Obraz Martina Blaskowitze

Po letech snad nejvíc zasažených dobovou bezradností se autor v románu vrátil k rokům války a ke krušným osobním zážitkům. Tématem se stala soukromá dramata a historické události, jež podstatně rozhodovaly o osudech a životech. Fuks se rovněž vrátil k napínavému a trochu tajemnému stylu a soustředil se hlavně na psychologii. Příběh se odehrává na chatě, kam vypravěč Michal pozval známého, ale komerčního spisovatele, aby mu nabídl příběh o českých a německých kamarádech v předvečer války. O dějinných katastrofách, o rozdílných cestách českých a německých školáků a o zraněných duších mladých lidí vyprávěl tak Fuks v jedné z próz, jež nezapřou osobní inspiraci, a které autor napsal s promyšlenou fabulí a ironií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81683/obraz-martina-blaskowitze-81683.jpg 4.276
Romány, Literatura česká
Vydáno · Melantrich

Kniha Obraz Martina Blaskowitze

h2220
08.12.2016

Útlá knížka na motiv skutečných událostí , bombardování Dráždaň, během II. světové války. Na pozadí setkání hlavní postavy, který sesetkává s lehovážným redaktorem, a chce ho prostřednictvím vyprávění "potrestat", se odehrává kruté dějství z období před propuknutím II. světové války v Čechách /popisy všedního života a problémů židů, na druhé straně stoupenců nacismu/ i během ní, a které vrcholí popisy náletů a zničení města Drážďan leteckými pumami ... obzvláště působivé, pro mě tím víc, že k Drážďany patří k mým oblíbeným městům. Pozůstatky po zničení města jsou vlastně patrné dosud. Jako vícero z Fuksových knih jde o téma zabývající se "temnou" strunou, vztahující se k dějinným událostem uzurpování nacistického Německa naši vlasti.

Annieren
01.11.2016

"Setkáme se, jako se setkávají dřívější molekuly a atomy, najdeme se, jako se nacházejí někdejší myšlenky a vědomí, poznáme se, jako se vzájemně poznává vše, co spojovala láska a proudí v toku nekonečného, nepomíjejícího a nezničitelného života."

Přiznám se, že tady mi ukápla slza.

opic 12
21.09.2016

Zpět napříč časem do doby z jedné nejsmutnějších,jen těžko představitelných naší rozmazlenosti. Najít odpovědi po bombardování v Dráždanských troskách,vzpomínky na nevinnost party chlapcu poznamenané okolo osudově drtících následujících událostí. Existenční kontrasty ve smyslu,když kamarádi na seně o prázdninách beztarostně přemítají o pomíjivosti lidských příběhu,až k bezbřehým hranicím vesmíru,neodvratně směřuje k temné straně ničení,násilí,kořeny zla aniž si to uvědomujeme předáváme nevědomky,zprvu tvářících se nevině,pod vlivem událostí však tragicky osudových. Tyto momenty patří k nejsilnějším v této knize. L. Fuks rozhodně tímto psychologicky skličujícím dílkem u mě osobně boduje a zároven o to víc navnadil na další svoji tvorbu.

Semot
25.11.2014

Krátké a úderné!

TerJac
26.06.2013

Zajímavé ...i když jsem ji chtěla 2x odložit... zjistila jsem nakonec jak ji bylo dobré dočíst ... ale další tituly autora asi moc vyhledávat nebudu :-(

eraserhead
24.08.2012

Já tomu Fuksovi prostě na chuť asi nepřijdu. Příběh ne že by byl špatný, ale ten Fuksův styl a forma vyprávění je pro mě nestravitelná, plus hodně slabý a do ztracena vyšumělý závěr. Celou dobu to vypadá, že ten konec bude jedno velké odhalení, obrovská pointa, objasňující celou zápletku a nakonec pověstné hov.... Zde musím sám sebe pochválit, že jsem to bez v ětší újmy byl schopen přečíst už podruhé. Potřetí nikolivěk.

WEIL
26.06.2011

Drama o pomstě za kamarády má jednak detektivní napětí, jednak nás provede dějinami ČSR před vpádem nacistů, a vypráví o několika kamarádech, které II. světová válka poznamenala na zbytek jejich života.

To výše jsem napsal dříve, nyní píšu, že jsem si knihu znovu prošel, a vyvolává ve mě pár myšlenek, z nichž hlavní je, že by to bylo hezké kdyby tomu bylo jak píše autor v závěru - že nenáviděného nezastřelil, ale morálně porazil - ale jak známo, tak to se neděje, protože to mezi lid - morálka - nepatří. Natož aby bylo možno někoho morálně porazit. Ten pocit mohla mít hlavní postava snad jen na krátko....Jinak se ale v knize stále nemohu dopátrat, proč si vybral jako aktéra své pomsty hlavní hrdina a vypravěč právě tohoto člověka. Uvedené důvody mi nepřipadají tak průkazné.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Ladislav Fuks
česká, 1923 - 1994