zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Ač se počítám mezi milovníky přírody, tato kniha mě bohužel nezaujala. Téma (lehce excentrická anglická rodina přestěhovaná na Korfu) je velmi chytlavé, avšak bohužel nevytěžené: vše se točí jen kolem různých breberek a jiných zvířat, do kterých je malý Gerald blázen. Slibně nastíněné postavy a jejich příběhy zůstávají nerozvinuty, kapitoly na sebe prakticky nenavazují a pokud se rozhodnete některé kapitoly přeskočit, vlastně se vůbec nic nestane. I já jsem pak již poslední třetinu knihy takto přeskákala. Kniha prakticky nemá žádný nosný příběh a její humornost je také taková trochu křečovitá.

18.11.2020 2 z 5

Vlčák Kazan Vlčák Kazan James Oliver Curwood

Dětská kniha, ale i já - dospělák - jsem se u ní bála, dojímala, strachovala i bavila.

05.11.2020 5 z 5

Kočičí příběhy Kočičí příběhy Eduard Martin (p)

Milé čtení, povídky kratičké, ale vedoucí k zamyšlení. Ráda zkusím i některou z autorových "andělských knih". Chtěla bych vyzdvihnout i krásně ilustrované obaly těchto přívětivých knížeček.

26.10.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Knihu mi půjčil synovec a i když dávám "jenom" tři hvězdy, rozhodně není z této série poslední a těším se na další. Tyto povídky jsou přece jen na můj vkus kapku jednodušší a později i s trochu předvídatelným dějem. Nicméně bavilo mě skvělé propojení mytologie, sci-fi, humoru, ironie, pohádek, sarkasmu i romantiky.

06.10.2020 3 z 5

Rezavý kožíšek Rezavý kožíšek Miloš Vysocký

Nádherné příběhy matky lišky a jejího lišáčka. Psáno tak drsně i laskavě, jak jen příroda umí být - bez vyhrocených scén, tak nějak smířeně s životem i smrtí. Moc se mi knihy od tohoto autora líbí. Nádherné perokresby jsou jen dalším bonusem.

27.09.2020 5 z 5

Naše BIO zahrádka Naše BIO zahrádka Wolf-Dieter Storl

Konečně knížka od p. Storla, kterou se dokáže příjemně pročíst i zahradník - nefilozof. Spousta tipů k udržitelnému pěstování rostlin (které jsou však dnes již dosti profláklé i v jiných knihách), navíc okořeněné střípky z autorova nelehkého a často dosti drsného života.

27.09.2020 4 z 5

Bylinářské tradice moudrých žen a mužů aneb hlubší pohled do světa bylin Bylinářské tradice moudrých žen a mužů aneb hlubší pohled do světa bylin Wolf-Dieter Storl

Souhlasím s Boženkou. Je to druhá kniha od tohoto autora, která mi prošla rukama se stejným výsledkem (ta první byla Zahrada jako mikrokosmos): nelehké čtení, těžko udržet pozornost nad textem, který se neustále rozbíhá do stran od ústřední myšlenky, spousta a spousta souvislostí navíc, které čtenáře spíše zahlcují a odvádějí jeho pozornost, než aby ho obohatily, mnoho odkazů a citací na různé odborné či historické texty,... nakonec jen doprolistováno a přečteno jen po odstavcích, které mě zaujaly. I když toho zajímavého je tam bezesporu velice mnoho - avšak vyhovoval by mi jiný způsob podání: více přímočaře, beletristicky, tak, aby to člověka zároveň i bavilo a nemuset neustále hloubat nad tím, co tím autor asi chtěl říct.

15.07.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

silný příběh, který zvládne přečíst i citlivější čtenář, kterého hrůzy války a holokaustu dostávají k slzám. Děj je velmi dobře promyšlen a strukturován. Čtyři hvězdy dávám jen proto, že se těmto tématům vyhýbám (jsem z toho vždy dost "rozstřelená" a už jsem si válečná témata zakázala) - po knize jsem sáhla po vřelém doporučování mojí kamarádky a nelituju.

15.07.2020 4 z 5

Feng shui v zahradě Feng shui v zahradě Robert Pap

Tato útlá brožurka je jen takové přičichnutí k učení feng shui, takže pro člověka, který hledá víc to bude zklamáním. Ale pro někoho, kdo potřebuje jen nějaký instantní základ je pěkná. Navíc je čtivá a jsou v ní inspirativní fotografie. Kdyby se jednalo o větší formát, byla by ještě hezčí.

