zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Knihu jsem našla mezi vyřazenými v knihovně a první 2/3 mě úplně nadchly - příběh, který plyne roky a generacemi. Nic přehnaně dramatického, nic přehnaně sentimentálního, vše zasazeno do nádherné severské přírody. Trochu mě zklamala poslední část knihy, který byl věnován lásce, vztahu, počínající nové kapitole rodinného klanu. Tato část vybočovala z ladění zbytku knihy, byla to spíše taková romance, byla příjemná, ale červenou knihovnu až tak nemusím, takže jsem některé zdlouhavé pasáže kterak po sobě ti dva pokukovali a přemýšleli a odhodlávali se k čemukoli i přeskakovala. Jinak se mi to líbilo a ráda se pustím i do dalších dílů.

20.10.2019 4 z 5

Komu se zelení Komu se zelení Fanek Jilík

Úžasná knížka. Příběhy ševcovského mistra, manžela, otce 3 dětí - člověka, který kde může, tam si pomůže. Čtenář mu musí fandit i kdyby sám nikdy nevzal ani jabko ze sousedova stromu. Někdy je jeho akce úspěšná, jindy za svoji troufalost hodně zaplatí. Jen ten konec měl být jiný.... Až budu tuto knížku číst znovu, poslední dvě kapitoly si odpustím, aby mi po nich nezůstala trpká pachuť ve vzpomínkách na tyto veselé, napínavé, troufalé i fiaskovité povídky.

20.10.2019 5 z 5

Zahrada k nakousnutí Zahrada k nakousnutí Sepp Holzer

Sepp Holzer je světový Pan Permakulturista, smekám před ním. Jeho kniha mě silně navnadila k návštěvě jeho perma-ráje. Kniha sama mi však až tak moc nedala, neb nedisponuji mnoha hektary členité půdy, ale jen menší zahradou. Kniha je spíše inspirací - ve srovnání s Jardou Svobodou, který ve svých knihách dává propracované návody jak co udělat, je tato kniha hlavně o té inspiraci a o tom, co vše je možné dokázat. Každopádně na ten statek bych se strašně ráda podívala!

20.10.2019 3 z 5

Pěstování ze semen Pěstování ze semen Holly Farrell

Souhlasím s názorem níže: velmi hezky graficky zpracované (kombinace fotek a výstižných malůvek), obsahově zde najdete návody, jak ze semen ani ne vypěstovat, ale spíše jak nechat vyklíčit mnoho především exotických druhů ovoce. Autorka sama uvádí, že nejde o získání plodů, ale o radost z vypěstování rostlin. O klíčení je tu toho hodně, o dalším pěstování už moc ne. Pro zahrádkáře tato kniha moc přínosná není - snad pro začátečníka první část knihy o substrátech, sadbovačích, semínkách, atp. Knihu bych doporučila spíše člověku žijícímu v bytě s balkónem, který si chce zkusit vypěstovat něco z pecky či semínka, které by jinak vyhodil.

20.10.2019 2 z 5

Velká kniha biozahradničení Velká kniha biozahradničení Brunhilde Bross-Burkhardt

Je to další vizuálně moc pěkně udělaná knížka (taková ta "listovací"), kde forma převažuje obsah. Je to kniha téměř o všem, co vás v souvislosti bio-zahradničením napadne, avšak i přes její poměrnou tloušťku je jí to zaměření "na všechno" spíše na škodu. Témata jsou zpracována spíše obecně, nejdou do hloubky, drží se takových těch povšechně známých mantinelů = to, co každý jen trochu pokročilejší biozahrádkář už dávno zná. Pokud po této knize sáhnete jako po své první četbě na toto téma, můžete z ní být i nadšeni (je hezká, rozsáhlá a obsáhlá), komukoli, kdo se o tento způsob zahradničení už alespoň trochu zajímá, asi nic moc nového už nepřinese. Já ji začala číst a po prvních 20-30 stranách jsem ji už jen prolistovala.

23.08.2019 2 z 5

Kůň v lesích Kůň v lesích Rafael Morales

Kniha mě velice zklamala. Námět jako takový je dobrý (ztracený kůň se psem v hlubokých lesích), ale potenciál příběhu naprosto nevytěžený. Psáno stylem, který mi připomínal slohovou práci nějakého školáka. Příběh, který by si zasloužil být rozpracován do rozsáhlejší knihy. Dost mi vadilo i to, že vlci tu jsou líčeni ryze negativně, jako krvelačné vypočítavé bestie. Neuvěřitelné je popsané chování dětí - přehnaně slušné, ohleduplné... Takto mezi sebou děti přece nekomunikují, i když jsou to kamarádi. Často nesedí časové roviny: myslíte si, že se děj odehrává v minutách a nakonec se dočtete, že se to děje třeba celý den a naopak. Tu jednu hvězdičku dávám za ten nápad příběhu a za ilustrace, kterou skutečně velmi hezké.

