Tri gaštanové kone

Tri gaštanové kone https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11203/bmid_tri-gastanove-kone-75q-11203.jpg 4 158 22

Hoci ľudský sen a túžba sa podľa veku a životnej situácie menia, hoci zo sna a túžby vrastá človek postupne do života, jednako v každom bez výnimky čosi z toho ostáva živé. Každý z nás túži a sníva. O tom, čo ešte nezažil, neskúsil, nepoznal, nedosiahol. Túži a sníva o krásnom, šťastnom, čistom, ideálnom — o rozprávkovom. Preto máme rozprávku radi. V nej sa o tom rozpráva. V nej to nachádzame. Preto nás sprevádza po celý život. Tri gaštanové kone sú rozprávka pre dospelých. Znamená to, že viacero vecí bude sa na dospelých obracať a k dospelým hovoriť. A jednako to, o čom sa v nej hovorí, netýka sa — ako v každej správnej rozprávke — iba dospelých. Rozprávka o hľadaní šťastia, ktoré sa volá život, prihovára sa k ľuďom bez rozdielu veku a skúseností. Mladým pripomenie hádam budúcnosť, dospelým prítomnosť a starším minulosť. Podľa veku a vnímania jedni v nej nájdu lásku Petra a Magdalény, druhí vyznanie rodnému a rodovému spoločenstvu, tretí príbeh o ideáloch a zmysle života. Každý si tam čosi nájde. Je to predsa rozprávka. A tá je pre všetkých.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Tri gaštanové kone , 1940

JohnMiller
18.12.2023 5 z 5

Priznám sa: slovenských klasických autorov mám vo svojej knižnici toľko - že to dokážem spočítať na jednej ruke Predsa len na základnej škole to do nás hustili, rovnako na strednej takisto - nie práve pre mňa, najšťastnejším spôsobom. Takže som bol skôr demotivovaný než nabudený na diela ktoré sa u nás stali úspešné. Tri gaštanové kone je celkom dobrý príklad. OG výtlačok z roku 1967 bol sympaticky tenký, tak si hovorím: skúsim.....

A musím povedať, že vááu. Taký funkčný dej som veru nečakal. psychologické profily postáv sú také realistické, že som ostal príjemne omámený. Myšlienkové pochody s komentármi ktoré vysvetľujú aj jednoduchším jazykom mechanizmy ktoré prechádzajú mysľou postavy - ma skutočne prekvapili. Ten svet funguje aj bez dlhočizných Hugovo-Balzacových opisov. Toto dielo si podľa mňa zaslúži byť natoľko ospevované.

Tamirai
24.10.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Príbeh je úžasný a ja som rada, že som si knihu prečítala a vychutnala v pokoji každú jednu stránku a veru.
Jazyk, ktorý autorka používala, slovné spojenia, metafory a prirovnaniaohromilo ma to všetko.

Novela je oproti románu krátke dielo, ale načo viac slov, keď sú tak trefné a vypovedia všetko, čo treba a zvyšok doznieva medzi riadkami?

Rozhodne som ju nečítala poslednýkrát.

jezo31
24.11.2022 5 z 5

Podľa mňa je to jedna z kníh, ktorú by som zaradil medzi najlepšie diela v rámci slovenskej literatúry. Čítalo sa mi to jedným dychom. Myslím si, že ide o knihu s dobrým príbehom, vhodne a presne vykreslenými postavami, zápletkou s láskou, zaujímavou myšlienkou spojenou aj s negatívnymi pasážami v knihe, ktoré nie každému sadnú a tiež s prepojením na tradičnú vieru spájanú so Slovákmi.

gejza_makovnik
19.09.2022 3 z 5

V jeden krásny deň nám pani učiteľka slovenčiny (60+) povedala, že všetci musíme prečítať Tri gaštanové kone. Veľa kníh som nečítal, ale toto, toto bol fakt úlet. Príbeh Magdalény a Petra, ktorí sú do seba bezhlavo zaľúbení. A toto je v podstate celý dej. Občas sa tam pritúla Jano Zápotočný, ktorý je bohatý sedliak a chce Magdu pre seba. Ale rodičia Magdalény si nevyberú Petra pretože Jano má peniaze! No viete si asi predstaviť keď musíte niečo čítať na silu, len kvôli tomu aby ste dostali jednotku. Je to taká rozprávka pre ženy...

