wimpzk wimpzk komentáře u knih

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

U této knihy jsem se velmi bavil. Tato literární jednohubka byla velmi chutná.

12.04.2023 4 z 5

Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Michael Žantovský

Pro mě milé literární a ve světle událostí posledního roku také společensko-politické překvapení z pera někdejšího politika a velvyslance p. Žantovského. Knihu jsem četl v počátcích ruské agrese na Ukrajině a místy jsem žasl, jak autor před mnoha lety dokázal vykreslit tehdy zcela hypotetické události, ke kterým mělo dojít v Bělorusku poté, co Rusko převzalo nad tímto státem kontrolu. Zejména pasáže o mrznoucí Evropě v důsledku omezení či přiškrcení dodávek plynu Ruskem do Evropy se mi nečetly lehce. V našem reálném světě naštěstí vše dopadlo o moc lépe, ale kdo to před rokem mohl vědět? Knihu doporučuji, p. Žantovský napsal kvalitní příběh.

12.04.2023 4 z 5

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Ano, je to skutečně "deníček pacienta" spíše než plnohodnotný deník, jak jsme u Viewegha zvyklí, ale to mu rozhodně neupírá na čtivosti a vzhledem ke všeobecně známým událostem ze života tohoto autora, na hodnotě. Ba právě na opak. Je dobré si připomenout, že se život může ze dne na den obrátit o 180 stupňů a člověku nezbyde než se s tím potýkat.

30.12.2022 4 z 5

Proměny města Kolína 2 Proměny města Kolína 2 Vladimír Serbus

Druhý díl ambiciózně a vskutku velkoryse pojaté a precizně zpracované fotografické knihy. Škoda, že se vydání nedožil sám Vladimír Serbus.

19.06.2022 5 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

Kdysi jsem tuhle novelu již četl, ale tentokrát jsem si ji vychutnal v podobě rozhlasové četby, namluvené Sašou Rašilovem. A velmi jsem se u toho bavil. Byť jde o prvotinu, už zde se objevuje typický Vieweghův rukopis (Humor, ironie, sarkasmus). Velmi příjemný zážitek.

19.06.2022 5 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Woodyho znám jen z jeho filmů, nikdy jsem od něj žádnou knihu nečetl. Na jeho autobiografii jsem byl ale velmi zvědav. Především proto, že mě zajímal jeho pohled na vlastní tvorbu, ale i na život a tak vůbec. Knihu jsem doslova zhltl. Woody zde používá pro něj tak typický humor, jímž nešetří hlavně sám sebe. Svou tvorbu a sebe jako umělce i jako člověka vesměs shazuje. Nemalá část knihy je věnována kauze kolem sex. skandálu vyvolaném Miou F. To není věru veselé čtení. Woody ale přesto žije a tvoří dál. Jsem rád, že jsem se dozvěděl mnoho užitečných informací nejen o filmech W.Allena, ale i o tvůrci samém. O trochu více nyní chápu, proč se o humoristech říká, že jsou často v soukromí ve skutečnosti smutní.

31.05.2022 5 z 5

Davitina harfa Davitina harfa Chaim Potok

Mé první seznámení s Ch.Potokem a je to seznámení nadmíru šťastné. Již dlouho se mi nestalo, aby mě četba dojímala tak, že jsem musel i na několik dní knihu odložit a vrátit se k ní až poté, co se mi zjitřené emoce uklidní. Vyprávění z pohledu asi 9-12 leté dívky hledající své místo v rodině, ve škole a ve víře v předvečer 2.světové války pojal autor tak, že čtenář může chovat sympatie prakticky ke všem postavám. Příběhu dominuje lehká melancholická nálada. Není divu, Ilana zde zažije nejednu ztrátu, ale nakonec dosáhne jisté katarze...Těším se na další knihy Ch. Potoka.