15.08.2019 1 z 5

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Životopisný román o Marie Currie Sklodovské, ne vše v knize se skutečně událo tak, jak je v ní popsáno (např. dle wikipedie ji její otec od studií spíš zrazoval, než podporoval, navíc měl problémy s alkoholem - nebyl to tedy ten tatínek, jaký je popsán v románu). Každopádně ten příběh mě uchvátil - Marie byla žena dvou obdivuhodných rovin: vynikající vědkyně a zároveň žena s až neženskou zarputilostí. To zapálení, kterým hořela pro svoji práci, to obrovské nasazení, odříkání si, hnaní sebe až na pokraj svých sil, stačilo málo a nejednou by snad až zemřela vyčerpáním, podvýživou, bídou a přesto dokázala vytrvat ve své píli a zásadách. Asi málokterý člověk by toto dokázal, navíc byla nesobecká, ochotna se obětovat pro druhé - svůj život i své sny. I přes obrovskou bídu, ve které žila a žili nakonec s manželem Petrem svorně odmítli obrovské bohatství za prodej patentu na získání radia a postup darovali světu zadarmo. Naprosto výjimeční lidé - nejen po stránce vědecké, ale i lidské.

07.08.2019 4 z 5

Brontosaurus Brontosaurus Věra Plívová-Šimková

I když tvorbu paní Šimkové-Plívové miluju a moje srdce také tepe zeleně, tohle na mě bylo přece jen trochu moc černobílé a prvoplánovité. Dějově mi to nesedlo - takové neskutečné, těžko uvěřitelné, že by děti takto samy jednaly (vzpoura proti celé škole), jedna ústřední dějová linka (likvidace skládek), která se jen velmi neochotně větvila (např. odchyt papoušků). Na druhou stranu velmi přímočaře poukázáno na ekologické problémy, které se dnes již díky bohu řeší a nejen přehlíží (zde hl. černé skládky, znečišťování, malá osvěta mezi lidmi).

31.07.2019 2 z 5

Z myslivecké brašny Z myslivecké brašny Rudo Moric

Krásné příběhy. Toho střílení tam možná mohlo být kapku méně, ale i tak se mi kniha velice líbila. Ilustrace M. Hanáka knihu pozdvihují ještě o stupínek výš. Příběhy jsou čtivé, ktrátké, myslím, že v nich najdou zalíbení děti i dospělí. Ráda si od tohoto autora ještě něco přečtu.

31.07.2019 4 z 5

Zakládáme a udržujeme ekozahradu Zakládáme a udržujeme ekozahradu Milan Bruchter

taková kniha - jedna z mnoha. V podstatě vše, co už někde bylo zpracováno. Spíše taková příručka se souhrnem mnoha různých témat, ale žádné není zpracováno příliš do hloubky. Na trhu je mnoho jiných textově i graficky hezčích. Líbil se mi zde ale návrh na osázení bylinkové spirály - bylinkami mnou používanými. Až se ke spirále na naší zahradě dostaneme, budu vycházet asi z tohoto modelu osázení.

26.04.2019 2 z 5

Zahrada žije - zahradničíme s dětmi Zahrada žije - zahradničíme s dětmi Anita Blahušová

ta kniha je vizuálně velice pěkná, i obsahově je velice komplexní - ve smyslu témat (na co všechno si vzpomenete, že se dá na zahradě s dětmi i bez nich dělat, to tam najdete). Jedná se však o informace určené spíše začátečníkům. Zkušenější zahradníci už to většinou všechno znají, informace jsou takové obecně známé, není to zkrátka odborná kniha ani učebnice. Nádherné fotky. Kniha pro pohodové listování. Já ji pročetla asi do 2/3 a pak už jen dolistovala, i tak z ní mám ale dobrý dojem.

25.04.2019 4 z 5

Na začátku byl rýč Na začátku byl rýč Pavel Chlouba

Knížka se mi líbila, zaujaly mě i vtipné ilustrace, avšak myslím, že by se z daných témat dalo vykřesat přece jen ještě o špetku víc humoru nebo takové té... hm, jak to říct? …. Štavnatosti, kořeněnosti. Je to hezké, čtivé, na našem knižním trhu určitě originální, ale něco tomu ještě chybí.

01.04.2019 3 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Eduard Martin (p)

krásné milé příběhy, které pohladí duši. Povídka Kniha radosti, podle níž se jmenuje i celý soubor, mě inspirovala, že i já začnu takovouto knihu psát - už mám knihu plnou nepopsaných listů, pěkné pero a teď už jen ty drobné všední radůstky naší rodiny zapisovat, ale pořád se nemůžu odhodlat začít ty prázdné stránky plnit... Za pár dní jedu na kurz kaligrafie, tak snad potom moje bariéra z nepěkného rukopisu odpadne.

