vmatusko vmatusko komentáře u knih

Christus vivit Christus vivit papež František (p)

Pápež František venuje knihu najmä mladým. V jednotlivých kapitolách sa obracia na mladých s nádejou, že my nie sme budúcnosť Cirkvi, ale jej súčasnosť, podporuje nás aby sme sa zapájali do diania v Cirkvi, v našom okolí, nebáli sa výziev a spolu s Ježišom kráčali dopredu.
Pozýva nás žiť život nielen z pozície pozorovateľa z gauču ale aby sme my boli tými, ktorí priamo ovplyvnia naše okolie.
"Drahí mladí, budem šťastný, keď vás uvidím bežať rýchlejšie ako tí, čo sú pomalí a ustráchaní. Bežte, "priťahovaní Svätou tvárou, ktorú tak milujete a ktorú adorujeme v Najsvätejšej sviatosti a spoznávame v tele trpiaceho brata. Nech vás Duch Svätý poháňa vpred v tomto behu. Cirkev potrebuje váš elán, vašu intuíciu, vašu vieru. Potrebujeme ich! No a keď dobehnete tam, kam sme sa my ešte nedostali, majte trpezlivosť a počkajte na nás."

16.12.2019 5 z 5

Náš ledovec se rozpouští Náš ledovec se rozpouští John P. Kotter

Ako na zmeny v organizácií, v živote - firemnom či súkromnom? Táto kniha Vám k tomu môže pomôcť. Ideálne byť so všetkými na tej istej vlnovej dĺžke.

04.12.2019 5 z 5

Aj ja som CHLAP 2.0 Aj ja som CHLAP 2.0 Michal Kopecký

Kniha, ktorá ma každého chlapa nakopnúť, aby začal na sebe makať.
Podrobne rozoberá a ponúka tipy v 10 oblastiach: Sebavedomie; Vystupovanie; Obliekanie a image; Výzor; Myslenie; Atraktívne ženy v okolí; Sociálny status; Vášeň; Peniaze; Komunikácia.
Keď muž zamaká na týchto oblastiach, zvýši svoju hodnotu a v očiach ženy bude atraktívny.
Dobre sa to čítalo, možno aj preto, že autor neponúka nejaké lacné triky ako zbaliť ženy.

19.09.2019 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Fajn kniha, ale musím sa priznať film bol zaujímavejší. Síce kniha išla viac do podrobnosti, nedočítal som ju.

19.06.2019 4 z 5

Cesta pokojamilovného bojovníka Cesta pokojamilovného bojovníka Dan Millman

Zaujímavá kniha, ktorá núti čitateľa zamýšľať sa na hlbšie nad zmyslom života, aby nielen prežíval ale žil. Nabáda tešiť sa z každej chvíľky života, prežívať ju, uvedomovať si ju... Tak sa môže stať z niekoho bojovník.

18.06.2019 3 z 5

Zabíjanie levov Zabíjanie levov John Eldredge

Otec so synom v knihe Zabíjanie levov prechádzajú Samov život, kde Sam opisuje ako postupoval na vysokej škole, čo prežíval vo vo vzťahu, v priateľstvách, v manželstve. Opisuje aké pocity tieto jednotlivé obdobia mali dopad na jeho život. Opisuje ako v tom všetkom hľadal Boha.
Jeho otec John sa mu snaží odpovedať na jednotlivé otázky, prípadne dopĺňa svoje skúsenosti. V závere knihy sú aj modlitby: Denná modlitba, Prosba o radu, Modlitba za sexuálne uzdravenie.

