vmatusko vmatusko komentáře u knih

Strieborná stolička Strieborná stolička C. S. Lewis (p)

Výborné ako vždy!
Eustace a Jill sa opäť vracajú do Narnie, kde pomáhajú nájsť princa Riliána, ktorý zmizol. Prežívajú nečakané dobrodružstva, pri ktorých sa stretávajú so zlou čarodejnicou či obrami. Všetko sa ale dobre končí, princa nájdu a vracajú sa späť do Narnie.
V týchto knihách z Narnie sa mi najviac páčia tie závery, kedy sa deti stretávajú s Aslanom - je to také krásne až duchovné mi to príde (predobraz neba).

29.12.2020 5 z 5

Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik C. S. Lewis (p)

Edmund a Lucy sa vracajú do Narnie, ide s nimi aj nepríjemný bratranec Eustacea. Dej sa tento krát odohráva na lodi, spolu s princom Kaspiánom objavujú osamelé ostrovy, na ktorých nachádzajú sedem šľachticov - ktorí boli poslaní na smrť. Podarí sa ich nájsť a zachrániť. Nakoniec sa dostávajú "na koniec sveta" - do Aslanovho sveta, kde im Aslan prezrádza že sa už do Narnie nevrátia, ale môžu ho nájsť v ich reálnom svete, ale pod iným menom...
"Tým že ste ma trochu spoznali tu, budete ma môcť lepšie spoznať tam."
Je to perfektný príbeh!

26.12.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Počúval som ako audioknihu - odporúčam. Je to neskutočné ako autor celý čas dokáže držať v napätí. Miestami prichádza strach a obavy a ešte keď si predstavujem Ružomberok a tie miesta, no des.
V závere ako vždy vie prekvapiť: "Na začiatku sa bál všetkého a potom už strach nepoznal... Prešiel úplnou premenou a stal sa jeho sluhom."

30.11.2020 4 z 5

Univerzita Samoty Univerzita Samoty Matej Valuch

Matej sa dostáva až na pól roka (23.08.2012 - 6.2.2013) do Iránskeho vezenia, ktoré opisuje ako univerzitu. Na rozdiel od univerzity tam je ale sám - veľa dní na samotke ho prinúti rozmýšľať o svojom živote, zastaviť sa a uvažovať čo je naozaj v živote dôležité. Urobí si presný program dňa, má čas rozmýšľať o svojej minulosti, vzťahoch, správaní. Opisuje aj príbehy svojich spoluväzňov, z ktorých väčšina je tam nevinne. Zväčša boli obvinený zo špionáže a spolupráce s Americkou CIA.
Je to zaujímavé rozprávanie, ktoré ponúka možnosť nahliadnuť do Iránskeho vezenia. Čo prežíva väzeň zbavený akýchkoľvek práv a možnosti na spravodlivý súdny proces vzbudzuje hrôzu. Na druhej strane to môže človeku pomôcť zastaviť sa a radikálne popremýšľať nad svojím životom, čo niekedy v každodennom zhone nedokážeme.

29.11.2020 5 z 5

Princ Kaspián Princ Kaspián C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Deti sa proti svojej vôle vracajú do Narnie - Narnia ich potrebuje - privolali ich trúbením na roh. Svoje bývalé kráľovstvo našli spustošené. Vládu zlého kráľa Miraza chce nahradiť Kaspián, pred tým sa ale musí uskutočniť boj.
Deti a samozrejme Aslan pomôžu Kaspiánovi stať sa kráľom.

08.11.2020 4 z 5

Kôň a jeho chlapec Kôň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Pohodové čítanie peknej rozprávky.
Chlapec sa dozvie, že jeho otec ho našiel v košíku keď bol malý a teda nieje jeho skutočný otec - rozhodne sa že utečie. Do úteku sa pridá aj hovoriaci kôň. Kôň rozpráva o čarovnom mieste Narnia - kde sa snažia utiecť.
Pri úteku sa stretnú s dievčaťom, ktoré tiež uteká a má aj ona hovoriaceho koňa. Uteká kvôli tomu že ju chcú vydať za niekoho, koho neľúbi.
Útek sa im napriek všetkému podarí. Zažívajú rôzne zaujímavé situácie.

04.11.2020 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Počúval som ako 3 hodinovú audio knihu - cez youtube...
Ten Karika to proste vie, dej graduje, drží celý čas v napätí a až na konci sa to "pekne" celé rozuzlí.

