ZuzziŠ ZuzziŠ komentáře u knih

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Vlastně dávám tři hvězdy za knihu samotnou, čtvrtá je speciálně pro Fulghuma.
Skoro bych řekla, že už se na autorovi (mém nejmilejším žijícím spisovateli) projevuje jakási stařecká bláznivost, na kterou je pyšný, protože už je starý, tedy moudrý.
PS: A Čechy ještě neprokoukl ;-)

17.10.2023 4 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Jako proč?

17.10.2023 3 z 5

Maličkost Maličkost Markéta Baňková

Vědecké informace dobrý, obdivuju autorčinu práci v tomto ohledu.
Jinak jsem ráda, že kniha skončila. Fantasmagoricky.

17.10.2023 3 z 5

Bílá Voda (limitovaná edice) Bílá Voda (limitovaná edice) Kateřina Tučková

Nejdřív jsem si četla recenze ke knize, a pak knihu samotnou.
Takže milí kritici.
S textu nevyplývá, že by Lena vždycky v pravý čas kápla na správný text.
Autorka se historií nechala inspirovat, jak, sama píše v závěru - nepovažuji za vhodné její slova opisovat a tvářit se, že jste objevili Ameriku.
Že se v různých dobách mluvilo a psalo odlišně je fakt, ale pokud vás toto trápí...
Že ale nikomu z vás nevadil pojem "děcko" místo "dítěte", to je mi záhadou.

To je totiž moje jediná výtka.
A všem budoucím čtenářům doporučuji počítat s tím, že historie je drsná, a když si o ní přečtete, může se stát, že se budete muset chvíli dívat do zdi a vydejchat to.

17.10.2023 5 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Inu, po tříleté pauze jsem se vrátila ke čtení - a bylo to tak snadné.
Už vím, jaké to je, když Voltaire přijel do Paříže, stýská se mi po de Bumerachaisovi...inu, Fechtwanger je prostě nejlepší!

17.10.2023 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Doplňování základního vzdělání: Narnie padla.

A zrovna teď nejvíc oceňuji teologický/filosofický přesah boje dobra a zla. Kdo slouží dobru, slouží dobru, i kdyby mu říkal zlo...

06.03.2020 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Příběh Dánky žijící v naprosté symbióze a v souladu s Afrikou: s domorodci, s přírodou, s nečekaně těžkým životem na farmě mírně narušuje všudypřítomný pocit, že ta ženská něco tají. O obrovských dluzích se dozvídáme mimoděk (sobotní hradby před poštou/od věřitelů/), stejně jako rodinných sponzorech, jakož i manželovi (jemu jsou věnovány dvě věty ve druhé třetině knihy). Pouze někdy mezi řádky se dá vyčíst něco o velké lásce k Denysovi. A pak stačí jenom chvíli googlit: ano, spisovatelka zasažená ani ne tak vzpomínkovým optimismem, ale snahou o vytvoření pohádky, sakra něco tají.
Ale čte se to moc krásně.

04.03.2020 4 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Kniha od vašeho nejmilejšího žijícího spisovatele se vám prostě musí líbit...
PS: knihu mám půjčenou z Knihovny města HK, kterou (knihu, ne knihovnu) ti dobří lidé, knihovníci, nechali 21. 10. 2019 podepsat od samotného autora s věnováním "for the library". Už to provonělo knihu pokojem a napraveným osudem. Asi mým.

21.02.2020 5 z 5

Matka a dcera: Charlotta a Alice Masarykovy Matka a dcera: Charlotta a Alice Masarykovy H.Gordon Skilling

Autor začíná vyprávění o ChGM, že nebude psát o tom, co je běžně známé - a u kapitoly ChGM a přednášky o Paynenovi jsem si říkala, ha, nemá o čem psát.
Ale vznikla nádherná, obohacující kniha, která plyne (jistě i díky skvělé práci překladatele), o dvou inspirujících ženách. Kudy ještě jo a kudy už ne. Nádherné.

20.02.2020 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Můj manžel řekl, že je v této knize krásně vyjádřeno, proč je na světě zlo, když ho Bůh stvořil jako dobrý - a měl pravdu.
A já mám obrovskou radost z toho, jak v tom Lewisovi všechno dává smysl...i pohádky.

19.02.2020 5 z 5

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Charles Bukowski

Ze začátku v zásadě klasika - někdo, komu jeho zku... rodiče pos...život se v tom plácá a myslí si, že je to omluva pro jeho zku...život, který vede. Kdo se z toho dostal, nebo kdo měl větší štěstí do začátku, toho nenávidí. Život ve čtyřkových hospodách je jediný správný. Sázet na koně je cool, sledovat baseball bezbřehá nuda. (a co biatlon?)
Následuje vystřízlivění, stařecká zatrpklost, smíření se smrtí...
Bukowski se od jiných (pseudo)umělců tohoto ražení liší dvěma podstatnými věcmi - má obrovský talent a má rád kočky.
PS: Moje hodnocení 3,5 hvězdičky. Zaokrouhluji dolů proto, aby se víc lidí netvářilo jako umělec, když jsou prostě jenom zapšklí zadlužení alkoholici se záznamem v trestním rejstříku.

