Deníky 1909 - 1912

Deníky obsahují nejen deníkové záznamy, ale i beletristické texty.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101194/deniky-1909-1912-N6c-101194.jpg 4.724
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Nakladatelství Franze Kafky

Kniha Deníky 1909 - 1912

angloumene

Deníky poodkrývají pozadí Kafkových děl. Mezi řádky můžeme sledovat intimní, skromný příběh života, který se teprve vepíše do dějin. Nás běžné těší, že i velcí mají běžné dennodenní starosti.

JP
04.12.2019

Kafka je tak strašně obskurní a zároveň tak intimní a ve svém myšlení povědomý. Jeho pozorovací talent. Detaily, kterých se dotýká. A jádro, ke kterému se propracovává. Asi nejvíc mě zaujal jeho pohled na psaní - je to něco chorobného, ale zároveň nezbytného pro jeho existenci. Tělem i duší. Celou bytostí. Ta identifikace s tím je pro mě tak silná. Všechny ty pochyby - o sobě, o svém psaní, o místě ve světě, v kterém se nalézáte. Občas se nechávám unášet představou, jak asi zněl Kafkův hlas, zajímalo by mě, jestli odrážel to veliké vnitřní napětí, celý ten makabrózní vesmír. Číst tyhle texty, které měly být zničeny (ale jak mě samotného napadlo a Brod řekl, Kafka věděl, že Brod zareaguje právě tak a proto mu texty dal), není pozitivní ani negativní zkušenost, ale někdy mi při tom spojení, těch povědomých pocitech, srdce zvláštně bije. Tohle je moje "comfort literature" (comfort food), pomáhá mi to, díky té identifikaci - obyčejný život, obyčejné situace.

džej
28.09.2013

Je to úžasný pocit vstupovat o století zpět a zjišťovat, jak citlivý FK byl. Tolik zaznamenaných detailů všedních dní, takový pozorovací i vyjadřovací talent!

Nebe nemá dno
Nebe nemá dno