ZaOndra ZaOndra komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

9 bodů z 10
Musím se přiznat, že se mi zprvu do čtení této knihy vůbec nechtělo. Věděl jsem, že jde o známé dílo a dřív či později budu nucen si ho přečíst. Musím ale s radostí uznat, že jsem tuto knížku dosti podceňoval. Děj měl velmi rychlý spád, četl se dobře a neměl žádné jazykové složitosti. Kniha byla čtivá a přečetl jsem ji takzvaně jedním dechem. I když je příběh smyšlený, jelikož zvířata by se takto logicky nikdy nechovala, opravdu jsem si připadal, jako bych četl příběh podle skutečné události. Nejsem si jistý, zdali je to kvůli jednoduše dobře napsanému ději, nebo protože je příběh napsaný podle vzoru nás – lidí.
Knihu bych doporučil všem. Nyní už rozumím, proč se jedná o tak významné a ceněné dílo a myslím, že nikomu neuškodí se zamyslet nad tím, jak lehce se někteří lidé dají zmanipulovat a jak jednoduše se dá všechno ovlivnit pomocí hrubé síly a korupce. Zkuste si tedy najít čas a knihu si určitě přečtěte alespoň ve zkrácené nebo upravené verzi.

06.06.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

9/10
Sbírka Kytice od Karla Jaromíra Erbena je pro mě fascinujícím zážitkem. Erben v ní přináší příběhy, které odrážejí temné stránky českého folklóru, včetně lásky, smrti a nespravedlnosti. Jeho schopnost zachytit hluboké emoce a lidské osudy je parádní. Příběhy jsou silné a poutavé, ale je třeba si být vědom toho, že některým čtenářům může vadit archaický jazyk.
Erbenovo poetické vyprávění není příliš složité na rozdíl od jiných autorů (dle mého názoru) a je to tedy i skvělá poezie pro dnešní dobu. Sbírku bych nicméně doporučil těm, kteří si chtějí vychutnat pohlcující příběhy s nádechem tajemna a hororu.
Nejraději mám baladu Dceřina kletba, protože z ní opravdu dokážu vycítit emoce, které do básně Erben bravurně procítil, i přestože je tak krátká.
Kytice od Erbena pro mě zůstává nezapomenutelnou ukázkou české poezie, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník literatury.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

10 bodů z 10
Kniha mě naprosto nadchla! Miluji fantasy příběhy s dobře promyšleným paralelním světem a se skvěle zpracovanými charaktery. Kniha má velmi neobvyklé zasazení do doby i do Světa. Děj se odehrává v našem momentálním světě v Uralském pohoří přibližně 300 let v budoucnosti. Doba se jako by ale zastavila a lidé tam žijí bez moderních technologií podobně jako ve středověku. Problematiku zla versus dobra se čtenář snaží prokouknout celou dobu a tak zjistit, kdo je vlastně to zlo. Na jednu stranu „lidé z nížin“ jako otrokáři se chovají ke „sklenařům“ (druhu lidí) jako k dobytku, na druhou stranu sklenaři si to něčím zasloužili. Ani po dočtení první knihy z knižní série Petry Stehlíkové si tak čtenář není jist, na které straně by měl stát. Autorka velmi dopodrobna rozebírá chování a charakteristiku jednotlivých postav. Dějová linie i svět z budoucnosti, ale zároveň jakoby z minulosti, je naprosto unikátní. Autorka vše velmi důsledně detailně promýšlí a nenechá si nic uniknout. Těším se, až si přečtu další díl – Faja.
Jestliže hledáte velmi dobrou fantasy knihu, do které se začtete a nebudete se od ní chtít odtrhnout, právě jste ji našli. Doporučuji všem, kteří si užili knihy jako například Hraničářův učeň, knižní sérii Magisterium a podobné fantasy knihy. Přeji příjemné počtení!

