Frankenstein ekniha

Koupit

Světově proslulý hororový román je příběhem umělého člověka, který vyniká obrovskou fyzickou silou a po prvních trpkých zkušenostech ji zasvětí mstě a zkáze. Zloba patří hlavně rodině jeho tvůrce - chemika Frankensteina, a dramatický zápas vynálezce a jeho vynálezu končí smrtí obou. Je zřejmé, že snahou autorky bylo vylíčit postavu netvora co nejplastičtěji, zatímco ostatní protagonisté jsou v jeho stínu podáni se schematizující sentimentalitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459544/big_frankenstein-fNL-459544.jpg 4.11001
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: (ekniha), Městská knihovna (Praha)

Frankenstein, or The Modern Prometheus, 1818

Kniha Frankenstein

Atuin

Kdy si znovu přečíst tento wyjątkowy příběh než na počátku podzimu a jak to udělat nejlépe než s takhle pěkným vydáním....

monushka

Četla jsem do čtenářské výzvy na téma Kniha, která je v nějaké zemi zakázaná. Mám ráda klasická světová díla, ale Frankenstein mým šálkem kávy moc nebyl.

Kopretina

Oceňuji zápletku, formu knihy i vytříbený styl psaní. Líbilo se mi. Ráda jsem četla popisy přírody, lidí, rozhovory. Ano, je to o nenaplněných vztazích a o odpovědnosti za činy.

MirijamFrankl

Klasika, která má pořád co říci. O lidské nenávisti a nepřijetí. O odvaze, cílevědomosti a zbabělosti. O právech a povinnostech. O lásce a sounáležitosti, kterou my, lidské bytosti potřebujeme. A kromě toho nabízí i uhrančivé popisy evropské, zvláště švýcarské, přírody.

martina.riz

Velice nadčasové téma, román jsem získala z dědictví a nedávala jsem mu moc šancí, film jsem neviděla. Příjemně mě kniha překvapila, měla spád a téma je nadčasové, zlo plodí zlo.

Mášenka31

Mám z Frankensteina smíšené pocity. Jedná se o dílo, od kterého jsem čekala něco jiného a pokusím se popsat co a proč jsem byla z textu zklamaná.

Příběh je vyprávěn v několika rovinách, což je zajímavý prostředek, který se málem mine účinkem, ale naštěstí to zapadne do sebe. Máme první rovinu kapitána Waltona, druhou pro Frankensteina a třetí pro intermezza samotného monstra.

Přišlo mi, že kniha je chvílemi extrémně zdlouhavá, aby možné zajímavé a napínavé pasáže odbyla v pár větách. Mrzí mě, že moment vytvoření monstra je tak antiklimatický, že jakákoli smrt v románu je popsána tak, že ve mně nevyvolává emoce. Kniha jde s dobou a já se jen snažila nevnímat nelogičnosti v příběhu a ponořit se do tehdejší doby. Ať už jde o studium nebo cestování, společenské normy a události - všechno mi přišlo poněkud hluché.

Postavy jsou (kromě monstra) ploché. Frankenstein je velmi vzdělaný, chytrý (a asi inovátorský), Alžběta je milá a hodná, otec starostlivý, Clerval je nejlepší přítel pod sluncem... Jenže nic z toho nezapadá moc dobře do příběhu a žádná postava se nevyvíjí, maximálně někdo sem tam upadá do deprese, aby zase všechno bylo jako dřív. Ačkoli příběh psala žena, linka s manželstvím je mix typického romantického pohledu na lásku a zcela stoického pohledu na manželství.

Trvalo mi víc než dva měsíce knihu přečíst, protože mě nijak nezajímalo, co se s postavami vlastně stane. Nemyslím si, že by moje špatné hodnocení souviselo s tím, že je kniha starší klasikou, mám v knihovně klasiky, které se mi líbily a i protahovaná Sophiina volba se četla lépe než 215 stránek této knihy.

Nakonec i pohnutky monstra mohly být popsány lépe. Takhle jsem si jen říkala, proč teda Frankenstein nebo monstrum nespáchají sebevraždu, oba na to měli vnitřních pohnutek až dost.

adrianna0305

Stará dobrá klasika, která mě trochu zklamala :-( Možná za to mohl fakt, že jsem viděla první film. V knize mi chyběl podrobnější popis stvoření monstra, jak kdyby se zjevil jen tak. To co mělo dělat knihu hororovou bylo děsně odfláklé.

fénix56

(+ SPOILER) Tento gotický román není v prvé řadě hororem, ale popisuje osud nešťastného, uměle stvořeného "člověka", který kvůli svému hrůzostrašnému zjevu u lidí budí strach a nenávist, přitom hledá lásku a pochopení. A když zjistí, že nemá šanci přesvědčit lidi o své náklonosti k nim, požaduje po svém stvořiteli Viktorovi Frankensteinovi, aby mu vytvořil umělou družku, stejnou jako je on. Viktor nejdříve souhlasí, ale pak se svého díla a následků zalekne. Zklamaný netvor se začne mstít...
Cesta to pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Není radno si hrát na stvořitele a překračovat přírodní zákony.
Viděla jsem kdysi film režírovaný Kennethem Branaghem a myslím, že přesně vystihl myšlenku této knihy, kde se nesplnitelná touha po lásce změní v krutost.