14.03.2019 5 z 5

Příběh opravdové vášně Příběh opravdové vášně Blanka Milfaitová

kniha sama o sobě je krásně udělaná, plná pěkných fotek a báječných marmeládových receptů. Co jsem však nestrávila je autorka samotná - působí na mě sice jako vele-úspěšný člověk, ale neustále za sebou táhnoucí minulost, různé křivdy, naschvály jiných lidí, nepodporu blízkých, závist atp. Od cestopisu bych zároveň i čekala více empatie s navštívenými zeměmi a místními obyvateli - i na ně padala ze stran autorky často spíše kritika a nepochopení. Knihu jsem začala číst, po prvních pár stránkách přeskakovat, posléze listovat a nakonec jsem ji trpce odložila. Je to škoda, neboť marmeládové putování v sobě má potenciál na skvělý cestopis. Možná jednou, až se autorka vypořádá se svou minulostí a posune se nad všechny ty nepřející škarohlídy, možná jednou se vydá na cesty znovu a bude nám všem více sympatická. PS: nakonec jsem se rozhodla, že alespoň některé recepty si vypíšu, proto jsem nakonec místo jedné hvězdičky dala dvě.

14.03.2019 2 z 5

Divoký pes Divoký pes Kathe Koja

knížka, kterou jsem objevila ve vyřazených knihách v knihovně. Příběh, který chytne za srdce svou drsnou a zároveň dojemnou realističností. Nejsou tu zbytečné příkrasy, zbytečný patos, kniha se nesnaží stát se dojákem, hlavní hrdinka není zrovna Popelka, ale puberťačka-outsider se všemi klady i zápory mladého člověka. V některých jejích názorech a postojích jsem se nalezla i já. Příběh, který dopadne tak nějak smutně dobře.

14.03.2019 5 z 5

Kuchařka ze Svatojánu - zdraví z kuchyně Kuchařka ze Svatojánu - zdraví z kuchyně Eva Francová

pro vegany je tato kuchařka asi super, pro všehostrávníka obsahuje přece jen až moc surovin, které doma běžně nemám a nekupuji. Moc se mi ale líbila kapitola o polévkách, ty některé určitě zkusím. Celkově se mi pojetí této kuchařky líbí a chci si prohlédnout ještě i 1. a 2. díl.

01.03.2019 3 z 5

Kombinování rostlin – Smíšená kultura v praxi Kombinování rostlin – Smíšená kultura v praxi Christa Weinrich

Kniha je výborným pomocníkem pro praktikování smíšené kultury. Oceňuji především rady, co použít jako předkulturu, co jako následnou kulturu a tipy na záhonové výsadby v průběhu roku. Kniha je krásně udělaná. Co bych do ní ale zařadila - a proč dávám jenom 4 hvězdičky - je nějaká přehledná tabulka co s čím sázet. (podobně jako má ve své knize Zdravá zahrada paní Vlašínová), pro takové to rychlé podívání, když už stojíte na zahradě s nějakou sazenicí v ruce a nejste dopředu připraveni. Kapitoly věnované smíšeným kulturám jsou jinak v této knize perfektní, doplňkové kapitoly věnované např. hnojení, kompostu, ochraně rostlin,... jsou v jiných knihách zpracovány o lépe (ale na tyto kapitoly kniha až tak necílí).

01.03.2019 4 z 5

Tradiční zahrádka - Z bohaté pokladnice rad našich předků Tradiční zahrádka - Z bohaté pokladnice rad našich předků Inga-Maria Richberg

Tahle knížka mě nadchla! Čtivá, zajímavá, není to pořád jen to tom samém, např. jak je důležité mít na zahradě kompost, ale hlavně o tom, jaký všelijaký ten kompost může být, jak různě ho použít, co naši předkové dělávali na jeho vylepšení, co autorce funguje a co už třeba tolik ne (většinu vyčtených a získaných rad autorka sama vyzkoušela a zkušenosti v knize bohatě sdílí), vše je napsáno jednoduše, bez zbytečného okecávání, není to jen soupis získaných vědomostí, ale je v tom i velká dávka autorky samotné.
PS: samozřejmě to není jen o kompostu :-), ale o mnoha aspektech, se kterými se člověk-zahradník při své práci setká.

22.02.2019 5 z 5

Biozahradničení Biozahradničení Christel Rupp

Krásně udělaná knížka, ale taková o ovšem a o ničem. Pro začátečníka málo - pro pokročilého nic nového. Velké množství témat, ale často jen tak naťuknuté. Kapitoly působí nekompletně - častokrát jsem otočila stránku s očekáváním, že se dočtu o daném tématu víc a tam už začala kapitola jiná. Nakonec jsem knížku už jen tak doprolistovala a nedočetla. I když to prolistování za to stojí - je plná nádherných a nápaditých fotek. Grafika v tomto případě stojí vysoko nad obsahem.

14.02.2019 2 z 5

Biozahrada - Praktická příručka Biozahrada - Praktická příručka Annelore Bruns

Kniha mě zaujala především díky velmi zdařilým kresbám, ty jsou vskutku parádní, obsahově je však velmi plochá. I když se dotýká velkého množství témat, jedná se právě jen o ty "dotyky" - pro začátečníka příliš strohé, pro pokročilého zahrádkáře vesměs nic nového. Co se mi vedle kreseb ale líbilo moc, je grafická tabulka s přehledem přípravy a použití různých rostlinných močůvek, odvarů atp.

12.02.2019 2 z 5