17.01.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

9 bodů z 10
První kniha Naslouchač této knižní série mě naprosto nadchla. Inovace, vymyšlený slovník, skvěle zasazený děj, fantasy středověký svět uprostřed moderního technologicky vyspělé civilizace to vše ve mně zanechalo úžasný čtenářský zážitek. To samé mohu říct o tomto druhém dílu. Některé části autorka zbytečně protahuje, některé mi nepřijdou příliš promyšlené a v ději by se dalo nalézt pár nesrovnalostí. Ilan se bohužel často chová nepříliš logicky, ale i tak je to skvělá kniha a její chyby vynahrazuje autorčina fantasie a nápady.
Rozhodně doporučuji knihu přečíst všem, kteří mají rádi fantasy. Nezapomeňte, že tohle je druhý díl a nejdřív si přečtěte knihu Naslouchač!

15.06.2023 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

8 bodů z 10
Knihu jsem přečetl za jeden večer a bavila mě. Líbila se mi tajemná postava hlavního hrdiny – krysaře. Nikdo vlastně neví, kdo je, odkud pochází, jak ke svým schopnostem ve skutečnosti přišel, jestli je magická i jeho flétna nebo jestli by ji dokázal zaměnit. Kniha má zábavný děj, který se rychle čte. Jediné, co se mi zdálo trošku podivné, bylo, jak rychle se Agnes s Krysařem zamilovali. Pochmurný konec, kdy krysař vyvedl všechny lidi z města do jisté záhuby, mi spíš než smutek, vnukl dobrý pocit z pomsty. Přišlo mi trochu divné, že Jörgen s nemluvnětem přežili, ale byla to autorova volba. Rád bych se ještě podělil o myšlenku, která mě během čtení konce příběhu napadla: Skutečné krysy byly vlastně lidé z města, proto je také vede krysař do záhuby. Ku podivu mi jako u ostatních knížek tady nevadily archaismy a zastaralé slovosledy.
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří by chtěli knížku na jeden až dva večery, nad kterou by se mohli zamyslet a vzít si tak nějaké ponaučení.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

9 bodů z 10
Kniha je zejména oblíbená u mladších čtenářů. Já sám jsem ji četl již před několika lety. Tehdy jsem v tom žádnou hlubší myšlenku neviděl a ani nehledal. Příběh byl prostě takový, jak se v knize popisoval. Nyní ale chápu, jak autor v knize popisuje především pomíjivost a malichernost života.
Nejvíce se mi z knihy líbilo princovo objevování malých asteroidů. Nejdřív král, poté ješita, piják, podnikatel, lampář a nakonec místopisec. To byly pro mě ty nejdůležitější myšlenky z celé knížky. Autor si všímá dětské fantazie a ukazuje nutnost přátelství. Zabývá se různými rysy lidských povah.
Knihu tedy doporučuji nejen dětem, ale zkuste si ji pustit aspoň jako audioknihu i ve vašem věku, ať už je jakýkoliv. Každý si v tom najde svou myšlenku.

15.06.2021 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

9/10
Jsem velkým fanouškem filmů Jurského Parku, které patří mezi mé nejoblíbenější. Proto jsem se pustil do čtení knižní předlohy s cílem porovnat obě díla.
Musím říct, že kniha a film se v mnoha ohledech liší. Crichtonův román je více komplexní a detailnější. Zabývá se etickými otázkami klonování dinosaurů a důkladně popisuje technologický proces jejich vzkříšení. Film se oproti tomu soustředí spíše na akci a vizuální efekty.
Co se týče děje, film zjednodušuje některé dějové linie a vynechává některé postavy. Například v knize hraje větší roli postava matematika Iana Malcolma, který kritizuje projekt Jurského Parku. Velmi mě překvapilo, že byly v knize například názorně zpracované tabulky dinosaurů na ostrově, počítačové kódy nebo třeba na půl stránky vypsaný DNA kód.
I přes tyto rozdíly jsem si knihu Jurský Park užil. Crichtonův styl psaní je strhující a napínavý. Dokázal mě vtáhnout do děje a držet v napětí až do samého konce.
Pokud jste fanouškem filmů Jurského Parku, knihu vám určitě doporučuji. Je to zajímavý příběh, který vám poskytne nový pohled na tento fascinující svět dinosaurů.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

