Moje studená válka

kniha od:

Moje studená válka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114880/moje-studena-valka-114880.jpg 4.7 92

Autentický a drsný příběh obyčejného kluka z Československa 80. let minulého století. Žádný sentiment a laskavé vzpomínky. Bez příkras a takový, jaký reálný život byl v časech STB, udávání a světlých zítřků, kdy okolnosti dokázaly změnit život běžné rodiny v katastrofu během jediného dne. Na druhé straně lidský a aktuální příběh třicetiletého muže ze současného New Yorku. Stejně dramatický a zároveň dojímavý. Oba hrdinové ztrácí vše, jen na jiném místě a v jiné době. Co mají společného a co je dělí? A jakou mají budoucnost? Částečně autobiografický román "Moje studená válka" autora Reného Bendy se hned po svém vydání stal best-sellerem a připravuje se jeho další vydání.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura slovenská , Historie

Vydáno: , Kvarta
Originální název:

Moja studená vojna , 2010


více info...

Komentáře (23)

Komentáře 23 Recenze 1

Radimka
Radimka
05.08.2023 5 z 5

Výborná knížka. Napínavý příběh, ve kterém se mi vybavila spousta věcí, jak to bylo za komoušů.

evask
evask
24.06.2023 5 z 5

Děj má švih, jak jsem měla volnou chvilku, běžela jsem si číst. Trochu krkolomně vymyšlená část odehrávající se v Americe.


reniva22
reniva22
06.10.2022 5 z 5

Taky jsem zamlada zažila socialistické Československo a byla v Americe při útoku na WTC. Potkala jsem Česku, která s rodiči utekla do Rakouska a několik let žili v uprchlickém centru. Podle toho co mi vyprávěla byly ty centra mnohem drsnější než to, co popisuje autor v knížce. Doporučuji přečíst..

Jrsnbl
Jrsnbl
26.06.2021 5 z 5

Tak tohle byla síla. Vzhledem k tomu, že jsem se narodil 12 let po sametové revoluci, je pro mě dost těžko představitelné, jaký život museli moji vrstevníci prožívat. O období let 1948 - 1989 se moc rád zajímám, nikdy jsem však nečetl podobně laděný román, který veškeré historické souvislosti zaobaluje do krásného, ale drsného průběhu, který by klidně mohl být pravdivý.

Často soudíme lidi, kteří se za režimu zachovali tak, jak se zachovali. Nikdy však nevíme, jaký příběh bychom psali my sami. Silně doporučuji tento příběh, u jehož konce jsem měl slzy na krajíčku.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
19.08.2020 5 z 5

Perfektní kniha se vším co k tomu patří...Knihu jsem si půjčil v knihovně , po přečtení koupil...tak to konec konců praktikuju pořád..Není problém koupit knihu s krásným -prodávajícím obalem i slibnou anotací a být zklamán...
Ano , dělám reklamu knihovnám

roman6788
roman6788
30.01.2020 4 z 5

Napínavý príbeh, všetkým nám známe pomery, niekedy opísané do detailu. V druhej časti pribudlo trochu balastu.

Mademoiselle
Mademoiselle
29.03.2019 5 z 5

Krásné čtení... knihu jsem si užila a doporučuji!

bekule
bekule
29.03.2018 5 z 5

Skvělá knížka autora zatím jediné knihy.Nejprve celkem poklidný život kluka v socialistické Bratislavě, poté drsný zážitek ze svíčkové demonstrace v roce 1988, který nastartoval další události. Během několika vteřin se musel rozhodnout pro okamžitou emigraci, poté dramatický útěk,velmi drsné podmínky v uprchlickém lágru. Líbilo se mi že autor popisoval život v Československu v osmdesátých letech tak jak jsme jej prožívali, ale ani nijak nepřikrášloval život čerstvých emigrantů na západě. Líbil se mi jeho vztah s "malými", díky moc za velmi nadějný konec. Jen je mi nepochopitelné proč se tak dlouho po revoluci stále bál odhalit svoji totožnost.

