Zlajda95 Zlajda95 komentáře u knih

Les rukou a zubů Les rukou a zubů Carrie Ryan

Nápad dobrý, zpočátku mi to přišlo tak trochu a la Vesnice (film) ve světě Walking Dead. Bohužel mi vůbec nesedl způsob vyprávění a hlavně! hlavní hrdinka je totální slepice.

29.01.2021 1 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Krátká a dosti surová knížečka, která vás nechá nahlédnout do životů hned několika mužů, kteří si nechali alkoholem pokřivit život.

11.01.2021 4 z 5

Vývoj dětské kresby a její diagnostické využití Vývoj dětské kresby a její diagnostické využití Marie Vágnerová

Paní Vágnerová píše velmi podrobně, já osobně bych dala přednost stručnějšímu výkladu. Kniha by mi byla sympatičtější, kdyby každá kapitola obsahovala shrnutí nejdůležitějších poznatků (nicméně nějaký pokus o takové vypíchnutí tam bylo, pořád dost obsáhle).

Kniha je doplněná obrázky různě starých dětí dle užitého diagnostického nástroje (např. kresba postavy a postavy v pohybu, rodiny, začarované rodiny).

Součástí je klíč k hodnocení a stenové normy pro:
Test kresby postavy pro předškolní děti
Test kresby psa pro předškolní děti
Test kresby domu pro předškolní děti
Test kresby postavy pro děti školního věku
Test kresby běžící postavy pro děti školního věku

02.01.2021 4 z 5

Trénink psychické odolnosti Trénink psychické odolnosti Fabienne Berg

Aktivity v knížce vás nespasí, ale rozhodně můžou být podnětné.

27.12.2020 3 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Rozhodně to není špatná detektivka, ale v porovnání s prvními třemi knihami téhle série, je to prostě slabší. Možná jsem se Servaze přejedla, možná Minier už zkrátka nemá co říct.

19.12.2020 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Po této knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy - knihy na téma holocaustu. Holocaust, válka a vůbec vše okolo není moje téma. Těch pár knížek, které jsem na toto téma četla v minulosti, bylo pěkných, ale smutných, těžké téma... Smrt krásných srnců jsem viděla na základní škole jako film a bylo to pro mě utrpení, ale nakonec jsem se rozhodla přečíst právě tuto knížku, protože jo - měla málo stran! :D

Nakonec ovšem pomyslně zavírám knížku (čtečku) s uspokojením. Chvilku mi trvalo zvyknout si na to, že v povídkách Ota Pavel do nebes vychvaluje svého otce, který byl ovšem dle jeho popisu docela špatný manžel i otec, nezodpovědný člověk a který dle vyprávění v povídkách často dělal věci, které se mně osobně z hloubi duše příčí. Když se smíříte s nedokonalostí lidské nátury starého Poppera, můžete si užít střípky ze všedního i nevšedního života jejich rodiny. Nad čím opravdu smekám je schopnost autora popsat i velmi smutné životní okamžiky s jistou noblesou. U této krátké knížky se pobavíte a možná si i popláčete.

14.11.2020 5 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

O něco slabší v porovnání s prvním dílem. První polovina knihy se mi velmi táhla, v druhé polovině to bylo už lepší. Chování některých postav mi ale hodně lezlo krkem.

05.11.2020 3 z 5

Česká psychopedie: Speciální pedagogika osob s mentálním postižením Česká psychopedie: Speciální pedagogika osob s mentálním postižením Marie Černá

Pěkný přehled psychopedie pro začínající specaře. Pro mě jako psychologa rovněž, jen ta část o historii psychopedie a terminologii pro mě byla útrpná. Jako nejzajímavější hodnotím úvod knihy poskládaný z deníkových zápisků osoby s mentálním postižením. Byla to krásná sonda do mysli takového člověka... ukázalo mi to, jak blízko k sobě máme navzdory zásadně odlišným rozumovým schopnostem.

21.10.2020 4 z 5

Micah Micah Laurell K. Hamilton

Po předešlých dílech osvěžující Anita. Akce, zombie, sex. Bez zbytečného roztáhování na 400 - 600 stranách. Kéž by takové byly i další díly.

19.10.2020 4 z 5

Stmívání, pravá láska a vy Stmívání, pravá láska a vy Louise Deacon

Celkem slušný self-help rádce. Autorka na příkladu Stmívání ukazuje úskalí romantických příběhů - jak ovlivňují náš pohled na muže a vztahy s nimi. Velmi trefně ukazuje na některé aspekty vztahů Belly s dalšími postavami (nejen s Edwardem a Jacobem, ale třeba i s Mikem, jejími rodiči atd.). Kniha obsahuje také docela dost podnětných otázek k zamyšlení.

18.10.2020 3 z 5

Ještě je co ztratit Ještě je co ztratit Jan Těsnohlídek ml.

Pokud si zrovna procházíte porozchodovou krizí, možná tam najdete něco zajímavého. Pokud ne, sbírku pravděpodobně stoicky přelouskáte. Našla jsem tam cca 2 zajímavější kousky, zbytek jsem prostě přelétla očima, nenašla jsem v nich obsah, u kterého bych měla potřebu pozastavit se, obsah, který by ve mně vyvolal nějakou emoci. Bohužel.

