ZÓNA Online ZÓNA komentáře u knih

Sok Sok Iain Reid

Naprosto neotřelým způsobem napsané sci-fi.
Děj se táhne jako žvýkací guma, ale té nejvyšší kvality.
V příběhu od začátku něco nesedí, ale netušíte, o co by mohlo jít. Možností je celá řada a pro zkušené čtenáře detektivních příběhů jde možná o výzvu z kategorie vzácných odhalení (sám jsem naprosto pohořel). Ale na svoji obhajobu musím uvést, že nejsem čtenář z kategorie důvtipných, spíše se snažím knihu vstřebávat postupně a s radostí.
Pokud se do knihy pustíte, budete s úžasem sledovat komornost příběhu v jeho vratké podobě, jisté tajuplnosti a nejasnosti, až dospějete k závěru vlastně velice dojemnému, lidskému a (pro mě) naprosto nečekanému.
Atmosféra knihy je dokonalá, postavy díky komornímu pojetí velice charismatické a pro čtenáře blízké.
Budete mít i strach. Šimrající, kradmý, neurčitý pocit nejistoty.
Kniha na vysoké úrovni lidského vnímání světa. Paranoidní vztahové schizma...

03.09.2022 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Netuším, s jakou vizí pracovala a psala paní Ježková, ani nemám ponětí o záměrech nakladatelství Práh.
Za mě jsou RUCE HOUSLISTY kredibilním románem se vším všudy. Zvolená forma vyprávění jen zvýrazňuje odvahu autorky, zaobalit epický rozměr románu do lidského hávu a vyprávěním v mnoha tóninách jej povýšit na literární skvost, který dokáže stvořit jen skutečný virtuos...
Velice inteligentní jazyk, ani špetka pyšného psaní, které mnohdy v knihách lze nalézt.
Autorka spojuje historická fakta s osudy postav velice jemným způsobem a čtenář musí mít pocit naprostého zapojení se do příběhu, stává se nečinným spolupozorovatelem všeho a nezbývá mu nic jiného, než plakat nad osudy všech členů rodiny Schillerových.
Paní Ježková též mistrovsky prohnětla nacisty s komunisty, udělila jim stejný punc ohavnosti a nelidského chování.
Její styl je přímočarý, precizní, ale zároveň citlivý a vnímavý k záměru, s kterým napsala celou knihu.
A nakonec chci ještě jednou upozornit na fakt, který je zavádějící a pro mě nepochopitelný. Na přebale knihy je uvedeno, že se jedná o na sebe volně navazující povídky.
Nenechte se tím zmást a přečtěte si jedinečný román, který ze sebe budete sestřásat ještě měsíce po jeho přečtení...
Mistrovské dílo, paní Ježková...
Děkuji.

03.08.2022 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Příběh bez konce...
Ale krásný. Až hororový nádech slov a balancování na hraně příčetnosti. Již od samého začátku.
Nahlížím na povídku jako na základ veškerého psaní. Na podstatu umění psát.
Vytvořit zápletku a ponechat ji plavat na vodě. Nechť si ji proud vezme, kam chce samotný čtenář.
Na základ SPÁNKU by se dal nabalit obrovský balvan slov a vytvořit román.
Murakami nám dal volbu. A tu největší radost. Přemýšlet...
A neudělal něco takového poprvé.
Nebudu se snažit předstírat, že nedumám nad smysluplností povídky. Obracím naruby jednotlivé nuance kapitol.
Ale vím jediné. Že Murakami je spisovatel s S na začátku...

21.07.2020 5 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Nakažlivý styl psaní...
Dějová látka, podobně jako u Jezera, tajemná a nekonkrétní.
Silné popisy a roztroušený příběh...
Čtenář si v něm cestuje a hledá správný směr.
Postavy, jež vystupují v knize jsou popsány naprosto neotřele, postupně s nimi soucítíte a nacházíte v nich jejich odlišnosti, sny, rozpory, lásku i smrt.
Vše v jednom skvělém balení, které nabízí paní Bellová.
Nepopiratelně velice důležitá kniha, která by měla učit veškeré lidstvo k pokoře a lásce.
Utopil jsem se v slzách Mony a v hořkosti Hání....
V osudech, jenž nikdy nepřestanou být aktuální, dokud člověk nepochopí, že není na světe proto, aby trpěl...

