Ewishekk

Přečtené 31Bez dcerky neodejdu
? - srpen 2021
Bez dcerky neodejdu 1992, Betty Mahmoody

Klobouk dolů před autorkou a vším, co si musela vytrpět a zažít. Příběh rozhodně čtenáři otevře oči ohledně toho, co se ve světě děje i dnes, bohužel ne mnoho lidských osudů má podobně šťastný konec jako měla hrdinka. Díky knize jsem si rovněž uvědomila, že v některých případech ani ambasáda/ministerstva/politika nemají tu moc pomoci a člověk si vše musí zařídit sám.


Hezký, ale narovnej se!
? - červenec 2021
Hezký, ale narovnej se! 2021, Johana Fundová

Jakožto devadesátkové dítě jsem čekala trošku něco víc. Ano, první polovina knihy ve mě vyvolala nostalgické vzpomínky a cítila jsem se s hrdiny propojená, ovšem v druhé polovině už jsem v jejich osudech nenašla nic, co by na mě pasovalo. Navíc se mi nelíbilo, že nikdo z nich nebyl v současnosti šťastný, jakoby všechny dnešní devadesátkové děti řešily jen problémy, nenaplněné sny a hon za penězi či kariérou.


Vévoda a já
? - červen 2021
Vévoda a já 2007, Julia Quinn

Ke knize jsem se dostala díky seriálu, který se mi líbil snad i víc než kniha samotná. Chybělo mi více vedlejší linek, dějů, osudů, které tvůrci do seriálu zakomponovali, ale i tak vás kniha vtáhne a do života zamilovaných hrdliček se úplně vžijete.


Maestra
duben - květen 2021
Maestra 2016, L.S. Hilton

Od knihy jsem toho moc nečekala a dobře jsem udělala. Příběh byl nakonec úplně jiný, než jsem si diky popisu na knize myslela. První půlku jsem trošku protrpěla, protože jsem vůbec netušila, kam bude autorka děj dal rozvíjet, bylo to takové plácání, naštěstí se to pak trošku rozjelo, nicméně mi dej pak přišel plný vražd, sexu a nereálných obratů v ději.


Ztracená v Galábii
březen - duben 2021
Ztracená v Galábii 2020, Marie Formáčková

Čtivá kniha inspirována autorčiným příběhem s mnoha oči otevírajícími příběhy dalších dívek, které se nechaly zmást láskou, která měla zpočátku krásnou podobu a vyústila v peklo. Mockrát děkuji za otevřenou zpověď, na mnoho knih s tímto tématem jsem ještě nenarazila, o to víc mě téma zaujalo.


Přízraky domu Carrowů
? - březen 2021
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Opět dobrý lehčí horor. Duch domu Ashburnu je stále můj top od této autorky, ale i tak v knize bylo spousta míst, kdy jsem se bála, co se stane na dalších řádcích. Kniha se jinak čte velice dobře, rychle, žádné zdlouhavé popisy.


Pravá matka
? - leden 2021
Pravá matka 2020, Shalini Boland

Stránky rychle ubíhaly, vyústění celé zápletky bylo zajímavé, stále jsem čekala, zda se prokáže, jestli je hlavní postava blázen či ne a jakou roli hrají v celé zápletce ostatní postavy. Thriller to moc nebyl, spíš pohodové čtení.


Dědina
? - leden 2021
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Byl to oddech, vrátilo mě to do dětství na vesnici, kde se drby nesly rychlostí blesku a každý měl nějaké to svoje tajemství a trápení. Humoru v knize teda moc nebylo, ale i přesto četla velice rychle. Jazyk, jakým je kniha napsaný mi přišel přirozený, oproti jiným knihám příjemná změna.


Sestry
srpen - listopad 2020
Sestry 2019, Bernard Minier

Kniha se četla rychle, závěrečné vyústění jsem opravdu nečekala..


Slepá mapa
? - říjen 2020
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Opravdu smekám před úžasným spisovatelským stylem, kdy máte pocit, že tu knih sami žijete. U jednotlivých postav jsem se opravdu cítila jako jedna z nich, ovšem celkově byla rodinná linie velice dlouhá se spoustou postav. Kdybyste po mně zpětně chtěli, abych vám povyprávěla, kdo, kdy, kde, s kým, tak si nejsem schopná na nic vzpomenout, protože mám z celého děje jednu velkou šmouhu.


Šikmý kostel
srpen - září 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Velice poutavě vykreslen náročný život hornickych rodin v okolí Karviné. Děkuji za zmínění různých historických událostí, o kterých se moc neví a nemluví.


Ženy, které rozdávají adventní věnce
? - srpen 2020
Ženy, které rozdávají adventní věnce 2014, J. P. Snětivý (pseudonym)

Četlo se to rychle, menší rozměr knihy a větší písmena, takže to byla rychle stránka za stránkou. Ovšem děj nic moc, nějaká hlubší promyšlená zápletka chyběla, konec pofiderni..


Neplakej
srpen 2020 (17.-26.)
Neplakej 2018, Mary Kubica

Hodně roztahané úseky, kniha mohla být klidně poloviční a nic by se nestalo. První polovina knihy spíše slabší, přičemž dávám bodík za střídavé vyprávění rozdílných příběhů dvou osob, jejichž linky se na konci krásně protnou. Autorka mohla celou zápletku ještě více propracovat.


