Kde sa stratil Boh

Kde sa stratil Boh https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363748/bmid_kde-sa-stratil-boh-0eo-363748.jpg 4 32 8

Štefan Hríb sa pýta troch pozoruhodných kňazov: Marek Orko Vácha, Karel Satoria, Tomáš Halík Kde sa stratil Boh Marek Vácha o tom, ako hľadať Boha v kráse prírody a jej zákonov, o Božom mlčaní a komunikácii s ním, a takisto o základnej otázke: Akého príbehu som súčasťou? Bože, kde si? Karel Satoria o tom, ako si uvedomil, že je schopný len zbožných fráz, a tak odišiel hľadať Boha do ticha trapistického kláštora, a tiež o svojom mystickom zážitku. O islame a spoločnom Bohu Tomáš Halík o tom, že treba mať odvahu hľadať pravdu aj v islame a iných náboženstvách a o hlbokej spiritualite, ktorá si vyžaduje zbaviť sa strachu z cudzieho. Štefan Hríb o knihe: Tieto rozhovory sú to najhlbšie, čo som za posledné roky zažil. Marek Orko Vácha, Karel Satoria a Tomáš Halík vo mne dlho doznievali a všetci traja niečím jemne zahýbali. Ale pozor, nie je to intelektuálska kniha. Traja kňazi tu neodhaľujú svoje pevné názory, ale našu krehkú realitu. Preto mi nasvietili Boha trochu inak, než je to bežné v kostoloch či sekulárnych arénach. Je to iný Boh a aj iný svet, než na aký sme si zvykli. Je nádejnejší a omnoho krajší.... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , W Press

Kde sa stratil Boh , 2017

Starmoon
Starmoon
15.05.2021 5 z 5

„Nechcem sa nechať vmanipulovať médiami do situácie, že by hlavnou agendou cirkvi mala byť otázka homosexuálnych sobášov, manželstiev, zväzkov. Nie je! Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na radosť zo života. Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na to, čo je zmyslom života a čo je zmyslom môjho príbehu.“ (Marek Vácha)

„Skrátka buď láskou k tomuto svetu. Tak Boh miloval svet, že poslal svojho syna, aby do tohto nevďačného sveta, ktorého sa nezľakol, investoval svoju lásku. Tak to sprav aj ty a zistíš, že zazrieš Boha v svojom čine.“ (Karel Satoria)

„Zakúšam oboje. Útoky, aj veľké pocty. Nesmiem sa nechať vykoľajiť ani jedným, ani druhým. Zotrvať v pokojnej pozícii a neuveriť, že som ten, kto si zasluhuje obdiv sveta, no neprijať ani to, že veci robím nejako zle, keď mi ostatní netlieskajú.“ (Tomáš Halík).

Tri zaujímavé osobnosti, tri zaujímavé rozhovory. Otázky Štefana Hríba síce nie sú moje otázky, jeho problémy (s vierou) nie sú moje problémy a jeho dilemy nie sú moje dilemy, i tak mi však kniha veľa dala. Vďaka za ňu.

Janek
Janek
26.10.2020 5 z 5

Tři výrazné katolické osobnosti a tři skvělé rozhovory, z nichž každý je úplně jiný, a proto se krásně doplňují. Tomáše Halíka i Marka Váchu znám z akademické farnosti, četla jsem jejich knížky a mnoho let poslouchala jejich kázání. Nečekala jsem, že mi rozhovory s nimi přinesou nějaký nový náhled. Ale nakonec to bylo velmi osvěžující čtení, možná právě proto, že ve výborně vedených rozhovorech - takto vedle sebe postavených - byla krásně vidět rozdílnost těchto osobností. K tomu třetí rozhovor s Karlem Satoriou. Výborná kniha pro každého, kdo chce trochu nahlédnout rozmanitost víry v jednom náboženství, v jedné denominaci.

ut.la
ut.la
21.10.2020 4 z 5

Knížku jsme měli v knihovně dlouho, než jsem se k ní dostala, nějak mě ta duchovní a náboženská témata nelákají. Ale tohle bylo dobré. Asi je to tou formou - tedy rozhovory - že jsem si nepřišla utopená v teologických pojmech, komplikovaných myšlenkových konstrukcích (které často beztak vyústí v konstatování nějaké tisíckrát již vyřčené pravdy). Naopak. Text ubíhal svižně, způsob podání mě nutil se místy zastavit a zamyslet.