09.04.2022 5 z 5

Jak se dobývá hrad Jak se dobývá hrad Miroslav Šlouf

Přiznám se, že mě kniha lákala zejména proto, že jsem se chtěl dozvědět něco ze zákulisí prezidentské kampaně Miloše Zemana. Netušil jsem, že p. Šlouf zde popíše podstatnou část své politické kariéry, tedy od 80. let, kdy coby komunista působil v různých funkcích v Praze a také jako poslanec v ČNR až po první přímou prezidentskou volbu v roli jakéhosi volebního manažera, lobisty, poradce M.Zemana atp. Čtení je to z pohledu pikantních zákulisních informací české politiky nadmíru zajímavé. Můj názor na nejen p. Šloufa, ale i na M.Zemana to však nijak pozitivně neovlivnilo. Ba právě naopak

13.02.2022 3 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Nutno předeslat, že tento román není žádný "longáč", nebo-li, knihu lze v klidu přečíst za jedno zimní odpoledne a ještě se při tom dívat třeba na ČT24. Nabízí se také srovnání s předešlým románem Biomanželka, na který ostatně i autor prostřednictvím obálky knihy odkazuje. Obě knihy mě bavily, Biomanželka o jednu hvězdičku více. Holt Viewegh je Viewegh, je to svého druhu osobitý žánr.

30.01.2022 3 z 5

...a země se chvěla ...a země se chvěla Michal Plavec

Důležitý příspěvek v rámci regionální historie kolínska. Podrobně zmapování především posledních dvou let 2. světové války v Kolíně s důrazem na bombardování tohoto města americkým letectvem. Kniha nabitá detaily. Doporučuji.

28.12.2021 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kdo by neznal dnes již klasiku humorné sci-fi. Škoda, že D. Adams odešel tak brzy.

28.12.2021 5 z 5

Obraz Martina Blaskowitze Obraz Martina Blaskowitze Ladislav Fuks

Zvláštní kniha. Vzpomínky na dávné přátelství v kulisách 2. světové války, touha po pomstě, ale záměr se pomstít nedokonán. Hořké uvědomění, že čas nelze vrátit. Citlivě napsaná novela.

28.12.2021 4 z 5

Lazebník Lazebník Richard Weiner

Po přečtení Lazebníka již chápu, proč je Richard Weiner označován za enfant terrible české literatury. Kdysi jsem od něj četl Škleb a těšil jsem se na podobný čtenářský zážitek, ale ejhle a ouha! Tato houština slov, jíž jsem se se značnými obtížemi a četnými přestávkami prosekával, mě málem zadusila. Ale nedal jsem se, knihu neodložil. Ale stálo to za to? Sám nevím. V každém případě mám o čem přemýšlet a to není špatné.

28.12.2021 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Velké finále Pána prstenů. Úžasně vystavěný příběh, ale tentokrát mě více než jindy zaujaly dodatky uvedené v tomto svazku. Dozvíme se tak mnohé z historie Středozemě, jejich obyvatel, zvycích, jazycích a dokonce nahlédneme, jak se počítal čas. To vše působí dojmem opravdovosti a skutečnosti, jako kdyby Tolkien jen převyprávěl příběh z dávno zapomenuté minulosti...A ne snad?

05.12.2021 5 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Franz Kafka

Tuhle knihu jsem poprvé četl asi tak před 26-27 lety ještě na gymnáziu a nyní podruhé. Mezitím jsem viděl podle mě poměrně dobře natočený film Amerika od Vl. Michálka na motivy románu. Samozřejmě po tolika letech a ve zralém dospělém věku jsem si letos četbu vychutnal zcela jinak. U Kafky zde nejde ani tak o děj, ale o neustále se nečekaně proměňující situace mladého nezkušeného člověka vrženého do cizího prostředí, větší či menší konflikty s lidmi, na nichž je existenčně závislý a vnitřní (ne)schopnost se s tím vyrovnat. Kafka byl velmi dobrým pozorovatelem s velkým literárním talentem, takže jeho jazyk je vskutku tvůrčí a živý. Nezvěstný je vynikajícím nadčasovým románem, který léty jen zraje.

28.07.2021 5 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Má druhá "Reachrovka". Opět se J.Reacher dostane shodou okolností do nezáviděné situace, kdy mu jde přinejmenším o zdraví a následně o holý život. Tentokrát se však musí vypořádat s bandou samozvaných patriotických pomatenců a dlouho to vypadá, že se mu to nepodaří...Celý děj je samozřejmě i zde poněkud přitažen za vlasy, ale pokud čtenář přistoupí na tuhle hru, je mu odměnou napínavá a svižná akční četba, která však vzhledem k nedávným událostem kolem prezidentských voleb v Americe zas až tak neuvěřitelná není. Spíše naopak. Přesto oproti jedničce dávám v hodnocení o hvězdu méně.

