Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Kremelská kandidátka Kremelská kandidátka Jason Matthews

I poslední díl trilogie je čtivým špionážním thrillerem s aktuálně vysokou přidanou hodnotou - rozborem a přehledem Putina a jeho vidění světa, zvrácenosti a nebezpečnosti nejen pro ostatní státy světa, ale i pro vlastní lid. Mrazivé čtení zabalené do poutavého, napínavého příběhu.

11.11.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha! Ješte lepší než předchozí dva díly. Cormoran Strike je sympatický chlapík a autor/ka jeho osobnost a historii v tomto díle daleko více otevřela a získala pro něj další "body".
560 stran nelze přečíst na jeden zátah, takže jsem tímto detektivním až thrillerovým příběhem žil několik dní a rád se k němu vracel. Vše psáno realisticky, přirozeně, uvěřitelně. Postava Robin je také sympatická, inteligentní. Dlouho dlouho nepředvídatelné, závěr gradující, zkrátka výborná kniha, těším se na další díly!

24.10.2022 5 z 5

Když jsem začínal číst tuto knihu, třetí od Ladislava Zibury, napadlo mne, zda to nebude v podstatě to samé, pouze z jiných končin, zda čtení může být opět zajímavé a poutavé. A bylo. Vyprávění jiskří humorem snad ještě více, než v předchozích dvou knihách! Opět kniha o lidech jiných krajů a mravů, pobavila mne dokonale. Krásně se četly i poslední strany opěvující naši zemi. Nebude dlouho trvat a pustím se do další knihy autora, mám je již všechny v knihovně :-) !

21.10.2022 5 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

Možná si řeknete - "taková špionážní pohádka, jsou tam dobří i zlí, nevinní i syčáci, ženy krásné i zapálené pro věc, schopní muži i patolízalové, trocha erotiky, trocha akce, nějaké napětí" - pod tím vším je ale holá zkušenost ze světa a taktik nejen vlastní špionáže, ale i politiky a těch, kteří existenci příslušných složek vynucují. Z posledních stránek knihy , kde autor shrnuje Putinovy myšlenky, jeho pohled na svět, mocenské zájmy atd, pak úplně, úplně mrazí! Kniha vydaná v roce 2016 - ale jako bych četl dnešní článek v novinách! Tak přesně (bohužel) se autor trefil!
Třetí díl mám v knihovně a už se na něj těším.

17.09.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Fíííha, tak to byla docela jízda! Dramatické od první stránky, napětí nepolevuje a nepolevuje. Nepředvídatelné, plné zvratů, dobrodružné a vzrušující. A aby jste se dozvěděli, zda je to sci- fiction či nikoli, tak se musíte dočíst až do samého závěru

23.08.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak já vám nevím, váhám mezi 3 a 4*. S knihou Žítkovské bohyně se mi dostal do rukou příběh (respektive příběhy) na nevšední téma, o kterém jsem zatím nic nečetl a otevírala tak přede mnou zajímavé novum.
K četbě láká i nádherná vazba knihy, radost držet ji v ruce!
První část byla velmi zajímavá, nevšední, poutavá. Obraz života "bohyní" a přístupu socialistických, komunistických a Stb šmejdů, spisy odhalující jejich praktiky, režimoví přisluhovači a režimové oběti. A v tom Dora objevující informace a zjištění, co se vlastně událo skryto jejím očím. To se četlo jedním dechem.
Další část, která popisuje život a osudy dalších jednotlivých bohyní ale nepopisovala nic nového, zajímavého, mnoho stránek s prázdným textem. Kapitola Otec přinesla pár očekávaně zajímavých řádek, ale další stránky opět ploché, musel jsem se nutit k dalšímu čtení.
Poslední třetina byla živější, otevřením německých pohledů a investigativního zájmu o téma nabylo čtení nové zajímavosti.
Nemohl jsem se ale zorientovat, co je/byla realita a co fikce, jak to celé při mé pragmatické podstatě pojmout, očekával jsem osvětlující doslov, ale závěrečná poznámka autorky byla neúměrně stručná.
Je zřejmé, že za knihou je spousta autorčiny práce, bádání a zájmu o tématiku.
Nelze upřít ani zajímavý jazykový styl. Nakonec tedy dávám 4 hvězdičky.

