yossarianxxii yossarianxxii komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

Příběh spisovatele, kterého po autonehodě zachrání jeho fanynka číslo jedna. Ta je však duševně vyšinutá a odveze ho k sobě domů,
kde zjistí, že její oblíbená postava Misery v posledním románu zemře.
Což se jí ani trochu nelíbí , a tak román zničí a nemohoucího autora nutí k napsání jiného příběhu.
Drsný thriller, jenž se ,na rozdíl od jiných autorových děl, čte dobře. Podle knihy byl natočen stejnojmenný film s Jamesem Caanem a Kathy Bates v hlavních rolích.
Dále je možné shlédnout Misery jako činohru v divadle Studio Dva, kde excelují Petr Štěpánek se Zlatou Adamovskou.
Mohu kromě knihy navíc doporučit jak film, tak divadelní představení, povedlo se vše.

12.02.2023 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

James Rollins napsal skvělý román z prostředí Amazonie, kde džungle skrývá spoustu nástrah.
Skupina, která se do ní vydala, se postupně zmenšuje a členové odpadají jako malí černoušci,
naštěstí jich není jenom deset - a vše dobře dopadne.
Knihu jsem si opravdu užil, má náboj, dobře se čte a člověk se rychle ocitá v ději.

Hypotéza zla Hypotéza zla Donato Carrisi

Pokračování série s Milou Vasquez mě příjemně překvapilo. Nejen že druhý díl dosahoval kvalit prvního, byl ještě lepší.
Kniha se dá číst samostatně, ale doporučuji číst v krátké návaznosti na předchozí díl.
Vysvětlení, co Hypotéza zla znamená, je fascinující i děsivé zároveň.

Hlubina Hlubina Peter Benchley

Další román od autora Čelistí ,ideální na letní dovolenou.
Kniha se mi četla velice dobře, příběh moc hezky popisuje hlavní postavy a jejich honbu za pokladem.
Ta se neobejde bez komplikací s místními domorodci a nese ten správný náboj.
Na motivy knihy byl natočen i stejnojmenný film s Nickem Noltem a krásnou Jaqueline Bisset v hlavních rolích.
Ve filmu si divák přijde na své, užije si jak svět potápění, tak i Jaqueline...
Děj se mírně od knižní předlohy liší, film však každopádně stojí za shlédnutí.

08.02.2023 3 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Knižní předloha slavného Blockbusteru, který roku 1975 způsobil poprask.
Příběh o žraloku zabijákovi se mi líbil, ideální letní čtení.
Jak samotný román, tak hlavně film vyvolal v lidech strach ze žraloků, který způsobil menší návštěvnost letních destinací a přinesl tenkrát prázdné pláže.
Bohužel i hon na žraloky a jejich masový lov.
Sám autor se k tomu vyjádřil : "Kdybych věděl, co vím teď, nikdy bych tuto knihu nenapsal a v rámci kampaní bojoval za ochranu žraloků!."

08.02.2023 3 z 5

Nula stupňů volnosti Nula stupňů volnosti Jeffery Deaver

Již od dětství mám postavu Jamese Bonda rád, v pozdějším věku jsem našel oblibu v detektivkách a Jeffrey Deaver k mé spokojenosti napsal tuto knihu,v níž se snoubí obojí.
Není to klasická bondovka plná hraček z oddělení Q a akční scény typické pro americký film.
I tak tam vše je,jen jinak než jsme zvyklí.
Takový James Bond pro dospělé.

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Klasický román, jenž má vše, co má dobrý román mít. I přes to, že je kniha přes sto let stará, je stále čtivá a najde si své čtenáře i do budoucna.
Kniha má několik filmových verzí, tou nejlepší je převedení muzikálu Andrewa Lloyda Webbera na filmové plátno.
Tento muzikál se hraje od roku 1986 a loni jsem měl možnost jej v Londýně shlédnout.
Byl to zážitek na celý život.
Podle knihy existuje i rozhlasová hra, jež je velmi povedená a na rozdíl od muzikálu a filmů se drží své knižní předlohy.

Koule Koule Michael Crichton

Romány Michaela Chritona mám velmi rád. Koule mě hodně bavila.
Originální sci-fi, které vypovídá o tom, že člověk s velkou silou neumí naložit a dar se tak může proměnit v něco, čeho se rád zbaví.
Na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film, který je dobrý, ale kvalit knižní předlohy nedosahuje.

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Když to tak vezmu, celkem dobré, ovšem do čtení jsem se musel několikrát přinutit.
Začátek knihy byl super a pak se to změnilo, jako kdyby to psali dva lidé každý jiným stylem.
Ono to pomalé tempo a na první pohled nudné dialogy a detaily mají nakonec v celku svůj smysl, ale četlo se to hůř.
Na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film s Danielem Radcliffem v hlavní roli.
Začátek filmu se drží knižní předlohy, ale potom jde vše někam do ztracena.
Knihu i film bych doporučil skalním fanouškům S.Kinga a jeho syna,ovšem pro běžného čtenáře to z mého pohledu není.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Moje první setkání s tímto autorem a Erikou, která to v roli detektiva šéfinspektora nemá zrovna lehké.
Čelí osobním problémům, na pracovišti nepatří mezi oblíbence, šéf jí zrovna nevychází vstříc a k tomu všemu musí vyřešit vraždu princezničky z bohaté rodiny.
Do příběhu jsem se začetl již od prvních stran, díky návštěvám Londýna jsem si dovedl některé lokace lépe představit a příběh si o to více užít.
Dívka v ledu vyšla i jako audiokniha, kterou načetl Martin Stránský.
Rád se k tomuto příběhu v audio verzi vrátím a vše prožiju znovu.
Pan Stránský má skvělý přednes a i když příběh znám, přinese mi opět nový zážitek.