25.05.2019 2 z 5

Má ma niekto rád? Má ma niekto rád? Henri J. M. Nouwen

Fakt že sme milovaní, je základnou pravdou o našej existencii. Čakať na nejakého človeka, vec či udalosť, ktoré by prinieslo vytúžený pocit šťastia = cesta do duchovnej záhuby. Stať sa milovaným znamená dovoliť, aby sa pravda o našej obľube u Boha hmatateľne prejavila vo všetkom čo si myslíme, čo hovoríme a čo konáme.
Autor prostredníctvom slov VZIAŤ, POŽEHNÁVAŤ, LÁMAŤ, DÁVAŤ poznal ako sa stať Bohom milovaný!
VZIAŤ - sme Bohom vyvolení, milovaní! Svet ti toho o tebe veľa naklame. Treba vyhľadávať ľudí a miesta, kde ti budú pripomínať kto si! Ak prijmeme že sme vyvolení, budeme to chcieť povedať aj druhým!
POŽEHNÁVAŤ - potrebujeme počuť o sebe dobré veci a to buď cez modlitbu - Boh v tichosti hovorí alebo cez prítomnosť druhých ľudí - pochvala...
LÁMAŤ - prvým krokom k uzdraveniu z bolesti je priblížiť sa k nej, prijať ju.
DÁVAŤ - robiť niečo pre druhých! Náš život nájde naplnenie len v dávaním sa iným. Kto mi dáva najviac? - Ten, kto je ochotný sa podeliť so mnou o svoj život.

Svet je vtedy zlý, keď sa staneš jeho otrokom. Ži vo svete ako niekto, kto do neho nepatrí. Musíš ale veriť, že si povolaný na tento svet. Povieš svoje ÁNO Tomu, ktorý ťa volá milovaný?

19.05.2019 5 z 5

Ako sa neuzavrieť (sám do seba) v súčasnom svete Ako sa neuzavrieť (sám do seba) v súčasnom svete Marián Drahoš

Vynikajúca kniha, ktorá môže pomôcť nejednému človeku.

18.05.2019 5 z 5

Jedenásť minút Jedenásť minút Paulo Coelho

Zaujímavé, nečakal by som od tohto autora takúto knihu.
Ako pozitívne beriem to, že čitateľ môže nahliadnuť do života prostitútok, rozmýšľať nad ich životom - čo prežívajú, ako berú svoju "prácu".

29.04.2019

Zašpinená sláva Zašpinená sláva Pete Greig

Je to výborná kniha. Veriacich povzbudí na ceste ešte viac kráčať za Kristom. Odovzdať mu svoj život a dôverovať mu. Neveriacim ukáže, že s Bohom to ide lepšie. Kniha je preplnená množstvom príbehov. Zachytáva hnutie 24/7, ktoré po celom svete buduje modlitbové "kotolne" kde neustále prebiehajú modlitby. Cez toto hnutie nachádza množstvo ľudí cestu k Bohu, menia svoje životy a mnohí zanechávajú svoj starý spôsob života.
Pri čítaní som žasol nad každou stranou. Ožívala vo mne túžba mať to isté, mať takú veľkú dôveru, že Boh je so mnou. Stačí mu len veriť, že aj s mojím životom má svoj plán.

22.03.2019 5 z 5

Jeruzalém a Svatá země Jeruzalém a Svatá země Cristina Gambaro

Táto kniha ma sprevádzala Svätou Zemou, je plná obrázkov, vysvetliviek, popisov, máp. Je naozaj dobre spracovaná.
Jediným záporom môže byť len to že je stručná - k daným pamiatkam povie len pár viet. Výborne sa hodí do tašky, nezaberá veľa.

21.02.2019 4 z 5

Support Support Michal Truban

Skvela motivačná kniha, v ktorej jej autor Michal Truban opisuje vznik svojej webhostingovej firmy WebSupport. Pútavé čítanie, ktoré odhaľuje ťažkosti s ktorými sa počas celej doby vo firme stretávali ale aj zaujímavosti. Nechýbajú ani vtipné príhody. Jednotlivé kapitoly sú prepletené rôznymi autorovými návodmi, ako sa správať pri podobných situáciach, ktoré môže čitateľ pri svojom podnikaní zažiť. Kniha pomôže vyvarovať sa rôznym chybám, ktoré sú v knihe spomínané. Môže pomôcť aj začínajúcim podnikateľom.

