vmatusko vmatusko komentáře u knih

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Myslel som že to nedočítam. Miestami mi to prišlo ako bežné rozprávanie obyčajného života - nič extra sa nedialo. Od zhruba polovice mi to prišlo zaujímavejšie. Je to príbeh o živote, strate a nachádzaní, hľadaní zmyslu.

06.04.2024 3 z 5

Nepriateľ Nepriateľ Erich Maria Remarque (p)

6 Remarqových poviedok opisujúcich život počas vojny. V dnešnej takmer bezpečnej dobe nám to skoro nič nehovorí. Žiaľ osudy ľudí zasiahnutých vojnou boli ťažké. V poviedkach sa dočítame - ako si vojaci na bojisku s nepriateľom vymieňali veci, ako po vojne hľadali na miestach kde boli boje železo, objavia aj cintorín s množstvom krížov - ukazujúcich na veľký počet padlých vojakov. Strata pamäte, či lásky počas vojny a väznenie i návrat po 15 rokov domov nám ukazujú drsnú tvár vojny.
Je to oddychové čítanie z ktorého jemne mrazí.

29.03.2024 4 z 5

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Kniha prečítaná za 4 hodiny. Myslím že autorovi ide o jedno - aby sa z chlapcov stali muži - zanechali detské správanie, prevzali zodpovednosť... Spomína iniciáciu, stretávanie sa s inými mužmi, mať v živote cieľ. V druhej časti knihy spomína ženy - ako zistiť či ich zaujímame ako riešiť hádky a iné situácie.
Každý muž si tam môže niečo nájsť, no najdôležitejšie je dať to do praxe.
Ja autora poznám najmä z podcastu muzom.sk, ktorý odporúčam počúvať...

16.03.2024 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Veľmi, veľmi veľa faktov o spánku.
Autor sa do tejto problematiky vyzná, kniha je písaná veľmi podrobne a takmer všetko je podložené experimentom na nejakej vzorke ľudí, ktorá daný fakt len potvrdzuje.
Pri čítaní mi zo začiatku vadilo že je to veľmi podrobné, ale postupne som si na to zvykol a ako paradox, čím viac som sa blížil ku koncu tým sa to lepšie čítalo.

Tiež bolo veľmi zaujímavé čítať o tom ako nedostatok spánku výrazne negatívne ovplyvňuje naše zdravie, pozornosť. Podpisuje sa pod rôzne choroby.

Je potrebné chodiť v rovnakom čase spať a ráno v rovnakom čase vstávať, spať aspoň 7 - 8 hodín denne, vyhýbať sa podporným látkam - káva, kofeín...

18.02.2024 5 z 5

Víťazi Víťazi Fredrik Backman

Tak toto bolo perfektné zakončenie tejto hokejovej trilógie. Zo začiatku sa mi to zdalo náročné - pomaly každá stránka iba o hokeji, vracať sa späť k postavám z prvých dvoch kníh, ale postupne si ma to získalo. A tak hodnotím plným počtom hviezd. Ten záverečný zvrat bol silný. Číta sa to výborne, človek sa až vcíti do jednotlivých postáv.
Som rád že som si mohol prečítať túto knihu a odporúčam každému.

07.01.2024 5 z 5

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Tak toto bola úžasná nálož informácií o Baťovi. V minulosti som o ňom čítal len nejaké 2 útle knižky. Toto bolo veľmi dopodrobna. Hltal som stranu za stranou. Kniha je veľmi zaujímavá, dobre napísaná - môžem len odporučiť. Tento geniálny podnikateľ chcel aby sa mali ľudia dobre, v jeho centre neboli peniaze ale najmä spokojný zamestnanec a spokojný zákazník. Bol to inšpirujúci príbeh. Verím že sa mi niekedy podarí navštíviť aj ZLIN.

Na druhej strane, ak niekto hľadá len nejaké rýchle a tie najdôležitejšie informácie o Baťovi, o jeho podnikaní, tomu odporúčam siahnuť radšej po niečom menšom.