21.08.2022 4 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Moje druhá kniha od Deona Meyera a opět nádherná jízda! Excelentně dokáže držet čtenáře v napětí od první do poslední stránky, a to přesto, že se děj odvíjí ve dvou nezávislých linkách a na několika různých místech současně. Žádné pasáže nejsou nudné, jazykový styl naprosto přirozený, takže čtenář jen hltá další a další stránky. Děj není předvídatelný ani tuctový. Rychlé a jasné dialogy, reálně vykreslené postavy. Benny Griessel je sympatický, inteligentní detektiv, ze kterého autor nedělá přehnaného super hrdinu. Další díly mám již v knihovně :-)

13.08.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak trochu jsem nevěděl, co od knihy čekat, tedy kromě tématu čtenářské výzvy. Anotace uváděla humorný příběh, ale to nějak nepřicházelo, chvílemi se mi zdál text spíše rádoby humorný.
Ale jak jsem četl dále a dále, Ove mi začal být sympatický a do děje jsem se pěkně vžil a hltal další stránky. Pohledem zpětně jsou mnohé situace úsměvné, ba i vtipné, ale celkový tón a dojem je smutný. Krásná sonda do lidské duše, dojemný příběh, moc pékně se čte. Líbí se mi i grafika obálky, je takovým věrným obrazem obsahu.

07.08.2022 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Z knihy mám smíšené, až rozporuplné pocity. Kunderova kniha Žert se mi líbila daleko více. Nesnesitelná lehkost bytí je "nabitá" myšlenkami, úvahami, filozofickými tématy, rozbory lásky atd atd, zkrátka mi toho tam přijde až moc, což činí knihu nesourodou, takovou "rozháranou". Ačkoli základní linka, tak jak je popsána v doslovu Chvatíka, je jasná a sama o sobě láká k přečtení knihy, stejný pocit mi vlastní četba nepřinesla. První polovina knihy byla na 5 hvězdiček, postupně jsem ale začal ubírat. Některé pasáže byly zbytečné, některé až "oplzlé". Znovu ji číst určitě nebudu a od dalších knih autora si dám určitě na čas "pohov". Po Žertu byla pro mne zklamáním.

03.08.2022 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Na přebalu knihy je uvedeno hodnocení Stehena Kinga - nervy drásající thriller. Akorát že neuvedli, že až od strany 430. Prvních 300 stran se dalo zredukovat maximálně na padesát, další stovku jsem si říkal, že bych to měl dočíst, ať zjistím, jak to tedy vlastně je, respektive bylo. Teprve od čtyřstovky to začalo být zajímavé no a závěr byl výborný, už jsem v to ani nedoufal.

23.07.2022 3 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2022 - kniha od afrického autora - a jsem tomu nesmírně rád. Poznal jsem tak spisovatele, kterého jsem okamžitě zařadil mezi oblíbené a těším se na další knihy. Tak moc se mi Ďáblova hora líbila!
Rafinované, energické, napínavé, výborně propojeno více vývojových linek, a to tak, že všechny současně mne držely v napětí a očekávání dalšího. Krimi thriller jak má být, od první do poslední stránky.
Zajímavé postavy a jejich osudy.
Nakladatelství MOBA si ale zaslouží výtku za mnoho překlepů a gramatických chyb, to si tedy autor nezasloužil!
Knihu doporučuji.

01.07.2022 5 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Moje první kniha od Ed McBaina, ve výprodeji jsem jich koupil 10.
Taková detektivní jednohubka. Na počet stran a délku příběhu poměrně dost postav, nic extra rafinovaného. Nicméně do těch dalších devíti se pustím...

24.06.2022 3 z 5

Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Jürgen Todenhöfer

Vážné, mrazivé čtení o IS. Cením autorovu snahu o objektivnost, o empatii do vidění světa přívrženců IS, o pochopení a přednesení důvodů jejich chování (leckdy oprávněných - viz neoprávněná válka G.W.Busche apod), která však vychází marně.
Vize a jednání ze strany IS jsou ve výsledku absolutně jednostranné, fanatické, neomluvitelné, směřující k nejrozsáhlejší genocidě v dějinách lidstva.
Velice oceňuji pragmatické shrnutí Jurgena Todenhofera ve formě otevřeného dopisu chalífovi v závěru knihy a samozřejmě odvahu jeho i společníků takovou cestu podniknout a s příslušníky IS nejen hovořit, ale snažit se jim vysvětlit neoprávněnost jejich jednání a nesoulad s Koránem a pravým islámem, na který se odkazují.
Ačkoli od napsání knihy uběhlo již pár let, stále neztratila na aktuálnosti.

