worka worka komentáře u knih

Trojka Trojka Richard Sacher

Příběh docela dobrý, působí celkem věrohodně. Bohužel autor neumí psát. Styl nadějné prvotiny začínajícího středoškoláka :-)
S trochu obdobnou tématikou můžu doporučit: M. Fendrych - Slib, že mě zabiješ. Podle mě minimálně o třídu výš. Ale třeba je to jen tím, že lezu po skalách a kouřit chlapa bych nechtěl :-)

07.09.2015 3 z 5

Leadership a sebeklam - jak se dostat ven z krabice Leadership a sebeklam - jak se dostat ven z krabice kolektiv autorů

Bohužel mě kniha celkem zklamala. Myšlenky v ní obsažené nejsou špatné, ale místo 200 stran by jim stačilo tak 20. Myslím, že problematika vzájemných vztahů je mnohem složitější než zde prezentované schema: "krabice" + "sebeklam".
Mj. se tu zmiňují problémy s potomky. Kdo z vás své děti vnímá jako "věci" a nestaží se jim porozumět?
Dost se mi formou připomínala kniha "Mnich, který prodal své ferrari". Školitel vykládá nezpochybnitelné pravdy, školený jásá "ano, ano, tak to je" a jeho život prudce vzkvétá.

05.08.2014 2 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Na rozdíl od ostatních komentujících, mně se odbornější vsuvky líbily a přerušování příběhu mi nevadilo. Zejména část o sportovní obuvi Nike mě zaujala. (Nike používám :-) ). Též sekce o tom, jak jsme byli evoločně lepší v běhu než neandrtálci a o vytrvalostním lovu byly zajímavé.
Co mi nesedělo byl nabubřele rozjuchaný styl Men's health + Esquire atd., pro něž autor jinak píše. Na záložce to zřejmě označují jako "břitký humor". V druhé půlce je to lepší. Též jsem měl občas hokej ve vedlejších postavách jako např. "Luisův otec" - proč tam vůbec je? Možná to vzniklo "vypuštěním vaty" které autor v Poděkování zmiňuje.
Jinak je kniha poutavá a silně motivační, takže určitě stojí za přečtení. Kdyby ne, tak se taková slátanina snad nemůže prosadit :-)
Za provedení bych dal max. 3 hvězdy, ale za příběh a motivační účinky zaslouží 4.

11.07.2014 4 z 5

Máte na víc! Probuďte svůj mozek Máte na víc! Probuďte svůj mozek Ivan Pilný

Knihu jsem ani celou nedočetl :-( Na mě působila jen jako strohá rešerše směrů a možností, jakými se studium mozku a myšlení může ubírat. Přínos pana Pilného neregistruji, praktické rady také ne.
Dalši recenze viz. např.

12.03.2014 2 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Nevím, asi jsem knihu úplně nepochopil(?) Snad manifest obecně k větší toleranci?
Myslíte, že rozhodnutí Jongje stát se stromem vyplynulo z patriarchálního útlaku? (Aniž bych tamní patriarchální útlak bagatelizoval.) Dostalo se jí zastání v "ženských kruzích"?
A jak jsme na tom s patriarchátem my? No, my neumíme vyřešit ani důchodovou reformu a školství, které se týkají všech bez rozdílu pohlaví, tak ani není co očekávat.
Myslíte, že je naše "západní" společnost o tolik tolerantnější? Jak se stavíme my ke svobodnému rozhodnutí ukončit svůj život?
Jak se stavíme k ceně života obecně? Málokdo řeší způsob života a smrti tisíců hospodářských zvířat. (Pro mně jasná souvislost a důvod pro vegetariánství či snižování konzumace masa.) Jaká bouře se na druhé straně odehrává např. kolem interupcí v USA, Polsku...
Pokud připustíme, že ontogeneze (vývoj jedince) je zrychlený průběh fylogeneze (vývoj druhu), tak kde je ta dělící čára?

17.04.2024 3 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Jako audiokniha. Pokud je autor skutečně homosexuál, tak jedna hvězda za snahu o humor. Ano, i jsem se párkrát zasmál, ale jinak jsem měl pocit, že mi tato četba nic nedává. Nedočteno.

24.08.2022 1 z 5

Začni teď! - Průvodce otužováním Začni teď! - Průvodce otužováním David Vencl

Poznámka k poznámce :-)
Ano, máte pravdu. Johanna má za krkem vyvažovací závaží a její plavky vypadají podezřele zatepleně.
Nedokážu posoudit, o kolik ji to posunulo.
Johanna Nordblad claims under-ice freedive world record with Lobster Weight

Tak tedy jiného borce z 26.3. 2020:
Longest freedive under ice 101m (331ft) in SPEEDOS! by Kristian Mäki-Jussila
No wetsuit, no WEIGHTS, no fins, no official world record but just me freediving 101m underneath the ice cover in Finland

Takže ano, opět to není oficiální rekord... ;-)
Nechci rozpoutávat žádné vášně, ale prostě borců schopných uplavat 80 a víc metrů pod ledem je celá řada. (A už mlčím.)

