Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)

Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? A podařilo se někomu překonat rekord Emila Zátopka z olympijských her v Helsinkách v roce 1952, na kterých vyhrál hned 3 zlaté medaile? Na tyto otázky a spoustu dalších najdete odpovědi v této výjimečné obrázkové publikaci. Bohatě ilustrovaný komiks provází dějinami poválečného Československa a érou totality ve všech jejích podobách. Přístupnou a srozumitelnou formou přivádí mladé čtenáře ke komplikované a proměnlivé době let 1945–1989 v Československu, která v mnohém předurčila i současný vývoj demokratické společnosti. Dospěláci zase zavzpomínají na svoje dětství a mládí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310091/big_obrazky-z-modernich-ceskoslovenskyc-lgT-310091.jpg 4.486

Kniha Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)

Usire

Legendární pokračování Obrázky z dějin, které není sice tak sympatické jako jeho předchůdce, ale i tak jsem ho koupil dětem. Je to zpracováno stejně zábavnou formou, takže jasná volba.

georgearrow

Super počtení pro boomera i zoomera (ověřeno). Předsádka s obrázky ikonických výrobků socialismu potěší pamětníky.

rencovav
15.12.2020

Dám tomu čtyři hvězdičky z následujících důvodů: Ač je to místy dost nepřesné a zjednodušené, je to přínosné. Taky mi přijde, že to není moc objektivní, ačkoliv s většinou tvrzení zde souhlasím, nemusí to nutně znamenat, že je to tak správně. Nicméně je to zajímavý způsob, jak zprostředkovat lidem dějiny, které mnozí ani za dějiny nepovažují - a přitom je to ta minulost, která nás ovlivňuje nejvíc, jejíž důsledky dennodenně pociťujeme. Karikatury sice moc nemusím, ale sem docela zapadly. A pobavil mě "slovníček pojmů", kde jsou docela běžné pojmy vysvětlené cizími slovy. :D

Corso
18.09.2020

Lukas Fibrich venoval priprave tejto knihy si hodne casu, studovaniu dobovych realii, fotografiam. Podla mna ak decku (alebo aj sebe), kupite tuto knihu, dozviete sa vsetko dolezite v kocke o danom obdobi. Navyse v peknej komiksovej podobe. Obrazky z dejin su dnes uz taka kultova vec. Prvu knihu ako ucebnu pomocku doniesla na dejepis sudruzka ucitelka, (cca sa pisal rok 1985) a ked som videl tie obrazky na obalke, tuzil som po knihe a cez prestavku som prosil ucitelku ci mi knihu nepozicia domov precitat si ju. Nepozicala. Inac mam doma len tuto "tretiu" cast serie, je asi cas presnorit antiky. Nostalgia je svina.

Mr.Fox
17.05.2020

Na tuto obrázkovou knihu jsem se velmi těšil a rozhodně nezklamala má očekávání. Již předsádka, u které jsem se zaseknul na nemálo minut a vzpomínal, co jsem ve svém mládí ještě stihl zažít a co už ne, mě zaujala. Baví mě kresby, na kterých si ilustrátor dokázal pohrát s detaily a věnoval se občas i maličkostem, které potěšily. Hlavně karikatury, které jsou tak drobné a přesto dokáží v mnoha případech navést na známou osobnost i bez pojmenování. Přemýšlel jsem, jestli by knize prospěla souvislá časová linka. Sice se vždy jedná o "výcuc" konkrétní události z dějin, která je vyobrazena na pár stranách, než přejde k dalším, ale občas jste se v čase vraceli poměrně daleko a bylo potřeba si spojit souběžné události z jiných popisovaných příběhů. Jak tu již někteří zmiňovali, též mi někde chybělo více informací a jinde (např. v příběhu bratří Mašínů) jich možná bylo až příliš. Ale zde je opak pravdou, já bych uvítal každou vyobrazenou událost více "rozvleklou" než jen na pár stranách. A právě část s bratry Mašínovými mi utkvěla v hlavě nejvíce a byla velice poutavá. V celku mi na knize nic nevadilo, naopak knihy tohoto komiksového typu, vyobrazující odlehčenou formou skutečné události, mám rád. Nádherné kresby a zjednodušený nástin dějin, o kterých toho, co jsem při četbě zjistil, až tolik nevím. Díky za ní!

ImGinny
27.01.2020

Hodně složité čtení, ale líbilo se mi. Na některých místech mi to připadá trochu nevysvětlené a trochu zmatené, na druhé straně jsou tam ale některé věci krásně vystvěleny, např.: Bratři Mašínové. A nádherně ilustrované.

elenai
13.11.2019

Velmi poutavě zpracovaná kniha o pohnuté historii našeho národa, která zaujme nejen mladší ročníky, ale i dospěláky, kteří ve škole novodobým dějinám moc nedali. Autor vypíchl životy několika osobností, ačkoliv netuším, proč si zrovna vybral bratry Mašínovy, Heyrovského, Suchého... Havlovi oproti tomu věnoval prostoru méně. Tak jako tak jde o povedené dílo a ta kresba je neskutečně přesná, byť je do ní vložena značná míra originality.

martinstefko
20.10.2019

Při čtení knihy "Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)" jsem si zase po nějaké době říkal, že je fajn, že žijeme v době, jaké žijeme, i když i ona má svoje negativa. Ta svoboda, kterou ale máme, je nezaplatitelná. Stejně má ale člověk pocit, že někteří vlastně svobodu nechtějí, raději se nechají strhnout idiotskými názory, ať už jakékoli strany, a slepě jdou za nimi. Jako kdybychom si ještě nezvykli na to, že můžeme myslet sami za sebe. Ne, komiks "Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)" rozhodně není o tom, aby na nás nějak agitoval, tohle je čistě můj pocit. A právě skutečnost, že to není agitace, že to je zjednodušený ale pořád dobrý přehled o naší nedávné historii, je podle mě kniha "Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)" jednou z těch, které by děti mohli přečíst, aby nezapomněli, v jaké zemi se narodili a že i ona má temnou minulost.