06.06.2022 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Schizofrenní kniha!
Při čtení působí neučesaně, kousavě a často i nudí.
Ale když ji nemáte v rukou a jen o ní přemýšlíte, nepřestáváte žasnout...
Má obrovskou morální sílu a poselství.
Žije si vlastním životem a čtenáře odvrhuje a přitahuje zároveň.
Netradiční spisovatelský um tohoto Francouze se nedá popřít. Někdy až intelektuální čtení pramenící ze znalosti prostředí, ale i lidských ambicí.
Živočišnost sexuálních scén je velice explicitně pojata, ale nepůsobí vulgárně. Prolínají se celou knihou a ve výsledku zjistíte, jak důležité je mít v životě člověka, který vnímá spojitost lásky s permanentní touhou a láskyplností tohoto druhu.
Čerpal-li autor ze svého života a přispěl-li jím alespoň z padesáti procent do celého příběhu, má rozhodně můj obdiv.
I název románu podtrhuje moje smýšlení o něm.
Celý obsah může rozpoutat bouřlivou diskuzi nejen na sociálních sítích, ale i mezi sobě blízkými lidmi, kteří jsou schopni bez studu hodnotit přečtené stránky a subjektivně sdělit ostatním svůj pocit z nich.
Kdyby byl obsah čtivější a mnohdy se nezajídal, nestyděl bych se jej označit za dokonalý.
I přes tuto drobnou vadu na kráse mi nečiní sebemenší problém zvolat: VOALÁ, VOALÁ...

03.03.2022 4 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Dárková kniha pro každého z nás a navíc...
Překrásné umělecké kresby, jež zasáhnou každého romanticky založeného člověka. Díváte se na obrázky a čtete text ukrytý uvnitř. Vnímáte každý detail a výzdobu obrázku.
Se skutečným textem se ztotožníte a pak již jen vnímáte delikatesu v podobě ilustrátorovy geniality.
Jednoduše pojatá teorie nelásky k sebe samotnému/mé.
Mistrně zpracované nakladatelem.
Z hloubi duše bych si přál, aby takových knih bylo spousta a bavili se u jejich prohlížení dospělí společně s dětmi. A obohacovali sebe navzájem. Protože dospělý svět nesoupeří se světem dětským. Měl by být v symbióze a přesně takové knihy, jakou je i ZTRACENÁ DUŠE, zcela jistě pomohou k identitě dvou naprosto odlišných světů...

14.05.2021 5 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Když uvedu, že bych povídky Biancy Bellové chtěl číst na pokračování, nevyjádřím přesněji nepojmenovaný pocit, který ve mně vyvolávají.
Jednoduchost s jakou vás každá povídka obejme je mimo náš časoprostor. Vytrhne vás z úvah, podvolíte se jí a netrpělivě čtete o životě, o jeho nuancích a nesplněných snech.
Paní Bellová používá barvitý jazyk. Přizpůsobuje svoje vyprávění jednotlivým charakterům a postavám, prokládá slova vtipem, sarkasmem i smutným cynismem.
Často jsem se během čtení smál a vnímal lidskou stránku psaného slova.
Nebudu zde vyzdvihovat jednotlivé povídky, protože ani jedna si nezaslouží stát nad ostatními. Každá má svoji sílu, myšlenku a směr.
Každá povídka sděluje. Jste jí vždy hozeni někam, odkud nechcete zpět. Tak si vás dokáže podmanit situace, postavy, nebo nálada textu.
Jakoby Bianca Bellová byla čarodějnice. A její slova kouzelným lektvarem.
Substanci zná pouze ona...
Měla by si nechat patentovat...

18.04.2022 5 z 5

Domov Domov Toni Morrison

Černošská sugesce z pera nositelky Nobelovy ceny.
Poslední román nedávno zesnulé autorky velice citlivě a zároveň korektně nahlíží na období okolo války v Koreji.
Morrisonová své postavy zcela fascinovaně provedla všemi částmi děje, propojila jejich osudy a nenechala na žádné z nich otazník.
Kniha není překombinovaná, není nafouklá a nesvadí k emancipaci, ani rasismu.
Je naopak lidská a uvěřitelná, byť bolestná a ve své podstatě krutá k osudům černošských lidí.
Vyzdvihnout musím koncepci knihy, žilnatost jednotlivých kapitol.
DOMOV je knihou, která se dá číst vícekrát. Cítíte z ní omamnou vůni nedávných let, bezohlednost války a muže a ženy, kteří k vám mohou promlouvat pokaždé, když na ně dostanete chuť.
Život je konečný a o tom vás tato kniha přesvědčí více, než kterékoli jiné knihy.
Nobelova cena ve správných rukou...
Čest památce Toni Morrison...

