Yaromil Yaromil komentáře u knih

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Murakamiho mám rád a snažím se postupně přečíst vše, co u nás vyšlo. Někdy, jako v případě této povídkové knihy, je to pro mě oddechové čtení, u kterého si užívám autorova slova, ale bohužel po přečtení poslední strany nejsem schopen pořádně zrekapitulovat děj, vím jen, že to bylo dobré a nezbývá mi než se těšit na další knihu,... ;-)

15.04.2018 3 z 5

Včely Včely Piotr Socha

Úctu k včelám jsem měl již od útlého věku (dávají med a dokážou bodnout), ale kniha tento drobný a užitečný hmyz vykreslila v ještě lepším světle, chtělo by se říci až nadpozemském! Asi se mi ještě nestalo, že bych se dozvídal nové informace z knihy tak zábavnou a poutavou formou. Nádherně ilustrováno, jednoduše a čtivě napsáno. Pochvalu si zaslouží také překlad. Doporučuji!

14.04.2018 5 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

Nejsou to vyloženě mapy, podle kterých byste chtěli někam jet, letět nebo snad plout. Věřte mi ale, že hezčí mapy jste ještě neviděli! A těch doprovodných informací!

13.04.2018 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Naprosto výjimečná kniha. Jsem rád, že vyšla v Argu v edici Fantastika, jinak bych se k příběhu Charlieho Gordona asi nikdy nedostal a to by byla velká škoda. Pro mě je to jedna z těch knih, které chcete nebo snad musíte mít v knihovně, protože si zaslouží vícero přečtení. A jedna z těch knih, které jen tak nedostanete z hlavy (nebo srdce?),...

14.01.2018 5 z 5

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

Kniha byla pro mě jedním z mála spontánních nákupů, ale šel jsem tak trochu na jistotu, protože jí vydal Baobab a tam jsem zatím s žádnou knihou nesáhl vedle. Nejinak tomu bylo u Řeky, která teče pozpátku - milého fantaskního příběhu, u kterého se čtenář opravdu nenudí a nechá mysl odpočinout (nebo snad odletět) od starostí všechního dne. Velmi příjemné čtení a rád si přečtu i další autorovi knihy.

14.01.2018 4 z 5

Brodeckova zpráva Brodeckova zpráva Philippe Claudel

Brodeckova zpráva mě pohltila, zarmoutila a hluboce se usadila v mé čtenářské mysli - to se příliš knihám nepovede. Dílo na mě intenzivně působilo jako řádně vyleštěné zrcadlo temné stránky lidské duše.

10.12.2017 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Sám tomu dobře nerozumím, jak jsem mohl takovou dobu knihu přehlížet. Nadčasová kniha a právem klasika žánru sci-fi, u které se mi moc nechce věřit, že byla napsána téměř před 50 lety. Brilantní záležitost.

19.11.2017 5 z 5

Vola bys přes všechen svět vodil... Vola bys přes všechen svět vodil... Dalibor Nesnídal

Krásná procházka kolem světa a to prosím v doprovodu vola. Čtenář je obohacen informačně a potěšen výtvarně. Vše posvěceno Janem Amosem Komenským.

18.11.2017 5 z 5

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

"Oddechové" čtení, avšak se silnými tématy, které je náležitě okořeněno o prvky lehkého nadpřirozena. Autorka dokázala po celou dobu udržet mojí pozornost, ba co víc, těšil jsem se na každou z dalších povídek a vyloženě žádná nezklamala.

19.10.2017 4 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Poprvé jsem knihu odložil v knihkupectví zpět s tím, že je jen obrázková a příliš s v ní nepočtu ;-). Chybu jsem napravil nedávno a k Dědečkům se tak po letech vrátil. Musím přiznat, že příběhy / obrazy Pavla Čecha jsou velmi silné a vydají za tisíce slov,... jak už kdysi někdo někde řekl,...

26.09.2017 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Les mytág nebyl překonán. Lavondyss je jiný než první díl a z toho jsme byl v počátku poměrně zklamaný. Autor nutí čtenáře více k zamyšlení (což není na škodu), děj není tak strhující (což už trochu zamrzí), jako tomu bylo u prvního dílu, ale i tak jsem si další návštěvu v tomto fantastickém světě opět užil. Těším se na pokračování, které na mě už kouká z knihovny!

25.09.2017 4 z 5

Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Michael Scott

Bohužel se nepřidám k pochvalným recenzím, přestože jsem se autorovým převyprávěním irských mýtů a pověstí snažil nechat vtáhnout sebevíce. Byly zde světlé výjimky, ale většinou na mě jednotlivé příběhy působily až příliš jednoduše, ploše, bez využití potenciálu mnohdy velmi zajímavého tématu. Mám rád mýty, legendy, fantasy, ale bohužel tato kniha mě příliš nenadchla. Na druhou stranu chválím krásné zpracování knihy, které mě snad před více jak deseti lety uhranulo v knihkupectví a od té doby jsem chtěl mít knihu v knihovně ;-).

03.07.2017 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Autor mě před časem přivedl k detektivkám svou trilogií z ostrova Lewis. Byl jsem nadšený, ale ani ne tak ze samotné detektivní zápletky, jako ze surového prostředí a zajímavých postav, které opravdu v autorových knihách žijí. Alespoň je tak vnímám. Nejinak tomu bylo i Ostrova Entry, kdy se mi také velice líbil přesah do vzdálenější minulosti a načrtnutí historie (nejen) Simových předků.

