Anaman

Přečtené 17České temno
? - únor 2022
České temno 2021, * antologie

Tak klenot ceskeho hororu to fakt neni, jak tu nekdo nadsene pise, ale najdou se zde hezke kousky. Kniha mala, do vlaku fajn.


Hrabě Monte Cristo 3 (třísvazkové vydání)
? - leden 2022
Hrabě Monte Cristo 3 (třísvazkové vydání) 2003, Alexandre Dumas, st.


Obraz Doriana Graye
? - leden 2022
Obraz Doriana Graye 2018, Oscar Wilde


Královny hrůzy
? - leden 2022
Královny hrůzy 2022, * antologie

Obsahove naprosto uzasna antologie. Vyjimecny pocin, ktery si zaslouzi opravdu velky potlesk. Tohle je kniha, ktera rozhodne nemuze chybet v zadne knihovne milovnika klasicke hruzy. Kdyby se specializovana nakladatelstvi na horory /Carcosa/ vice věnovali vydávání podobných knih, rozhodně by to byl pro knihovničku větší přínos, než brak jako “Strašidelná vagína” aspol. Skoda, ze nakladatel prevzal originalni obalku, ktera bohuzel nevystihuje tu vnitrni krasu knihy. Působí tak trošku levným photoshopem, ktery se ve sve obyčejnosti ztraci mezi dalsimi knihami. V kazdem pripade je toto vyjimecna kniha!


Fantasmagoriana: Kniha, která zrodila Frankensteina
? - listopad 2021
Fantasmagoriana: Kniha, která zrodila Frankensteina 2021, Johann August Apel

Tak kniha řádně prostudována a po prvotním nadšení přišlo i zklamání. Nejdříve oceníme hezkou oboustrannou obálku. Velmi dobrý nápad. Grafika na obálce velmi zajímavá, chytlavá a hodí se k uvedeným povídkám. Na první pohled ma tak člověk pocit, že před ním leží nějaká výjimečná kniha. Bohužel tento pocit hned zmizí, jak člověk vezme knihu do ruky. Kniha se totiž ohne jak školní sešit a hned vás napadne, ze v rukou držíte nějaký katalog cestovní kanceláře. Lepená (brožovaná) kniha s velmi měkkou obálkou bohužel západne mezi učebnice z nakladatelství Grada. Tohle se fakt nepovedlo a pocit z vyjímečne knihy je hned pryč. Vnitřní úprava knihy se velmi podobá podobné antologii hororů "Šťastné a hrůzostrašné", která si ovšem na rozdíl od této knihy, zachovává svou patinu "staroby". Bohužel hned po otevření na člověk opravdu padne ten zmiňovaný pocit moderní učebnice a ne to příjemné pohlazení starobylosti strašidelných příběhů. Jakoby si člověk otevřel knihu v elektronické čtečce knih. Bohužel provedení knihy hodnotím 30%. Velká škoda u tak výjimečného díla. Fantasmagorianu mám přečtenou v angličtině a také jsem četl pár studií o této knize. Proto jsem se také těšil na pohled znalce literárního hororu Martina Jirouška. Zde ovšem nastalo zklamání druhé. Stručně řečeno, Jiroušek zde píše o všem možném jen né o knize samotné. Dozvíme se tu první české a slovenské vydání Frankensteina, pár informací o křehké Mery a jejím románu a několik nedůležitych myšlenek, které prostě znát nemusíme. O historii Fantasmagorie, jejich autorech a celkově podrobnější pohled na knihu samotnou tu bohužel nenalezneme. A nezachrání to ani zajímavá, leč stručná ediční poznámka. Je to smutné, ale Wikipedie nám v krátkosti řekne více. Co mne ovšem u povídek zaráží je absence jména autora. V obsahu knihy máme uvedeny názvy povídek a jejich autorů, ale u jednotlivých povídek jména autorů chybí. To je opravdu hodně zvláštní a působí to tak trošku neprofesionálním dojmem. S podobným postupem jsem se setkal i u knihy strašidelný dům Charlese Dickense. Povídky v knize jsou úžasné a věřím, že překlad bude parádní. Já to četl v angličtině a byl jsem nadšený. Mám doma anglické vydání, které bohužel to české převyšuje o několik levelů. Knihu jinak doporučuji všem milovníkům starých hrůzostrašných příběhů a neměla by chybět v žádné knihovničce milovníka hrůzy. Bohužel její provedení je pro mne velkým zklamáním. Na druhou stranu jsem rád, že něco tak úžasného u nás vůbec vyšlo. Provedení knihy hodnotím 30%, povídky samotné rozhodně 100.


Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů
? - listopad 2021
Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů 2021, * antologie

Parádní antologie klasických hrůzostrašných příběhů s působivými ilustracemi. Něco podobného se na pultech knihkupců objevuje opravdu velmi vyjímečně. Povídky doplňuje zajímavá předmluva autora a stručný, přesto výborný medailónek autoru. Knihu vřele doporučuji všem milovníkům klasické hrůzy.


Frankenstein
? - říjen 2021
Frankenstein 2020, Mary Wollstonecraft Shelley


Hellraiser
? - říjen 2021
Hellraiser 2021, Clive Barker

Taková hororová klasika bohužel v úpravě, která v knihovně parádu rozhodně neudělá. Spíše doporučuji sehnat první vydání, které vypadá o mnoho lépe. Za příběh 80%, ale za knihu samotnou 20%. Takové nakladatelsky odfláklé.


Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda
? - říjen 2021
Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda 1940, Robert Louis Stevenson


Záhady Udolfa I
? - prosinec 2020
Záhady Udolfa I 2015, Ann Radcliffe

Perfektní goticky roman. Jen ta obalka odrazuje.


Barva z kosmu
? - prosinec 2020
Barva z kosmu 2020, Howard Phillips Lovecraft

U HPL to chce jit po povidkach. Nektere jsou supr a nektere odpad. Kniha jinak vypada lacine. Asi bych sahl po jinem vydani. Treba sebrane spisy od Plusu.


Stráž u mrtvého
? - prosinec 2020
Stráž u mrtvého 1969, * antologie

Perfektni antologie.


Sto hororů ve sto slovech
? - prosinec 2020
Sto hororů ve sto slovech 2016, * antologie

Jako čtení na zachod je to dobré.


Bestie
? - prosinec 2020
Bestie 2020, M. E. Pocha (pseudonym)


Dům u hřbitova
? - prosinec 2020
Dům u hřbitova 2020, John Everson

Obalka mne odradila a kdybych si nevsiml, ze to napsal Everson, tak bych ji ani nevzal do ruky. Pekny příběh, ktery stoji za prectení. Provedeni knihy je out.


Strašidelná vagina
? - prosinec 2020
Strašidelná vagina 2018, Carlton Mellick III

Odpad. To fakt nema cenu číst. Odlozeno po par stranách, protoze odpad patří do koše. Divné nakladatelství.


6. antologie českého hororu
? - prosinec 2020
6. antologie českého hororu 2015, * antologie

Jako celá série, tak velmi slabá antologie. V podstatě to už začíná obalkou, ktera působí hodně lacině a takové jsou i povidky. Zbytečné cist.