15.02.2020 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Uznávám, že někdo, kdo má rád "dospělého" Lewise a Pastirčáka, by měl číst tyto dva, a ne literaturu pro začínající charismatiky, protože pak bude zklamán...(a každému co jeho jest).
Na druhou stranu, jedná se o úžasný vhled do ezoterického křesťanství, ve kterém není řád, Ježíš všechna pravidla zrušil, vztahy, vztahy, vztahy, láska, láska, láska, blalablabla, svoboda, nezávislost...

06.02.2020 3 z 5

Jistá zkratkovitost příběhu je asi pro komiks vlastní - a možná důvod, proč poslední komiks, který se mi líbil byl Čtyřlístek. Ale proč ty obrázky nejsou přehlednější?
Nicméně velmi oceňuji způsob, jakým byla zpracována dřina vrcholového sportovce!

24.01.2020 3 z 5

Jedenadvacet polibků Jedenadvacet polibků Roald Dahl

Tohle je poprvé, co je v anotaci napsáno "povídky s překvapivou pointou" - a já skutečně byla pointami neustále překvapována. Inu, jednou to přijít muselo.
I když - u těch povídek, které se staly předlohou pro "Černé historky aneb Co se stalo" jsem pointou překvapena nebyla. A myslím, že by předlohou mohly sloužit i všechny ostatní.
PS: překladatel v každé povídce zvolil nějaké archaické slovo, které už mě byly neznámé. Včetně toho populárního z Babičky ze čtvrté kapitoly :-)

23.01.2020 4 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

O knize jsem slyšela od jiných vědců-přírodovědců a jejich manželky mi ji doporučily s tím, že je to velmi vtipná ukázka toho, jak je život s geniálním fyzikem složitý (ale nemyslím si, že by se chtěly litovat. Byl v tom i povzdech: "Máme Feynmanna na talíři!")
Renesanční člověk, trošku blázen...vědom si své vlastní ceny, majíc pokoru.
Smekám.

22.01.2020 4 z 5

Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Marcia Grad

V zásadě se jedná o velmi populární druh literatury o tom, jak objevit sebe a být od pátku šťastná - stačí přece jít po své cestě pravdy. Zajímavé je, že uživatelky tohoto životního stylu jsou obvykle alespoň jednou rozvedené a děti k nim mají decentní vztah.
Co ovšem oceňuji, že tentokrát motivační citáty (jsi dokonalá taková, jaká jsi) jsou zabaleny do příběhu princezny.
Co chybí je, jak se změnil vztah princezny s jejími rodiči a s jejím (bývalým?) manželem po návratu z cesty - v románu by to mělo být. A co tuplem chybí je absolutní ignorance neplodnosti princezny při cestě za pravdou a štěstím. Na to by se ptala taky.
Ale možná jsem jenom otevřená hledání nedokonalostí a ne toho krásného :-P

07.01.2020 3 z 5

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Pierre Bayard

Pravidla uvedená v této knize se nejlépe uplatní na knihu samotnou...

20.12.2019 2 z 5

Biatlon Biatlon Josef Trojan

Spíše než encyklopedie se jedná o výběr vybraných závodů, kterými se lze pochlubit (jako by do historie českého biatlonu nepatřily roky, kdy se vážně uvažovala o zrušení ženské reprezentace). A ještě nadto s chybami.
Asi nejzásadnější je chybějící bronzová medaile Kateřiny Holubcové z MS v Chanty-Mansijsku 2003.
Největší množství chyb je ovšem ve jménech zahraničních biatlonistů - jsem skutečně přesvědčená, že v odborné publikaci o biatlonu by příjmení "Poirée" mělo být správně napsáno více než jednou. Také autoři neustále pletli pořadí jmen (křestních, např. Gunn Margit a ne naopak, ale i příjmení Dorin Habert, ne obráceně), pokud je nevynechali úplně. Objevují se závodnice "Gregorinová" nebo "Bergerá"...
...holt šito horkou jehlou. Škoda.

20.12.2019 3 z 5

Nacistická literatura v Americe Nacistická literatura v Americe Roberto Bolaño

A ze všeho nejlepší je to, že když vám někdo o této knize řekne, že je to smyšlený slovník spisovatelů, tak víte, že to nikdy nedočetl :-)

11.09.2019 5 z 5

Galilejec Galilejec Kristýna Freiová

Vybrat si téma "Ježíš" jaké předlohu ke své knize a převyprávět jeho příběh "neotřele" považuji za laciný trik, jak se případně vyhnout kritice- vždyť jste přece tak úzkoprsí! Proč by Mesiáš nemohl mít děti a být nevěrný své manželce a i jinak vykazovat známky sobectví a nafoukanosti? - Přesně z toho důvodu, proč si ho autorka vybrala jako námět: jeho příběh je příběhem čiré lásky, která se stala člověkem.
Ale možná se jedná jen o nepovedený kompilát mnohem lepších převyprávění tohoto velkého příběhu z minulosti. Hlavní hrdinou není Ježíš, ale Ješua, kterému se ději podobné věci jako Ježíši, ale přece to on není - pak ale Galilejec s Životem Briana prohrává na celé čáře. Pak jsou Pilátovi psi u Bulgakova mnohem psovitější než ten pes, kterého potkal Galilejec. A koneckonců, i ty Čtyři dohody a celé Toltécké učení je rozumnější než Galilejcovy kecy.
A opravte si v dalším vydání čárky. Rozdělují věty na nelogických místech.

26.08.2019 3 z 5