Žítkovské bohyně
? - červenec 2020
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Kousek naší historie a popis prováděných praktik na venkově, ktere rozhodně stojí za přečtení! Mě jako člověka, který vnímá různou energii, má rád bylinky a přírodní léčení, téma velice sedlo. Navíc jsem se narodila pár kilometrů od daného místa, což mě ještě více pomohlo vžít se do tamnějších životů bohyň. Některé pasáže byly na čtení těžší, místy se může člověk ztratit v popisu postav, ale na závěr do sebe vše krásné zapadne.


Den, kdy jsem se naučil žít
červen - červenec 2020
Den, kdy jsem se naučil žít 2015, Laurent Gounelle

Doporučila bych ji lidem, kteří jsou na začátku cesty za poznáním sama sebe a v rámci osobního rozvoje se ještě moc nevzdelavali. Po pokročilejší v této tématice bude kniha spíše nudnejsi, ovšem pár krásných myšlenek se vždy najde. Moc mi nesedlo sledování příběhů více lidí, uvítala bych spíš jen příběh hlavní postavy, který by byl rozebrán víc do hloubky.


Manželé odvedle
08. červen 2020
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena


V pasti lží
? - květen 2020
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)


Za zavřenými dveřmi
? - květen 2020
Za zavřenými dveřmi 2017, B. A. Paris (pseudonym)

Moc se mi líbilo střídání kapitol s časovým rozlišením minulost, přítomnost, které čtenáři kousek po kousku podhalovalo celý příběh. Kniha je psaná poutavě, stylem, který se dobře čte a opravdu máte chuť číst dál, abyste celý příběh rozuzlili. Tématika mě bavila a rozhodně je to kniha, z které se můžeme všichni poučit, abychom i my dokázali u na první pohled dokonalych věci vidět i tu jejich odvrácenou stránku.


Trhlina
? - květen 2020
Trhlina 2017, Jozef Karika

Mám rozporuplné pocity, po knize jsem sáhla, protože jsem chtěla číst něco strašidelné, což se splnilo a díky autorovu pomalemu gradovani důležitých momentů jsem někdy četla se zatajenym dechem. Na druhou stranu příběh měl až moc dlouhý (víc než polovinu knihy) úvod a pomalý rozjezd, zkrátka jsem myslela, že většina knihy bude o strašidelném putování po Tribeci, ale nakonec tomu bylo věnováno až poslední 2/5 knihy. Kniha ve mě po přečtení zanechala dojem, že úplně nevím, zda vyprávění věřit a nebo zda si opravdu někdo hodně ujizdel na drogách a měl bujnou fantazii. Chybělo mi rozdělení do kapitol.


Duch domu Ashburnů
duben 2020 (12.-17.)
Duch domu Ashburnů 2019, Darcy Coates

Moje první hororová kniha. No upřímně, jak člověk není na tento žánr zvyklý, tak jsem místy měla fakt bobky. Nastaly i momenty, kdy jsem se přemlouvala k přečtení další věty, protože jsem čekala, že tam na mě něco vybafne. Fantazie byla na plné obrátky a díky skvělému popsání prostředí a situací autorkou, jsem ty hororové situace prožívala s hrdinkou. Nejlepší byly první 2/3 knihy, poslední část, kdy už jsem věděla, kdo a co je duch a jak k tomu všemu došlo, tak jsem knihu dočítala už bez strachu, ale se zvědavostí, jak to nakonec dopadne.


Tiché roky
duben 2020 (07.-16.)
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Kniha se mi četla velice dobře a rychle, příběh byl poutavý, bylo zajímavé vidět různý pohled na svět otce a dcery. Jakožto čtenáře, který nezažil bývalý režim, byla tohle první kniha, kde jsem mohla vidět pohled podporovatele komunismu. Konec mi přišel moc useklý a ráda bych věděla, co se dělo potom.


Hana
duben 2020 (01.-04.)
Hana 2018, Alena Mornštajnová

Bravo!!! Kniha, která ve mě bude ještě dlouho rezonovat...


Dívka s mušlí
březen 2020 (18.-23.)
Dívka s mušlí 2003, Margaret Watson


Láska v Provenci
březen 2020 (01.-09.)
Láska v Provenci 2014, Julianna Baggott

Děj poutavý, vyústění závěru se mi líbilo, ale neustálé vzpomínání hrdinky na minulost a svého zemřelého manžela už mě nebavilo. Na druhou stranu kniha se mi četla rychle a až na zmiňované pasáže s manželem byla klidným čtením u kterého člověk vypne hlavu.


Lord John a důvěrná záležitost
leden - březen 2020
Lord John a důvěrná záležitost 2011, Diana Gabaldon

Těšila jsem se na ni, ale celkem mě zklamala. Doufala jsem, že se dozvím více detailů o Lordu Johnovi, ale celá kniha se točila kolem jedné detektivní zápletky a v některých částech děje jsem se musela hodně přemlouvat, abych ji vůbec dočetla.


Zázrak tam dole
leden - březen 2020
Zázrak tam dole 2019, Nina Brochmann

Spíše bych ji doporučila jako čtění pro dospívající dívky, které by se zde mohly naučit spoustu věcí o svém vlastním těle. Jinak tam byla pro mě dost věcí zbytečných a tudíž jsem některé části uplně přeskakovala.


Panicové
leden - únor 2020
Panicové 2017, Diana Gabaldon


Bubny podzimu
? - červenec 2018
Bubny podzimu 2012, Diana Gabaldon


Mořeplavec
? - červenec 2018
Mořeplavec 2011, Diana Gabaldon


Vážka v jantaru
? - duben 2018
Vážka v jantaru 2011, Diana Gabaldon


Cizinka
? - duben 2018
Cizinka 2010, Diana Gabaldon