29.10.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Perfektné - počúval som ako českú audio knihu (4-hodinová - voľne dostupná na youtube) - veľmi odporúčam - úplne ma to vtiahlo do deja, až tak že mám chuť si o pohorí Tribeč vygoogliť viac informácií, prípadne ak bude možnosť navštíviť toto miesto.
Miestami pri počúvaní to vzbudzovalo strach a napätie, ale bolo to super, držalo to moju pozornosť celý čas.

27.10.2020 5 z 5

To To Craig Groeschel

Skvela kniha - návod ako viesť kresťanské spoločenstvo - na čo netreba zabúdať, čo je podstatné.
Priblíži Vám ako získať a udržať si TO. Napovie čo je podstatné aby Vaše spoločenstvo nebolo len také - dôležitá je vízia, vzťahy a aj cez zlyhania sa posúvať ďalej...
Ak plánujete alebo vediete kresťanské spoločenstvo - určíte odporúčam prečítať - obohatí Vás to.

24.10.2020 5 z 5

Na pleciach obrov Na pleciach obrov Raniero Cantalamessa

Pápežský kazateľ Cantalamessa prináša osem meditácií o ôsmich významných cirkevných otcoch, v ktorých sa zamýšľa nad vierou, Duchom Svätým, Trojicou, Eucharistiou, Písmom...
Texty sú trochu náročnejšie, určite viac povedia a budú ľahšie stráviteľné pre čitateľa, ktorý sa zameriava na filozofiu.

10.07.2020 3 z 5

Lev, šatník a čarodejnica Lev, šatník a čarodejnica C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Peter, Susan, Edmund a Lucy odchádzajú na vidiek, domov k jednému profesorovi. Pri hraní sa na skrývačku sa cez skriňu v jednej z jeho izieb dostávajú do Narnie, kde vládne zla čarodejnica. V celej krajine je stále zima, neslávia sa tam Vianoce. Čarodejnica žije na zámku.
Deti v Narnií spoznávajú Aslana a musia bojovať s čarodejnicou, postupne sa jej kliatba prelomí, zima ustúpi a do krajiny prichádza život. Na trón nastúpia tieto 4 deti.
Napokon sa ale vracajú opäť cez šatník domov.

07.07.2020 5 z 5

Prítomný otec je darom Prítomný otec je darom Juraj Sedláček

Kňaz ktorý rieši náročné témy mužstvo a otcovstvo.
Otec je zdrojom mužskej sily a odovzdáva požehnanie synovi. Mal by mať o svoje dieťa záujem. Možno zistíš že tvoj otec začínal život úplne zle ale celý život sa snažil a možno to až tak nevidno, ale snažil sa! Muž by mal vedieť ovládať svoje slovo, materiálno, svoje telo a svoju moc. Muž musí v živote padnúť na dno, práve vtedy objavuje Boha. Trápiš sa? Ak ťa nikto nevidí objím kríž - v kaplnke, vonku, na poli. Každý muž túži po uznaní od svojho otca alebo muža. Zároveň potrebuje pri sebe človeka pri ktorom môže byť zraniteľný, kto ho pozná, komu môže dôverovať.
Práve v modlitbe dostáva muž nádej že zvládne ťažké veci v živote, že je tu niekto kto mu pomôže.

25.06.2020 5 z 5

Čarodejníkov synovec Čarodejníkov synovec C. S. Lewis (p)

Úžasná oddychová kniha, rozprávajúca o vzniku Narnie. Teším sa na ostatné...

21.06.2020 5 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

"Pohled na zlo zapaluje v srdci člověka zlo," rekl mi jednou Vojta. "Pokud se budeš pohoršovat, staneš se horším. Kritizuj zlořády, nadávej na poměry a časem budeš sám té špíny plný. Je třeba konat pokání, ne furt mávat pěstí. A především krm svou duši úžasem. Není všechno špatné."

Úžasné pohodové čítanie o tom ako sa seminarista vyberie pešo z Čiech za sv. Terezkou do Lisieux. Cesta mu trvá 40 dní, prespáva na rôznych farách a stretá sa s najrôznejšími kňazmi, ktorí majú rôzny pohľad na vieru, náboženstvo... V mnohých farnostiach sa nespovedá,... Pútnika k ceste motivuje aj stretnutie sa s dobrou kamarátkou Anežkou v Paríži.

