Řeka, která teče pozpátku

od:


KoupitKoupit eknihu

Románový příběh dvou osamělých dětí. Tomek má jediného přítele, starého moudrého vesnického písaře, Hannah miluje svého žlutomodře zbarveného ptáčka, jedinou památku na zemřelého otce. Ti dva se nakrátko setkají v Tomkově krámku, kde chce Hannah koupit živou vodu z řeky Kžar… Tak začíná Tomkovo hledání řeky Kžar, a hlavně tajemné Hannah, která mu stále uniká. Moderní příběh čerpá z odvěkých zdrojů, ale i z dětské touhy po dobrodružství, mořích, pouštích, přátelství a lásce. Najdou se dvě dospívající děti? A co všechno jejich shledání předcházelo? Jean-Claude Mourlevat, původním povoláním učitel a divadelník, je jedním z nejzajímavějších autorů pro děti a mládež v současné Francii: inspiraci ke svým příběhům často čerpá z pohádkové mytologie, vypráví je však živě a současně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323029/reka-ktera-tece-pozpatku-yY5-323029.jpg 4.637
Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno:, Baobab
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
broskev28
06. ledna

Jelikož sadlo knihu doporučuje i milovníkům děl T.d Fombelle, a mezi ty se rozhodně počítám, dala jsem se do čtení. Pohádkový příběh se mi líbil moc, ale jeho četba určitě není jednoduchá. Když si na zadní straně přečtu doporučení "čtenářům od 9 let", myslím si své. Pokud chcete, milí rodičové, aby se vaše děti pokochaly tímto krásným příběhem, raději jim ho předčítejte. Jinak se totiž může stát, že si ho přečtou až jako dospělí (to je ta lepší varianta), anebo se k němu nedostanou vůbec. A to by byla škoda . . .

Pett
16.07.2018

Putování dvou osamělých duší za láskou a nesmrtelností... přes lesy bloudící, přes luka vonící a mořské pláně plující... k řece Kžar... té, která teče pozpátku a dá vám možnost žít navždy... dobrodružství, které je tak mile odvyprávěno a zdobí ho tak moc hezká myšlenka...
Pro mojí rozbolavělou maličkost teď a tady velmi aktuální téma... představa té trošky živé vody pro jednu mojí pěnkavičku, která uletěla hodně hodně daleko a zanechala za sebou prázdno, je více než lákavá... ALE... využili bychom opravdu této možnosti, kdyby přišlo na lámání života? Toť otázka...

vlaštovečka
10.04.2018

Musím říct, že je tato kniha do jisté míry okouzlující, ale musím také přiznat, že mě ta druhá část bavila o něco víc...

HanKasp
06.02.2018

Příběhy dvou dětí - Tomka a Hannah, kteří jsou sirotky, ale dosud žili v určitém osamění. Oba se vydávají na cestu, každý jde tou svou. Na neuvěřitelnou cestu plnou nebezpečí, odvahy, strachu, pokory, sebezapření a mnoho dalšího.

Kniha je rozdělena do dvou kapitol, z nichž každá popisuje pouť jednoho ze sirotků. Jejich cesty se však místy protínají.

Knihu doporučuji i dospělým čtenářům. Domnívám se, že každý si v ní může najít něco, co jeho život obohatí. Minimálně si vzpomenete na to, jaké bylo být dítětem, snít a prožívat svá "malá" dobrodružství.

Yaromil
14.01.2018

Kniha byla pro mě jedním z mála spontánních nákupů, ale šel jsem tak trochu na jistotu, protože jí vydal Baobab a tam jsem zatím s žádnou knihou nesáhl vedle. Nejinak tomu bylo u Řeky, která teče pozpátku - milého fantaskního příběhu, u kterého se čtenář opravdu nenudí a nechá mysl odpočinout (nebo snad odletět) od starostí všechního dne. Velmi příjemné čtení a rád si přečtu i další autorovi knihy.

Kjetilka
30.10.2017

Ano, nemohla jsem se odtrhnout. Nechtěla jsem ji odložit a myslet na jiné věci. Chtěla jsem vědět co bude dál. A když už nezbyla žádná další stránka, což ovšem neznamená, že tím příběh skončil, chtěla jsem se do toho světa odstěhovat. Do světa oplývajícím magičností a romantikou dálek. Do světa, kde jsou děsivé věci a umírá se tam, ale není to žádná tragédie, tak to prostě chodí.

kucerovakaroli
23.10.2017

Snad nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla! A ty ilustrace byly naprosto okouzlující.
Dobrodružný příběh, který vás pohltí tak moc, že nebudete chtít přestat číst. Alespoň u mě to tak bylo. Bylo mi tak hrozně moc líto, že to skončilo.
Pět hvězd je málo, protože ani na jeden moment jsem nepomyslela na nic jiného, než na děj v knize. Tomek i Hannah jsou nesmírně stateční a jdou si za tím, co chtějí a zažívají různé dobrodružství. Rozhodně to není kniha jen pro mladší čtenáře.

souxie
26.07.2017

Magický príbeh! Škoda ze sa naň nedá zabudnúť aby som mohla tie neobyčajné miesta navštíviť znova ako prvýkrát.