15.06.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Nebylo to špatné čtení, ale nijak zvlášť mne to "nevtáhlo". Nejvíce sympatická mi byla postava Flo, zvláště pak její asertivita, to mne skutečně bavilo. Dějová zápletka mi ale přišla překombinovaná, chyběl tomu ten správný "náboj".

14.06.2022 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje druhá kniha od Ladislava Zibury a opět velmi pěkná! Takový cestopis o lidech, vtipný, poutavý, mnohdy s vyzrálými myšlenkami, což vzhledem k věku autora oceňuji dvojnásob. v poličce mám připravení další jeho 3 knihy, tak už se na ně těším.

19.05.2022 5 z 5

Tábor na Alligator River Tábor na Alligator River Stanislav Moc

Čtenářská výzva mne už několikrát "přivedla" ke skvělým knihám a autorům. V rámci letošní výzvy jsem "pátral" po autorovi o 22 let starším než já a začetl se tak do této knihy, ale tentokrát to nebyla "trefa do černého".
Kniha Tábor na Alligator River mi přijde o ničem. Čeští emigranti "zevlují" v Austrálii, popíjejí, myslí na ženské a hrají fotbal. Toť vše. Žádná hlubší myšlenka, charaktery postav, napětí či humor, je to takový nudný deník. Kniha ve mě nic nezanechala.

28.04.2022 2 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Moje druhá kniha od Pollocka, již dle hodnocení jsem tušil, že nebude tak dobrá jako Nebeská hostina. Jistě Pollock není čtení pro každého, jeho knihy jsou drsné, naturalistické, mnohdy vulgární a syrové. Ale i takový styl psaní může mít hlubší myšlenku, symboliku, obraz určité časti společnosti, jistou vypovídací hodnotu, být sondou do lidských duší. To se v Nebeské hostině podařilo sice o trochu lépe, ale ani Ďábel není nezajímavou knihou. Byl jsem zvědav, jak se jednotlivé dějové linie protnou a ten závěr skutečně gradoval.

15.04.2022 4 z 5

Aljaška Aljaška Jack London

Výborná sbírka severských povídek z pera velkého autora.
Některé povídky jsou poměrně drsné , jiné prekérní a další zase celkem humorné. Vždy však vysoce poutavé a autentické.
Krásně a detailně je popisována příroda, atmosféra místa, zima Aljašky a to vše v komplexu vlivů na život člověka v daných podmínkách. Ač jsou popisy detailní, nejsou nudné, naopak - dokáží čtenáři navodit pocit, jako by v daném místě byl, jako by se vžil do těla postavy příběhu a sdílel s ní její útrapy, kterými se to jen hemží.
Z těch drsnějších povídek mne nejvíce zaujaly Láska k životu, Rozdělat oheň a Ženská statečnost, která byla zároveň i velmi dojemná. Ukázkou mravní síly a poctivé fair play je Honička k Indiánčinu potoku, vajíčková povídka Tisíc tuctů vajec je zase vtipná.
Vše psáno čtivým jazykem. Doporučuji.

08.04.2022 5 z 5

Plán úniku Plán úniku Steve Hamilton

Nekomplikovaný, odpočinkový, lehce čtivý thriller, přímo navazující na předchozí díl. Postavy nevykreslené, napětí průměrné, konec předvídatelný. Žádná rafinovanější myšlenka či zápletka. Ale děj se odvíjí v tempu, bez nudných popisů či pasáží, přiměřeně akční. Jestli se mi do rukou dostanou další osudy Nicka Masona, pravděpodobně si je přečtu.

03.04.2022 3 z 5

Hardcore historie Hardcore historie Dan Carlin

Velice zajímavá, a jak i název napovídá - drsná kniha.
Autor nastolí mnohé otázky a úvahy :
- proč se určité historické události staly tak, jak se staly a jak by probíhaly v jiné době
-jak by se změnily společenské hodnoty dnešní doby, kdyby se nyní odehrály děje minulé
-řeší příčiny úpadku a zániku říší a států, historických období (doba bronzová...)
-působení a důsledky epidemií dříve a dnes
- a velice aktuálně působí poslední část knihy v současné době, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zabíjí civilní obyvatelstvo - kde autor prezentuje zkušenosti a teorie válek, bombardování, použití jaderných zbraní. To je skutečně mrazivé čtení.
Kniha živě podněcuje přemýšlení a je velkým varováním.
Jedna z citací na závěr: "Dokážeme ukočírovat moc zbraní, jež jsme stvořili?"

25.03.2022 5 z 5