8 bodů z 10
Kniha mi dokázala, že i tak jednoduchý děj s naprosto všední zápletkou se v rukou schopného talentovaného spisovatele dokáže stát opravdovým uměním. Je schopen do příběhu vepsat hluboké lidské emoce a vyjádřit myšlenky. Autor dokázal jednoduchou myšlenku, jakou je lovení jednoho merlina, rozepsat na sto stránek, což je pro mě naprosto fascinující a inspirativní umění. Obdivuji, jak se Hemingway dokázal vžít do starce a s lehkým stařešinským bláznovstvím si pohrávat s myšlenkami, jak si povídá stařík sám se sebou na moři.
Knihu bych doporučil všem, kteří se někdy zabývali psaním příběhů. Domnívám se, že pro ně může být neobyčejně inspirující, že i naprosto banální zápletka se dá rozvinout do něčeho takto velkolepého.

17.01.2023 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

8 bodů z 10
Pygmalión je brilantně napsaný příběh s hlubokými myšlenkami o jazyce, společnosti a identitě. Shawův smysl pro humor a jeho schopnost analyzovat mezilidské vztahy dodává knize nezaměnitelný charakter. Velkou roli ale jistě hraje v tomto díle překladatel. Překladatel si s jazykem pohrál a dal si práci, aby dílo znělo vtipně a skrze krkolomný jazyk přece jen srozumitelně. Určitě bych si v blízké době chtěl přečíst i originální text napsaný v angličtině přímo Shawem. I když bylo toto dílo jednou z mých povinných knih k přečtení, vůbec toho nelituji a jsem rád, že jsem si ji nakonec vybral.
Pokud máte rádi inteligentní literaturu, která vás pobaví a zároveň donutí přemýšlet, Pygmalión je pro vás ideální volba.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

8 bodů z 10
Smutná, ponurá kniha, kterou jste schopni zhltnout za jeden večer tak, jak jsem to udělal já. Již v polovině knihy jsem měl takové tušení jak Bára, se kterou jsem též hned od začátku soucítil, nejspíše dopadne, a měl jsem pravdu. Upřímně po všech doporučeních a recenzích jsem od knihy čekal trochu delší a více do hloubky ponořený čtenářský zážitek. Zastávám názor, že cíl autorky nebyl vytvořit román s podrobným popisem postav, do hloubky vysvětlující situaci rodičů, nebo několik hodin čtení, ba naopak, celá kniha je založena na tom, aby ve čtenáři vzbudila lítost, soucit, smutek, a to v co nejkratším čase a to se knize i náramně daří. Nemohu říci, že jsem byl knihou zklamán, ale čekal jsem něco lehce jiného. Jedinou věcí si nejsem úplně jistý, a to je, pro jakou věkovou kategorii je tato kniha určena. Sice je Báře dvanáct, nejsem si ale jist, zda by takovouto knihu plně pochopily děti tohoto věku. V knize se ale na začátku objevují ilustrace, které jsou typické spíš úkolem zacílit na mladší publikum. Kniha je též zajímavá neustálým střídáním pohledů osob chvíli knihu jakoby píše maminka, chvíli Bára.
Knihu máte za chvíli přečtenou, doporučuji ji tedy všem, kteří například dočetli nějakou knižní sérii, nebo tlustší knihu, aby na chvíli vyzkoušeli lehce odlišný žánr od normální četby a nakoukli tak do problematiky domácího násilí na dětech očima dítěte.

