poetiky. Bohužel je taková nějaká samá náhoda a konec je úplně jiný, než by si, podle mého názoru, tato kniha zasloužila.

09.06.2020

Divomor: síly, jež v sobě objevila Morrigan CrowováDivomor: síly, jež v sobě objevila Morrigan CrowováJessica Townsend

Morrigan Crowová je stále dobrá, nic se v druhém dílu nezhoršilo, trvá napětí, dobré nápady a mě to baví.

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

I tato malá knížečka mě opravdu zasáhla.

25.05.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Na začátek bych řekla, že anotace je opravdu velmi nepřesná. Mně se ovšem už po panu Backmanovi stýskalo a tento návrat mě opravdu velmi potěšil. Je to prostě Backman, jak má být. Křehké, humorné, smutné, snad mohu říct i melancholické. Obdivuji autorovo umění, jak zachází s jednotlivými postavami. Jsem s nimi úplně sžitá a jsem schopna jim rozumět. A tady těch rozličných charakterů bylo opravdu hodně. A to je zase o nápadu, jak dát dohromady tak naprosto nesourodou skupinu lidí. Za mě opravu dobrá kniha.

25.05.2020

Zkoušky, jež podstoupila Morrigan CrowováZkoušky, jež podstoupila Morrigan CrowováJessica Townsend

Nejsem ani dítě ani mládež, ale jsem nadšena. Mám ráda autory s bezbřehou fantazií, kteří dokážou v dnešní záplavě fantasy literatury vymyslet něco nového a dokázat, že to baví jak cílovou skupinu, tak čtenáře mnohem odrostlejší.

19.05.2020

Sto devětadevadesát schodůSto devětadevadesát schodůMichel Faber

Pan Faber mě opět přesvědčil, že prostě umí. I do malého rozsahu novely dokázal dostat v prvním případě napětí, vtip a zajímavou hrdinku a v druhém případě interní myšlenky i jakýsi přerod postavy. Faberovy postavy i jeho styl psaní na mě silně působí a jeho díla jsou pro mě pokaždé, i díky panu Janišovi, zážitek.

04.05.2020

Kočky mluví ze spaníKočky mluví ze spaníFrantišek PON.

Příjemné, pohodové čtení.

07.04.2020

Chlapec a jeho pes na konci světaChlapec a jeho pes na konci světaCharlie Fletcher

Kniha, která mě zaujala,
Kniha, která mě pohltila,
Kniha o drsném životě na konci světa
Kniha o touze po pomstě
Kniha o naději
Kniha o knihách
Kniha o divoké přírodě v mizejícím lidském světě
Kniha o lžích
Prostě dobrá kniha.

04.01.2020

Spáčka a vřetenoSpáčka a vřetenoNeil Gaiman

Jak už jsem mnohokrát řekla: Pan Gaiman prostě umí. V této knize na velmi malém prostoru převyprávěl notoricky známé pohádky, přidal k nim kus své bezbřehé fantazie, zapomněl na jména a vytvořil příběh, který prostě musíte přečíst najednou. A pak si sednete a začnete znovu, prohlížíte úžasné Riddellovy ilustrace a je Vám dobře.

04.01.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Protože už se těším na třetí díl, poslechla jsem si audioverzi. A opět jsem byla nadšená.

03.01.2020

Výhonek osmilisté růžeVýhonek osmilisté růžeAuður Ava Ólafsdóttir

Záměr i cesta - to vypadlo slibně. Ale potom se to všechno někam vytratilo.

03.01.2020

Žít a nechat žítŽít a nechat žítHendrik Groen

Zábavné. Ale to je tak všechno.

23.10.2019

Tři ženy pod ořechemTři ženy pod ořechemVáclav Pankovčín

Reálné i magické, úsporné i poetické, krátké i obsažné. Prostě krásné. Jen ji ještě musím přečíst v originále.