...........................................................................Výzva 2018

bai.Cerna
bai.Cerna
07.09.2017 5 z 5

Dobrá kniha, přelouskáno za tři dny. S ohledem na to, že mé dospívání spadá do stejné doby jako u autora, naprosto mne uchvacovala (na rozdíl od mladších čtenářů) první polovina knihy, která každého, kdo dospíval před revolucí, musí oslovit a připomenout už zapomenuté: prázdná plechovka od coca-coly jako jedinečný kousek na psacím stole pro uložení tužek, sbírání barevných papírových ubrousků, nakupování v Tuzexu, vymýšlení důvodů, proč se nemůžu zúčastnit prvomájového průvodu, radost z výjezdní doložky do Jugoslávie….a desítky dalších momentů, které jsou v knize zachyceny třeba jen v jedné větě, ale které úplně píchnou…. a pak, poprvé vidět benzinku „na západě“, muškáty v oknech rakouských domečků…. kdo zažil, ví, co chci vyjádřit. Kniha má navíc spád, dobře se čte (možná i za cenu toho, že si autor někde něco „přikrášlil“, ale to nevadí), někteří ji budete vláčet pořád s sebou, abyste se dostali do finále co nejdříve.

zupri
zupri
07.06.2017 5 z 5

Knížka je skvělá, čtivá a velmi napínavá! Přečetla jsem ji jedním dechem a všem ji vřele doporučuji. Naštěstí jsem se nenechala odradit tím strašným přebalem... toho je škoda.

koblizek8
koblizek8
26.04.2016 5 z 5

skvělé. na to, že jsem ji v knihovně popadla jen tak náhodou, jsem byla unešená. moc pěkné čtení...co se týče autoerotiky, to jaksi k životu patří, kor tedy u sedmnáctiletých - ty s tím stráví podstatnou část času, řekla bych. je to dost podrobné a kdyby to tam nebylo, tak by to bylo divné.
takže to mi nevadilo, příběh byl fajn, musím přiznat, že na dvou místech jsem se rozbrečela.
a ta fascinace západním světem a igelitkama v obchodě.... i já jsem to zažila, jak jsme čuměli, když jsme s našima jeli hned po revoluci do Rakouska...
jestlipak ještě něco napíše pan Benda?

worka
worka
25.02.2016 4 z 5

Mně naopak seděla víc první část knihy. Možná proto, že jsem téměř stejný ročník jako hlavní postava a dobu 80. let si dobře pamatuju.
Naopak v závěru mi to nějak sřípe: STBák, který "našel boha", ale stále je v kontaktu se starými strukturami. Rodina, které úštvali otce, za ním aktivně přijde s odpuštěním. Bezproblémový odchod dvou malých dětí od matky. Matka, která se s tím smíří atd. (Shoda s příspěvkem mi-nul-o níže.)
Přesto čtení velmi dobré. Přijde mi sice, že trochu klouže po povrchu věcí, ale při hlubším pohledu by asi kniha neúměrně stránkově nakynula. Dávám 4/5.

Charlotta30
Charlotta30
09.02.2015 5 z 5

Tato kniha nemá chybu. Počet stran mě zarazil, ale přečetla jsem jí jedním dechem. Do příběhu se snadno začtete, knihu už nebudete chtít pustit a bude Vás mrzet, že už je konec.

misssicccka
misssicccka
21.01.2015 4 z 5

jako helmiczka :), prvních devadesát stran bylo pro mě spíše utrpení, ale jsem ráda, že jsem zatla zuby, i když jsem nezažila moc velká překvapení v ději, bohužel i ten coming out jsem předpokládala nějak moc brzy, ale to není důležité, důležité je, že se autorovi podařilo zachytit obě strany, není to černobílé (kromě obalu), ano, je pravda, mohlo by tam být méně autoerotiky ;) a nemusel by mluvit jako "píxxx", ale asi by to bylo na úkor té autentičnosti, protože jak asi uvažuje a přemýšlí sedmnáctiletý kluk nebo totálně vytočený zoufalý chlap....