Mojepočteníčko
19.07.2017

Léto - pro mě jednoznačně více času na čtení. Přestože se přikláním k názoru, že k němu patří spíše oddechová a nenáročná četba, ne vždy se v tomto proudu udržím. Dnes vám, ale představím knížku, která s tímto trendem jednoznačně splývá. A proč? Protože je pohádková...,

Tomek je sirotek, který vlastní kupectví po svých rodičích. Najdete v něm všechno potřebné a spoustu pokladů navíc. Otevřeno má permanentně, i když v krámku zrovna není. Nebojí se, že by mu lidé chtěli nějakým způsobem uškodit. Pokud někdo po něčem zatouží, vezme si co potřebuje a nechá na pultě peníze.
Išam je stařec, nahrazující Tomkovi prarodiče. Miluje nugát a Tomek si s ním chodí povídat. Přijde i tentokrát - to proto, že ho večer navštíví krásná dívka. Vypráví mu o řece Kžar a živé vodě, kterou potřebuje pro svého ptáčka. Je totiž tím jediným, co jí zbývá po otci. A Tomek se o této řece potřebuje dozvědět víc.
Po mnoha letech opouští rodnou ves a odchází hledat nejen dívku, do které se, jak si později uvědomuje, na první pohled zamiloval, ale i živou vodu, kterou touží věnovat právě Išamovi...
Vyprávění je vskutku pohádkové. Jde o klasický model, kdy hlavní hrdina absolvuje dobrodružnou cestu, tzv. odněkud někam, aby dosáhl svého cíle. Příběh je protkán magií, láskou, odvahou, dobrodružstvím, dobrem i zlem. Jednotlivé postavy mají dle mého názoru velice nápaditá jména, díky kterým si snadno zapamatujete, kdo hlavní hrdiny během jejich putování provázel. Další plus knize přikládám za grafické zpracování - nádherné ilustrace i brožovanou vazbu.
Jediné, co bych vytkla, jsou popisy záporných postav, jejich činů, bojů, či konkrétních zranění. Francouzské pohádky zavánějí v tomto ohledu syrovostí a krutostí. Jen si vzpomeňte na takového Modrovouse a popis místnosti, do které se jeho žena měla zakázáno podívat...

Knížka Řeka, která teče pozpátku je mým druhým tipem na letní čtení. Vraťte se s Tomkem a Hannah do doby, kdy neexistovaly sociální sítě, mobilní telefony, lidé si dlouhé večery krátili hraním deskových her a děti se prostřednictvím těch vlastních, smyšlených vydávaly za dobrodružstvím....

Vlaštovka0
11.06.2017

Krásný příběh. Rozhodně doporučuji! :)

vakkets
27.05.2017

Krásná kniha, která pohladí na duši. Doporučuju.

„Sbohem Étiennette. Spřátelily jsme se příliš pozdě...“
„Na to není nikdy pozdě,“ usmála se. „Kam se teď vydáš?“
„Hledám řeku Kžar. Znáš ji?“

OndřejMergl
19.03.2017

Kniha mě velice mile překvapila! Příjemný pohádkový příběh s kouzelnými momenty, v zásadě všechny postavy sympatické a vzorové chování hrdinů pro malé i velké čtenáře. Jednoznačně výborná do deštivých dnů či pro zlepšení nálady.

sadlo
23.02.2017

Moc příjemné čtení. Tuto knihu doporučuji všem čtenářům spisovatele Fombelle T./Vango, Tobias Lolness, Dva životy pana Perla/.
Od Jeana Clauda Mourlevata stojí za přečtení ještě kniha Zimní bitva.

Štítky

sny smrt naděje pouště moře a oceány lesy strach vůně radost

Autor a jeho další knihy

Jean-Claude Mourlevat

Jean-Claude Mourlevat
francouzská, 1952

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených56x
v Čtenářské výzvě11x
v Doporučených9x
v Knihotéce10x
v Chystám se číst40x
v Chci si koupit6x