vmatusko vmatusko komentáře u knih

Dostaňte nás odtiaľto!!! Dostaňte nás odtiaľto!!! Maria Simma

Fantastická kniha, pútajúco opisuje stretnutie duší z očistca s Mariou Simou. Mária to využíva aby sa ich pýtala na rôzne otázky... a duše odpovedajú.
Kniha ma povzbudila ešte viac si uvedomovať duchovný svet, častejšie myslieť na duše v očistci a konať dobro, lebo sa to oplatí :-)

06.11.2018 5 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Strhujúca kniha, ktorá zachytáva život siedmych chlapcov, ktorých ich učiteľ presviedča aby išli na front počas 1. svetovej vojny bojovať. Vo veku okolo 18 rokov odchádzajú, v čase kedy začínali milovať svet a bytie museli začať strieľať. Prvý granát, čo vybuchol, trafil ich srdcia.
V náročných bojových podmienkach zomierajú jeden po druhom. Aj keď vidina konca vojny je na dohľad, neveria že by sa vedeli zaradiť do bežného života, roky ktoré prežili vo vojne ich zmenili.
Napokon roku 1918 padol aj posledný Paul Bäumer, bol taký pokojný a tichý deň, že sa správa z bojiska obmedzila iba na vetu: Na západe nič nové...
GENIÁLNA KNIHA!

07.10.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Až dych vyrážajúca kniha, opisujúca odvlečenie dvoch sestier do Sovietskeho zväzu a ich tvrdá práca, neľútostné podmienky, choroby, špina, smrť navôkol. Po necelých 20 rokoch sa im podarí znova dostať naspäť do Česka. Ako daň za slobodu je to že nemôžu prehovoriť o tom čo sa dialo v pracovných táboroch. Až po páde komunizmu tieto hrôzy vychádzajú na povrch.
Je úžasné sledovať ako sa im podarilo z toho všetkého dostať, založiť si rodinu, mať deti. Možno že práve viera ich držala nažive. Pre nás sú veľkým vzorom.

24.09.2018 5 z 5

Príbeh Violy Fischerovej, ktorá prežila koncentračný tábor je veľmi zaujímavý. Pri čítaní knihy som ju obdivoval - kde brala chuť žiť, v takom otrasnom prostredí?
Beštiálne praktiky, ktoré na nich prevádzal doktor Mengele boli nenormálne odporné. No napriek tomu všetkému, čo prežila, sa jej podarilo opäť zaradiť do života, mať rodinu. Toto silné svedectvo vo mne vzbudzuje vďačnosť z toho, že máme teraz slobodu a nie sme nikým násilne prenasledovaní.

15.09.2018 4 z 5

Kapitánova dcéra Kapitánova dcéra Alexandr Sergejevič Puškin

Kniha prečítaná na jeden dúšok, veľmi dobre sa číta. Úžasný dej.

11.09.2018 3 z 5

Tri gaštanové kone Tri gaštanové kone Margita Figuli

Veľmi pekný román z oravského prostredia, ktorý rozpráva o láske dvoch ľudí, ktorý si aj napriek ťažkostiam nájdu cestu k sebe.
Pekný príbeh, kniha poslúžila ako odreagovanie popri čítaní zložitejších kníh.

02.09.2018 3 z 5

Boh alebo nič Boh alebo nič Robert Sarah

Z knihy sála úžasná hlboká viera tohto kardinála, ktorý aj napriek tomu, aký dôležitý post zastáva, berie to v pokore a z Božej vôle. Pripomína, že na každom veriacom by malo byť vidno, že kráča s Kristom, žiaľ často bývavame uchvátení tým pozemským. V knihe sa odvoláva na homílie a prihovori jednotlivých pápežov a tiež často cituje sv. Augustína.
V závere knihy spomína: Náš svet sa často ocitá na bludných cestách, ako to bolo aj v prípade sv. Augustína. Horlivo hľadá smer, ale nevie, kde leží pravda. Skúša kráčať tisícami ciest, aby uveril vo večnosť. Túla sa po umelých rajoch, aby v nich hľadal radosť, jednoduchosť, krásu. Či je hmla, alebo krásny slnečný deň, náš svet hľadá svojho Otca, svojho Boha. Lebo jeho svetlo je tu pre každého: žiari v srdci toho, kto ho prijal, osvecuje cestu tomu, kto ho hľadá.