Rád bych si od autora jednou přečetl historický román a ani by to nemusela být detektivka ;-).

4.5*

11.03.2017 4 z 5

Pověsti z kraje pod Vladařem Pověsti z kraje pod Vladařem Dalibor Nesnídal

Krátké pověsti z kraje pod Vladařem, které končí dříve než by si čtenář přál. Oko potěší krásné a veselé ilustrace.

18.01.2017 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Uff, dočteno. Místo aby autor potrápil mojí mysl a vyvolal hrůzné představy, trápil jsem se s tím, abych knihu neodložil jako nedočtenou, což se mi moc často nestává,... Několika povídkám se však naštěstí podařilo upoutat mojí pozornost, ale zbytek byl pro mne nepříliš zajímavým. Nedávám to za vinu autorovi, spíše létům, které od prvního vydání uplynuly a době, době ve které žijeme a která nás vůči nezměrným hrůzám spolehlivě obrnila,...

Na knize bych vyzdvihl kvalitní zpracování, to je na jedničku!

16.01.2017 3 z 5

Kniha začíná velmi pozvolna a nenápadně, až jsem si kolikrát kladl otázku, zda-li nastane nějaký zvrat a bude se vůbec něco dít,... I přesto mě autorovo vyprávění již od počátku upoutalo, a to ať už pojednával o malichernostech všedního života nebo těžkých životních zvratech,... Často jsem se těšil na každou další stranu a další poodhalení Francie šedesátých lete, osudů politických uprchlíků nebo života dospívajícího hlavního hrdiny Michela. Ten na mě působil spíše jako jakási spojnice mezi mnohdy výrazně zajímavějšími postavami, avšak v příběhu měl rozhodně své místo,... Autorovi se nedá upřít umění s jakým vtáhne čtenáře do děje a mistrovsky zvládnutá gradace, kdy jsem ke konci knihu ne a ne odložit. Někomu může vadit, že některé příběhy z knihy nejsou uzavřeny, ale mně to dalo prostor se nad postavami a jejich osudy dále zamýšlet,... Už se těším na autorovi další knihy.

Jo a abych nezapomněl, jestli se ještě někdy podívám do Paříže, rád bych navštívil Lucemburskou zahradu a Medicejsou fontánu.

04.12.2016 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

4.5*. Prožitek z knihy mi mírně kazil fakt, že jsem před (hodně) lety viděl nejprve film, který mám však stále v živé paměti a tak nemohla být řeč o jakémkoliv momentu překvapení. Bohužel se mi ani nedařilo obelstít mozek a stále se mi vybavovali filmoví protagonisté, kteří spolehlivě vytěsnili vlastní představivost. Bylo to mé první knižní setkání s autorem a rád zkusím nějakou jeho další knihu. Jazyk a způsob vyprávění autora mě oslovilo.

28.10.2016 4 z 5

Křehké věci: Krátké fikce a divy Křehké věci: Krátké fikce a divy Neil Gaiman

Neil Gaiman patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale bohužel tato jeho povídková sbírka mi příliš nesedla a knihu jsem dočítal spíše z povinnosti. Je zde několik světlých míst, ale mnohé z napsaného mělo možná spíše zůstat v autorově šuplíku. V paměti mi utkvěly pouze tři příběhy, ale nejsem si jist, jestli je tam udržím do zítra...

08.02.2013 2 z 5

Záleží jen na kole Záleží jen na kole Robert Penn

Nejsem velkým příznivcem sportovně laděné literatury, ale tuto knihu jsem si užíval od začátku do konce. Výrazně tomu pomohla výborná čtivost knihy, kdy autor provází čtenáře stavbou kola snů a velice nenásilně předkládá nejrůznější historická fakta a souvislosti. Tato kniha mírně změnila můj pohled na kolo a už se těším na jaro,kdy si ho budu moci zase plně užívat! Za doporučení knihy děkuji Petrovi Václavkovi (http://petr.vaclavek.com/)

12.01.2013 5 z 5

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Po knize jsem pokukoval již od jejího vydání, ale bál jsem se, že bude až příliš "americká" a tak jsem s její koupi stále otálel. Nakonec jsem knihu nedávno pořídil a začal jí číst spíše ze zvědavosti, než s velkými očekáváními. K vlastnímu překvapení mě Čtyřhodinový pracovní týden zaujal již od prvních stran a nepustil až do samého konce. Kniha mě velice zaujala a co víc, autor se s čtenářem dělí o mnoho cenných rad a příkladů z praxe / vlastního života. Jsem přesvědčen, že s určitými modifikacemi lze rady uvedené v knize užít i v našem českém prostředí - tento proces velice usnadňuje český vydavatel, která knihu doplnil o mnoho poznámek pod čarou, které právě uvádějí nejrůznější alternativy pro české čtenáře. Co se týče českého vydání, tak klobouk dolu, myslím, že se velice povedlo. Četl jsem mnoho názorů, kdy lidé nazývali autora "vyčůránkem", ale v průběhu čtení knihy mě nic takového nenapadlo, ba naopak spíše bych ho nazval dostatečně bystrým a chytrým, aby si dokázal zařídit život takový, jaký si ho sám přeje.

Již řadu měsíců přemýšlím, jak si i ten svůj život vylepšit a tato kniha je minimálně dobrým odrazovým můstkem... Co k ní dodat? Snad je to, že jsem jí měl začít číst již dávno! Vřele doporučuji.

25.06.2012 5 z 5