14.03.2022 2 z 5

Telesná výchova Telesná výchova Martin Šimečka

Příjemné čtení. Dobře plynoucí kratší kapitoly. Skladbu sportů mám trochu jinou než autor, ale i tak jsem občas souhlasně mručel :-) Kniha vám asi zlom v životě nezpůsobí, ale inspirace se v ní určitě najde.
8/10

28.05.2021 4 z 5

Můžeš (po)dělat cokoli Můžeš (po)dělat cokoli Miky Škoda

Právě jsem si přečetl veskrze pozitívní ohlasy "předčtenářů". A asi už jsem starej. Ne, že by se s většinou Mikyho názorů nedalo rámcově souhlasit, ale jejich naplňování už je trochu jiná káva. Pro mě Miky prostě není podnikatel, ale markeťák. Mluvící hlava, která toho mnoho řekne, ale málo sdělí. Příliš mnoho vět o výzvách a překonání komfortní zóny.
Abych byl konkrétnější tak např:
Na str 184 horuje "Mnohem důležitější otázka, než kolik beru, je kolik dávám". Včetně odpálení reakce "musíš z něčeho žít" do nepodstatných prkotin. Ale hned na str 185 se dozvídáme "S fizioterapií je konec". Proč? Inu, zejména kvůli vizi slabého výdělku.
Úspěšný podnikatel prodal úspěšnou firmu - aspoň tak je to v případě Mikyho prezentováno. V kapitole "Prodej firmy" se dočtete, že prodej skončil dluhem, který Miky splatil penězi od rodičů.
O projektu Low Cost Race bych se mohl rozepsat nadlouho, ale shrňme to do sousloví "nejsem cílová skupina", i když jsem před lety jel stopem třeba do Itálie. Přes masovou mediální podporu a "partnery" typu O2, startupové financování atd. končí každý ročník v dluzích (str 303 dole).
Nu firmám to evidentně nevadí a najímají Mikiho jako mentora a poradce.
V knize se mihne řada známých jmen (Kovy, Kazma, Celeste Buckingham, Janeček..) aniž by měla nějakou podstatnější roli.
Miky určitě umí dobře a pohotově mluvit. Otázka je: Má nám opravdu hodně co říct?
Dvě hvězdy: za snahu a za upřímnost.
(PS: budu za škarohlída, ale na obalu je hned na druhém řádku uvedeno, že Miky vystudoval dvě vysoké školy. Jestli jsem dobře pochopil, tak reálně je bakalářem Fizioterapie a též bakalářem Rekreologie. Ověnčení tituly nemusí být důležité, ale rozíl v těchto dvou informacích prostě je.)

11.05.2021 2 z 5

Chlapec, který viděl pravdu Chlapec, který viděl pravdu neznámý - neuveden

Za mě asi spíš trochu zklamání. Přijde mi umělé, vše do sebe až příliš hladce zapadá. Tím mi připomíná podvržené "Poselství od protinožců". Aniž bych zpochybňoval, že je např. možné vidět (vnímat) auru atd, tak celkové vyznění mi nějak nesedí.

23.03.2021 3 z 5

Na jeden nádech Na jeden nádech Adam Skolnick

Aktuální vysoké hodnocení knihy (95% /4 hodnocení) je pro mě překvapením.
Za mě spíše zklamání. Ústřední postava Nick Mevoli je vykreslován jako prima chlápek a parťák. Do tohoto obrazu mi, ale nesedí jeho záchvaty vzteku a až paranoidní podezřívání tréninkových parťáků z konkurence.
O co jde:
- Po nevydařených ponorech Mevoli řve, mlátí do vody, kope do věcí. To by možná prošlo bez povšimnutí u fotbalové primadony, ale ve freedivingu, kde záleží na klidu a soustředění se to nenosí. Že jeho chování nebyl až tak marginální problém ukazuje, že i kvůli němu nezískal trenérskou licenci (str. 274)
- Mevoliho trenér se ho snaží brzdit v rychlosti nabírání hloubky, ten z toho vyvozuje, že se bojí prohry s ním na závodech a varování ignoruje.
- Tréninkový parťák Johny mu pomůže radami prodloužit výkon v dynamické apnoe o 30 metrů. Jakmile se, ale Johnymu zadaří na hloubce, vidí v něm Mevoli konkurenta, který ho varováními chce jen brzdit.