Zuna1990
20.08.2021 5 z 5

Príbeh krásnej čistej lásky, tak krásne opísaný, že sa Vám nechce prestať čítať. Knihu som prečítala na jeden dych, slovenský klenot.

ragdoll17
13.07.2020 4 z 5

Na tejto knihe sa mi páčilo, že sa tam stále niečo dialo a dej nestál... Knižka nebola veľmi dlhá, teda aj ja, ktorá čítam knihy pomaly, som ju stihla prečítať za jeden deň...
Všetko bolo veľmi dobre opísané a do deju sa dalo dobre vžiť... Za mňa veľmi dobrá kniha.

Arcticus
22.10.2019 1 z 5

Povinné čítanie ešte na základnej škole. Doteraz sa pamätám ako som mal problém to vôbec dočítať.

MaggieR
09.09.2019 5 z 5

Nádhera. Opis taký krásny že sa úplne do knižky vžijete a ani jedno slovo tam nenudí, nie je navyše. Aj keď som vedela aký bude koniec aj tak bolo knižka napínavá.

Domca1
16.02.2019 5 z 5

Ak by som mala spomedzi všetkých diel slovenských klasikov vybrať jedno, ktoré na mňa zapôsobilo najviac, boli by to práve Tri gaštanové kone.
Peter a Magdaléna sú pre mňa osobne najkrajšie postavy, s akými som sa v dielach povinnej literatúry stretla. Sála z nich morálna sila, nevinnosť a čistota, prostredníctvom ktorých sa aj v najťažších situáciach rozhodujú podľa svojho svedomia a Božích prikázaní. Výrazná kresťanská symbolika a biblický akcent povyšujú túto útlu knihu na novú úroveň a prinášajú silné posolstvo. Posolstvo manželskej vernosti, obety a úplného odovzdania sa do vôle Najvyššieho. Pretože ak všetky svoje starosti zveríme Jemu, naše utrpenie nebude márne.
Som vďačná Margite Figuli za klenot, ktorý priniesla do pokladnice našej národnej literatúry a ktorý sprostredkúva aj nám - ľuďom informačného veku - hodnotu tradície, kresťanskej kultúry, pôdy otcov a rodnej hrudy, ktorá nás všetkých živí!

vmatusko
02.09.2018 3 z 5

Veľmi pekný román z oravského prostredia, ktorý rozpráva o láske dvoch ľudí, ktorý si aj napriek ťažkostiam nájdu cestu k sebe.
Pekný príbeh, kniha poslúžila ako odreagovanie popri čítaní zložitejších kníh.

Johanka910
18.04.2018 3 z 5

Táto kniha bola čudná

RADIN
25.01.2018 5 z 5

Dojímavý príbeh o sile čistej lásky,ktorý na mňa veľmi zapôsobil.A samozrejme aj vlastnosti bohatých,ktorý si myslia že iba im patrí svet a všetko v ňom,preto si všetko berú,hoci aj násilím a chceli by len rozkazovať všetkým.

MichelleS
10.11.2017 4 z 5

Příběh lásky, tak čisté a dokonalé, až pohádkově krásné v souboji s nezpochybnitelným zlem. Romantická část duše je okouzlená nádhernými vyznáními. Pro tu realističtější jsou postavy moc černobílé a vývoj zápletky (kdo co ví, zaslechl) příliš krkolomné. Zase jedna knížka, kterou jsem měla číst jako náctiletá.

Čtec
18.10.2016 5 z 5

Útlá knížka, vlastně by se dala nazvat delší povídkou, popisuje klasický, shakespearovsky silný a dojemný příběh životní lásky a úkladů. Je psána velmi prostým jazykem, a jakkoli nejsem Slovák a nevyznám se v nuancích, působí na mne trochu archaicko-neuměle. Ale když vezmu v úvahu ich-formu a typ hlavního hrdiny, dospívám k tomu, že jazyk je naopak výstižný, charakteristický a velmi vhodný. Je stejně prostý a čistý jako on, jeho život a jeho city.