31.05.2020 2 z 5

BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách Marie Šuláková

Žádnou jinou podobnou knihu jsem v rukou ještě neměla. Je nádherně graficky zpracovaná a ZÁROVEŇ je nesmírně zajímavá i obsahově, což nebývá pravidlem. Otázky jsou přesně takové, na co bych se ptala i já - odpoví na vše, co napadá během čtení těchto rozhovorů i čtenáře. Podnětné jsou především vzpomínky většiny farmářů na jejich začátky od úplné nuly, kdy neměli prakticky nic jiného než vizi a nadšení. Klidně bych si podobně zpracované přečetla knihy třeba i přírodních zahradníků, malochovatelů drobných zvířat, řemeslníku,... Chválím, chválím!

22.05.2020 5 z 5

Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Marie Hrušková

Kniha pověstí navázaných na konkrétní památné stromy u nás. Líbila se mi i lehkost, se kterou se člověk nenásilně přiučil či si připomněl něco z české historie. Osobně by mě však asi víc oslovilo to, kdyby dané stromy byly z mého regionu, to by rázem byla top kniha (ale jen na druhou stranu asi jen pro lidi žijící na Vysočině), takhle pro mě mnoho zmiňovaných míst zůstává příliš neosobní/anonymní. Jsou to takové oddychovky před spaním - další z knih pověstí, kterých je vícero, ale hezká, čtivá.

24.03.2020 3 z 5

BIOzahradničení - Základní kurz BIOzahradničení - Základní kurz Peter Berg

taková kniha o všem a o ničem, říznutá trochou biodynamické zahradní magie. Přečetla jsem asi čtvrtinu a zbytek prolistovala. Myslím, že pro pokročilého zahradníka tam není nic nového, pro začínajícího je tam toho zase příliš málo.

24.03.2020 1 z 5

Děti a zahrada Děti a zahrada Renate Hagenouw

Kniha trochu zklamání. Obsahově tak na úrovni, jakou by zvládl asi téměř každý rodič, který je alespoň trochu zahradník a který umí vyhledávat na internetu. Všeobecné informace, které vyčtete i v jiných knížkách, slepené na téma děti a zahrada. Příjemné je, že kniha je plná fotografií (či spíše výřezů z fotografií). Skoro mi to připomíná nějakou studentskou seminární práci, jen doplněno spoustou hezkých obrázků. Myslím, že potenciál tématu děti na zahradě je na českém knižním trhu ještě nevytěžený - každopádně této knize se to nepodařilo téměř vůbec.

12.03.2020 1 z 5

Zvířata v zahradě - pro radost i užitek Zvířata v zahradě - pro radost i užitek Petra Rubášová

Milá brožurka, která mě oslovila především svým tématem: jak skloubit chov zvířat s hezkou zahradou. I já se snažím o tom, aby zahrada byla příjemným prostorem pro lidi, zvířata i rostliny, proto mě toto téma velmi oslovilo. Líbilo se mi i zařazení nejběžnějších plemen různých domácích zvířat i to, že část knihy je věnována zvířatům divokým. Obsahově to nic převratného není, 4 hvězdičky dávám především za ten námět, na kterýžto jsem jinou knihu zatím ještě neobjevila. Cením i o to, že autorka je zkušená chovatelka - není to tedy takové to "vaření z googlu a wikipedie".

12.03.2020 4 z 5

Odemykání dětského potenciálu Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit

Kniha je čtivá, zábavná a především zajímavá. Jak již někdo napsal níže, je v ní i řada věcí, které jsem už i já někde četla či slyšela, ale jsou tu hezky v ucelené a v na sebe navazující formě. Moc se mi líbily osobní připomínky, postřehy, zážitky autorů a dalších osobností z jejich vlastních životů. Jen ke konci už se mi zdála možná už kapku dlouhá a některá cvičení už ne moc zajímavá. Také mi trošku vadilo to, že hodně je toho vztaženo ke sportu - uvítala bych širší záběr témat a příkladů. Já vím, že si to člověk může aplikovat, na co potřebuje, ale i tak....

