Hardcore historie

Jaké příběhy prožívají lidé, zatímco jejich civilizace kolabuje? Rodí tvrdá doba tvrdé lidi? Má způsob výchovy dětí vliv na společnost jako celek? Dokážeme nakládat s moderními zbraněmi, aniž bychom zničili sami sebe? Je pokrok nezadržitelný, anebo můžeme o naše současné schopnosti, poznání a technologie přijít? Hardcore historie není obyčejná historická kniha. Dan Carlin, tvůrce stejnojmenného úspěšného podcastu, kombinuje vyprávění příběhů s podivuhodnými událostmi a spojuje tak minulost a budoucnost překvapivými způsoby. Rozhodně nečekejte suchopárný seznam jmen, dat a událostí. Naopak uvidíte, že velké příběhy prožívali lidé z masa a kostí, v mnoha ohledech stejní jako my. Zpochybňuje pojmy jako pokrok, úpadek, vzestup či pád, kterými jsme si dřívější doby onálepkovali, a připomíná, že od zhroucení doby bronzové až po výzvy jaderné éry, každou apokalypsu spojuje nejdůležitější představitelný problém: přežití člověka. Milovníci dějin uvidí minulost z jiné perspektivy a ti, kdo hodiny dějepisu ve škole protrpěli, v sobě díky Carlinovi objeví netušené sympatie k tomuto oboru. Příběhy Hardcore historie jsou živými dějinami i lékem proti domýšlivosti a příkrým soudům vůči našim předkům. Dějiny se koneckonců valí dál a kapitoly z minulosti možná představují potenciální scénáře naší budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468326/big_hardcore-historie-77y-468326.png 4.336
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy, Sociologie, společnost

Vydáno: , Jan Melvil

The End Is Always Near, 2019

Kniha Hardcore historie

Bustedka
25. listopadu

tohle je přesně ten typ literatury, kterou můžu. Číst o pandemii a o tom, co to se světem může udělat, s vědomím, že byla kniha psaná ještě před covidem, je drsné.

jaroiva
16. listopadu

Po Kissingerově Uspořádání světa mám asi sníženou laťku, ale tohle mi připadá, že má hlavu a patu.

brunette362

Od knihy jsem očekávala úplně něco jiného po přečtení anotace. Děj mě vůbec nebavil a to mou milovanou historii studuju na vysoké škole. Knihu nebudu ani doporučovat dál.

Hannibal92

I kdyz hardcore, tak porad je to historie a je trochu moje chyba cist si knizku o historii, kdyz jsem treba dejepis nikdy nemel rad. Pri cteni jsem si trochu zavzpominal, jak moc me nebavil :-). V druhe polovine (o neco vice nez posledni tretina) uz me kniha bavila vice, ale jako z celku z toho uplne nadseny nejsem.

martin3683

Baví mne knihy, filmy a hry s postapokalyptickou tématikou. Baví mne se zamýšlet, co by se s lidstvem či civilizací stalo, pokud by přišla nějaká velká přírodní katastrofa, epidemie, globální válka či zombíci :-). Nikdy mne moc nedocházelo, že k podobným "postapo" obdobím již mnohokráte v historii lidstva došlo. Věštinou to nebylo tak rychlé a dramatické jako ve filmech, ale kolaps civilizací (Egypt, Řím a další) tu byl hodněkrát a do té doby známý svět se i na několik století ponořil do "doby temna" a v podstatě se vše resetovalo dle nových pořádků. Ona "doba temna" je navíc zajímavý pojem. Takto ji nazývali hlavně ti, co byli v té době u moci a přicházeli o ni, ne tolik ti, kteří na troskách staré civilizace budovali novou.

Kniha dále zmiňuje pandemie moru, kdy umřelo i 80% obyvatel, španělksou chřipku na začatku minulého století a další velké rány. Zmiňuje tam až věštecky možnosti nové podobné pandemie a jak by se s ní asi mohla poprat současnou civilizace se všemi znalostmi z oblasti vědy a medicíny. Kniha je psaná ještě před Covidem, takže autorovi komentáře a nástřely poten. situace jsou dost bez obalu a nekorektní. To by dneska asi málokdo v USA napsal po zkušenostech s tolika mrtvými ve svém okolí. A právě proto bylo zajímavé to číst až jsem z toho měl mrazení po zádech.
Velká část knihy je věnovaná i moderní době s jedním skoro "postapo" a to možný jaderný konflikt. Velmi detailně tam popisuje situaci, kdy svět stál opravdu milimetry na okraji srázu a chybělo málo, aby vypukla válka, která by zničila během pár hodin celý svět a proč se tomu tak nestalo. Více nebudu prozrazovat a knihu vřele doporučuji.

Zknihydohlavy

Celý název zní Hard Core Historie: Jak apokalyptické momenty dějin formovaly lidstvo. Autorem je Dan Carlin, americký publicista a amatérský historik, autor úspěšného podcastu Hard Core History. Kniha do jisté míry vychází z podcastových epizod, ale hádám, že jim dává jakousi větší celistvost.

PavkaHu

Kapitola o pandemiich předběhla svou dobu. A historie vzdělávání. Rachot!