26.01.2019 5 z 5

Zostaň, kde si, a potom odíď Zostaň, kde si, a potom odíď John Boyne

Pohodová kniha s jednoduchým príbehom, vhodná najmä pre mladých čitateľov.
Otec jednej rodiny odchádza do vojny bojovať. Keď sa nevracia, jeho 9 ročný syn sa matky stále vypytuje kde je. Ona mu rozpráva že je na tajnej misii. Chlapec ale zistí, že jeho otec je v nemocnici kde prichádzajú duševne chorí pacienti z frontu. Chlapec obetuje svoje peniaze aby dostal svojho otca domov. V domácej liečbe sa napokon otec uzdraví.

24.01.2019 5 z 5

Svätý František z Assisi Svätý František z Assisi Gilbert Keith Chesterton

Kniha sa trochu ťažšie čítala. Nakoľko autor v niektorých častiach dosť odbočuje a pridáva si vlastné postrehy k životu sv. Františka. Čítal som to s tým že už poznám nejaké knihy o tomto svätom.
Keby som Vám mal odporučiť podrobnú a zaujímavú knihu o sv. Františkovi tak určite túto: https://www.databazeknih.cz/knihy/frantisek-z-assisi-192624

19.01.2019 3 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Výborná kniha.

14.01.2019 4 z 5

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

Prvé stretnutie so Solženicynom. Musel to byť ťažký život, v takej zime, pri ťažkej práci a takmer žiadna nádej dostať sa von z týchto táborov.
Mali by sme si viac vážiť každodennú slobodu ktorú máme.

05.01.2019 5 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Profesor Zimbardo sa v tejto knihe zaoberá mužmi a ich závislosťou na pornografií či PC hrách. Je to zvláštny fenomén, ktorý je značne pozorovateľný v tejto dobe.
Zimbardo v knihe opisuje čo sa deje s mužmi pri častom sledovaní porna. Majú problém nadväzovať vzťahy so ženami, sú často utiahnutí do seba, žijú si vo svojom svete... Kniha je doplnená zdrojmi a citáciami na rôzne štúdie. V poslednej časti sa snaží poskytnúť odpoveď na otázku čo robiť, ako zabrániť tomu aby mladý muž v dnešnej dobe neostal závislý na obrazovke svojho počítača.

02.01.2019 4 z 5

Vyriekli krivé svedectvo Vyriekli krivé svedectvo Rodney Stark

Táto kniha sa hlbšie pozerá na protikatolícke nepravdy, konkrétne niektoré kapitoly: Hriechy antisemitizmu, Zamlčanie evanjeliá, Prenasledovanie pohanov, Temný stredovek, Križiacke výpravy, Inkvizícia, Vedecké herézy, Otroctvo, Autoritárstvo, Protestantizmus.
Americký autor ich podrobne rozoberá a pomenúva v čom sa mýlia. Na knihe je dobré, že je doplnená mnohými citáciami, je dosť odborná.
Kiež by sa tieto veci začali učiť správne aj v školách.

29.12.2018 4 z 5

Kráčanie s Bohom Kráčanie s Bohom John Eldredge

Autor - John Eldredge v knihe opisuje svoj rok chodenia s Bohom, kedy sa snaží rozprávať s ním a stále byť napojený na Boha. V knihe ponúka praktické ukážky ako môžme aj my začať kráčať s Bohom a byť na neho napojený neustále.
Chceme v sebe započuť Boží hlas? Treba mať čisté srdce, stíšiť sa do modlitby a dať priestor Bohu, nech koná. Často koná cez to, že chce v nás zničiť staré, falošné predstavy o nás.
Kniha naozaj ukazuje že kráčať s Bohom a mať s ním úprimný vzťah sa naozaj dá.

01.12.2018 4 z 5

Program DANIEL Program DANIEL Daniel Gregory Amen

Zaujímavý program, prichádzajúci od autorov z Ameriky. Sľubuje že vás prevedie 5 oblasťami VIERA, STRAVA, POHYB, MYSLENIE, PRIATELIA. Jednotlivé kapitoly opisujú tieto oblasti. Kniha je doplnená citátmi zo sv. písma.
Je to zvlášť dobre pre spoločenstva - kde je ľudí viacej, lebo sa dokážu vzájomne ťahať a napĺňať jednotlivé body tohto programu.

11.11.2018 4 z 5