26.01.2020 4 z 5

Lunární zahrada Lunární zahrada Johanna Paungger

Kniha, ač úlovek z Levných knih, mě mile překvapila a jsem pevně rozhodnuta vyzkoušel v tomto roce zahradničit v souladu s Měsícem. (pokud to nebude fungovat tak, jak autoři slibují, možná nakonec nějakou tu hvězdičku uberu ;-) . Příjemným benefitem knihy jsou skutečně krásné kresby. Co mi trochu vadilo, byl až extrémní a často opakovaný negativismus vůči konvenčnímu zemědělství a ne-bio plodinám (bohužel běžná česká rodina si asi jen těžko dovolí žít plně bio, i kdyby 100x chtěla), často argumentované to, proč jsou-nejsou bio plody drahé a místy už kapku obtěžující odkazování na jejich předchozí knihu.

22.01.2020 4 z 5

Babiččiny rady do zahrady Babiččiny rady do zahrady Růžena Přibylová

Kniha mě velmi zklamala. Poslední čtvrtina jsou recepty slovo od slova opsané z knihy z poč. min. století (autorka to i přiznává). Zbylé 3/4 jsou sice věnované zahradě, ale je to soupis soupisu různých "mouder" a rad bez podrobnějšího vysvětlení proč, jak, jakým způsobem (např. "skvělým hnojivem jsou i vaječné skořápky," ale chybí údaj o tom, jak je aplikovat, v jakém množství, k jakým rostlinám, kdy nejlépe apod. Stejně je to i u většiny ost. rad. Jsem přesvědčena o tom, že autorka nabízené rady ani nemá vyzkoušené - naprosto chybí sdílení vlastní zkušenosti. Též v kapitolce věnované biozahradám (což je moje srdcovka a věnuju se jim i profesně) je doporučována výsadba borůvek a brusinek - tedy rostlin, vyžadujích použití rašeliny, což je v přírodních zahradách nemyslitelné. Mám od paní Přibylové kuchařku o pečení z kynutého těsta - ta je výborná a myslím, že její parketou mohou být právě recepty a měla by u nich zůstat. Tuto snůšku porůznu získaných a neověřených rad by dokázal sepsat (vytahat z knih či internetu) téměř každý. Knih na toto téma je na trhu vícero, asi dvě mě skutečně nadchly, tahle je mezi nimi velice slabá. Nedoporučuji.

10.01.2020 1 z 5

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Kniha, k jejíž četbě jsem přistoupila v duchu: "když už to mám doma, tak si to teda přečtu a pak to kdyžtak dám do veřejné bibliotéky." Ale už druhá kapitola mě začala utvrzovat v tom, že tenhle příběh - vlastně propletenec veselých, smutných, tragických i šťastných příběhů a osudů - si v knihovně rozhodně ponechám. Nádherná čeština, obzvlášť se mi líbily úvodní odstavce u každé kapitoly. Jen škoda, že kniha končí tak nenadějně a dramaticky, čtenář ji uzavírá s pocitem hořkosti a s tím, že ty poslední dvě kapitoly tam být snad ani neměly. Kvůli tomuto dávám "jen" 4 hvězdičky.

08.01.2020 4 z 5

Andílkovo vánoční putování Andílkovo vánoční putování Zuzana Pospíšilová

Zcela souhlasím s prvním komentářem, i mě se nápad háčkovaného andílka, který ztratil svůj domov, moc líbí. Ale když za s láskou uháčkovou vánoční ozdobičku dosadíte cokoli jiného, ten příběh rázem pozbyde svoji originalitu a stane se z něho jedno ze stovek putování a s ním spojených peripetií, na kterých je postaveno nespočet dětských příběhů. Je to takové, jak Slepička běží od studánky na ke švadleně, od švadleny k ševci atd.... Andílek putuje z místa na místo až už to začíná být takové unavující a už si přejete, aby už konečně došel cíle. Dětem se to sice vcelku líbilo, ale kdyby tam v podobném duchu bylo ještě o 2-3 kapitoly víc, myslím, že by to začalo nudit už i je. Je to zkrátka jedna knížka z mnoha od této autorky.

01.01.2020 2 z 5

Alíku, nech toho povyku Alíku, nech toho povyku Jody Rosengarten

Velice cením to, že autorka je žena, která se psy vyrůstala a psi ji provázejí celým jejím životem, tj. že jim skutečně rozumí. Uvítala bych ale větší vhled do psího chování, myšlení, psychologie, vysvětlení proč se psi chovají tak či onak,... Také více ohl. výcviku - v knize je popsán proces výcviku jen těch nejzákladnějších povelů a problémů. Celá kniha na mě působí tak nějak povrchně, povšechně. Čekala jsem, že si z ní odnesu víc - a to jsem v soužití se psem teprve začátečník.

01.01.2020 2 z 5