15.06.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) 8 bodů z 10
Jde o třetí díl knižní série počínaje Naslouchačem, Fajou a nyní pokračujíc Nastereou. Opět obdivuji nápady a fantasii autorky. V tomto díle již musím poukázat na ne vždy příliš logické chování postav (hlavně vzpurného Ilana). Autorka si také dává docela načas s pokračováním, poté bohužel zapomínám o čem předešlé díly byly a brzy zapomenu čím končily. (!SPOILER!) Také nemohu tušit, co nadále autorka v dalším díle zamýšlí, ale rozpad pětadvacítky se mi zdál poněkud uspěchaný a bezdůvodný. Nicméně i tak se těším na další část.
Doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy jako například knihy ve stylu Hraničářova učně. Samozřejmě nejdřív je nutnost si přečíst, již zmíněné, první dva díly.

15.06.2023 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

9 bodů z 10
Upřímně dříve, než jsem si přečetl tuhle knížku, jsem viděl stejnojmenný film. Samotný děj filmu se od své knižní předlohy snad v ničem příliš neliší, proto doporučuji těm, kteří nepatří mezi vášnivé čtenáře, zhlédnout aspoň film. Ten je totiž, jako každý jiný muzikál, obohacen o spoustu krásných písní. Děj má rychlý vtipný spád. Každému je hned jasné, co se v příběhu odehrává a zápletka není nijak zbytečně překombinovaná. Mně osobně se knížka četla dobře a jsem rád, že jsem si ji nakonec k četbě zvolil. Doporučil bych ji jako příjemné čtení na jeden nebo dva večery, nebo když zrovna nevíte, po čem v knihovně sáhnout.

06.06.2022 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

9/10
Matka je protiválečné drama Karla Čapka, které vyšlo v roce 1938. Hra se odehrává během první světové války a sleduje osud matky, která ztrácí své syny v boji.
Hra je silné a dojemné dílo, které zobrazuje hrůzy války a utrpení matek, které ztrácí své děti. Čapek v ní mistrně vykresluje psychologii postav a klade otázky o smyslu války a o vlastenectví.
Na knihu mám ovšem velmi vlastní názor odlišný od ostatních čtenářů: Kdybych nevěděl, že dílo napsal Karel Čapek s protiválečným antifašistickým účelem, snad bych si i myslel, že je to propagandistická literatura povzbuzující matky, aby pouštěly své syny a muže do války.
Matka je nadčasové dílo, které je aktuální i dnes. Je to důležitý apel proti válce a násilí. Hra je relativně krátká a snadno se čte, takže je vhodná i pro ty, kteří nemají s dramatem moc zkušeností.

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

7/10
Román vypráví příběh rodiny Kvida, mladého chlapce, který dospívá v Československu v 70. a 80. letech 20. století.
Román je humorný a dojemný příběh o dospívání, lásce, přátelství, a hlavně o bývalém nespravedlivém režimu. Viewegh vykresluje atmosféru normalizačního Československa a s humorem a nadhledem popisuje typické rysy tehdejšího života, jako například fronty na zboží, nedostatek informací a šikanu ze strany Státní bezpečnosti.
Román je důležitým svědectvím o tehdejší době a pomáhá nám lépe porozumět historii Československa. Román byl také zfilmován, takže pokud váháte nad knihou, zkuste dát šanci aspoň filmu.

28.02.2024 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

10 bodů z 10
Knižní série Hraničářův učeň patří k mým nejoblíbenějším knihám. Všechny díly této série jsou neskutečně napínavé a nebudete od nich chtít odtrhnout pozornost. Příběh vás jednoduše pohltí a nemůžete přestat, dokud jej celý nedočtete.
Mně osobně se na knize nejvíce líbilo, jak Halt, jako mistr hlavní postavy Willa, si svého učně dobírá a nic mu jen tak zadarmo nedá. Nechá Willa, ať si se vším poradí sám a jen když jde do tuhého, zakročí. Autor také umí perfektně popisovat prostředí, díky čemuž se budete cítit, jako byste se v příběhu sami ocitli.
Jestli vás zaujme první kniha, určitě neváhejte a přečtěte si i další díly. Vřele je doporučuji, a jestli si tuto knižní sérii někdy přečtete, můžete mi potom sdělit své pocity.