30.12.2023 5 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Vau, 7 ľudských príbehov z ktorých sa dozvedáme o živote v Severnej Kórei. Strana za stranou rýchlo odsýpa, no niektoré strany sú náročné - konkrétne opis života v tejto "diktátorskej" krajine, kde ľudia doslova zápasia o jedlo či ľudskú dôstojnosť.
Opäť som si raz povedal musím byť vďačný za to kde žijeme a akú slobodu mám.

25.12.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jednoduchý príbeh, na ktorého pochopenie potrebujete mať otvorené srdce. Čítam to po rokoch a je to nádherné. Kto očakáva niečo mimoriadne, môže byť sklamaný, lebo v jednoduchých veciach sa skrýva niečo veľké. Každopádne dospelí sú veľmi čudní :-)
"To čo je dôležité, je neviditeľné".

03.12.2023 4 z 5

Rázcestia Rázcestia Wm. Paul Young (p)

Pekný, vymyslený príbeh do ktorého bol vsadený Boh, Ježiš a Duch Svätý.
Príbeh ktorý nám hovorí aký je dôležitý návrat - návrat k Bohu, návrat k tomu čo je naozaj dôležité. V živote sa môžeme mať až moc dobre, až sa úplne stratíme.
Neveriaci si povie výmysel, no my ostatní vieme že pravé a jediné šťastie nájdeme iba v Bohu. Kiež by sme sa vždy držali toho správneho smeru.

26.11.2023 4 z 5

Serendipity Serendipity Viliam Král

Wau, toto bolo super čítanie - za 4 dni zmaknutné, išlo to strana za stranou. Pritom som sa knihe dlho vyhýbal, myslel som že to nie je môj štýl.
Autor ma záľubu v cestovaní a v knihe prerozpráva zážitky z jeho ciest. Pri čítaní si uvedomujem aký je môj život monotónny - len práca, práca a nič iné, raz čas nejaká malá dovolenka.

Do jeho cestovateľských zážitkov som sa dokázal vžiť, prežíval som s ním napätie ale aj pohodu ktorú zažíval. Život si doslova vychutnáva, nikde nevydrží dlho, stále ho to ťahá ďalej a ďalej objavovať nepoznané. Na cestách stretáva množstvo ľudí, zo Slovákov má takmer vždy negatívne skúsenosti - či už s turistami alebo pri vybavovaní na ambasádach. Naopak domáci boli vo väčšine nadšení že vidia cudzinca, často sa s nim dávali do reči...

Aj keď väčšina miest ktoré navštívil mi nič nehovorili, mal som aspoň aku-takú predstavu o oblasti ktorú prešiel.

15.11.2023 5 z 5

Ukradená pozornost: Proč nedokážeme dávat pozor Ukradená pozornost: Proč nedokážeme dávat pozor Johann Hari

V tejto knihe si autor všíma ako má problém s pozornosťou nielen on, ale aj veľa ľudí okolo neho. Stále prepíname - chvíľu robíme jedno, neskôr druhé, v zapätí sme na sociálnych sieťach... Nevieme sa do ničoho poriadne zahryznúť a len striedame činnosti jednu za druhou.
V knihe pomenúva 12 príčin, prečo sme nepozorní, napríklad: Sme vyčerpaní, Nechce sa nám čítať, Naša myseľ blúdi, Manipulácia technológiami (Google, Facebook...), Narastajúci stres, Zrýchlenie života, Zhoršujúca sa strava, Znečistenie ovzdušia, Vzostup ADHD, Obmedzovanie detí...
Na riešenie týchto príčin autor navrhuje zopár riešení:
1. Zakázať dozorný kapitalizmus - aby nás technológie neviedli, nemanipulovali,
2. Zaviesť 4dňový pracovný týždeň - lebo ľudia sú chronický vyčerpaní,
3. Pretvoriť detstvo, tak aby sa mohli deti slobodne hrať v okolí, v škole.
Autor sa stretáva s veľkým množstvom odborníkov na túto tému, prechádza si s nimi rôzne štúdie a do podrobná ich opisuje v tejto knihe.

