Univerzita Samoty přehled

Univerzita Samoty
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207626/univerzita-samoty-GrN-207626.jpg 5 4 4

Zatknutý v Iráne a obvinený zo špionáže pre CIA Univerzita Samoty ponúka nevšedný pohľad na život a vnútorný svet väzňa v tvrdých podmienkach iránskych väzníc. Odkrýva nejedno tajomstvo špinavých praktík používaných príslušníkmi tajných služieb po celom svete. Kniha vnáša svetlo do pohľadu na svetom démonizovaný Irán, ako aj do autorovho života a samotného príbehu, ktorý po prezentácií v médiách zanechal množstvo otáznikov. Prvé vydanie... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Univerzita Samoty. Přihlašte se a napište ho.

vmatusko
29.11.2020 5 z 5

Matej sa dostáva až na pól roka (23.08.2012 - 6.2.2013) do Iránskeho vezenia, ktoré opisuje ako univerzitu. Na rozdiel od univerzity tam je ale sám - veľa dní na samotke ho prinúti rozmýšľať o svojom živote, zastaviť sa a uvažovať čo je naozaj v živote dôležité. Urobí si presný program dňa, má čas rozmýšľať o svojej minulosti, vzťahoch, správaní. Opisuje aj príbehy svojich spoluväzňov, z ktorých väčšina je tam nevinne. Zväčša boli obvinený zo špionáže a spolupráce s Americkou CIA.
Je to zaujímavé rozprávanie, ktoré ponúka možnosť nahliadnuť do Iránskeho vezenia. Čo prežíva väzeň zbavený akýchkoľvek práv a možnosti na spravodlivý súdny proces vzbudzuje hrôzu. Na druhej strane to môže človeku pomôcť zastaviť sa a radikálne popremýšľať nad svojím životom, čo niekedy v každodennom zhone nedokážeme.

Zatím zde není žádná související novinka.

Vyrástli sme, stali sa z nás otroci. Iní nás zviazali reťazami, putá sme si nasadili sami. Stali sme sa otrokmi peňazí, predsudkov, otrokmi obdivu druhých ľudí a ich pohľadu na nás. Nie sme voľní, nekonáme slobodne. Nerobíme, čo skutočne chceme robiť. Nedokážeme to. Robíme veci, ktoré od nás očakávajú iní, ktoré od nás očakáva spoločnosť. Myslíme si to, čo si máme myslieť. Hovoríme len to, čo nám dovolia tesné priestory našich osobných väzení. Nie sme voľní. Čo na tom, že sme slobodní?

Nietzsche vtedy povedal: Čo nemôžeš milovať, tomu sa vyhni. A ja som si na päťdesiaty deň väzenia v Iráne povedal: Čomu sa nemôžeš vyhnúť, to skús milovať. Nemáš totiž inú možnosť.

Dnes už totiž viem, že úspech v živote (pokiaľ chceš - zmysel života) nespočíva v naplnení životných cieľov. Spočíva v úprimnej snahe naplniť ich.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Univerzita Samoty v seznamech

v dalších seznamech1x