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

(SPOILER) Otec prasátek
V období Vánoc jsem tuto knihu začal číst, aby to mělo tu správnou atmosféru a abych si to co nejvíc užil...
I když je to kniha o Vánocích, tedy o Svátku prasečí hlídky, můžeme ji v klidu číst v jakoukoli roční dobu.
Smrť patří k mým oblíbeným postavám ze Zeměplochy,v tomto příběhu si na sebe vzal na jeden velmi dlouhý večer nezvyklou úlohu.
Obzvlášť pak ve chvíli, ve které zachránil život děvčátku se sirkami.
Po přečtení knihy jsem se podíval i na stejnojmenný film,jenž je rozdělen do dvou částí a na scénáři se podílel sám autor,
jehož všímavý divák poznává v roli prodavače hraček.

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

K tomuto autorovi se rád vracím, opět jsem se dobře pobavil a při čtení knihy se několikrát nahlas zasmál.
Úvod mě popravdě nenadchnul, ale potom se děj rozjel a hltal jsem kapitolu za kapitolou, až do sladkého konce s pocitem hořkosti, že je příběhu konec.
I tuto knihu namluvil Martin Stránský a těším se až příběh zažiji znovu v audio podobě.

03.02.2023 4 z 5

Jak už to u pokračování většinou bývá, nedosahuje kvalit prvního dílu. Nicméně mě kniha bavila a rád se k ní vrátím jako u předchozích děl autora v audio verzi. Kde se čtení opět ujal Martin Stránský, těším se na návrat k příběhu, který zažiji v novém rozměru.

02.02.2023 4 z 5

Po předchozích knihách, jsem se těšil na další dílo autora. Možná pro velké očekávání, můj zážitek nebyl takový jako u předchozích knih. Nicméně mě kniha bavila i tak se k ní rád vracím v audio verzi, která je opět v podání Martina Stránského.

02.02.2023

Další kniha autora mě opět nezklamala. Dostal jsem od ní to, co jsem čekal. Velmi čtivý příběh s dávkou humoru.
I tato kniha má svou audio verzi, opět v podání Martina Stránského. Rozhodně stojí za poslech, člověk tak má možnost se vrátit k příběhu a znovu si ho užít. Chápu, že audiokniha dostala uznaní a cenu audiokniha roku 2014.

02.02.2023 5 z 5

Američani mají Forresta Gumpa, Češi Járu Cimrmana a Švédi Alana Karlsona.
Moje první setkání s tímto autorem mě mile překvapilo. Kniha se četla velmi dobře a zaručeně pobaví každého čtenáře.
Rád se ke knize vracím v audio podobě, kde ji světe načetl Martin Stránský.
Ovšem film se nepovedl.

02.02.2023 5 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Další dobrodružný román z pera osvědčeného autora. Jeho knihy mě vždy baví, některé více, jiné méně.
Kongo se mi četlo velmi dobře. Příběh je obohacen o technické specifikace a výklad historie, což, jak čtu v některých recenzích, někomu vadilo.
Mně to příběh nijak nenarušovalo a naopak jsem se rád něco nového dozvěděl.
S filmovou verzí se kniha nedá srovnat.

18.01.2023 4 z 5

Muž z labyrintu Muž z labyrintu Donato Carrisi

Třetí díl Měla Vasquez ,,bez ní''. To, že v hlavní roli detektiva byla nová postava, byla příjemná změna. I když jsem se na Milu těšil, nový příběh s novým detektivem mě zaujal od první stránky.
S klidným svědomím mohu čtenářům detektivek tento román doporučit.
Jedinou výtku kterou mám, je překlad. Několikrát jsem se během čtení pozastavil nad skladbou slov nebo výrazem. Měl jsem několikrát pocit, že čtu text z Google překladače.

18.01.2023 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Na přebalu knihy , je dobným písmem - Jen pro silné povahy. Mělo by to být tučně a s vykřičníkem. Kniha je skvělá ale chvílema jsem ten děj nezvládal. Číst o tom jak otec brutálně mlátí a znásilňuje svoje dítě mě vyčerpávalo.A takových momentů je děj plný. Kniha je napsaná skvěle , mohu doporučit ale neni nic odpočinkového . Teda aspoň pro mě nebylo.

09.01.2016 5 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Jak už tady mnozí zminují , úvod je trochu delší ale knize to vůbec neubírá na kráse. Poté c o se skupinka lidí ocitne na opuštěném ostrově , kde je překvapí skupina pavouků a zabíjí je jednoho po druhém kniha nabírá na obrátkách. Mohu doporučit dalším čtenářům.

09.06.2013 4 z 5