06.10.2021 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jak jinak nazvat tuto knihu, nežli krásnou literaturou??
Nečekejte napětí, nesnažte se o rychlý spád děje. Vnímejte krásu literatury jako celku se všemi jeho nuancemi.
Tento Holanďan vytvořil z banální zápletky velkolepý román. Pohrává si s city jednotlivých postav, dává nahlédnout do soukromí takového rázu, které se až rdousí z toho, že je někdo třetí přítomen. Někdo bude znechucen, někdo vzrušením ani dýchat nebude. Je na každém z nás, abychom si podmanili některou z postav příběhu. Není jich mnoho a na každou z nich budete ještě dlouho vzpomínat... To vám garantuji... :-)
Já sám jsem si zamiloval Agnes, doktora Curlewa a paní Foxovou...
Myslím, že téma KVÍTKU je dobře obeznámené všem čtenářům a není třeba ho ani v nejmenším připomínat. Četba byla velice příjemná. Nakolik je to překladem pana Janiše, to nemohu posoudit. V každém případě je skvělý. Pan Faber používá ve svém příběhu obhroublá slova, nicméně jsou zřejmě na místě, protože lidé jsou takoví jací jsou, bohaté lidi nevyjímaje. Oblíbil jsem si jeho styl psaní, protože i při popisných scénách se nenudíte. Čtete a čtete... Závěr vás možná vyděsí, zklame, nebo rozechvěje... Na každou povahu může působit jinak...
Tato geniální sonda do hlubin města Londýna, do nitra prostitutek a zámožných lidí mě ohromila. Kdyby pokračovala třeba i dvoutisící stranou, nenudila by. Děj není složitý. Je nabitý láskou, chtíčem, touhou, odporem a vírou. V jakém pořadí pro vás-to již musíte ohodnotit sami. Já vyzdvihuji ODPOR !!
Musíte si KVÍTEK přečíst... Má tolik kouzla kolik unesete a ještě mnohem, mnohem víc...

02.08.2017 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dávám pět hvězdiček za krásný příběh. A nejen za něj. Odmyslím -li skvělou atmosféru, kterou King dokáže vytvořit v každém ze svých románů, odmyslím-li nádherné tajemno ve kterém je mistr nad mistry, zbývá mi nádherná lidskost příběhu, krásná postava hlavního hrdiny a jeho přátel, neskutečná hloubka smutku, kterou považuji za takřka geniální a za pointu, kterou jsem doopravdy nečekal. A něco pro muže. King stvořil nádhernou blondýnku, která určitě nenechá žádného muže klidným. Není to horor, ze kterého by jeden nemohl usnout, ale je to vyprávění, které je reálné a z kterého člověk může mít skutečný strach. Bravo!!

10.02.2015 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Až fantaskní vyprávění...
A právě v tomto ohledu mi přijde celý příběh jako sen.
Sen člověka mdlého duchem, který žije ve svém uzavřeném vyfabulovaném světě. Co je skutečné a co není; toť otázka.
Lidská zvrácenost je propojena s nacisty, kteří tvoří rámec celého příběhu. Příběhu smrti.
Obdivuhodná skleslost provází celý text. Pan Fuks používá Kopfrkinglův slovní leitmotiv jako dominantní prvek tragičnosti jednání hlavní postavy. Bolestivě budovaná atmosféra má vyústění v několik až děsivých scénách.
Oceňuji a netuším, jak spisovatel stvořil něco tak dokonalého.
Důležité je rovněž oddělit Herzův filmový snímek od literární předlohy. Hrušínského hororové charisma a kamera Stanislava Miloty transformuje Fuksův příběh v zcela odlišnou dimenzi.
Kniha je přívětivá, i když jisté prvky inferna přináší.
Pro mě literární zážitek...