Příběh Margity Figuli je známý i ze stejnojmenného filmového zpracování s hvězdným obsazením (Dočolomanský, Kukura). Oravská balada od režiséra Baladi. A když už jsem nakousl filmy, tak dějem prostupuje téma čirého "sekalovského" zla.

Úvodní epizodu knihy s koňmi nám, čtenářům neznalým reálií tehdejšího československo-polského pohraničí, objasní další vynikající film Noční jezdci (Brzobohatý, Dočolomanský), který doporučuji shlédnout ještě před čtením.

Ještě poznámka: mám rád edici Máj ze šedesátých let, v níž vycházely skvosty české, slovenské i světové literatury, a které jsem následně nacházel v knihovně rodičů. Na některé jsem měl "duševně" už dříve, k dalším se vracím až teď, ale skoro bez výjimky jsou to kvalitní kousky. A v neposlední řadě se mi ohromně líbí jejich přebaly - je to dnes nádherné grafické retro.

P.S.: Komu se líbí podobné věci, zkuste novelu Cizinec přichází od Miky Waltariho. Byli s Margitou Figuli vrstevníci - vznik obou knížek dělí pouhé tři roky - a děj se odehrává ve stejné době, na drsném finském venkově.

jana6258
09.01.2016 4 z 5

Keď som sa to pokúšala čítať na základnej škole, po niekoľkých stranách som to zavrela. Pripadalo mi to strááášne nudné a nečitateľné. Rozhodne by som to nedávala ako povinné čítanie pre hentaké decká. Teraz som sa k nej dostala vďaka nadchádzajúcej maturite a musím povedať, že som zmenila na Tri gaštanové kone názor. Som tomu rada.

Szevcza
20.07.2015 5 z 5

Nežiadam si márností od Hospodina, lebo bohatstvo, zisk a sláva radosťou chvíľkovou zapaľujú srdce človeka...
Nežiadam si do ruky meč, ktorého ostrosť premohla by nepriateľov, nech radšej Hospodin ostríha dušu moju i telo a chráni ich ako zrenicu oka svojho,...
Rozum môj nech spravuje radou svojou preláskavou, aby som mohol medzi spravodlivými obcovať spravodlivo. V trpezlivosti, viere a skutkoch nech som dokonalý a celý, aby moje činy neboli podobné piesku, ktorý rozmetá vietor.
Reč moja nech je nie vynášaná jazykom váhavým, úlisným a ľstivým, ale reč moja nech je ako prameň, z ktorého vyviera iba voda jedna.
Dokonalost sama, a popisy přírody absolutně nedostižné...

Lily28
03.04.2015 4 z 5

Ľahký naturistický román, kde sa prelína ľúbostný príbeh s hrami prírody. Pekné čítanie :)

Liana
08.03.2015 5 z 5

Nečakala som, že ma táto knižočka tak zasiahne a osloví. Jedným slovom nádherná. Všetkým ju odporúčam.

readman
23.04.2014 3 z 5

Chvilu mi trvalo, kym som sa prehryzol hlavne stredom knihy, miestami som zacinal citat nieco ine, lebo ma to vyslovene prestavalo bavit; v druhej polke uz to bolo lepsie; za referencnou knihou v tejto kategorii, Drak sa vracia od Chrobaka, pre mna pocitovo celkom zaostavala;

makemake
26.03.2014 4 z 5

Figuli mi trochu připomíná Olbrachta a jeho Nikolu šuhaje - báseň v próze, nenapodobitelnost stylu psaní, bohatého a prudkého, jako řeka, která obtéká ostrov. Miluju tu knížku!

slovenská literatura naturalismus slovenské romány

Část díla

Margita Figuli
slovenská, 1909 - 1995
1967  80%Pokušenie
1961  89%Mladosť
1936  100%Uzlík tepla
1948  79%Tři kaštanoví koně
1987  81%Babylon 2

Kniha Tri gaštanové kone je v