Každý rozhovor je jiný. Zajímavé je, že - mnou dříve velice oblíbený - Vácha mě vůbec nezaujal (na každou otázku odpovídá další otázkou, jen kupí otazníky a pochybnosti a nenabízí vůbec žádné východisko). Naopak Halík, kterému jsem se doposud vyhýbala, mě skoro nadchnul - ten chlap to má prostě promyšlený.

freejazz
freejazz
02.01.2019 5 z 5

v časoch inkvizície by tých troch kňazov upálili na hranici a autora nápadu rozštvrtili. ešte predtým by ich poctivo lámali v kolese, trhali im nechty a inak prejavovali svoj záujem o ich myšlienky, ktoré, ak by boli zaznamenané v písomnej podobe, by napokon zhoreli na hranici s nimi.
veľmi kvalitná kniha s výbornými rozhovormi. ktovie, ako by vypálilo ich spoločné stretnutie... Vácha so Satoriom mali svoj program na TV Noe, aj Halík, ale mám taký pocit, že v trojici by im to trochu iskrilo, hoci všetci traja sú to mimoriadne múdri a nadaní páni.
a keď špekulujem, mohli by sa k nim pridať Czendlik, Lobkowicz, Radolský, Holub, Kodet, Vasiľ... a našlo by sa ešte niekoľko skvelých kňazov, ktorí svoje poslanie berú skutočne vážne. to je naozajstný think-tank v našich končinách, to sú osobnosti, ktoré by mali byť vyzdvihované namiesto všelijakých kariérnych alkoholikov, profesionálnych udavačov a celoživotných pochlebovačov, ktorých nám podsúvajú dementné médiá.
Knihu som dostal ako darček k narodeninám a stala sa treťou v poradí pri vzniku novej tradície - prečítať na začiatku roka niečo z duchovnej oblasti. prvé boli rozhovory s biskupom Cyrilom Vasiľom, vlani pribudli rozhovory s biskupom Lobkowiczom, včera som zvládol Hríbove interview.
Vďaka za knihu, vďaka za takých skvelých mysliteľov.

vmatusko
vmatusko
26.08.2018 3 z 5

Štefan hríb sa pýta troch kňazov na Boh, ako v ich živote koná, aké majú zážitky s ním. Každí rozpráva o svojom pohľade Vácha z pohľadu bilóga, Satoria z pohľadu človeka ktorý bol vo Francúzskom kláštore a napokon Halik, ktorý napriek rôznym svetovým oceneniam sa musí vysporiadať aj z veľkou kritikou.
Tri zaujímave rozdielne subjektívne rozprávania a prežívania vzťahu so Stvoriteľom.

ne.ver
ne.ver
13.02.2018 4 z 5

Tri rozhovory s tremi znamymi osobnostmi katolickeho sveta... ctive, rozumne pojate, aktualni... a ze odpovedi nejsou trivialni ani nijak "odflakle", nybrz vybizejici k zamysleni uz si ctenar u panu Vacha, Satoria a Halik zvykl. Vypichla bych na tomto miste ale i dobre polozene otazky S. Hriba, ktery se ptal velice inteligentne. Nelistuju v tom naposledy...

Simikik
Simikik
23.01.2018 5 z 5

Skvělé rozhovory se třemi vynikajícími postavami současného náboženského světa. Odráží současný, ale i trochu budoucí svět - dotýkají se migračních témat, náboženství ve světě a nutnosti změny.

archandelka
archandelka
09.12.2017 5 z 5

"Som Božím snom. Boh túžil po mojej existencii."
"Vnímaj, že tvoj základný postoj je postoj obdarovaného."
Těchto hlubokých myšlenek a poctivého hledání, kdo je to vlastně Bůh, je tato kniha plná. I když jsem ji koupila jako dárek, nejspíš si ji nechám, protože cítím, že mi ještě má co říct....