26.07.2021 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Když jsem Dvě věže četl poprvé, tak jsem na jedné straně žasl, jak propracovaný a velmi uvěřitelný svět se zde čtenáři otevírá, ale na straně druhé jsem stále více podléhal úzkosti z toho, jak celý příběh dopadne. Dnes, když mám tuto knihu přečtenou několikrát, tak při dalším čtení samozřejmě vím, jaký bude konec (nejen této knihy, ale Pána prstenů jako celku), ale o to víc žasnu nad malebností Středozemě, jejích národů a zákonitostí boje dobra se zlem. Těším se na to až Pána prstenů budou moct hltat i moje děti, které jsou zatím příliš malé a ještě víc se těším na diskuze kolem celého příběhu.

15.06.2021 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Kniha je tvořena dvěma novelkami či dlouhými povídkami, jak kdo chce. V obou jde o vztahy mezi muži a ženami. Vše je kořeněno typickým vieweghovským humorem (situační humor, sex, pití). První novelka Family frost je velmi rozpustilá česká variace na „road movie“, která mi ve svém hořkosladkém podání tak trochu připomněla film W.Allena Pozor na Harryho. Druhá novelka Čarodějka z Křemelky je o poznání umírněnější. Staví na ne příliš originálním prvku umění čtení myšlenek, ale četba nenudí a celkem baví. A to je také důvod, proč Viewegha mám rád. Nenudí a celkem baví. Mně to stačí, víc od tohoto autora nežádám.

11.05.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Opus magnum J.R.R. Tolkiena a nedostižný vzor snad všech spisovatelů fantasy. Už poněkolikáté jsem se vnořil do světa Středozemě, abych si vychutnal nejen dramatický a osudový příběh, ale nemálo i proto, abych nasál atmosféru dávno zapomenutého (nerad píšu vymyšleného) světa s jeho nádhernou přírodou a podivuhodnými národy, rasami, kouzelníky, elfy, skřety, lidmi a především hobity, kteří jsou tak jiní a přesto nám současníkům ve svém způsobu života podobní. Pomalu a plíživě se zde začne odvíjet příběh souboje dobra a zla, který má kořeny v knize Hobit a čtenář postupně se zatajeným dechem žasne, o co v tomto příběhu a následných dvou dalších pokračováních jde. S úsměvem vzpomínám, jak jsem kdysi před 30. lety četl tuto knihu poprvé. Nemohl jsem ji odložit, byla to strhující jízda plná pro mě dosud nepoznané čtenářské vášně. Dnes čtu s rozvahou a všímám si hlavně propracovanosti příběhu i světa Středozemě a obdivuji (a objevuji), co jsem při předchozích čteních opomenul.

11.05.2021 5 z 5

Deníky 1909–1912 Deníky 1909–1912 Franz Kafka

Na tyto deníky jsem se velmi těšil. Jednak mám rád Kafku a to již od svých gymnaziálních let a za druhé mě fascinuje deníková literatura obecně. S touto knihou jsem však poněkud zápasil. Samozřejmě jsem očekával, že deník nebude asi možné číst na jeden zátah jako román, takže mě nepřekvapilo, že jednotlivé zápisy spolu často nesouvisí, resp. nenavazují na sebe. Ale s čím jsem nepočítal, tak byla pro mě místy jistá nesrozumitelnost napsaného, což je ale asi logické, Kafka si psal deník pro sebe, ne pro čtenáře, takže mu jistě stačilo, že svým zápiskům rozuměl především on sám. Zde je třeba pochválit neuvěřitelnou redaktorskou a editorskou práci v podobě bohatého poznámkového aparátu, který napomáhá pochopit mnohá obtížná místa. Na druhou stranu se zde objevuje pro Kafku tak typický básnivý jazyk s mnoha nevšedními a obraznými přirovnáními a tím mi tento deník nakonec učaroval. Neznám jiného spisovatele s tak bohatou fantazií a takovým citem pro jazyk při popisování nejen pocitů, úvah a snů, ale i zcela všedních situací a lidí s jejich gesty, grimasami, postoji těla atd. Nevšední a krásné.

10.05.2021 5 z 5