12.11.2023 5 z 5

Horlivosť na dlhé trate Horlivosť na dlhé trate Marián Drahoš

V knihe autor vychádza z učenia Don Bosca, vybral si 4 jeho základné prístupy ako ostať horlivý a k ním sa vyjadruje. Rozprávanie je doplnené rôznymi príbehmi či udalosťami zo života spisovateľa.
Pri čítaní občas narazím na to že neviem čo chcel pisateľ povedať. Až keď sa vrátim k názvu knihy, uvedomím si že je to stále o horlivosti.
Cele je to o tom aby sme sa snažili pochopiť dnešný svet - moc sa od neho nedištancovali, vedeli rozlišovať a správne sa rozhodovať. A tiež nezabudli na kresťanské zásady.
A tak náš život nebude iba ako cesta v rýchliku, ale budeme sa vedieť aj zastaviť, pozrieť správnym smerom a možno začneme byť horliví a odoláme strachu a smútku.

09.10.2023 3 z 5

Chalúpka strýčka Toma Chalúpka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Ďalšia z kníh, pri ktorej si človek uvedomí ako sa máme dobre. Čítanie o černošských otrokoch s ktorými zaobchádzali ako ani nie s ľuďmi bolo miestami náročné. Predstava že sa k človeku správajú ako k tovaru - kedykoľvek ho môžu predať, byť, vládnuť nad ním je drsná. Miestami sa mi tlačili slzy do očí - aký môže byť človek zlý.
Kniha mi pomohla rozšíriť si obraz o otroctve v minulosti, je napísaná pútavo, veľmi dobre sa čítala.

24.09.2023 5 z 5

Muži sú z Marsu, ženy z Venuše Muži sú z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Počúval som ako audio knihu.
Odporúčam každému, kto chce lepšie chápať vzťahy medzi mužom a ženou. Autor podrobne rozoberá rôzne situácie zo života - najskôr teoreticky a neskôr aj prakticky na konkrétnych príkladov. Pri počúvaní som si povedal aha, tak to je preto tak.
Muž a žena by mali do vzťahu investovať a myslím že toto môže byť jedna z možnosti - pochopiť jeden druhého.

30.08.2023 5 z 5

Milosrdné srdce - Zo života a spisov sv. Augustína Milosrdné srdce - Zo života a spisov sv. Augustína Juraj Pigula

Sv. Augustín bol úžasný svätec. Jeho život bol obohacujúci. Táto stručná kniha, popisuje jeho obrátenie sa k Bohu, zanechanie hriechu. Úplne sa spoliehal na Božie milosrdenstvo, o ktorom často kázal a písal vo svojich vtedajších spisoch.
Ak Vás Augustín oslovil, odporúčam od neho dielo Vyznania, ktoré napísal keď sa obrátil vo svojich 33 rokoch.

29.08.2023 5 z 5

Strata spojenia - Odhaľte pravé príčiny depresie Strata spojenia - Odhaľte pravé príčiny depresie Johann Hari

Vynikajúca, veľmi dobre čitateľná kniha. Autor v minulosti prežíval depresiu, na ktorú mal nasadené antidepresíva, časom sa ale začal zaoberať tým, či majú nejaký účinok.

V knihe sa hlbšie zaoberá vznikom depresie a dáva aj reálne príklady ako s ňou "zatočiť". Cestuje po svete a oslovuje viacerých uznávaných odborníkov na danú tému. Vyvracia tak fakt že za vznikom depresie je chemická zmena v mozgu, upozorňuje že práve sociálne a psychologické príčiny boli dlho ignorované.