petshop
petshop
01.03.2014 5 z 5

Bylo to bezesporu dobré čtení, zajímavé a napínavé. Řekla bych, že se autorovi docela dobře podařilo vykreslit tu dobu. Knížku jsem četla téměř jedním dechem, dvakrát mi kvůli tomu ujel autobus do práce:-) Občas mi vadil drsný jazyk, ale to k drsné době patří. Taky bych možná ocenila méně autoerotiky hlavního hrdiny :-D Ale to jsou detaily. Jinak je to určitě knížka, která se mi vryla do paměti. Určitě doporučuji.

helmiczka
helmiczka
12.12.2013 3 z 5

Prvú polovicu som čítal dva týždne a druhú som zhltol za jeden večer :)

Veronty
Veronty
17.11.2013 5 z 5

Kniha, která mě svým napětím donutila tajit dech! Vadilo mi, že nedokážu číst rychleji, protože jsem celý příběh chtěla „zhltnout" hned! A taky proto, že jsem se už začínala dusit.

adelinka
adelinka
03.11.2013 5 z 5

na prekvapenie túto knihu prečítal aj môj manžel.....super opísanie mladého chlapca žijúceho v Bratislave v období Československa, tesne pred nežnou revolúciou.....chalan bol v mojom veku a úplne som sa vžila do situácie pred revolúciou, takisto som v tej dobe študovala.....veľmi pekne opísal aj prechod na druhú stranu a jeho pocity ako tam naozaj bolo......veľmi príjemné a rýchle čítanie....

pisutka
pisutka
14.04.2013 5 z 5

Paráda! Výborně zpracované téma, 80.léta očima mladého bystrého kluka.
Líbilo se mi, že se hrdina profiluje postupně, životem proplouvá jako tehdy drtivá většina lidí v CSSR, nad událostmi a klimatem ve společnosti ale přemýšlí, a svůj názor a postoje si tvoří sám. Úžasně čtivé, jak jest popsáno níže, nic nechybí – akce, láska, napětí i humor. Lze jen doporučit!
A nakonec fascinace nad obyčejnou plechovkou coca-coly v západáckém obchodě, je také úžasné připomenutí doby minulé, leckomu bych zadala jako povinnou četbu :-).

mi-nul-o
mi-nul-o
18.03.2013 5 z 5

Jedna z mála knih, při které se mi nezastesklo po minulosti - nechci říct přímo po komunismu, to je zase o něčem jiném. Dobře napsané, napínavé, živé, člověka to hodilo o hodně let zpátky. Drsně realistické, líčené bez příkras, ale cítila jsem z toho autentičnost, bez zveličování "hrůz" minulé doby.
Jen se mi moc nelíbilo prolínání dvou příběhů - bavit mě to začalo až hodně stránek za okamžikem, kdy jsem získala jistotu, že jde o popisování osudů téhož muže. Ale tohle je asi spíše můj problém, nemám to ráda v žádné knize, ruší mě to.
Nad koncem jsem poněkud pochybovala - vadila mi změna charakteru postavy nevlastního otce a také očividný happy end, kdy děti zůstaly bez problémů u otce a spokojeně vyrůstaly.
Kniha je to nicméně skvělá, určitě doporučuji.

Mareckin
Mareckin
10.09.2012 5 z 5

Tahle kniha nemá chybu !! 5/5 !!

dalimoni
dalimoni
23.05.2012 5 z 5

Strhující a napínavé vypravování osudu mladého kluka na konci 80. let, kterému nic nechybí (napětí, drama, láska....). Velmi oceňuji skvělé popisy doby 80. let tehdy končícího komunismu v ČSSR, kterou jsem sám zažil a moc dobře si na ní vzpomínám. Prolínání s příběhem z New Yorku z roku 2001 je na konci knihy skvěle propojeno a kniha zůstává krásně ucelená. Kniha mě velmi zaujala a četla se jedním dechem.

Renava
Renava
29.07.2011 5 z 5

Kozmopolitný autor so slovenskými koreňmi ma veľmi príjemne prekvapil... "Akčná" kniha, ktorú som si vážne užila. Kto je alergický na vulgarizmy, asi bude mať problém, ale treba povedať, že v tomto prípade jednoducho "sadli" a bez nich by kniha nemala ten správny šmrnc. Trochu pomalší nástup, no garantujem, že po rozbehnutí knihu nepustíte z ruky, kým nedočítate. Ja som ju odložila o pol tretej ráno :-)