Prostě velmi talentovaný chlápek, který plive krev, ale nepřipustí, že by to ti okolo mohli myslet se svými varováními dobře. Takže jeho konec až tak nepřekvapí.
Jako mnohem větší tragedii bych vnímal smrt Natalie Molochanové, které je věnována cca 1 stránka.
O samotném potápění se tu bohužel moc nedozvíte. Ucelenější informaci najdete na Wikipedii než tady na cca 300 stranách :-(

15.01.2020 2 z 5

Jak zatočit s únavou Jak zatočit s únavou Sohère Roked

Na jednu stranu varuje před množsvím chemie v potravinách. Např. kapitola "Chemický národ".
Na druhou stranu doporučuje užívat řadu multivitamínů a doplňků stravy. Jak ale rozlišit "hodnou" a "zlou" chemii se tu úplně nedozvíte. Obecné doporučení z knihy "kupujte dražší přípravky" v řadě testů neobstálo. Mnohdy je vyšší cena přípravků jen o investicích do reklamy.
Psychická únava zmíněna spíš jen okrajově. Přičemž bych souhlasil s trenérem Olliem na straně 216, že po celodenní práci je únava spíše psychická než fyzická. (S vyjímkou vyloženě fyzicky náročných profesí.)
Za mě trochu zklamání, cca 60%.

05.12.2017 3 z 5

Moje studená válka Moje studená válka René Benda

Mně naopak seděla víc první část knihy. Možná proto, že jsem téměř stejný ročník jako hlavní postava a dobu 80. let si dobře pamatuju.
Naopak v závěru mi to nějak sřípe: STBák, který "našel boha", ale stále je v kontaktu se starými strukturami. Rodina, které úštvali otce, za ním aktivně přijde s odpuštěním. Bezproblémový odchod dvou malých dětí od matky. Matka, která se s tím smíří atd. (Shoda s příspěvkem mi-nul-o níže.)
Přesto čtení velmi dobré. Přijde mi sice, že trochu klouže po povrchu věcí, ale při hlubším pohledu by asi kniha neúměrně stránkově nakynula. Dávám 4/5.

25.02.2016 4 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

4 hvězdy. Tohle vydat asi chtělo hodně osobní odvahy. (Dodatky jsem na doporučení z ostatních komentářů vynechal.) Chester Brown zřejmě píše/kreslí komixy v naučně osvětovém stylu. Historické události a pod. Takhle je pojatá i jeho kniha o osobních zkušenostech s prostitucí a prostitutkami. Prostituce tu byla, je a bude a měly by se jí vytyčit rozumné zákonné mantinely.

01.02.2016 4 z 5

Knížka trochu plytká, ale celkem čtivá. Není o luxusní prostitutce, jak tvrdí titul knihy, ale o "podnikatelce" provozující svůj privátek.
Trochu ukazuje i finanční stránku věci a utvrzuje mě v pocitu, že je potřeba toto nejstarší řemeslo nějakým způsobem legalizovat. Ne, zmíněné výdělky Madam Camille nezávidím. Např. na 10 chlapů za večer je potřeba mít silný nejen žaludek. Ale brát od státu 5000, "jako příspěvek, že jsem neměla práci", protože "takové almužny se vždycky hodí" (str. 338).
Možná si to ten stát i zaslouží, ale proč mají být ti poctiví vždy za blbce?

12.06.2015 3 z 5

Malý krok, velká změna Malý krok, velká změna Caroline L. Arnold

Předsevzetí se nám většinou nedaří plnit, protože jsou příliš radikální a nepřesně formulovaná.
Autorka radí začít malými kroky, které si přesně definujeme. Tím se dá nastartovat celý evoluční proces. Líbí se mi, že místo vágního "vědci zjistili" jsou zde jasné odkazy na zmiňované studie a články.
Bohužel mi přijde, že by na stejnou informační hodnotu stačila cca polovina stran. Když čtu popáté, jak se autorka naučila věšet si kabát... , tak si říkám, že už jsem to někde četl.

06.03.2015 3 z 5

Levhartice Levhartice Iva Pekárková

Ač Pekárková není mou příliš oblíbenou autorkou, tak tahle knížka mě mile překvapila. Na povrch čtivá, pod povrchem přemýšlivá a někdy i dojemná.

24.03.2014 4 z 5

Lístek na cestu z pekla Lístek na cestu z pekla Jaroslav Žváček

Hodně dobré. Jen na můj vkus příliš pozitivní závěr. (Ale možná je mé vnímání deformováno tím, že mám též jako hlavní hrdina "rozesraný mozek".)

27.02.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Hodně dobré. Pro mě zejména první část knihy. Doufám, že se mi něco povede přenést do praxe :-)

09.09.2013 5 z 5

Konec výmluvám! Konec výmluvám! Wayne W. Dyer

Kniha mě bohužel moc neoslovila. Po 100 stránkách jsem hodně váhal, jestli ji mám dočíst. Některé myšlenky dobré (proto nakonec dávám 40%), ale pro mě dost utopené v nečitelném balastu. Kniha prodchnutá "zákonem přitažlivosti".
Str. 94: "Jsem přesvědčen o tom, že vesmír vám nejen pošle, ale musí poslat, co si přejete."

20.08.2013 2 z 5