"Nie si stroj, v ktorom je niečo pokazené. Si bytosť, ktorej potreby neboli naplnené. Potrebuješ mať svoju komunitu. Potrebuješ mať zmysluplné hodnoty, nie tie nezdravé, ktoré do teba pumpovali celý život, keď ťa presviedčali, že šťastie príde vďaka peniazom a kupovaniu vecí. Musíš mať zmysluplnú prácu. Potrebuješ prírodu. Potrebuješ cítiť, že ťa rešpektujú. Potrebuješ bezpečnú budúcnosť. Potrebuješ prepojenie so všetkými týmito záležitosťami. Potrebuješ sa zbaviť hanby, ktorú možno cítiš za to, že s tebou zle zaobchádzali."

Snáď aspoň niekomu pomôže zastaviť, prehodnotiť svoj život a uvedomiť si že iba ladovanie liekov do seba nie je zmysel.

16.08.2023 5 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Fajn kniha, dozvedel som sa veľa o živote stromov, ako si nažívajú v spoločenstve, ako prežívajú, čo im vadí...
Pri prechádzke v prírode sa nad tým budem asi ešte viac zamýšľať a uvedomovať si, aké sú pre nás vzácne.
Kniha do polky fajn, no bol problém ju dočítať. Asi preto že nemá nejaký dej. Na druhej strane poznatky autora sú ohromujúce - ako je všetko so všetkým prepojené.

29.05.2023 4 z 5

Pápež František: Táto ekonomika zabíja Pápež František: Táto ekonomika zabíja Andrea Tornielli

Pápež František sa nebál pomenovať v jednej z encyklík ktoré napísal že "ekonomika zabíja", toto vyjadrenie sa mnohým nepozdávalo, preto bol označený za marxistu. Táto kniha opisuje ako to František myslel, často spomína že namiesto človeka ktorý potrebuje pomoc si všímame ekonomické ukazovatele. Poukazuje na dôležitosť človeka pred ekonomikou. Prehlbujúca polarizácia chudobných a bohatých často zabúda na tých najbiednejších.

"Rast v rovnosti si vyžaduje čosi viac než len ekonomický rast, aj keď ho predpokladá; vyžaduje si rozhodnutia, programy, mechanizmy a procesy špecificky zamerané na lepšie rozdelenie zdrojov, na vytvorenie pracovných príležitosti, na integrálnu pomoc chudobným, ktorá mieri vyššie než len sociálna pomoc. Skrátka, vyžaduje si mužov a ženy, ktorí hľadia do budúcnosti a konajú, pričom nemajú ako jediný cieľ najbližšiu volebnú kampaň.
Mužovia a ženy, ktorí rozdiely medzi dopytovou a ponukovou cenou a ukazovatele na burze nepovažujú za ukazovatele zdravotného stavu krajiny, ale pýtajú sa, či mladí majú prácu, budúcnosť a nádej; či deti majú jasle, škôlky a školy schopné vychovať ich a voviesť do reality; či manželské páry majú možnosť získať dom; či starší ľudia majú zabezpečenú dôstojnú starostlivosť; či tí, ktorí ešte dokážu staviť na budúcnosť a privedú na svet detí, nie sú penalizovaní, ale či majú minimálne spravodlivý plat..."

08.05.2023 3 z 5

Vynález skazy Vynález skazy Jules Verne

Počúval som ako audioknihu.
Bola to taká hodinová oddychovka, o tom ako sa pomocou zbrane zas niekto chcel stať vládcom sveta. Našťastie sa mu to nepodarilo.

01.04.2023 5 z 5

Chlapec v pásikavom pyžame Chlapec v pásikavom pyžame John Boyne

Vaaaau, krásne a smutné. Pohľad na ťažkú dobu, v ktorej žid nebol považovaný za človeka. Príbeh dvoch chlapcov medzi ktorými bol plot koncentračného tábora je veľmi silný. Len 9 ročný chlapec sa zaujímal ako to vyzerá na druhej strane - v tábore. Návšteva tábora sa mu žiaľ stála osudnou a končí svoj život s jediným dobrým kamarátom, priateľom - ktorého mal.

"Stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať. Nie dnes, nie v tejto dobe."

19.03.2023 5 z 5