27.09.2020 1 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Zatím nejslabší Servaz. Detektivní zápletka tentokrát vlastně nulová. Příběh pro mě hodně předvídatelný, i když některá odhalení v příběhu mohou čtenáře překvapit (mě tentokrát nepřekvapilo nic). Tento díl mi připadá spíše jako spojovací článek mezi předešlými díly a poslední knihou Sestry (zatím jsem nečetla, toto je tedy můj předpoklad), než jako svébytná kniha. Jsem na Martina trochu naštvaná, že se chová celkem dost nezodpovědně, ale taky je mi docela líto, jakými s*ačkami si zase musel projít... (ale asi by se do nich nedostal, kdyby byl zodpovědnější).

30.08.2020 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Sun and Her Flowers ukrývala pár básní, které mě oslovily, ale mezi tím počtem ne tolik zajimavých básní, se lehce ztratily. Hodně z nich bylo také dost depresivních, např. o znásilnění - o tom mi bylo velmi nepříjemné číst, následující feministické básně zase pak přišly vhod. Co mě zaujalo, byly básně přibližující indickou kulturu a místo žen v ní. Celkově mi přišlo, že sbírka Sun and Her Flowers nabídla pár zajímavých témat, ale způsob poetického zpracování, oproti Milk and Honey, hodně pokulhával.

15.08.2020 3 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Pro mě velké zklamání. Připadá mi to jen jako torzo nějakého příběhu. Dost mě mrzelo, že samotné terapii nebylo věnováno tolik času a i ze života terapeuta jsme se toho dozvěděli minimum. Přitom autorka v příběhu nakousává témata, která se týkají každého z nás, přesto příběh zůstal nerozvinutý a tedy i přínos knížky je dost osekaný.

21.07.2020 2 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Mlčení jehňátek je skvělou detektivkou, ale to, co mě vtáhlo do knihy, byly skvostně vytvořené postavy! "Číst je" byla jedna báseň! To je to, co mnoha příběhům - ať už na papíře, či na obrazovce - zoufale chybí. Postavy tak perfektně vytvořené, že je toužíte poznat lépe.

18.07.2020 5 z 5

Kybergrooming a sexuálne zneužívanie dospievajúcích v online priestore Kybergrooming a sexuálne zneužívanie dospievajúcích v online priestore Marek Madro

Stručná publikace, která vysvětluje základní pojmy dané problematiky - grooming, kybergrooming, fishing, sexting, mirroring a další. Popisuje vývin takového vztahu, zmiňují možné "příznaky" a projevy/změny u zneužívaného jedince, nabízí postup řešení, resp. způsob jak by dospělý tuto situaci mohl/měl dále s oběťmi řešit, a HLAVNĚ! obsahuje mnoho kreativních aktivit, které mohou pedagogičtí pracovníci využít pro práci s dětmi na toto i příbuzná témata.

Jediné, co mi v publikaci chybí, je jakýsi závěr, či shrnutí. Rovněž plakáty, na které je odkazováno v textu, by mohly být součástí přílohy. Jinak perfektní :-)

26.06.2020 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Velmi milé čtení. Autor do docela prostého příběhu zakomponoval několik hlubokých myšlenek o životě. Rozhodně stojí za přečtení.

31.05.2020 4 z 5

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Carmilla má perfektní atmosféru, jen chování Laury, jejího otce i jejich služebnictva mi připadá úsměvné, jako kdyby si stáli na vedení fakt :D

Na tu dobu a jako inspirace pro pozdějšího Draculu ovšem perfektní kousek. Erotika je tam jen velmi jemně načrtnutá, co mě ale velmi překvapilo, bylo vysvětlení lesbických hrátek, kvůli separaci od mužů... Já taky nemám partnera a nenapadlo by mě skočit do postele s nějakou kamarádkou :D

Příběh potěší i blízkostí prostředí - najdeme tu i zmínku o Moravě a Slezsku. Je to příjemná a svižná jednohubka. Doporučuji všem milovníkům upířích příběhů.

31.05.2020 3 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Poslechnuto jako audiokniha. Po pečlivém zvážení dávám 3*.

Jsou to velmi velmi dobré 3* protože:
1) příběh má velmi dobře vykreslené charaktery postav, zvlášťě pár opravdu nechutných postav, ze kterých mi bylo zle,
2) dočkáme se několika zajímavých či šokujících zvratů,
3) hlavní zloduch je opravdu zloduch se vším všudy.

A jsou to pouze 3* protože:
1) příběh se mi strašně táhl, nějaká akce byla až v posledních 3 - 4 hodinách, přičemž celá audiokniha zabrala 19 hodin!
2) nechápu, jak je tam odmávnuto sexuální obtěžování...

30.05.2020 3 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Pro mě velmi znepokojující kniha drásající nervy. Rozpletení záplatky zajímavé, překvapivé. Jen mě mrzí, že Martin v tomto dílu neměl moc prostoru.

27.05.2020 5 z 5