21.11.2023 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Nepřistupoval jsem ke knize jako k detektivce. Zaujal mě strmý vzestup paní Třeštíkové a knihu jsem začal číst na doporučení.
Kniha se zpočátku tváří jako detektivní příběh. Koneckonců i tak končí. To mezi tím je objasnění, přiblížení a psychologie jednotlivých postav příběhu.
Celkově vzato mi přijde vše uspěchané a nedotažené. Jistě, postavy jsou propletené a zápletka svoji jednoduchostí činí vyšetřovaní složitějším, než se zdá.
Nicméně prostor nedostali kriminalisté, nýbrž podezřelí. A možná to mělo být naopak.
Rozumím touze překvapit, ale chápu i nevýraznost celku.
Styl psaní je zajímavý, ale ve finále ničím překvapivý.
Není to osudová kniha. Proniknete jí a vylezete suší. Neulpí na Vás její dech, ani prach...

23.05.2018 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Petr Bezruč a jeho Slezské písně... :-)
Nebudu předstírat, že sbírka je dokonalá. Nicméně, plný počet hvězd, protože několik básní je nezapomenutelných, geniálních, smutných a některé dokonce šokují svojí čistotou, s jakou jsou podány, vyprávěny a především skvěle zrýmovány.
Na základní škole jsem znal jen OSTRAVU. Nyní jsem obohacen o několik básní, které nikdy nezapomenu. A když jsou vám ještě navíc recitovány, tak na konci básně v němém úžasu třeštíte oči. Tak jsou silné!!!
LABUTINKU řadím mezi nejsilnější básně české poezie všech dob... Krásné, jemné, láskyplné a bolestně smutné...

26.11.2017 5 z 5

Sestry Sestry Martin Uhlíř

Bylo poměrně jednoduché vstoupit do příběhu, který uhrančivě popisuje prazvláštní souboj několika lidí a odvíjí jejich osudy z mnoha pohledů a odboček. Mezi postavami se utváří jisté propletení a retrospektivami odhaluje jejich minulost.
Zkušený publicista Martin Uhlíř vstoupil na nelehkou beletristickou cestu a jeho debut se vydařil. Vybral si nejednoduchý styl, nejednoznačný příběh, který od první stránky baví a pohlcuje. Vykouzlil charismatické hrdiny, atmosféru zahraniční dovolené s příměsí minulosti, odehrávající se naopak v domácím, dobře známém prostředí.
Nebudu hodnotit dosaženou hloubku psychologie, ani politickou zápletku, která je vzhledem k profesi spisovatele poměrně úsměvná.
Chci vyzdvihnout kvalitu celku, docílenou čtivost a napětí příběhu, který se mohl stát snadno bezvýznamným, kdyby jej někdo pojal s cílem vysvětlit.
Pokud si libujete v inteligentním čtení, které ovšem neosciluje v intelektuální chaos, budete mile překvapeni a po přečtení knihy si ji buď přečtete znovu, nebo budete žádat o její pokračování...

08.05.2022 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Líný příběh z ospalého místa plného krutosti a smutku.
Zaujme od první stránky. Jeho předností je srozumitelné vyprávění a nádherná ústřední postava románu chlapec Nami. Jeho poznávání světa od úplně prvních krůčků po dospělost, v kterou ani nedoufal.
Prostředí je opravdu nehostinné, ale dává dobře vyniknout lidským emocím, hrubosti, násilí, ale i citu a lásce.
Čtenář obdivuje Namiho a prožívá s ním jeho putování, naděje i zklamání.
Čtenáři jsou různí a z románu si odnese každý něco jiného.
Já si odnesl poznání, že ani ponížení nemůže člověku vzít touhu po životě a lásce...

25.08.2018 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Na konci knihy stojí výzva v podobě doslovu dvorního překladatele Murakamiho Tomáše Jurkoviče.
Výzvu jsem nepřijal, možná později.
Chci vnímat kouzlo Murakamiho prózy sám. Nebýt poučen.
Síla jeho vyprávění je značná. Úsilí pochopit myšlenku a význam knihy je na čtenáři samotném.
Murakami svoje příznivce zavede do komorního světa nenaplněných lásek a psychologicky táhne děj do záměrného ztracena. Přesto se nenudíte a vnímáte každou větu, každé slovo.
Nechci srovnávat jeho známé povídky s tímto románem...
Ale vyústění mají společné... Nejasnou pointu. I když SPUTNIK, MÁ LÁSKA je lidštější a tudíž více vstřebatelná próza.
Román má skvělé postavy, brilantní popisy a tempo.
Murakami je zázrak...

