Biatlon

Biatlon https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230899/biatlon-230899.jpg 4 6 4

Unikátní historii již více než devadesátileté existence biatlonu v Československé a České republice mapuje kniha Josefa Trojana, bývalého trenéra biatlonu, nazvaná „Biatlon aneb Od vojenských hlídek k biatlonu.“ Historie tohoto dnes tak populárního sportu se u nás píše už od roku 1923, kdy začaly závodit první vojenské hlídky. Jejich závody pak byly jako ukázkové soutěže zařazeny už v roce 1924 do Týdne zimních sportů ve francouzském Chamonix, který se pořádal pod patronátem Mezinárodního olympijského výboru. Do závodu tehdy nastoupili zástupci šesti zemí a československá hlídka skončila čtvrtá. Kniha dále mapuje éru nejen vojenských hlídek, ale i velkorážného biatlonu a jeho přechod na biatlon malorážný, jenž měl zpočátku od 50. let 20. století podobu Sokolovského závodu branné zdatnosti. Nejrozsáhlejší kapitolou je historie biatlonu od roku 1989 do současnosti. V závěru knihy je zaznamenána i medailová žeň českých biatlonistů, kteří přepsali na XXII. Zimních olympijských hrách v Soči historii a český biatlon přivezl domů poprvé ne jednu, ale neuvěřitelných pět medailí. Obsáhlou publikaci doplňují čtyři stovky fotografií.... celý text

ZuzziŠ
20.12.2019 3 z 5

Spíše než encyklopedie se jedná o výběr vybraných závodů, kterými se lze pochlubit (jako by do historie českého biatlonu nepatřily roky, kdy se vážně uvažovala o zrušení ženské reprezentace). A ještě nadto s chybami.
Asi nejzásadnější je chybějící bronzová medaile Kateřiny Holubcové z MS v Chanty-Mansijsku 2003.
Největší množství chyb je ovšem ve jménech zahraničních biatlonistů - jsem skutečně přesvědčená, že v odborné publikaci o biatlonu by příjmení "Poirée" mělo být správně napsáno více než jednou. Také autoři neustále pletli pořadí jmen (křestních, např. Gunn Margit a ne naopak, ale i příjmení Dorin Habert, ne obráceně), pokud je nevynechali úplně. Objevují se závodnice "Gregorinová" nebo "Bergerá"...
...holt šito horkou jehlou. Škoda.

BiathlonGirl
16.08.2017

Naprosto top kniha, alfa omega mé ročníkové práce. Pro zaryté fanoušky, jako jsem já nepostradatelný kousek v knihovně.

jprst
03.11.2016 5 z 5

Obsahově kvalitní publikace, která o biatlonu dosud chyběla a na které je patrné, že ji dal dohromady skutečný odborník.

Golemiada
10.11.2015 5 z 5