Čo Dante nevidel přehled

Čo Dante nevidel https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380705/bmid_co-dante-nevidel-SWr-380705.jpg 5 54 54

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čo Dante nevidel. Přihlašte se a napište ho.

LaKrec
17.02.2024 5 z 5

No, silná kniha... Co dodat...
Těžké, možná téměř nemožné bylo z toho pekla uniknout. A stejně těžké muselo být podat světu zprávu o tom co se tam opravdu děje. Podat to tak, aby tomu všichni uvěřili a chtěli proti zlu bojovat.
Protože na zlu se podílí i oběť pokud se nebrání...

tomas5684
07.11.2023 5 z 5

Čo Dante nevidel je moja tretia kniha s tematikou Osvienčimu za posledné 4 mesiace (prvá bola Vyhasnuté oči od Manci Schwalbovej, druhá a subjektívne najlepšia Moruša od Iboji Wandall-Holm), niektoré pasáže sa mi z toho dôvodu zdali trochu dlhé a vyčerpávajúce, obzvlášť v prvej polovici, kde je do detailu popísaný život v koncetračnom tábore. Napriek tomu som sa dozvedel niečo nové, napr. ako nacisti zahrabávali väzňov, ktorí sa previnili drobným priestupkom, do zeme, trčala im iba hlava, a následne sa po nich preháňali s koňmi, až z hláv zostala len zmes mozgu, kostí a hliny. V druhej polovici Wrtzler popisuje samotný útek z Osvienčimu, niekoľkodňový pochod o hlade a smäde, napätý prechod hraníc medzi Poľskom a Slovenskom, záchranu a následnú frustráciu - nikto totižto nechcel uveriť, že by nacisti boli schopní držať väzňov v neľudských podmienkach a denne splynovať niekoľko tisícok ľudí. Zo záveru, kde Wretzler už s novou identitou spolu s ďalšími obyčajnými Slovákmi počúvajú zahraničné rádio a komentujú ho, ma zamrazilo. Zaujímavý bol tiež prológ knihy približujúci antisemitizmus v ČSSR v 60. rokoch; správa Wretzlera a Vrbu a jej následný život, ako trvalo niekoľko mesiacov kým bola aspoň čiastočne zverejnená.

roman6788
31.01.2022 5 z 5

Napriek tomu, ze clovek uz videl hodiny filmoveho materialu, dokumentov a cital vela knih na tuto temu, stale to cloveka zarazi a sokuje ta masova obludnost, neuveritelna a nepredstavitelna krutost toho, co sa dialo a kolko ludi bolo zbytocne zavrazdenych.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Čo Dante nevidel v seznamech

v dalších seznamech4x