30.08.2018 5 z 5

Kde sa stratil Boh Kde sa stratil Boh Marek Orko Vácha (p)

Štefan hríb sa pýta troch kňazov na Boh, ako v ich živote koná, aké majú zážitky s ním. Každí rozpráva o svojom pohľade Vácha z pohľadu bilóga, Satoria z pohľadu človeka ktorý bol vo Francúzskom kláštore a napokon Halik, ktorý napriek rôznym svetovým oceneniam sa musí vysporiadať aj z veľkou kritikou.
Tri zaujímave rozdielne subjektívne rozprávania a prežívania vzťahu so Stvoriteľom.

26.08.2018 3 z 5

Ako si očistiť srdce Ako si očistiť srdce Tomáš Špidlík

Výborná kniha, autor sa vyzná vo východnej spiritualite. Zároveň ma motivoval niečo viac si ešte prečítať z cirkevných otcov východu. Poučné boli aj kapitoly, ktoré sa venovali postoju tela pri modlitbe, doplnené konkrétnymi príkladmi.
Autor v tejto knihe často spomína knihu Filokália od Nikodéma Hagioritu - čo bude asi ďalšia veľmi dobrá kniha, po ktorej siahnem.

19.08.2018 4 z 5

Štúdium počas vojny Štúdium počas vojny C. S. Lewis (p)

Zaujímavá kázeň C. S. Lewisa, nielen pre mladých z vysokoškolského prostredia, ale pre všetkých ktorých je štúdium dôležité.

17.08.2018 4 z 5

Benediktova voľba Benediktova voľba Rod Dreher

Perfektná kniha, ktorá opisuje aktuálny stav kresťanstva v Amerike, vo veľa veciach je to podobné ako aj na Slovensku. Autor vysvetľuje prečo vznikla kríza viery, rozpráva o tom že ľudia si často krát vytvárajú svojho Boha - Boha podľa svojich predstáv. Ako kresťania zabúdame na našu minulosť, nepoznáme základy našej viery, náboženstva, čo spôsobuje že sa utápame vo falošnej slobode.
Autor na viacerých miestach prizvukuje že by sa kresťania mali vrátiť naspäť ku vytváraniu spoločenstiev, kde sa budú navzájom obohacovať, rozprávať o Bohu, zdieľať sa. Vystríha tiež pred hrozbou nových technológií, ktoré ovládajú mladú generáciu.
Pre mňa to bola jedna z najlepších kníh, ktorá vedela zhodnotiť súčasný stav kresťanstva.

29.07.2018 5 z 5

Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Zygmunt Bauman

Náročnejšie čítanie ale zaujímave. Tento múdry sociológ sa v knihe venuje najmä strachu, obavám, ktoré má dnešná spoločnosť a aký má vplyv tento strach vo vzťahoch.

28.06.2018 3 z 5

Chlapec, ktorý sa hral s Bohom Chlapec, ktorý sa hral s Bohom Théodule Rey-Mermet

Pekný prierez života úžasného svätca, sv. Gerarda, ktorý plnil Božiu vôľu do konca života. Svojich predstavených počúval na slovo. Zaujímave boli zázraky, ktoré s Božou pomocou konal napr. - keď nemali chlieb, Boh sa postaral aby mali; keď potreboval ticho a kľud na modlitbu, Boh ho urobil neviditeľným; keď nemali peniaze modlili sa a zrazu niekto ich do kláštora priniesol....
"Gerard vo všetkom poslúchal Boha a Boh vo všetkom poslúchal Gerarda."