23.10.2019

MonaMonaBianca Bellová

Rozpadající se svět i společnost, mezilidské vztahy sešněrované pravidly náboženské totalitní společnosti, zbytečná válka a utrpení a spousta raněných v rozpadající se nemocnici. A tam Mona, zdravotní sestra, která prožila nelehký život a nyní žije v rozpadajícím manželství a rodinném životě, a mladý muž, skoro chlapec „rozpadající se“ fyzicky i duševně a vlastně umírající. Bianca Bellová opět dokázala, že umí vybrat téma, které zaujme, že umí navodit ponurou a snad i bezvýchodnou atmosféru, i když se zdá, že k tomu používá úsporné prostředky a že dokáže svým vyprávěním nechat na čtenáři, aby si v příběhu našel to, co hledá.

30.09.2019

Jeden den Ivana DěnisovičeJeden den Ivana DěnisovičeAlexandr Isajevič Solženicyn

Příběh Ivana Děnisoviče jsem už kdysi četla jako součást nějakého souboru povídek a pamatovala jsem si z ní hlavně drsnou zimu a nástupy vězňů. Tentokrát mě zaujaly jiné pasáže. O životě tady a teď, o prožívání okamžiku a o jediné touze – přežít.
„V táborech si Šuchov kolikrát vzpomněl, jak se dřív na vsi jídávalo: plné pánve brambor, plné železňáky kaše a ještě předtím než přišly kolchozy, pořádné špalky masa. A mlíko se lokalo, div pupek neprask. A nebylo to dobře, v táborech to Šuchov pochopil. Jíst se má ta, aby člověk neměl myšlenečku jinde než u toho jídla, zrovna tak jako teď – ukusuješ ty maličké kousky, jazykem je hněteš, v ústech pocucáváš – a jak ti krásně voní ten černý, nedopečený chleba.“
„Šuchov ani ostatní zedníci už necítili mráz ....... Nohy jim nemrzly, to bylo nejdůležitější, a nic jiného, ani lehký větřík, který vytrvale pofukoval, nemohlo odpoutat jejich myšlenky od práce.“
„Šuchov usínal úplně spokojen. .......... Minul den, ničím nezkalený, skoro šťastný.“

26.09.2019

Nad propastí byla tmaNad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir

„Veškeré utrpení je jedinečné a rozdílné, tudíž se nedá srovnávat. Zato štěstí si je celkem podobné.“
Ale možná právě tím srovnáním nachází náš stárnoucí hrdina svoji novou cestu. Je to vlastně velmi milá kniha, přestože vypráví příběh muže v hluboké životní krizi, který je rozhodnutý svůj život ukončit. Ale když se vypravuje na svoji sebevražednou cestu a již na něj čeká před domem taxík, dojde si pro pár kusů nářadí. „Člověk nikdy neví, do jaké situace by se mohl dostat, možná budu potřebovat přibít nějakou skobu.“ Nakonec odjede s menší brašnou s nářadím a aku vrtačkou, fotkou své dcery, červenou košilí, svetrem a svými starými deníky z mládí. Příběh je vlastně vtipný i melancholický, tak nějak úsporný, ale přitom všechno říká, a hlavně je takový obyčejně lidský.

24.09.2019

Možná že odcházímeMožná že odcházímeJan Balabán

Syrové a přitom poetické, drsné a přitom melancholické, ale jsou to prostě povídky ze života a životě.

22.09.2019

Divoké trvalky - Krásné záhony s planě rostoucími rostlinami, 22 návrhů výsadeb pro každé stanovištěDivoké trvalky - Krásné záhony s planě rostoucími rostlinami, 22 návrhů výsadeb pro každé stanovištěFriedhelm Strickler

Do této knihy jsem se naprosto zamilovala v průběhu dokončovacích prací na našem domě na venkově. Dozvěděla jsem se z ní mnoho věcí, několikrát dokola jsem ji četla a dnes jsem konečně skoro dokončila realizaci záhonu. Jen tam ještě chybí pár cibulovin a semínka. No na jaře uvidím, jak to dopadlo. Moc se těším.

22.09.2019