yettojedno yettojedno komentáře u knih

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Klasika. Jeden z mála způsobů, jak si může dítě zamilovat historii ...

03.04.2019 5 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Jsem upřímně překvapen, že se MH v téhle psychické "pohodě" dožil tak vysokého věku. A navíc stále píše ... Elementární částice je fascinující dílo, od kterého jsem se těžce odtrhával. Směs nekorektnosti, deprese, sexu, fyziky a existencialismu nemohla zplodit zcela normální mysl. Proto vzniklo velmi zajímavé a čtivé dílo. Co mě překvapuje, že má i hlavu a patu. Doporučuji silným povahám, co nemají rádi romantické romány:)

03.12.2022 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Není pro každého, jen pro svobodomyslně naladěné čtenáře, kteří nečekají úchvatnou zápletku, ale rádi si vychutnají beatnickou atmosféru amerických padesátých let. Snesl bych lepší příběh, ale na každodenní cestu do práce metrem skvělé. Pokud to čtete po částech a vnímáte denně tu atmosféru, máte lepší den. Pro dlouhé čtení po večerech to může být trochu nuda, jelikož v knize se neděje úplně nic závratného ...

13.10.2022 4 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Moje druhá kniha od autora, po Serotoninu, který byl tedy koncentrovaná deprese. Tady je vidět, že hrdina i autor jsou mladší ... MH je zajímavý spisovatel, je vidět, že jeho intelektuální úroveň je vysoká, což se paradoxně obrací proti jemu samému. Evidentně jako člověk má celoživotní problém se svým smyslem života, který nenachází. Hledá útěchu v sexu, což mu přináší jen krátkodobé potěšení. Platforma je zajímavá byznysovým příběhem a svou nekorektností vůči islámu. Také konec je relativně překvapivý. Pět hvězd hlavně pro čtivost a zajímavé neotřelé myšlenky.

19.04.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Opravdu vynikající kniha, jeden z vrcholů aktuální české tvorby. Sice je to velká deprese, ale ten příběh je odehraný famózně.

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Nestárnoucí klasika, kterou by si měli mj. kupovat ti, co utrácejí zbytečné peníze za motivační knihy různých guru ...

21.02.2020 5 z 5

Věčná dobrodružství kapitána Školky Věčná dobrodružství kapitána Školky Robert Fulghum

I přestože některé texty byly slabší, musím dát plný počet, protože některé byly tak dobré, že ve mě zanechaly velmi hluboký dojem. Fulghum opět mistrovsky vystihuje podstatu bytí a jsem rád, že se bude držet života zuby nehty, protože to znamená, že přibudou další krásné pozitivní knihy.

21.02.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihu silnou jako Hana napíše autor jednou za život. Tiché roky s ní proto nelze srovnávat. Na Mornštajnové je vidět, že se vypsala a je na vrcholu. Málo slabých míst a vynikající příběh, zdánlivě slabší než u předchozí knihy. Doufám, že využije svých schopností a brzy přibude další titul.

28.05.2019 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Jedna z nejzajímavější knih o sportovcích, neprávem považovaná za bulvární. GK se rozhodla zveřejnit svůj pohled na vlastní život a na biatlon, který autor zpracoval poměrně zajímavě, stylisticky bych měl trochu výhrady, ale knihu doporučuji.

25.01.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Čtivá a kvalitní kniha. Určitě si přečtu druhý díl. Závěr byla pecka. Trochu mi vadil všudypřítomný popis emocí, ty přitom z mnoha situací vyplývaly a nemusela se mlátit prázdná sláma. Na chlapa byla kniha příliš vyexcitovaná. Zkrácení o 50 stran v tomto směru by Medvědínu pomohlo.

07.07.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Výborná Mornštajnová. Velmi čtivé, vytkl bych snad jen to, že si autorka libuje v nepříjemných věcech a smrti. Chápu, že je to život a na spoustu čtenářů to působí efektně, ale není nutné se v tom tolik hrabat. Jinak vzhledem k celé její tvorbě usuzuji, že autorka bude trošku depresivní typ. Hana byla o chlup lepší, ale Slepá mapa mě bavila a byla o parník lepší než Hotýlek.

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Chtěl jsem dát jen tři hvězdy, ale nemůžu. I přes spoustu nudnějších pasáží, je to stále ten svobodomyslný Kerouac, který je pořád Na cestě. Když ne fyzicky, tak aspoň ve své mysli ...

23.01.2023 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Málokdy je dvojka lepší jedničky. Ale je to tento případ. Promakaná kniha nabitá emocemi. Tam mám stejný problém jako u jedničky, je jich prostě moc a i uprdnutí na záchodě by autor líčil jako výbuch plynů ohrožující zápachem okolí na životě. Méně je někdy prostě více. Ale celkově skvělé čtení. I přes množství postav je snadné se v nich orientovat, protože jsou dokonale popsány, dvojce hodně prospěla postava politika Thea, který do děje vnáší cosi nově znepokojivého.

06.08.2019 5 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Výborný. Co mi nedala škola, dala mi tahle kniha. Rychle, pěkně a srozumitelně ...

03.04.2019 5 z 5

Trenér Trenér Martin Kodýdek

Mně přijde super, že na knihy jsou různé názory. Přiznám se, že ty všeobecně přijímané mě nebaví. Trenér vyjadřuje to, co se v dětském fotbale skutečně děje a i rodiče jsou rozpolcení. Je pořád spousta těch, co rádi vidí přísného řvoucího trenéra, co chce hlavně vyhrávat. Je to přece sport, ne? Ale naštěstí je už většina těch, co má plné zuby těch rádoby motivačních přisprostlých řečí.

04.12.2020 4 z 5

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Trochu těžké čtení, ale vidím tam výbornou paralelu k některým chudým českým regionům. Jako pochopení, jak uvažuje nižší střední třída vynikající.

15.11.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mě nejslabší autorčina kniha, i přesto nebyla špatná. Nechci moc kritizovat, protože z Hany a Slepé mapy jsem byl nadšený, takže jsem měl laťku vysoko. Tahla sága prostě neměla něco navíc, jen plynula ...

28.03.2019 3 z 5

Příběhy nečekaných konců Příběhy nečekaných konců Roald Dahl

Dahl je fenomén. Skvělý vypravěč, který uměl vyprávět dospělým i dětem.

28.03.2019 5 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Čtivá relativní pravda. Dříve jsem byl jeho fandou, ale už jsem z toho trochu vyrostl. Jakmile přijde závažnější onemocnění, pomůže jenom západní medicína nebo nic, i když zázraky se občas taky dějí... Navíc placebo má dle výzkumů účinnost v řádech desítek procent, hlava je tudíž základ. Kniha je nicméně fajn.

28.03.2019 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Vynikající autobiografie, která se čte i přes svůj rozsah sama.