25.08.2020 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Pohádka?
Nebo příběh s přesahem, který není pro každého?
Krásná ilustrovaná kniha od světoznámého spisovatele.
Tak všelijak by se dala uchopit.
Nehledal bych ovšem za každou cenu rozuzlení textu.
Sám v sobě mám jistý podtext vyprávění, který nikomu nebudu vnucovat.
Více než pochopení, zaujme struktura a jednoduchost příběhu. Postavy, které vám na malém prostoru rozkvetou do poetických rozměrů.
Příběh je bohatý a smutný. Ilustrace doplňují kolorit .
Co více napsat... Přečtěte si...

12.07.2020 5 z 5

Text-appeal Text-appeal Jiří Žáček

Nedá se hodnotit jinak než maximálním počtem...
Texty k písním, nebo básně. V podstatě vyjde nastejno.
Krása je jen jedna a prezentuje se čistotou a něhou. Občas pan Žáček použije silnější slovní spojení, ale vždy se jedná o potřebu báseň gradovat.
Obdivuji lehkost, s jakou skládá autor sbírky rýmy, jsou melodické, rozšafné i vážné.
Možná se někomu může zdát forma básní jednoduchá, až familiární, ale jedná se pouze o zdání.
Nebudu zde jmenovat jednotlivé básně, které zaslouží absolutorium. Je jich tolik.
Budu citovat:
"SILNÉ JAK SMRT JE MILOVÁNÍ
A NEJSILNĚJŠÍ
KDYŽ SE ČLOVĚK BRÁNÍ".

Pro smysl Žáčkových básní stojí za to žít..

21.04.2019 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Neobyčejně jemné, až něžné vyprávění. Osud málem zahubené kočky v duchovním rozměru. Myslím, že celou knihou se vine vstřícnost a láska, která by neměla chybět nikomu z nás. Ale co mě nadchlo je závěr románu. Nenucené seznámení, které jakoby mimochodem dává příběhu autentičnost, realitu a naději, že každý z nás může najít toho pravého člověka v životě. Prostředí popisované v knize se jeví až přespříliš růžové, možná až idealistické. Ale zřejmě tam nahoře v Himalájích se opravdu vede tak poklidný život, o jakém se nám obyčejným lidem z šílené Evropy může jen zdát.

22.10.2014 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Hodnotit MISTRA A MARKÉTKU je tenkým ledem pro každého. Jelikož jde o pojetí, které nahlíží hned do několika literárních směrů a je těžké pojmout román jako celek.
Rozhodně oceňuji kvalitu dialogů. Jsou šťavnaté, zajímavé, veselé a sarkastické. Od každého trochu a nenudí.
Historická sekce je na vysoké úrovni, ač ahistoricky zaměřen, hltal jsem Pilátův a Ježíšův příběh s ojedinělou dychtivostí.
A magický realismus s jinotajem v zádech, s fantaskními prvky i biblickým základem v příběhu? V podstatě složitá četba, v pravdě velmi podmanivá rozsahem slov, které nemínil Bulgakov nijak mírnit.
V tomto vydání rozhodně sběratelský kousek, i když každý může mít na výtvarnost knihy svůj názor; nicméně ilustrátor Jirků velice zdařile podtrhl atmosféru děje odehrávajícího se v Moskvě.
Nedivím se, že titul se v Sovětském svazu nemohl objevit na knižních pultech.
Spisovatelů Bulgakovova formátu mnoho není. Forma vyprávění má vysokou kvalitu. V některých fázích příběhu má však stagnující prostorovost a mnohdy je až moc detailně popisována demagodie v sovětské společnosti.
Přesto propojení politiky, Jeruzaléma a samotného ďábla, za asistence lásky, dalo vzniknout kultovnímu románu, který by rozhodně měl zkusit přečíst každý milovník literatury.

24.07.2023 4 z 5