Americká elegie

Když Donald Trump nečekaně vyhrál americké prezidentské volby, stal se z čerstvě vydané knihy Americká elegie od debutujícího autora J. D. Vance nečekaný bestseller – kniha totiž čtivě, působivě a výstižně líčí prostředí, z něhož se rekrutovala velká část Trumpových voličů, tj. prostředí bílé americké chudiny. Americká elegie nabízí ovšem nejen detailní popis onoho prostředí, ale rovněž vroucí a osobní analýzu krize kultury chudých bělošských Američanů. O rozkladu této společenské skupiny, procesu, který nenápadně probíhá už více než čtyřicet let, se píše stále častěji a se stále větším znepokojením, ale dosud nikdo jej nepopsal zevnitř a tak kriticky. V Americké elegii J. D. Vance pravdivě líčí, jak prožívá sociální, regionální a společenský úpadek člověk, který se s tímto břemenem narodil. Příběh rodiny Vancových začal v poválečné Americe nadějí. Autorovi prarodiče byli „zamilovaní, ale chudí jako kostelní myš“. Přestěhovali se z apalačského regionu Kentucky do Ohia s nadějí, že uniknou strašné chudobě, která je obklopovala. Stali se příslušníky střední třídy a nakonec jedno z jejich vnoučat absolvovalo právnickou fakultu Yaleovy univerzity, což je konvenčním měřítkem společenského vzestupu. Ale když se začteme do rodinné ságy Americké elegie, postupně zjistíme, že autorovi prarodiče, teta, strýček, sestra a především jeho matka se s životem ve střední třídě jen obtížně vyrovnávali, že se nikdy zcela nevymanili z minulosti poznamenané týráním, alkoholismem, chudobou a traumaty, problémy charakteristickými pro jejich oblast Ameriky. S pronikavou upřímností Vance ukazuje, že démony své chaotické rodinné historie v sobě stále nosí i on. Autor napsal hluboce dojímavé vzpomínky s dávkou humoru a s živě vylíčenými skutečnými postavami, ale zároveň naléhavou a znepokojivou meditaci o tom, že ve velké oblasti Spojených států ztratili lidé víru ve svůj americký sen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371716/big_americka-elegie-WkN-371716.jpg 4.366
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo

Hillbilly Elegy, 2016

Kniha Americká elegie

kristleko

Americký sen o sociální mobilitě ještě nezemřel. Ale vede k němu hodně trnitá cesta, pocházíte-li z rodiny kentuckých horalů, přesídlených za prací do ohijských oceláren. J. D. Vance patří k těm, kteří se vymanili z myšlení americké bílé chudiny (které je ale z mojí zkušenosti úplně stejné třeba na východním Slovensku), naplněné toxicitou – vyhrocené rodinné vztahy plné agrese, obsese penězi (obří televize, drahé mobily, zbytečně velké domy, vše na úvěr), závislost na drogách a neúcta ke vzdělání. I přes úpadek těžkého průmyslu by se práce našla, ale sociální podpora umožňuje relativně pohodlnou existenci bez vstávání, stresu a odpovědnosti. Úprk z rodného kraje a svazujícího rodinného prostředí je hořký, ale je to akt sebezáchovy, bez něj totiž životní posun není možný. Jemu osobně pomohla služba u mariňáků (i v Iráku), kde získal disciplínu i respekt a poté získal doktorát na prestižní Yale Law School. Kniha se v Americe stala bestsellerem během Trumpovy kampaně a dává dobrý vhled do myšlenkového a hodnotového světa tradičních demokratických voličů, kteří ale v roce 2016 hlasovali pro Trumpa. On totiž přitakal jejich vidění světa, že za jejich mizerné životy může spiknutí washingtonského „deep state“, obřích korporací, Židů a Číňanů. (8/10)

MikulášV

Perfektní náhled do života americká chudiny. Poslední dobou slyšíme jen o problémech menšin. Slýcháme, že běloši v Americe jsou privilegovaná skupina. Skoro jakoby se všichni narodili se zlatou lžičkou v hubě. J.D. Vance čtenáře přesvědčí o opaku. Vlastně takových jako je rodina Vancových a jím podobných je spousta. Rodiné trauma, chudoba, nestálé zázemí, drogy a nezaměstnanost je problém všech skupin bez ohledu na rasu či náboženství. Trumpův triumf stál mimo jiné i na těchto hillbillies. Byl jediný prezidentský kandidát, který o nich mluvil, jediný který přiznal jejich existenci a zajímal se o jejich životy. Tuto knihu doporučuji všem, kdo se zajímá o Spojené státy a jejich politiku a společnost.

adorjas
21.11.2021

Krátke vyjadrenie ústrednej myšlienky knihy alebo teda, v čom skvie problém ľudí hrdzavého pásma?
"Prevláda tu pocit, že nemáte kontrolu nad vlastným životom, a tak obviňujete všetkých naokolo."
"Medzi príšlušníkmi bielej robotníckej triedy totiž vzniká akoby celé kultúrne hnutie, ktoré zo svojich problémov obviňuje spoločnosť alebo vládu a získava každý deň čoraz viac stúpencov."