08.06.2020 5 z 5

Krotitelia displejov Krotitelia displejov Slávka Kubíková

Autorka knihy kvalitne zhodnocuje ako moderné technológie - sociálne siete, mobily, počítače ovplyvňujú deti.
"Dopamín sa v ľudskom mozgu uvoľňuje pri príjemných zážitkoch. Ľudský mozog je extrémne bystrý a veľmi učenlivý orgán. Dobre si zapamätá, čo bola tá vec, ktorá vyvolala prijemne pocity. A bude nabádať človeka na to, aby si to zopakoval." Tak je to s mobilom, počítačmi, darčekmi, hrami... Dieťa sa na to teší a keď to dostane, nestačí mu to, ešte chce, ešte...
V knihe autorka ponúka návod pre jednotlivé vekové kategórie detí, ako ich zaujať, čomu sa vyhýbať, na čo dať pozor.
Je zaujímave že pri čítaní knihy sa tam môže hocikto nájsť - teda nieje to písané len pre deti ale vieme si tam nájsť aj obraz svojho správania.

22.03.2020 5 z 5

Farár z Arsu Farár z Arsu Wilhelm Hünermann

Perfektný príbeh jedného dedinského farára, ktorý miloval Ježiša. Túžil po tom aby každá jedna duša z jeho dedinky bola spasená. Modlil sa za nich, postil, bičoval. Aj keď si často vyslúžil nepochopenie od dedinčanov on to trpezlivo znášal. Veľa sa modlil pred oltárom sv. Filomény, spovedal nielen domácich ale aj pútnikov, ktorí v hojnom počte prichádzali. Takmer nič nejedol (zimné zemiaky). V dedine zavreli pár krčiem, prípadne ich zmenili na hotely pre pútnikov. Jeho život je hodný nasledovania.

12.02.2020 5 z 5

Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Denisa Červenková

Dobra kniha na oboznámenie sa s eneeagramom. Okrem klasických popisov 9 typov dopĺňa ku každému typu aj príklady ľudí z ich kresťanského života, ktorí sa našli v jednotlivých typoch.

17.01.2020 4 z 5

Cvičme v rytme Luny Cvičme v rytme Luny Johanna Paungger

Táto kniha Vás rozhýbe. Ponúka cviky, ktoré Vám zaberú pár minút denne (5-10 minút) cvičia sa základné cviky ale aj cviky k jednotlivým znameniam(Baran, Býk, Blíženci...).
Okrem týchto cvikov sú tu aj iné dobré rady ako Technika manipulácie s prstami, O kyslosti organizmu a iné cenné poznatky.
Po aplikácií týchto rád autori sľubujú výraznú zmenu v živote - zdravie, sila, energia, radosť...

06.01.2020 5 z 5

Buď, kde si Buď, kde si Štěpán Smolen

Moje prvé stretnutie s púštnymi otcami. Hodnotím ako veľmi zaujímave a obohacujúce. Autor nás utvrdzuje v tom že je nevyhnutné si vybrať jednú cestu a ostať jej verný. Neustále preberanie medzi viacerými cestami, prípadne vracanie sa na začiatok nás neurobia šťastnými. Treba sa zamerať na jedno a vytrvať - výsledky sa dostavia.
"Kresťan nie je strom koreniaci v zemi, ale naopak. Je obrátený hore nohami. Korene má v nebi, u Boha. Tam čerpá miazgu a na zemi len vydáva svoje plody. Podľa vzoru vteleného Syna, ktorý sa rozdáva ľuďom práve preto, že patrí Otcovi."
Dôležité je zakoreniť sa pevne - v nebi.

30.12.2019 5 z 5

Daj láske šancu Daj láske šancu Gabriele Kuby

Známa nemecká autorka sa pripomína mladým, opisuje situáciu z minulosti - pred rokom 1968, keď slovo sex nemalo taký veľký vplyv ako v súčasnosti. Súčasna doba rozpráva neustále o slobode, ktorá v mladom človeku predstavuje že si môže robiť čo chce, žiť ako chce, užívať čokoľvek chce. Ale v konečnom dôsledku sa tak dostáva iba do otroctva, samoty a depresie.
Riešením je veriť že Boh ma aj s mojim životom svoj zámer a nenechá ma len tak napospas. Rozhodnime sa pre tie správne hodnoty a neberme všetko to čo nám život ponúka - môže to byť zradné!

16.12.2019 4 z 5