17.06.2018 3 z 5

Čo Dante nevidel Čo Dante nevidel Alfréd Wetzler

Veľmi silná kniha opisujúca fungovanie koncentračného tábora Osvienčim. Alfred Wetzler (Jozef Lánik) opisuje svoj dvojročný pobyt v tomto vyvražďovacom tábore, je to zázrak že dokázal prežiť. Spolu s Rudolfom Vŕbom utekajú na Slovensko aby podali informácie o tomto zle, ktoré sa pácha na nevinných ľuďoch, predovšetkým Židoch. Muselo to byť pre nich ťažké keď prišli na Slovensko a nechceli im aj napriek dôkazom veriť. Človeku je zle, že niečo také sa v minulosti mohlo odohrávať.
Myslím si že je dobré aby sa vedelo aj o týchto udalostiach, ktoré sa v minulosti odohrali.
Román je veľmi zaujímavý a dobre čitateľný.

10.06.2018 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Výborná kniha určená hlavne mladým kresťanom, ktorí ako keby vyhasínali. Kniha dokázala nakopnúť a ukázať že treba život žiť, nielen prežívať. Autor poukazuje na to aby sa mladí ľudia prestali točiť okolo svojich hriechov ale aby išli ďalej, lebo im unikajú vzácne chvíle života. Obrazne zdôrazňuje to aby dokázali odviazať svoju loďku a vydať sa na more. Aby sa nebáli púšťať do rôznych vecí.
Autor (kňaz) konštatuje ako ho mrzí to keď vidí ľudí v kostole ako mŕtvych, bez života. Ponúka rady ako to zmeniť.

06.06.2018 5 z 5

Zaskočený radosťou Zaskočený radosťou C. S. Lewis (p)

Prvá kniha, ktorú som čítal od Lewisa. Žiaľ po tretine prečítanej knihy som to musel zabaliť. Kniha je taký jeho životopis, ktorý ma nejako nechytil. Možno by bolo zaujímavejšie si prečítať iné jeho diela a až potom Zaskočený radosťou.

27.05.2018 2 z 5

Ako chutí moc Ako chutí moc Ladislav Mňačko

Zaujímavé čítanie. Keď som sa ku knihe nedostal na strednej škole, dobieham teraz - na vysokej :-)

07.05.2018 3 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Veľmi pekná chuťovečka o láske dvoch ľudí. Prečítaná vo vlaku za 2,5 hodiny. Pri čítaní som sa úplne vžíval do postáv.
Na strednej škole som sa ku knihe ako ku povinnej literatúre nedostal, počkala ma na vysokej škole :-)

01.04.2018 3 z 5

Divoký v srdci Divoký v srdci John Eldredge

Výborná kniha, presne v názve vystihuje o čom je - "Objavuje tajomstva duše muža" John Eldredge pekne opisuje mužov a hovorí o nich že túžia po dobrodružstve, dobýjaní,... Rozpráva o tom že muž musí bojovať a nikdy sa nevzdávať!
Som rád že som sa ku tejto knihe dostal, odporúčam prečítať minimálne všetkým mužom, ktorý svojím životom túžia kráčať s Bohom.
Knihu idem prečítať ešte raz a povypisovať si z nej zaujímavé pasáže - je ich tam dosť.

11.03.2018 4 z 5

Začalo to dýkou a křížem Začalo to dýkou a křížem David Wilkerson

Úžasné čítanie, keď rozpráva o duchu svätom ktorý svojou mocou pretvára ľudí. Mení ich životy. Gangstri, pouličný bitkári, prichádzajú a David WIlkerson káže a hlása o Bohu radostnú zvesť - niektorých to tak zasiahne, že menia svoje životy.
Wilkerson v knihe opisuje že nad každou stranou knihy sa modlil keď ju písal, nechcel aby to bola len taká tuctová kniha, ale aby v sebe mala moc premieňať srdcia iných. V mojom prípade som túto moc cítil. Keď som ju čítal, tak som vedel že Boh je s nami.

01.03.2018 4 z 5