Skvelá kniha o vykreslení nálad a mentality v spoločnosti bielej robotníckej triedy. Niektoré recenzie dokonca tvrdia, že táto kniha vám ukáže vhľad, prečo ľudia volili Trumpa. (No, neviem.)
Mňa kniha veľmi zaujala, je písaná pohodovým, hovorovým štýlom, máte priam pocit, že vám o svojom živote hovorí kamarát od vedľa. Zároveň, je obdivuhodné čítať o človeku, ktorý sa viacmenej dokázal presadiť aj vo viac elitárskej spoločnosti a viacmenej opustiť to prostredia, z ktorého on sám pochádza, a z ktorého často niet možnosti rastu smerom nahor. Veď len Vanceho poznámky ohľadom pracovného pohovoru ako "na pohovor prísť v obleku; financie sú odvetvím, v ktorom ľudia skutočne pracujú; príborový nožík nie je na ozdobu; v určitých mestách a štátoch sa dá zohnať lepšia práca; atď.
Vance do svojej knihy zvolil aj rôzne sociologické a ekonomické štúdie a aj och odcitoval, kniha tým naberá vierohodnosť.

Hviezdičku strhávam za prílišné opakovanie už povedaného a možno aj trošku jeho jednostrannosť (Vance sa sám označuje za konzervatívca).

A ešte jeden citát, ktorý je podľa môjho názoru aplikovateľný na kohokoľvek po svete, ktorý mal potrebu sa čo najskôr osamostatniť od rodičov:
"Ľudia ako ja sa neprestávajú stýkať s rodičmi, lebo nám na nich nezáleží, opúšťame ich, aby sme prežili. Nikdy ich neprestávame ľúbiť a nikdy nestrácame nádej, že sa nakoniec zmenia. Sme skôr nútení, buď rozumom alebo zákonom, ísť cestou sebazáchovy."

kaja77
22.05.2021

Trochu jsem měla jiné očekávání...byly to takové postřehy, vzpomínky... Nevím proč jsem čekala že se jedná o román. Ale každopádně žiju v ČR a takové "horaly z Jacksonu" tu u nás na vsi máme taky. Celkem přesně popsány typické znaky jako každé dítě jiný otec, celý život na dávkách, agresivní chování vůči celému světu, věci se zásadně řeší křikem, domácí násilí, děti a školní povinnosti nula nic, arogance, útočnost, matka a dcera naprosto stejné postupy ve všem...

joachim36
21.12.2020

Z knihy se dá vydestilovat několik dobrých a důležitých myšlenek, které jsou v tomto případě podloženy osobním životem autorem.
1. Prostředí ve kterém vyrůstáte je naprosto klíčové. De facto pro zbytek vašeho života.
2. Sociální mobilita ve smyslu rovnosti příležitostí, je nesmírně důležitá.
3. Patologické společenské jevy, nevyřešíte prostým "sypáním" peněz ze shora.
4. Naopak... ono to může tu patologii ještě prohloubit a hezky přiživovat.
A dále si čtenář odnese něco málo z místopisu a historie východního Kentucky a jižní části státu Ohio. A je to přitom věru čtivé.

derrry
19.12.2020

Když se vám nechce kouk at na fotky z Walmartu a white trash vás fascinuje...
Autobiografie, žádná odborná sociologická sonda, ani agitka, která nabízí, jak ven z marasmu. Autor prostě popisuje svoji rodinu a mimo jiné ukazuje, jak se vede bělošskému dělnictvu z Rezavého pásu. Zatímco "Bez kalhot" a "Jmenuju se Earl" si braly to vtipné, J. D. Vance spíše ukazuje odvrácenou tvář - frustraci, omezenost, zříkání se zodpovědnosti za vlastní život i to, jak těžko se z tohohle světa utíká.

ajla5
22.09.2020

Pecka. Připomnělo mi to moje dětství a záchranou podporu dědy a babičky. Bez nich bych nic o světě a lásce nevěděla a následovala zbytek rodiny do propasti.

josefina_silena
30.11.2020

Kniha přináší autentický pohled do života obyčejné americké rodiny. Ne však té, která žije na Manhattanu, ani té, která žije na předměstí velkoměsta, ale té, která žije na okraji společnosti. Já osobně jsem z ní nadšená. Kniha mi zase trochu víc otevřela oči. Hodně věcí a situací, které autor popisuje, lze vztáhnout i na lidi v Čechách (pokud nevíte, co tím myslím, zkuste se podívat na dokumentární cyklus Rodina je nejvíc, který natočila Česká televize - je k dispozici na iVysílání). Nemyslím to rozhodně nijak zle - kniha na nikoho nehází špínu, naopak autor hledá v lidech to nejlepší. Popisuje lidi, kteří vědí, jak by měli a chtěli žít, ale nevědí, jak na to a často to není ani jejich vlastní vina.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají o zájem o americkou kulturu, všem, kteří chtějí jet do USA (za jakýmkoliv účelem) a také všem, komu se líbil memoár Vzdělaná od Tary Westover.

Na Netflixu nově i filmová adaptace.