Text-appeal

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sbírka Text-appeal obsahuje písňové texty, které Jiří Žáček napsal, a kterých se ujali folkoví i pop-rockoví interpreti (např. Michal Prokop). Přesto nijak nesnižují kvalitu autorovy básnickosti a vykazují typické znaky jeho poetiky. Žáčkovi totiž skvěle sedí lehkost písňové formy, která se tímto doplní s hravostí jeho veršů. Je zajímavé, že básně této sbírky jsou zobrazením světa určitých antihrdinů – při bližším zkoumání zjistíme, že na kladném pólu stojí u Žáčka téměř deklasované živly. Je v tom kus humorné nadsázky, ale také symbol touhy po svobodném, neúředním životě. Jsou to různí flamendři, flinkové, noční ptáci, děti z dětského domova, utajená alkoholička, prostitutka, po nocích se toulající návštěvnice barů a lovkyně umělců... Pro všechny tyto černé ovce má básník pochopení. Má rád antihrdiny bez vyšších aspirací, kteří chtějí jenom svobodně žít, milovat a popíjet. Proti nim, na negativním pólu, stojí úřednická mašinerie, různí moralisté a strážci pořádku, ale i veskrze normální a řádní občané, kteří si žijí svůj maloměšťácký zatuchlý spořádaný život. Část básní ze sbírky je přímo avizovaných jako blues a opravdu bluesovou formu naplňují – např. Blues o lásce na první pohled, Blues pro Marilyn Monroe, Blues o světabolu, Blues o penězích, Blues konzumního člověka, Blues milenců ze strahovských kolejí, Blues milenců z kina Svět či známé Blues o spolykaných slovech, které nazpíval Michal Prokop se skupinou Framus Five s populárním refrénem „Až si pro mě přijdou funebráci“. ukázky a mnoho dalšího lze najít na: http://www.jirizacek.cz/ukazky-poezie.html...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41555/big_text-appeal-gFs-41555.jpg 4.376
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Text-appeal

IVANA0123
19.09.2020

Pro mě byl a je Jiří Žáček vždy propojený s psaním aforismů, které miluju. Jeho básničky-písně se mi většinou taky líbily. Ale jelikož jsem, co se týká poezie jako takové, tak trochu analfabet a nerozumím jí, tak mi možná u některých význam malinko unikl a ty mě neoslovily. Ale oceňuji, že jeho humor se zableskl občas i tady.
(9/20)

olívoil
19.03.2020

Ačkoli básně běžně nečtu...……..tato kniha mě dost zaujala


1alena1
02.05.2019

Kdo umí, umí....
To je prostě Jiří Žáček.

ZÓNA
21.04.2019

Nedá se hodnotit jinak než maximálním počtem...
Texty k písním, nebo básně. V podstatě vyjde nastejno.
Krása je jen jedna a prezentuje se čistotou a něhou. Občas pan Žáček použije silnější slovní spojení, ale vždy se jedná o potřebu báseň gradovat.
Obdivuji lehkost, s jakou skládá autor sbírky rýmy, jsou melodické, rozšafné i vážné.
Možná se někomu může zdát forma básní jednoduchá, až familiérní, ale jedná se pouze o zdání.
Nebudu zde jmenovat jednotlivé básně, které zaslouží absolutorium. Je jich tolik.
Budu citovat:
"SILNÉ JAK SMRT JE MILOVÁNÍ
A NEJSILNĚJŠÍ
KDYŽ SE ČLOVĚK BRÁNÍ".

Pro smysl Žáčkových básní stojí za to žít..

DracoMalfoy
31.01.2019

2.5*. Nebylo to špatný, ale ani mě to nesesadilo ze židle. Takže tak.

haki34
14.12.2018

super..naprostá většina básní a textů mi padla do noty (a nejen asi mě - kniha z knihovny měla tužkou "odfajknuto" hodně stejných...)...nejlépe znám asi text "Negalantní kuplet o posledním zvonění" v podání Karla Plíhala...a z těch ostatních zaujal třeba Blues z roku 1962 pro Marilyn Monroeovou, Blues konzumního člověka (taková načasová a trefná do čím dál víc konzumní doby..), Písnička o škaredých holkách, Obejmi mě, Blues návštěvníka Muzea voskových figurin, a jedna TOP Monolog namísto Písně písní... a pak jedna taková tuze ze života, a koleje si dosaďte do jakéhokoliv města ;)

Blues milenců ze strahovských kolejí

Lásko hele
Jdu ti skvěle k pleti
Mrkni z okna Jaro už je tu
Sotva políbená
Ve dvaceti
Nebraň sama sobě v rozletu

Kdo by chvátla
do manželských loží
Stačí přece houně Petřína
Kašli na to
že je láska zboží
Natřesu ti hvězdy do klína

Tak se trochu vodvaž
Jenom kmeti
mají rádi klid a bezpečí
Jestli spolu budeme mít děti
ať si pro nás
s citem zabrečí


a já jen dodám, díky, pane Žáčku, povedli se !!!

intelektuálka
28.09.2018

V ženským srdci tam je útulno jak v kleci
co tam všechno není samý rarity
Tísní se tam lidi zvířata a věci
Všecko se tam vejde... Jasně... Ba i ty

V ženským srdci tam ve útulno jak v cele
hýčká tě tam bachař s tváří anděla
Pozdě honit bycha už ti sklaplo
Hele... Dostaneš pár tisíc voltů do těla

Vyždímá ti z duše netušený city
jedno její gesto už tě donutí
Dopadli tak všichni dopadneš tak i ty
zapomeneš všecky písně labutí

Vybal kufry hochu štěstí už se blíží
pohodě se přece člověk těžko ubrání
nakrmí tě - uspí - tak se smiř s tou mříží
Svoboda je touha v mezích poznání

Zase jiný Jiří Žáček - tak to vidí ?

Krub
20.08.2018

Text-appeal je po formální stránce skvěle vystavěný. Je očividné, že Žáček už nasbíral se svým řemeslem mnoho zkušeností, protože se pouští do poměrně náročných "koster" svých básní. Dodržet ustanovený rytmus slabik by byl (podle mě) nelehký úkol i pro nejlepší básníky. Co se zvládnutí řemesla, Žáček by se mezi ně mohl zařadit.

Totéž ale nelze říct o obsahu. Nevadí mi, když je text posmutnělý nebo melancholický, ale existují hranice, které není moudré překračovat. Když skepse a truchlivá nálada vytlačí z knihy takřka všechny myšlenky, změní se v bezvýchodné patlání se v emocích a depresi, což se naneštěstí přihodilo i u Text-appealu. Proto nemohu ohodnotit tuto sbírku stejně kladně jako obdobně melancholické leč o mnoho duchaplnější Martinovy sci-fi povídky.

1