15.06.2021 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

7 bodů z 10
Jazyk knihy je vytříbený a Čapkovy popisy jsou vynikající. Autor dokáže věrně zachytit napětí a dramatické okamžiky, čímž posiluje atmosféru celého příběhu, i když jsem byl několikrát během četby zmaten, co se vlastně děje. Postavy jsou dobře vykreslené a mají své vlastní motivace, které se odrážejí v jejich rozhodnutích a konání. Je to vědeckofantastický román, který vás pobaví, provokuje k úvahám a zároveň zanechává silný dojem. Karel Čapek je mistrem ve vytváření zajímavých konceptů a otázek, které oslovují nejen vědeckou komunitu, ale také širší čtenářskou veřejnost.
Pokud máte rádi inteligentní literaturu s tíživými dilematy, Krakatit je kniha, kterou byste neměli minout.

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

9 bodů z 10
Kniha byla velmi čtivá a vcelku i krátká. Děj byl moc pěkný, a i přes straší jazykové výrazy dobře srozumitelný. Povídka sama o sobě nebyla příliš komplikovaná, ale ne všechny knihy musí mít složitý a zbytečně komplikovaný děj.
Podobnou povídku bych si klidně přečetl, nezabere to příliš času a hodí se například, když dočtete nějakou rozsáhlejší knihu nebo knižní sérii jako taková "oddechovka".

24.01.2022 4 z 5

Jak důležité je mít Filipa Jak důležité je mít Filipa Oscar Wilde

7 bodů z 10
Knížka nebyla nijak dlouhá, a tudíž jsem ji přečetl za jeden večer. Považuji ji za ideální knihu do čtenářského deníku. Nicméně se musím přiznat, že jsem se jako čtenář častokrát ztrácel v postavách, ať už to bylo trošku komplikovanějším dějem nebo mou nepozorností. Vždycky se mi líbí, když se název knihy objeví i v příběhu. V tomto případě byl název uveden jako poslední věta a tedy zakončení celého děje. Jedná se sice o malý detail, který mám prostě rád.
Knihu doporučuji všem studentům, kteří si lámou hlavu nad tím, jakou další knihu zpracovat do jejich čtenářských zápisů, neboť je opravdu krátká, ale dá se prý zhlédnout i jako divadelní hra.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

6 bodů z 10
Největší překážkou pro mě bylo vyznat se v postavách. Postavy se v příběhu nazývají navzájem jmény, ale jinak je autor představuje pod jejich profesemi. Na začátku knihy sice naštěstí bylo napsáno, kdo je kdo, ale i tak jsem si postavy po celou dobu čtení pletl. I přes veškerou nespisovnost a hovorový jazyk se mi kniha nečetla zase tak špatně. Děj byl poněkud delší, než bych čekal od tak malé knížky, na druhou stranu byl ale velmi důvtipně napsaný. Líbilo se mi, že Chlestakovu lež nikdo neprokoukl až do samotného konce. V díle lze určitě sledovat nadčasovost co se týče korupce a úplatků. Doporučuji knihu přečíst, nebo aspoň zhlédnout divadlo, jelikož se jedná, jak už jsem zmínil, o nadčasovou komedii.

06.06.2022 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

7 bodů z 10
Kniha mě bavila, děj plynul vcelku rychle a srozumitelně. Jazyk nebyl nijak zastaralý, takže se mi dílo četlo dobře. Rád jsem při čtení uvažoval nad rozdíly chudých a bohatých lidí ve společnosti a jak je obtížné získat velké bohatství bez nelegálních praktik a obcházení zákona. Četl jsem poněkud jiné vydání z roku 2011, než u kterého píšu recenzi. Na obálce je herec Leonardo DiCaprio, který ve stejnojmenném filmu ztvárnil hlavní postavu tohoto příběhu. V následujících dnech se hodlám na film podívat, abych mohl porovnat rozdíly mezi knihou a filmovým ztvárněním.
Knihu doporučuji čtenářům, kteří nevyhledávají příliš složitou zápletku, přesto ale zajímavý a poutavý děj a hledají tak ideální knihu například před ulehnutím do postele.