Nacistická literatura v Americe

Touto knihou, vydanou v roce 1996, na sebe dnes slavný Roberto Bolaňo poprvé upoutal pozornost. Formálně se tváří jako slovník spisovatelů, ale žádná slavná jména skutečných latinskoamerických autorů, kteří si tak či onak zadali s fašistickou ideologií, tam nenajdeme. Není to ani sbírka esejů, ale ani román či povídky, nýbrž zvláštní hybridní žánr: soubor typicky bolaňovských, záměrně znejistělých vyprávění, kde banální a všední historky nabývají děsivých a groteskních rozměrů. Bolaňo tu má blízko k Borgesovi, jenž také věrohodně vyprávěl o neexistujících spisovatelích, textech a historických osobnostech a s radostí ze hry vymýšlel příručky typu Fantastické zoologie. Bolaňo si navíc hraje se jmény, která se někdy dají v textu dešifrovat, sarkasticky se šklebí a popichuje, ale hlavně propadá - a s ním i čtenáři - kouzlu slova a chrlí fascinující litanie a obrazy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81279/big_nacisticka-literatura-v-americe-MOD-81279.jpg 3.930

Vydáno: , Argo

La literatura nazi en América, 1996

Kniha Nacistická literatura v Americe

ZuzziŠ
11.09.2019

A ze všeho nejlepší je to, že když vám někdo o této knize řekne, že je to smyšlený slovník spisovatelů, tak víte, že to nikdy nedočetl :-)

Toffee
27.08.2017

Věřím tomu, že se Bolaňo dobře bavil, když si vymýšlel spisovatele, vytvářel jejich životopisy a vzájemně je propojoval. Nešlo si také nevšimnout, jak do jejich osudů šikovně v narážkách vplétal historii latinskoamerických zemí, ale i přesto byl výsledek celkem nečtivý. Jako kdybych si opravdu vzala slovník spisovatelů.

puml
17.05.2017

Mám obecně rád slovníky a ještě raději pak slovníky obskurní a fiktivní, jako v případě této knížky. Někteří autoři mají asi předobraz ve skutečných autorech. Občas se v textech mihnou autoři jako Borges, Cortázar a dokonce i sám Bolaňo, takže se jedná veskrze o spojení fikce, lépe řečeno snu a noční můry s pozvolným šílenstvím a bdělým stavem. Pozornému čtenáři neujde, že někteří autoři se objevují i v jiným Bolaňových románech jako například Daniela De Montecristo a v textu zmíněný generál Entrescu (2666).

Myslím, že si každý najde toho svého oblíbence, svou oblíbenou "zrůdu" a své oblíbené heslo. Mě asi nejvíc zaujaly hesla-životopisy bratrů Schiaffinů a pak taky Ramíreze Hoffmana, jehož osud je zpracován v samostatné knize Vzdálená hvězda. Jak bylo napsáno v jedné recenzi, je to slovník zároveň zábavný i obludný. Doporučuji.

Sparkling
25.03.2017

Možná musí být člověk větší intelektuál či znalec chilské literatury, aby si knihu užil. Přestože mám Bolañovy ostatní knihy velmi ráda, tuhle jsem spíš přetrpěla.

karnifex
18.02.2014

Fiktivní slovník spisovatelů, kteří si zadali s nacismem. Některé kapitoly/hesla jsou velmi vtipné, z jiných mrazí.. Bolañovi postřehy jsou velmi trefné. Knihu jsem četl snad desetkrát a stále se u ní skvěle bavím.

Skip
04.06.2012

V této knize nám autor předložil něco jako portréty několika jiho i severoamerických spisovatelů, kteří se více či méně zapletli s nacismem nebo fašismem. Ale pozor nejde o literaturu faktu, protože všichni ti spisovatelé jsou fiktivní. Mohlo by se to zdát jako blbost, ale ona je to taková velmi promyšlená hra a myslím, že kdyby čtenář znal hodně do hloubky tamější literatury, jistě by v náznacích poznal skutečné předobrazy. Já k takovým čtenářům nepatřím, protože až tak do detailu americkou literaturu neznám. Ale i tak to pro mě bylo velmi zajímavé čtení a považuji tohoto autora za jednoho z nejoriginálnějších Latinos.